شنبه ٠٢ شهريور ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2663
 بازدید امروز : 138
 کل بازدید : 3601742
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/3906
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
عمومی


چگونه شغل خود را دوست داشته باشیم

یک شعر قدیمی می گوید «اگر نمی توانی با کسی که عاشقش هستی باشی، عاشق کسی باش که با او هستی». این جمله می تواند در مورد شغل شما هم صدق کند. البته این حرف به معنی تحمل کردن شغل و گذراندن روزهای خسته کننده و پرتنش نیست، بلکه به این معناست که شما باید کمی بیشتر کار کنید تا شغل فعلی تان برایتان جالب تر شود. رسیدگی و رفع مشکلات کار فعلی تان اصولاً ساده تر و همراه با ریسک کمتری است تا این که بخواهید دنبال کار جدیدی بگردید و مدتی وقت برای جا افتادن در آن صرف کنید. به محض این که چند تغییر بنیادی در زمینه شغل خود انجام دهید، متوجه می شوید که در حال حاضر، همانجایی هستید که می خواستید. در اینجا ۸ راه حل برای بهتر کردن وضعیت موجود به شما پیشنهاد میکنیم :

به جای این که بر آنچه انجام می دهید متمرکز شوید، به «چگونه انجام دادن کار» بیندیشید.

خیلی ها تصورمی کنند رضایت کامل کاری زمانی به دست می آید که کاری ایده آل داشته باشیم، اما این فرضیه چند اشکال دارد. اول از همه، برای انجام دادن کاری که دوست دارید لازم است شخصی باشید که در این کار بخصوص موفق خواهد بود. دوست داشتن یک شغل دلیل بر مناسب بودن شما برای آن نیست. حالا صفاتی را که در شما موجودند و در پیشبرد شغل رؤیایی تان مفید خواهند بود نام ببرید. ممکن است شما بسیار لایق و مشوق خوبی برای دیگران باشید. خوب، چرا از این صفات در پیشبرد شغل فعلی خود استفاده نکنید؟ این صفات و قابلیت ها کمک می کنند تا در شغل فعلی خود همانقدر موفق شوید که می خواهید در شغل رؤیایی تان موفق باشید.

یک راهنمای خوب پیدا کنید.

در صورتی که تنها کار نمی کنید، این احتمال وجود دارد که در محل کارتان شخصی وجود داشته باشد که مورد احترام شما باشد و شما بتوانید چیزهای زیادی از او بیاموزید. این حالت حتی علی رغم تفاوت های کارتان با یکدیگر می تواند صادق باشد. ممکن است کسی را در خارج از بخش خودتان پیدا کنید؛ در هر حال باید بدانید که یافتن یک حامی یا راهنما به نفع شماست. یک حامی خوب کاری بیش از تقویت روحیه شما انجام خواهد داد. او کسی است که به شما کمک می کند تا به اهداف و شیوه رسیدنتان به آنها نگاهی نقادانه داشته باشید. فکر نکنید که این راهنما لزوماً باید شغل مورد علاقه شما را داشته باشد. بلکه این چگونگی کار انجام دادن اوست که اهمیت دارد. پس مطمئن شوید راهنمایی را انتخاب می کنید که در کارش موفق است و آن را با رضایت انجام می دهد.

استعدادهای خود را در مسیر اهداف شرکت به کار ببرید.

بسیاری از ما خود را در شرایطی می یابیم که در آن از توانایی های ما استفاده نمی شود. اگرشما هم در چنین موقعیتی هستید، سعی کنید راهی را برای ارتباط دادن استعدادهای خود و نیازهای شرکت پیدا کنید. اولین قدم، شناختن این توانایی هاست. بعد باید کمی تحقیق کنید و ببینید شرکت شما در حال حاضر یا در آینده نزدیک به چه چیزی نیاز دارد و شما چگونه می توانید در کسب آن مؤثر باشید؟ سپس می توانید قابلیت ها و پیشنهادات خود را با حوصله به شخص ذی نفع توضیح دهید. طبیعتا به دست آوردن یک نقش جدید که در انجام آن مهارت دارید و در راستای اهداف شرکت هم هست، یک پیوند کامل حرفه ای خواهد بود.

لااقل به یک نقطه ضعف خود پی ببرید و در رفع آن بکوشید.

در صورتی که قبول کنید کارمند نمونه نیستید (چه کسی هست؟) انجام عملیات بهینه سازی کاری با آرامش بیشتری پیش می رود. همیشه تقصیر را به گردن دیگران انداختن ساده است. برای پایان دادن به این روش، به دنبال مورد خاصی باشید که تصحیح آن موجب می شود کارتان را بهتر انجام دهید؛ رابطه خود را با مدیران و همکاران بهتر کنید یا این که فقط اوضاع را برای خودتان قابل تحمل کنید. مثلاً اگر در یک جلسه چند دقیقه تأخیر داشته اید سعی کنید بعد از این همواره چند دقیقه زودتر برسید. اگر رابطه پر تنشی با رئیس خود دارید، به سهم خود در این مشکل بیندیشید؛ آیا شما به اندازه کافی به خواسته های او توجه کرده اید؟ آیا او را در جریان پیشرفت پروژه خود قرار داده اید؟ یک نقطه ضعف لزوماً به این معنا نیست که شما کار اشتباهی انجام داده باشید، بلکه ممکن است فقط کمبود تجربه یا اعتماد به نفس در کار باشد. مشکل هرچه باشد، سعی در بهبود آن به شما کمک می کند تا از مقام فعلی به مقامی بالاتر برسید.

از خودتان قدردانی کنید

همانطور که گاهی از قابلیت های شما در مسیر صحیح استفاده نمی شود، زمانی هم ممکن است شما موفق شده باشید توانایی های خود را در مسیر صحیح به کار ببرید، اما آنقدر که انتظار دارید به کوشش شما توجه نشود. در واقع، عدم قدر شناسی کارفرما، دلیل اصلی عدم رضایت شغلی در بسیاری موارد است. اما در بسیاری از موارد هم شما تا زمانی که توانایی خود را به معرض توجه کارفرما یا مدیر خود نگذاشته اید، به این قدردانی دست نخواهید یافت. این کار مهارت زیادی می خواهد اما آموختن آن به نفع شماست. کسانی که در کار خود موفق هستند تمام روز منتظر نمی نشینند تا کسی به دستاوردهای آنها توجه کند و آفرین بگوید، بلکه خودشان موفقیت خود را اعلام می کنند.

از آموزش های رایگان ضمن خدمت بهره مند شوید

بسیاری از شرکت ها برای پیشبرد مهارت های شغلی کارکنان خود مانند استفاده از کامپیوتر یا موارد دیگر تکنیکی یا مدیریتی، کلاس های گروهی رایگان تشکیل می دهند. حتی اگر به موضوع کلاس ارائه شده برای شغل فعلی خود احتیاج ندارید، به نفع شماست که مهارت های خود را برای دستیابی به موقعیت های دیگر افزایش دهید. اگر شرکت شما چنین امکانی را ارائه نمی کند خودتان در خواست تشکیل کلاس ها را بدهید. شاید باور نکنید که گاهی مدیران تا چه حد در انجام این کار مشتاق و موافق هستند.

بخواهید و به دست آورید

بیان کردن خواسته هایتان، ساده ترین و مؤثرترین راه برای رسیدن به چیزی است که می خواهید. در بسیاری موارد، مسئله این نیست که مدیریت نمی خواهد چیزی که به آن نیاز دارید، فراهم کند. مسئله این است که آنها فراموش می کنند. چرا که شما تنها مشغله فکری آنها نیستید؛ باید پیشقدم شوید و خواسته های خود را عنوان کنید. به این ترتیب به مدیر خود نیز کمک می کنید.

برای خود پروژه های مربوط به کار به وجود آورید

برای کسانی که احساس دلزدگی یا سَرخوردگی می کنند، انجام یک کار تازه یا برنامه مفرح در محیط کار می تواند روحیه بهتری به آنها بدهد. بهترین کار این است که قبل از انجام هر کار بزرگی مانند راه اندازی شرکت خودتان، به کارهای کوچک مانند مرتب کردن و تغییر دادن مدل اتاق یا میز کارتان بپردازید. این روش فقط یک نوع مشغولیت موقت برای فرار از فشار کار نیست. شما در حال به دست آوردن مهارت های پر ارزشی هستید که با انجام کارهای ابتکاری کوچک و بزرگ به دست می آید و شما را سرشار از اعتماد به نفس خواهد کرد. کار کردن بر روی موضوعی که به آن علاقه دارید، تمرکز شما را از موضوع بی علاقگی به شغلتان، معطوف به انجام هرچه بیشتر ابتکارات سرگرم کننده برای پیشبرد کار خواهد شد.

اگر با به کار بردن این پیشنهادات همچنان هر صبح شنبه را با غصه آغاز می کنید، وقت آن است که به دنبال کار جدیدی باشید. اما این بار خوشحال خواهید بود که تمام کوشش خود را برای کنار آمدن با موقعیت به کار برده اید و در این میان به قابلیت ها و استعدادهای خود بیشتر پی برده اید. این بار با آمادگی بیشتر به سوی کار تازه خواهید رفت.


ارتباط مستقیم زنان با مردان در محیط کار و تاثیر آن بر روابط خانوادگی

.ســــــــــوال: با توجه به اینکه برخی از شغل‌ها، خانم‌ها را مستقیما با مردان در ارتباط قرار می‌دهد آیا اینگونه ارتباطان خانم‌ها هر چند در چارچوب مقررات باشد اثرات سوئی در زندگی شخصی ندارد؟ به حدی که تجربه شده برخی از زنها از نظر گفتگو به حدی ارضا می‌شوند که نیازی به هم صحبت شدن با شوهر شان را نداشته باشند.

جــــــــــــواب: برای واضح شدن درست این سؤال و پاسخ آن باید دو مطلب واضح شود:

۱ـ آیا برای زن کار در بیرون از خانه جایز است یا خیر؟

۲ـ ارتباط و گفتگوی زن با مرد نامحرم تا چه حدی جایزاست؟

و اما دیدگاه اسلام درباره کار زن در بیرون خانه را می تواند مختصرا این گونه بیان نمود که اصلی‌ترین محل کار زن در درون خانه است زیرا رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: وَالْمَرْأَةُ رَاعِیَةٌ عَلَى بَیْتِ بَعْلِهَا وَوَلَدِهِ وَهِیَ مَسْئُولَةٌ عَنْهُمْ. یعنی: زن مسئول خانه شوهر و فرزندان او هست و در همین باره از او پرسیده خواهد شد. (روایت صحیح بخاری حدیث شماره: ۲۳۶۸ )

حالا اگر خوب به این حدیث دقت شود؛ مأموریت و محل کار زن مشخص شده است که مأموریتش حفظ مال و اموال و خانه شوهر و نگه‌داری و تربیت و پرورش فرزندان است و محل اصلی کارش در درون خانه است.

و اما از آنجائی که گاهی زن بنا بر عللی نیاز پیدا می‌کند که در بیرون از خانه نیز کار کند آن وقت اسلام به زن در (زمان ضرورت و به اندازه ضرورت و با رعایت اصول و قوانین شرع ) اجازه داده تا در بیرون از حانه نیز کار کند، در این باره به روایت زیر توجه فرمایید:

عَنْ جَابِرٍ قَالَ طُلِّقَتْ خَالَتِی ثَلَاثًا فَخَرَجَتْ تَجُدُّ نَخْلًا لَهَا فَلَقِیَهَا رَجُلٌ فَنَهَاهَا فَأَتَتْ النَّبِیَّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ فَذَکَرَتْ ذَلِکَ لَهُ فَقَالَ لَهَا اخْرُجِی فَجُدِّی نَخْلَکِ لَعَلَّکِ أَنْ تَصَدَّقِی مِنْهُ أَوْ تَفْعَلِی خَیْرًا.

جابر رضی الله عنه می‌فرماید خاله‌ام سه طلاقش داده شده بود (و در دوران عده بود) که از خانه بیرون شد تا به نخلستانش رفته و خرماهایش را چیده و جمع نماید، مردی او را (در مسیر راه) دید و او را از رفتن ممانعت نمود (خاله‌ام) به نزد پیامبر صلی الله علیه و‌آله وسلم آمد و این جریان را برایشان بیان نمود (رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم) به او گفت: می‌توانی از خانه‌ات بیرون شوی و خرماهای درختانت را چیده و جمع نمائی و ای چه بسا که از همان خرماها صدقه بدهی و یا با آنها کار نیک دیگری انجام دهی. (سنن ابوداود حدیث شماره: ۱۹۵۲ صححه آلبانی)

آری اگر به این حدیث دقت شود رسول الله صلی الله علیه وآله وسلم آن زن را از کار بیرون از خانه ممانعت نکرد و بلکه بنوعی سخن گفتند که باعث تشویق و دل گرمی آن زن گردد.

ولی هماگونه که قبلا بیان شد اسلام محل اصلی کار زن را خانه معین نموده و اما (به وقت ضرورت و به قدر ضرورت و با حفظ اصول و قوانین شرع) برای زن کار بیرون از خانه را نیز مجاز دانسته است.

و اما مسأله دوم یعنی جریان: ارتباط و گفتگوی زن با مرد نامحرم در محل کارتا چه حدی جایز است؟ در این باره اولا به احادیث زیر توجه فرمایید:

۱ـ قَالَ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِنَّ اللَّهَ کَتَبَ عَلَى ابْنِ آدَمَ حَظَّهُ مِنْ الزِّنَا أَدْرَکَ ذَلِکَ لَا مَحَالَةَ فَزِنَا الْعَیْنِ النَّظَرُ وَزِنَا اللِّسَانِ الْمَنْطِقُ وَالنَّفْسُ تَمَنَّى وَتَشْتَهِی وَالْفَرْجُ یُصَدِّقُ ذَلِکَ کُلَّهُ وَیُکَذِّبُهُ.

پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم فرمودند: همانا الله متعال بر فرزند آدم سهم و حصه‌اش از زنا را نوشته است و قطعا او مرتکب آن خواهد شد پس (این را بدانید که) زنای چشم نگاه کردن (به نامحرم) است و زنای زبان (درباره ناموس مردم و جریانات شهوانی) سخن گفتن است و نفس آرزو و اشتهای (زنا) می‌کند  و (این) شرمگاه است که تمام این جریانات را تأیید می‌کند و یا این که تکذیب می‌کند. (صحیح بخاری حدیث شماره : ۵۷۷۴ وصحیح مسلم حدیث شماره : ۴۸۰۱)

۲ـ قَالَ النَّبِیِّ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ لَا یَخْلُوَنَّ رَجُلٌ بِامْرَأَةٍ .

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند: هرگز مردی با زن (نامحرمی) خلوت نکند و در تنهائی ننشیند. (روایت صحیح بخاری حدیث شماره: ۴۸۳۲ )

۳ـ قَالَ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ إِیَّاکُمْ وَالدُّخُولَ عَلَى النِّسَاءِ فَقَالَ رَجُلٌ مِنْ الْأَنْصَارِ یَا رَسُولَ اللَّهِ أَفَرَأَیْتَ الْحَمْوَ قَالَ الْحَمْوُ الْمَوْتُ .

رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم فرمودند: بر حذر باشید از اینکه به نزد زنان بروید (و در حالی که تنها و بدون محرم‌اند) مردی از انصار گفت: ای رسول الله (صلی الله علیه و‌آله وسلم) درباره اقوام نزدیک شوهر (همانند برادر شوهر...) چه می‌فرمایید: (رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم) فرمودند: که اقوام نزدیک شوهر (همانند برادر شوهر...) مرگ‌اند یعنی خطراتشان بسیار زیاد است. (روایت صحیح بخاری حدیث شماره: ۴۸۳۱ )

۴ـ قَالَ رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْهِ وَسَلَّمَ أَلَا لَا یَخْلُوَنَّ رَجُلٌ بِامْرَأَةٍ إِلَّا کَانَ ثَالِثَهُمَا الشَّیْطَانُ.

رسول الله صلی الله علیه و‌آله وسلم فرمودند: آگاه باشید و این را خوب بدانید که هر گز مردی با زن (نامحرمی) در تنهای و خلوت نمی‌باشد مگر اینکه سومین آنها شیطان است. (سنن ترمذی حدیث شماره: ۲۰۹۱صححه آلبانی)

حالا اگر به احادیث بالا دقت فرمایید چند چیز مشخص می‌گردد:

۱ـ نگاه شهوانی به نامحرم زنای چشم محسوب شده و حرام است.

۲ـ خلوت و در تنهائی بودن مرد و زن نامحرم حرام است.

۳ـ زمانی که زن و مرد نامحرم در تنهائی بنشینند شیطان آمده و آنها را دچار وسواس می‌کند.

لذا زن در محل کارش باید چند چیز را رعایت کند تا مرتکب حرامی نشود:

۱ـ به مردان نامحرم به نظرشهوت نگاه نکند.

۲ـ با مردان نا محرم خلوت نکند.

۳ـ حجاب شرعی را رعایت کند.

باز هم در آخر متذکر می‌شوم که اصل در شریعت این است که محل کار زن خانه است و اگر نیاز شد که در بیرون از خانه کار کند پس حتما و باید (به وقت ضرورت و به قدر ضرورت و با رعایت اصول و قوانین شرع ) این کار در بیرون ازخانه صورت گیرد.

لذا سؤال کنند محترم حالا متوجه شدید که ( سخن گفتن و نگاه کرد زن با شهوت به مرد نامحرم حرام است) و در این شکی نیست که این نگاه‌های نامشروع و سخن گفتن‌های شهوانی در زندگی آن زن و مرد نامحرم اثرات تخریب کننده مستقیمی دارد لذا حتی الاماکن باید از آن دوری نمود و پرهیز کرد وگرنه خدای ناخواسته باعث آبرو ریزی و تخریب زندگی دنیا و آخرت خواهد گشت.


روابط زن و مرد نامحرم از طریق پست الکترونیکی

لطفا بفرمایید ارتباط از طریق پست الکترونیکی (ایمیل)در مورد شعر وشاعری و ادبیات و مذهب وسیاست وخانواده وموضوعاتی از این قبیل بین زن ومرد وغیره چه صورتی دارد.

بین نامحرم ها جایز نیست.

۲- حکم سلام مرد به زن نامحرم

حکم سلام مرد به زن نامحرم چیست؟آیا سلام کردن دانشجوی پسر به همکلاسی دختر که هر روز همدیگر را می بینند و با هم در یک کلاس شرکت می کنند اشکال دارد؟ سلام استاد مرد به شاگرد دختر چه حکمی دارد؟

در برخی از روایات این کار مکروه شمرده شده است. مخصوصاً اگر

اگر زن جوان باشد.

۳- تماس با أجنبیه در وسائل نقلیه عمومی

آیا اگر در وسائط نقلیه عمومی زنی بغل دست انسان بنشیند وبر اثر تنگی جابا بدن اجنبیه تماس بگیرد آیا لازم است برخاسته یا از تاکسی خارج شویم؟

می توانید کیف یا ساک خود را به عنوان حائل بین خودتان بگذارید و لازم نیست از ماشین پیاده شوید.

۴- اشتغال خارج از منزل بانوان

نظر ایشان را در مورد اشتغال خارج از منزل بانوان می خواستم؟اگر از لحاظ شرعی اشکالی ندارد چه شرایطی باید داشته باشد؟و اگر همراه با مراوده در مسائل کاری و همکاری با نامحرم باشد چه حکمی دارد؟

در صورتی که جهات شرعی آن رعایت بشود و خوف انحرافی در کار نباشد و با اجازه همسر باشد مانعی ندارد.

۵- صحبت کردن برای ازدواج از طریق اینترنت

جوان ۲۵ ساله ای هستم که در مقطع کارشناسی ارشد مشغول تحصیل میباشم.در محیط مرکز آموزشی با دختر ۲۴ ساله ای آشنا شدم .با ایشان در مورد ازدواج صحبت کردم . ایشان گفتند تا یکسال قصد ازدواج ندارند وکسانی هستند که او بخواهد با آنها ازدواج کند.ایشان حجاب را خیلی رعایت نمی کنند.من الان دیگر به آن مرکز نمی روم ولی در این فکر هستم که از طریق اینترنت برای ایشان نوشته ها وعکس هایی بفرستم.در صورت توافق اگر ایشان پذیرفت شرط ازدواج را رعایت حجاب ونماز خواندن وغیره قرار می دهم البته با توجیح دقیق ایشان نه به زور.آیا ارتباط اینترنتی با ایشان در چارچوب اسلام وذکر خوبی هایی که در من وجود دارد خلاف موازین اسلامی است(برای متقاعد کردن ایشان) لطفا مرا راهنمایی نمایید.(من علاقه زیادی به اخلاق ایشان وبرخی تفکراتشان پیدا کرده ام)

به مقدار ضرورت و نیاز برای ازدواج می توانید با او صحبت کنید

۶- بازی و تفریح به صورت مختلط

دانشجویان در اردوهای تفریحی بصورت مختلط(ذکور و اناث)به بازی و تفریحاتی(مثل برف بازی و غیره )می پردازند و این کار را صحیح می دانند. آیا این عمل آنان خالی از اشکال است؟

این کارها جائز نیست.

۷- دست زدن به نامحرم

آیا دست زدن به دختر در صورتی که هیچ غرض و منظوری در میان نباشد مشکل دارد یا خیر؟ و یا اینکه اگر بخواهیم با او ازدواج کنیم چطور؟

جائز نیست.

۸- شنیدن صدای روضه خوانی بانوان

شغل بعضى از خانمها ذکر توسّل به اهل بیت(علیهم السلام) در مجالس زنانه است، گاهى از اوقات در زمانى که مشغول روضه خوانى هستند مرد و یا بچه هایى که خوب و بد را مى فهمند وارد حیاط آن خانه مى شوند و صداى این خانم را مى شنوند، حکم این قبیل روضه خوانیها چیست؟

در این مورد که نوشته اید، صداى خود را آهسته تر کند و یا بدون تکیه به صوت بخواند.

۹- اشتغال بانوان در ادارات

آیا اشتغال زنان در اداراتى که محلّ مراجعه مردان است جایز است؟

با رعایت شئون اسلامى اشکالى ندارد.

۱۰- شوخی اساتید زن در کلاس

خنده و شوخى استاد خانم در کلاس درس دانشجویان دختر و پسر به منظور رفع کسالت و خستگى و تجدید روحیّه دانشجویان چه حکمى دارد؟

رعایت آداب عفّت در کلاس درس واجب است.

۱۱- معاینه توسط غیر همجنس برای استخدام

آیا معاینه و لمس افراد غیر بیمار در مقام آموزش پزشکى جهت کنترل سلامتى واستخدام و سربازى و... درصورتى که همجنس نباشند جایز است؟

در امورى که براى جامعه ضرورت دارد جایز است.

۱۲- سلام کردن مرد به زن نامحرم

آیا سلام کردن مرد بر زن نامحرم کراهت دارد؟

کراهت ندارد ولى از بعضى از اخبار استفاده مى شود که سلام کردن به زن جوان مکروه است.

۱۳- گفتگو با نامحرم

آیا گفتگو با زن نامحرم به طور کلّى جایز است؟

در صورتى که به طور عادى باشد، مانعى ندارد.

۱۴- ارائه کنفرانس توسط دانشجویان دختر

آیا خواهران دانشجو مى توانند در مورد امور کلاس یا مسائل علمى در میان برادران دانشجو کنفرانس ارائه نمایند؟

هرگاه موازین شرعى در آن رعایت گردد و مفسده خاصّى نداشته باشد مانعى ندارد.

۱۵- مشاغلی که مستلزم لمس نامحرم است

افعال و مشاغلى براى زن و مرد هست که مستلزم نظر لمس بدن دیگرى است مثل دندان پزشکى، زایمان، جراحى و... در این گونه موارد تکلیف چیست؟ و آیا فرقى بین حال ضرورت و غیر آن هست و ملاک ضرورت چیست؟

این گونه امور فقط در صورت ضرورت جایز است و معیار ضرورت تشخیص عرف عام و صالح است.

۱۶- درس خواندن نزد نامحرم

خانمى مى خواهد به تحصیل خود ادامه دهد که بعدها شغل حلالى انتخاب کند ولى فعلا ادامه تحصیل ملازم با این است که با نامحرم رو به رو شود مثلا نزد مرد نامحرم درس بخواند یا این که با مردها در یک کلاس باشند، آیا تحصیل با چنین شرایطى جایز است؟

هرگاه توأم با امر حرامى نگردد مانعى ندارد، مانند خلوت با اجنبى و مفاسد دیگر.

۱۷- گوش دادن به خنده زن نامحرم

گوش دادن به خنده زن نامحرم اگر موجب مفسده نباشد چه حکمى دارد و در صورتى که مفسده داشته باشد چه حکمى دارد؟

در مواردى که مفاسد خاصّى بر آن مترتب نشود مانعى ندارد.

۱۸- تحصیل در بین نامحرمان

گاهى دانشجوى پسرى در بین عدّه اى دانشجوى دختر یا بالعکس درس مى خواند، آیا درس خواندن بدین صورت جایز است؟ با توجّه به این که اگر با این شرایط ادامه تحصیل ندهد متضرّر مى شود مثل این که دیرتر فارغ التحصیل مى شود.

اگر موجب کار حرامى نمى شود اشکالى ندارد ولى سزاوار است که مسؤولین کشورهاى اسلامى برنامه اى براى جدا ساختن مراکز تحصیلى پسران و دختران تنظیم کنند.

۱۹- اختلاط زن و مرد مسلمان برای نمایش

آیا براى نمایش صحنه هاى تاریخى، اختلاط زن و مرد مسلمان که در نقش کفّار بازى مى کنند و همراه با مکالمات مهیّجِ شهوت و عاشقانه است، جایز است؟

بازى کردن در نقش کفّار به منظور اهداف آموزنده مانعى ندارد ولى مکالمات محرّک و شهوت انگیز جایز نیست.

۲۰- تبعیت از دستور استاد برای معاینه نامحرم

تبعیّت از دستور استادى که مقیّد به فرایض شرعى نیست و با وجود دانشجویان دختر به دانشجویان پسر دستور معاینه زنان بیمار را مى دهد چه حکمى دارد؟ البتّه تمرّد از دستور استاد ممکن است در نمره قبولى یا رد او دخالت داشته باشد؟

در این مورد که ضرورت نیست باید به صورت معقولى تمرّد کند مگر این که معاینه زنان براى تکمیل تحصیلات پزشکى لازم باشد (تحصیلاتى که سبب نجات جان زنان مى شود) که در این صورت جایز است.

۲۱- دوختن لباس زنانه توسط آقایان

دوختن لباس زنانه توسط خیاط مرد، چه حکمى دارد؟

در صورتى که مستلزم تماس بدنى و محرّمات دیگرى نشود اشکالى ندارد.

۲۲- خلوت با نامحرم

آیا خلوت با زن نامحرم اگر چه مطمئن باشد مرتکب حرام نمى شود جایز است؟ محدوده خلوت اجنبیّه چیست؟

اگر در مکانى هستند که معمولا هیچ کس رفت و آمد نمى کند، خلوت با زن نامحرم محسوب مى شود و خلوت با اجنبیّه اشکال دارد حتّى اگر فکر مى کنند به حرام نمى افتند.

۲۳- روابط زن و مرد نامحرم در فیلم ها

فیلم هایى ساخته مى شود که زن و مرد نامحرم در آن بازى مى کنند، و به مقتضاى نقش محوّله، با هم شوخى کرده، و به یکدیگر نگاه هاى عاشقانه دارند. بازى کردن آنها در چنین فیلم هایى چه حکمى دارد؟

در صورتى که آداب عفّت اسلامى را رعایت کنند مانعى ندارد.

۲۴- حرف زدن با نامحرم

در کتابی خواندم که از یکی از معصومین (علیهم السلام) نقل شده بود که حرف زدن با نامحرم فقط تا ۵ کلمه آن هم به ضرورت ایراد ندارد؛ آیا این درست است؟

حرف زدن در صورتیکه سخنان عادی و معمولی باشد و خوف افتادن در حرام نباشد مانعی ندارد.

۲۵- تنها بودن پزشک و بیمار در اتاق معاینه

در بسیارى از موارد مجبور هستم در اطاق ویزیت براى چند دقیقه با بیمار غیر همجنس تنها باشم، تا به راحتى مشکلات خود را بیان کند. آیا این کار خلوت با اجنبیّه محسوب شده و حرام است؟

چنانچه درب اطاق قفل نباشد، خلوت با اجنبیّه صدق نمى کند.

۲۶- نحوه رابطه زن و مرد در عده طلاق

(بیرون کردن زن در ایام عده طلاق از خانه حرام است)

لطفً بفرمایید رابطه بین این زن و شوهر طلاق گرفته و در زمان عده چگونه باید باشد؟ و در صورتی که در یک خانه قرار است این مدت را زندگی کنند چگونه و چه رابطه ای می توانند با هم داشته باشند؟

در صورتیکه عدّه طلاق رجعی باشد بیرون کردن او جایز نیست و مانند دو محرم می توانند با هم زندگی کنند.

۲۷- تماس دست پرستاران نامحرم به بدن

گیرندگان خون اهدایی معمولاً بانوان هستند که هنگام خون گرفتن انگشتانشان با بازوی شخص اهداء کننده برخورد می کند. آیا در چنین شرایطی اهداء خون جایز است؟

در صورتیکه ضرورتی برای خون دادن باشد و نتوان از پرستار هم جنس استفاده کرد اشکالی ندارد ولی باید در اینگونه موارد از دستکش های طبی استفاده کنند، تااشکالی نداشته باشد.

۲۸- ارتباط با نامحرم از طریق پیامک

smsفرستادن برای نامحرم چه حکمی دارد؟ (از نوع تبریک و..) دادن آن به استاد واقوام چطور؟ فرستادن به شخصی که مزاحم شده برای ادامه ندادن پیام توسط او چطور؟

هرگونه تماس و ارتباط با نامحرم که موجب مفسده شود حرام است و در مورد اقوام و اساتید در صورتیکه جهات شرعیه رعایت شود و سخنان عادی و معمولی باشد اشکالی ندارد.

۲۹- معاشرت و نشست و برخاست با بستگان نامحرم

بنده یک دختر طلبه هستم که برای رعایت کامل تر مسائل شرعی و عمل کردن بر طبق این حدیث شریف حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها) که فرموده اند: «بهترین زنان کسی است که نه مردی او را ببیند و نه او مردی را ببیند» از پوشیه استفاده می کنم و از نشستن بر سر سفره ای که نامحرم سر آن سفره باشد اجتناب می کنم و از معاشرت و نشست و برخاست با نامحرم ها ابا دارم لکن بنده از طرف مردم و اقوام و نزدیکان مورد مواخده واقع می شوم و در نهایت تعجب بعضی ها این عمل من را مخالف شریعت قلمداد می کنند. خواهشمند است که برای واضح شدن این مسئله نظر خود را در خصوص این گونه رفتار به صورت کامل و واضح بیان فرمایید.

کار شما صحیح است که موازین شرعی را رعایت می کنید، البته صحبت با نامحرم مخصوصا بستگان در حدود متعارف و سخنان معمول مانعی ندارد و استفاده از پوشیه هر چند مانعی ندارد ولی پوشاندن صورت و دست ها تا مچ واجب نیست.

۳۰- تفکیک جنسیتی در دانشگاهها

با توجه به انتشار استفتای معظم له که در آن استقبال از طرح تفکیک جنسیتی در کلاسها و دانشگاهها را وظیفه دانشجویان دانسته بودند ، بنده می خواهم دلیل این استفتاء را بدانم ؟

شک نیست که تفکیک جنسی دانشجویان هم به پیشرفت آنان کمک میکند و هم به سلامت اخلاقی آنان .

و آنچه درباره تفکیک جنسیت گفته ایم باید توأم با عدالت کامل نسبت به هر دو جنس باشد.


منبع: سایت حضرت آیت الله مکارم شیرازی ( دامت برکاته )


 

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

پرسش و پاسخ

س: چون مهم ترين ويژگي كارآفرين، داشتن سرمايه است. آيا مي توان با كس ديگر همكاري كرد يا در مؤسسه ديگري ايده خود را مطرح كرده به مرحله انجام رساند؟

ج: سرمايه هيچوقت تنها عامل و مهمترين عامل نيست. مهم شروع كار است كه بايد براساس پيدا كردن جايگاه هركس باشد. كار هم بايد از كوچك شروع شود و به كار بزرگ برسد و مي توان در يك مجموعه قرار گرفت. چند كارآفرين مي توانند در كنار هم قرار بگيرند و يكديگر را كامل كنند. نكته مهم آن است كه ويژگي هاي مثبت و خصلتهاي خوب و فرصت هاي مناسب را در درون خود جستجو كرده و آن را پايه و اساس كار قرار دهيم. جاي خالي يك خدمت يا يك ابزاري را كه مي تواند به داشتن زندگي بهتر كمك كند، بايد ديد.

س: همه ويژگي ها در تمام ما نيست؟ آيا اين ويژگيها ارثي است يا اكتسابي؟

ج: عمدتاً ارثي است اما مي تواند با نوع تربيت خانوادگي و اجتماعي، برخي از اين ويژگيها تقويت شود.

س: داشتن قوانين و مقررات چه نقشي در موفقيت كارآفرين دارد؟

ج: قبل از ورود به هر حرفه بايد قوانين مربوط به آن را بدانيد تا بتوانيد از امكانات موجود بهره ببريد و خصوصاً اين كه مشمول جرايم نشويد. عضو شبكه هاي تخصصي شدن هم كمك مي كند به تقويت و پيشرفت كار و علم و آگاهي به حوزه هاي كاري.

س: چگونه در حوزه كارآفريني مشاوره بگيريم؟

ج: ابتدا بايد صورت مسئله را روشن كنيم. مشاوره گيرنده چه مي خواهد؟ ابتدا بايد سؤالش روشن باشد تا بعد از آن بشود به پاسخ درست فكر كرد. به طور مشخص بايد كاستي ها مشخص شود تا به مشاوره دهنده و از كسي كه تخصصي در آن موضوع دارد، بتوان مشاوره گرفت.

س: من ليسانس كشاورزي هستم و مي خواهم يك گلخانه راه اندازي كنم براي پرورش صيفي‌جات. چه بايد كنم؟

ج: مهم علاقه و خواست است، توانستن بعد از آن است. بنابراين درصورتي كه علاقه وجود داشته باشد با آموزش و پرورش بايد مهارت ها و نيز گرفتن مشاوره به نتيجه خواهد رسيد.

شكست در كارآفريني غيرقابل پذيرش است چرا كه هر قدم تجربه اي است قابل ملاحظه حتي اگر با موفقيت توأم نشود. مي توانم و نمي توانم را كنار بگذاريم و خواستن و نخواستن را جايگزين كنيم.

س: در كار دولتي هستم ولي كارمندي مرا راضي نمي كند و از اين كه آن را رها كنم و كسب‌وكاري را راه اندازي كنم هراس دارم. چه كنم؟

ج: بايد درنهايت آن تعلق را رها كنيد ولي با احتياط، ابتدا تمام جوانب امر را بسنجيد و راههاي موجود را بشناسيد. و بعد از اطمينان نسبي از كار جديد، كار دولتي را كاملاً رها كنيد و به علائقتان برسيد.

س: آيا كارآفريني گروهي و كسب و كار جمعي قابل اعتماد است؟

ج: درصورتي كه بخردانه عمل شود خيلي هم خوب است. در كار جمعي خصوصاً در بيزنس بايد همه روابط خانوادگي ، دوستي و تعلقات را كنار گذاشت و همه چيز روشن و ثبت شده باشد. مالكيت مشخص باشد. مديريت و منافع نيز. از ابتدا بايد تكليف تقسيم منافع را روشن كنيد كه براساس سرمايه است، ميزان كار يا منابع. معمولاً مشكلات بر اثر همان تقسيم منافع است.


 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

 

سرکار خانم تهرانی مدير صندوق پس انداز زنان بانک کشاورزی به پرسش های مطرح شده در نشست اقتصادی اولين همايش کارآفرينی زنان و چالش های پيش رو پاسخ داده اند که به شرح ذيل است:

سؤال ۱- ميزان کارمزد و مدت بازپرداخت تسهيلات بانکی چگونه است؟و آيا بانک کشاورزی مختص کشاورزان و کارآفرينان در زمينه های کشاورزی است؟

پاسخ : مبلغ تسهيلات اعطايی ،نرخ کارمزد و مدت بازپرداخت بسته به نوع فعاليت،نوع عقد مبلغ وام و طرحی که به بانک ارايه می شود،متغير است.

بيش از ۷۰ درصد تسهيلات اعطايی بانک به بخش کشاورزی تعلق می گيرد ولی به ساير بخش ها از جمله بخش صنعت نيز تسهيلات اعطا می گردد.

سؤال ۲- در مورد طرح زينب توضيح بدهيد.

پاسخ : طرح حضرت زينب کبری (س)از سال ۱۳۷۳ در بانک کشاورزی به اجرا درآمده و ويژه زنان سرپرست خانوار روستايی است.تسهيلات اين طرح در قالب عقد قرض الحسنه با نرخ کارمزد ۴ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت ۵ سال به افراد واجد شرايطی که از طرف شورای اسلامی روستای مربوطه به نزديک ترين شعبه بانک معرفی می شوند،پرداخت می گردد.حداکثر مبلغ تسهيلات ۵ ميليون ريال است.

سؤال ۳- مبلغ ۵۰۰ هزار تومان قرض الحسنه جهت کارآفرينان رشته کشاورزی،بر چه اساس و به چه طريق پرداخت می شود؟

پاسخ: زنان عضو طرح ايران(از طريق افتتاح يکی از انواع حساب های پس انداز در شعب بانک کشاورزی عضو طرح ايران محسوب می شوند)می توانند از محل اعتبارات اين طرح برای فعاليت های کشاورزی مبلغ ۵ ميليون ريال وام قرض الحسنه دريافت دارند.

سؤال ۴- آيا در مورد تسهيلات اعطايی مجموعه بانک به زنان بخشنامه يا آيين نامه مدونی وجود دارد؟

پاسخ: طرح حضرت زينب کبری(س) و طرح ايران به ترتيب از سال ۱۳۷۳ و ۱۳۷۸ تا کنون به اجرا در آمده است و خدماتی را به زنان ارايه می دهد.در خصوص نحوه عضويت در صندوق پس انداز ايران نيز انشاءالله در سال آينده دستورالعمل اجرايی آن تدوين و به مرحله اجرا در خواهد آمد و اطلاعات بيش تر از طريق شعب بانک و هم چنين رسانه های گروهی در اختيار خانم های محترم قرار می گيرد.

سؤال ۵- بانک کشاورزی يا هر بانک ديگر بدون ميانگين وام نمی دهند؟در بانک های شهرستان ها به کارهای توليدی پوشاک و خياطی برای خانواده بدون سرپرست وام نمی دهند.

پاسخ: با توجه به اينکه لازمه دريافت وام،افتتاح حساب و فعال نگه داشتن آن حساب نزد شعبه بانک مربوطه است،لذا دريافت تسهيلات نيز براساس ميانگين روزشمار موجودی حساب شما محاسبه می شود.در مورد دوم ،اين نوع تسهيلات خاص استان تهران نبوده و در سراسر کشور به مورد اجرا درآمده است و حدود ۱۰ سال است که از شروع اجرای آن می گذرد.لذا در صورت مشاهده هرگونه تخلف از سوی شعب بانک استان می توانيد مراتب را با مديريت استان در ميان بگذاريد.

سؤال ۶- سقف وام با کارمزد ۴ درصد چقدر است؟

پاسخ: سقف وام قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد برای فعاليت های غير از کشاورزی حداکثر ۳ ميليون ريال و برای فعاليت های توليدی کشاورزی حداکثر ۵ ميليون ريال است.

سؤال ۷- شرايط گرفتن وام های سنگين چگونه است؟

پاسخ: با توجه به اينکه مبلغ وام ،نرخ بهره و مدت بازپرداخت آن امری نسبی و متناسب با طرحی است که به بانک ارايه می شود،نمی توان نسخه کلی داد.لذا اولين قدم در دريافت تسهيلات ،مشخص نمودن حيطه فعاليت و سپس تهيه طرح پيشنهادی و ارايه آن جهت ارزيابی به بانک است.

سؤال ۸- سقف وام های بدون وثيقه چقدر است؟

پاسخ: پرداخت وام بدون وثيقه در قالب طرح زينب کبری(س) و با قبول ضمانت زنجيره ای زنان ساکن روستا امکان پذير است. سقف آن برای افراد واجد شرايط (زنان روستايی سرپرست خانوار)۵ ميليون ريال تعريف شده است.

سؤال ۹- آيا برای پرداخت وام های تا سقف ۱۰ ميليون ريال بدون وثيقه باز هم بايد با بانک های ديگر تسويه حساب کرد تا وام را دريافت کرد؟

پاسخ: خير،نيازی به تسويه حساب با بانک ها نيست.فقط تسويه با بانک کشاورزی کفايت می کند.

سؤال ۱۰- وام کلان و خرد چگونه تقسيم بندی می شود؟

پاسخ: وام هايی با مبلغ ۱۰ ميليون ريال و کمتر جزو تسهيلات خرد و مابقی جزو تسهيلات کلان محسوب می شوند.

سؤال ۱۱- سقف وام های زنان چقدر است و آيا فقط به خانواده های بی سرپزست تعلق می گيرد؟

پاسخ: طرح ايران از سال ۱۳۷۸ در بانک به اجرا درآمده است. سقف تسهيلات اين طرح برای کليه فعاليت های غير از کشاورزی ۳ ميليون ريال و برای فعاليت های کشاورزی ۵ ميليون ريال است.اين تسهيلات در قالب عقد قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد بوده و حداکثر مدت بازپرداخت آن ۳ سال است. کليه زنان شهری و روستايی اعم از شاغل ،خانه دار،کارمند،محصل و.......می توانند از طريق افتتاح حساب و فعال نگه داشتن آن براساس ميانگين روزشمار موجودی حساب خود به ترتيب تسهيلات زير را دريافت دارند:

۱- ۶ ماه پس از افتتاح حساب ۰/۵ برابر موجودی

۲- ۱۲ ماه پس از افتتاح حساب ۱ برابر موجودی

۳- ۱۸ ماه پس از افتتاح حساب ۱/۵ برابر موجودی

۴- ۲۴ ماه پس از افتتاح حساب ۲ برابر موجودی

۵- ۳۰ ماه پس از افتتاح حساب ۲/۵ برابر موجودی

۶- ۳۶ ماه پس از افتتاح حساب ۳ برابر موجودی

طرح حضرت زينب کبری از سال ۱۳۷۳ ويژه زنان سرپرست خانوار روستايی اجرا شده و تسهيلات اين طرح صرف نظر از نوع فعاليت حداکثر ۵ ميليون ريال و بدون نياز به سپرده گذاری است.

نوع عقد آن قرض الحسنه با کارمزد ۴ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت ۵ سال است.

در اين طرح ضمانت زنجيره ای حداقل ۳ نفر از زنان ساکن روستا پذيرفته شده و نيازی به وثيقه نيست.

سؤال ۱۲- ما کارآفرينان زن انتظار داريم که قوانين دست و پاگير وام های بانک کشاورزی به خصوص مسئله وثيقه ملکی و غيره با وجود سرکار در آن بانک از سرراه برداشته شود.

پاسخ: قوانين موجود از سوی بانک ها يا ساير مراکز دولتی مستقلاً اتخاذ نمی شوند تا بتوان موارد خاص برای آن در نظر گرفت و از اعمال آن ها چشم پوشی کرد بلکه بانک مرکزی حسب مورد و با توجه به صلاح ديد خود آن ها را وضع کرده و به کليه بانک های کشور ابلاغ می نمايد.

سؤال ۱۳- به نظر شما با اين ۳۰۰ يا ۵۰۰ هزار تومان وام بدون وثيقه شما کدام گوشه کار را می توان گرفت؟ در حقيقت مزيت دادن وام بدون وثيقه با اين مبلغ اندک فقط جنبه تبليغاتی ندارد؟ چون برای کارآفرين عملاً به هيچ کار نمی آيد.

پاسخ: تبليغات در زمانی کارساز است که بانک درصدد جذب سرمايه و سپرده های مردمی باشد در صورتيکه در طرح حضرت زينب کبري (س) که ويژه زنان روستايی سرپرست خانوار است صرفاً خدمت رسانی و کمک هرچه بيش تر به اين قشر خاص مدنظر است چرا که اعطای تسهيلات اين طرح بدون سپرده گذاری انجام می گيرد. در خصوص اندک بودن مبلغ وام نيز با توجه به نرخ تورم و بالا بودن هزينه ها به خصوص در نقاط شهری و شهرهای بزرگ درخواست افزايش سقف تسهيلات صورت گرفته و اميد است تا در آينده ای نه چندان دور اين مهم محقق شود و بانک کشاورزی يا هر بانک ديگری نيز بتواند سقف وام را افزايش دهد.

سؤال ۱۴- در مورد استفاده از تسهيلات بانک کشاورزی در زمينه صنعت(توليد قطعات) از کجا بايد اطلاعات گرفته شود.آيا اميدوار باشيم که کمک خواهد شد يا بانک کشاورزی هم مثل ساير بانک ها موانع غيرقابل حل سرراهمان قرار می دهد. در اين مورد اطلاعات کوتاهی می خواهيم چون دغدغه بيش تر زنان کارآفرين کمبود نقدينگی است.

پاسخ: شما می توانيد پس از فراهم آوردن شرايط لازم و تدوين طرح مورد نظر آن را به بانک ارايه نماييد تا پس از انجام بررسی های لازم در صورت تصويب و موافقت تسهيلات مورد نياز با توجه به صلاح ديد مسؤلين به شما پرداخت گردد.

سؤال ۱۵- اينجانب مدير عامل يک شرکت تعاونی در اميرآباد مشهد هستم و در سال ۸۰ به عنوان نمونه انتخاب شده ام و براساس نامه جناب آقای رسول اف در رابطه با پرداخت وام به مبلغ ۲۰۰ ميليون ريال قرار گرفتم که در قبال ارائه طرح خواستار سند ۶ دانگ جهت تضمين وام شدند،در صورتی که در روستای ما سند سربی وجود ندارد ولی با اين حال سندی ۶ دانگی به مبلغ ۳۵۰ ميليون ريال بابت ضمانت به بانک برديم که قبول نکردند. با توجه به اينکه بنده درحال حاضر با ساخت دو جايگاه شير در منطقه خود نياز به وامی با بهره کم دارم.

قابل توجه اينکه وامی که مبلغ ۲۵۰ ميليون ريال می خواستم بگيرم با بهره ۲۴ درصد پرداخت می کردند. لذا از شما خواهشمندم راهنمايی های لازم را در اين زمينه بفرماييد.

پاسخ: اصولاً براساس ضوابط موجود در صورتی که سند مذکور قبلاً در رهن بانک نبوده باشد مشکلی ايجاد نمی شود.نرخ بهره وام برای احداث جايگاه جمع آوری شير ۱۳/۵ درصد تعيين شده است .البته نمی توان به طور قطع پاسخ داد بلکه بايد کليه جوانب موجود را با دقت بيش تری بررسی کرد.

سؤال ۱۶- چرا بانک ها برای پرداخت وام حتماً اول جواز می خواهند در صورتی که برای يک

کارآفرين ابتدايی ترين و سخت ترين کار گرفتن مکان ،سپس تجهيزات و بعد دريافت جواز است.چرا کارشناس نظارتی ندارد تا بانک ها ابتدا وام را بدهند بعد کارآفرين بتواند مکان گرفته و جواز دريافت کند و سپس به بانک ارائه دهدو اقساط وام حداقل ۶ ماه پس از پرداخت باشد تا کارآفرين بتواند تقريباً به بهره وری برسد.

پاسخ: تا زمانی که نوع فعاليت و ظرفيت آن مشخص نگردد بانک نمی تواند هزينه ها را برآورد کرده و متناسب با آن تسهيلات پرداخت کند و مشخص شدن اين ظرفيت نيز از طريق پروانه ای که فرد متقاضی ملزم به دريافت آن است مشخص خواهد شد.

سؤال۱۷- آيا بانک کشاورزی به مجوز باشگاه ورزشی بانوان نيز وام می دهد؟اگر جواب مثبت است حداکثر چقدر و با چند درصد کارمزد است؟

پاسخ: خير، بانک کشاورزی برای تأسيس باشگاه ورزشی تسهيلات پرداخت نمی کند.

سؤال۱۸- کدام بانک با سند منزل به ارزش ۱۰۰ ميليون به شرکت تعاونی صنايع دستی هنر بانوان سپاهان وام ۴ درصد می دهد؟

پاسخ: ابتدا بايد مشخص شود که فعاليت شما جزو فعاليت صنايع دستی طبقه بندی می شود يا خير ،سپس در صورت محرز شدن آن،بسته به نوع فعاليت مبلغ وام و نرخ بهره آن متغير است.

سؤال۱۹- من يکی از دام داران و کشاورزان استان همدان هستم که به خاطر وام هايی که گرفتم و عقب افتادن چند قسط ،وامی را که برای کشت و آبياری ۲۵ هکتار زمين تصويب شده را نمی توانم دريافت کنم.آيا بانک نبايد برای زنان کارآفرين امکاناتی قائل شود؟

پاسخ: در صورتی که مبالغ اقساط قبلی شما با بانک تسويه شده باشد ممانعتی برای پرداخت تسهيلات جديد در مورد آبياری تحت فشار وجود ندارد.

سؤال۲۰- آيا بانک کشاورزی وام خودرو می دهد؟ من چند بار مراجعه کردم و گفتند فعلاً مجوز نداريم.با توجه به اينکه شغل من نياز به خودرو دارد و در ضمن معدل بانکی خوبی نيز دارم.

پاسخ: در صورتی که شما در روزهای پايانی سال به بانک مراجعه کرده و متقاضی دريافت وام باشيد به دليل حسابرسی های پايان سال هيچ گونه پرداختی صورت نمی گيرد. انشاءاله در سال جديد ممانعتی وجود نخواهد داشت.

 


پرسش و پاسخ

 

س: چون مهم ترين ويژگي كارآفرين، داشتن سرمايه است. آيا مي توان با كس ديگر همكاري كرد يا در مؤسسه ديگري ايده خود را مطرح كرده به مرحله انجام رساند؟
ج: سرمايه هيچوقت تنها عامل و مهمترين عامل نيست. مهم شروع كار است كه بايد براساس پيدا كردن جايگاه هركس باشد. كار هم بايد از كوچك شروع شود و به كار بزرگ برسد و مي توان در يك مجموعه قرار گرفت. چند كارآفرين مي توانند در كنار هم قرار بگيرند و يكديگر را كامل كنند. نكته مهم آن است كه ويژگي هاي مثبت و خصلتهاي خوب و فرصت هاي مناسب را در درون خود جستجو كرده و آن را پايه و اساس كار قرار دهيم. جاي خالي يك خدمت يا يك ابزاري را كه مي تواند به داشتن زندگي بهتر كمك كند، بايد ديد.
س: همه ويژگي ها در تمام ما نيست؟ آيا اين ويژگيها ارثي است يا اكتسابي؟
ج: عمدتاً ارثي است اما مي تواند با نوع تربيت خانوادگي و اجتماعي، برخي از اين ويژگيها تقويت شود
س: داشتن قوانين و مقررات چه نقشي در موفقيت كارآفرين دارد؟
ج: قبل از ورود به هر حرفه بايد قوانين مربوط به آن را بدانيد تا بتوانيد از امكانات موجود بهره ببريد و خصوصاً اين كه مشمول جرايم نشويد. عضو شبكه هاي تخصصي شدن هم كمك مي كند به تقويت و پيشرفت كار و علم و آگاهي به حوزه هاي كاري.
س: چگونه در حوزه كارآفريني مشاوره بگيريم؟
ج: ابتدا بايد صورت مسئله را روشن كنيم. مشاوره گيرنده چه مي خواهد؟ ابتدا بايد سؤالش روشن باشد تا بعد از آن بشود به پاسخ درست فكر كرد. به طور مشخص بايد كاستي ها مشخص شود تا به مشاوره دهنده و از كسي كه تخصصي در آن موضوع دارد، بتوان مشاوره گرفت.
س: من ليسانس كشاورزي هستم و مي خواهم يك گلخانه راه اندازي كنم براي پرورش صيفي‌جات. چه بايد كنم؟
ج: مهم علاقه و خواست است، توانستن بعد از آن است. بنابراين درصورتي كه علاقه وجود داشته باشد با آموزش و پرورش بايد مهارت ها و نيز گرفتن مشاوره به نتيجه خواهد رسيد.
شكست در كارآفريني غيرقابل پذيرش است چرا كه هر قدم تجربه اي است قابل ملاحظه حتي اگر با موفقيت توأم نشود. مي توانم و نمي توانم را كنار بگذاريم و خواستن و نخواستن را جايگزين كنيم.
س: در كار دولتي هستم ولي كارمندي مرا راضي نمي كند و از اين كه آن را رها كنم و كسب‌وكاري را راه اندازي كنم هراس دارم. چه كنم؟
ج: بايد درنهايت آن تعلق را رها كنيد ولي با احتياط، ابتدا تمام جوانب امر را بسنجيد و راههاي موجود را بشناسيد. و بعد از اطمينان نسبي از كار جديد، كار دولتي را كاملاً رها كنيد و به علائقتان برسيد.
س: آيا كارآفريني گروهي و كسب و كار جمعي قابل اعتماد است؟
ج: درصورتي كه بخردانه عمل شود خيلي هم خوب است. در كار جمعي خصوصاً در بيزنس بايد همه روابط خانوادگي ، دوستي و تعلقات را كنار گذاشت و همه چيز روشن و ثبت شده باشد. مالكيت مشخص باشد. مديريت و منافع نيز. از ابتدا بايد تكليف تقسيم منافع را روشن كنيد كه براساس سرمايه است، ميزان كار يا منابع. معمولاً مشكلات بر اثر همان تقسيم منافع است

 

 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد