يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3333
 بازدید امروز : 141
 کل بازدید : 3599680
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/4375
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
معرفی الگوها

 


 


 

دنياى كار آفرينى اسوه هاي خلاقيت

از ويژگى هاى اساسى افراد كار آفرين است؛ آنان افرادى هستند كه معمولاً كارى را براى نخستين بار در منطقه خود آغاز مى كنند و يا ابداعى در چگونگى انجام آن صورت مى دهند. اغلب ما ، سرمايه داران، تاجران، صادر كنندگان و كارخانه داران را جزو كارآفرينان مى دانيم، هرچند هر كدام از اين افراد مى توانند كارآفرين باشند ولى همه كارآفرينان سرمايه دار نيستند. كارآفرين يعنى آن كه سختى به خود مى دهد تا با يك فكر بكر و ايده اى ناب، آن چيزى كه امروز نيست را براى فردايش آماده كند.
كاربرد كارآفرينى بسيار فراتر از ايجاد شغل و اشتغالزايى است. كار آفرينى فرآيندى ارزشى است كه منجر به توليد كالا يا خدمتى جديد مى شود. اكنون با توجه به مشاركت همه جانبه زنان در آموزش عالى و حضور مؤثر آنان در عرصه هاى علم و دانش كه نشانگر وجود شايستگى و توانمندى در آنهاست، ايجاد كسب و كار مبتنى بر كارآفرينى از سوى زنان در مقياس هاى كوچك و متوسط چه به صورت كار در منزل و چه به صورت ايجاد شركت هاى توليدى، دستاوردهاى مهمى خواهد داشت.بر اساس تحقيقات و آمارها، در كشورهايى كه نرخ ثبت نام زنان در مدارس نسبت به مردان كمتر از ۷۵ درصد است، توليد ناخالص ملى سرانه در حدود ۲۵ درصد پائين تر از ديگر كشورهاست. تجارب كشورهاى شرقى و جنوب شرقى آسيا نشان مى دهد كه پيشرفت هاى اقتصادى اين كشورها از طريق سرمايه گذارى در آموزش زنان، تسهيل و تقويت شده است. در حقيقت، يك درصد افزايش ورود زنان به دوره متوسطه، ۳ درصد افزايش در رشد اقتصادى را به دنبال خواهد داشت. در حال حاضر نزديك به ۷۰ درصد از ظرفيت هاى دانشگاهى به دختران و زنان اختصاص دارد كه با توجه به سياست هاى انقباضى دولت، كارآفرينى مى تواند يكى از راه حل هاى اساسى معضل بيكارى زنان باشد.

نقش مؤثر زنان خلاق در كارآفرينى

تصويرى كه ازكارآفرينى در اذهان عمومى نقش بسته محدود به صنعت و تجارت است و به كارآفرينى در حوزه فرهنگ و هنر توجه جدى نشده است، هرچند كه اين اصل پذيرفته شده كه كارآفرينى خود فرهنگ ساز است و نوعى نگرش مثبت در اجتماع به ارمغان مى آورد. كارآفرينى فرايند خلق ايده ها، نو آورى ها و ايجاد سبك و كارهاى جديد در شرايط خطر خيز از طريق كشف فرصت ها و بهره گيرى از منابع است. در حقيقت اين فرآيند در عرصه فرهنگ و هنر كه خود اساساً خلق مستمر ايده را مى طلبد قابل تحقق است.
كارآفرينى فرهنگى نسبت به ديگر حوزه ها حساس تر است، مى افزايد: سهم تأثير گذارى اجتماعى اين نوع كارآفرينى و همچنين تناسب با ارزش هاى مقبول اجتماعى موجب شده كار آفرينى فرهنگى با حساسيت هاى بيشترى روبه رو باشد، به عبارتى كارآفرينان حوزه فرهنگى كه ايده خود را در مسير نوآورى به كالاى فرهنگى تبديل مى كنند، با ريسك بالاترى مواجهند و به طور حتم اين دايره براى جامعه زنان نيز محدود تر است.

اما محدوديت هاى پيش روى كارآفرينان فرهنگىرا مي توان چنين برشمرد: كمبود مهارت و تخصص لازم در حرفه مورد نظر، فقدان تجربه عملى، محدوديت هاى خانوادگى و فردى و همچنين كمبود منابع مالى از جمله اين محدوديت هاست. البته بهره نبردن از مشاوره هاى حرفه اى و استفاده نكردن از شبكه ارتباطى، اطلاعاتى و ضعف مديريتى نيز دايره مشكلات اين حوزه را وسيع تر كرده است. هر چند نمى توان به استناد آمار و اطلاعات روز و صحيح از زنان كارآفرين و صاحب كسب و كار در حوزه فرهنگ و هنر تصويرى ارائه داد، اما نقش مؤثر زنان صاحب ايده و خلاق در اين حوزه نشان مى دهد كه فرصت هاى بسيارى پيش روست. براى مثال تصويرى كه در جامعه نسبت به صنعت سينما و عناصر مؤثر در ساخت يك فيلم نقش مى بندد، در كارگردان، بازيگر، فيلمبردار و صدابردار خلاصه مى شود در حالى كه در ساخت يك فيلم در ۱۳ رشته اصلى بيش از ۲۱۰ زمينه شغلى به طور مستقيم و غيرمستقيم دخالت دارند.هم اكنون بيش از ۵۸ درصد دانشجويان علوم انسانى و هنر دختر هستند، تصريح مى كند: در حال حاضر نرخ كارآفرينى زنان در جهان نسبت به جمعيت، ۷‎/۲ درصد است، اما فقط حدود ۱‎/۵ درصد جمعيت زنان شاغل در ايران كارفرما هستند و هرگونه سياست تحديدى نيز اين رقم را كاهش مى دهد، البته هر كارفرمايى لزوماً كارآفرين نيست.نكته مهم در حوزه فرهنگى آن است كه ميزان قبض و بسط سياست ها بيش از هر حوزه ديگر نه فقط در كليت موضوع بلكه حتى در موجوديت مشاغل و كسب كارها نيز اثرگذار است.

پائين بودن نرخ كارآفرينى زنان در مقايسه با مردان

يكى ازمسائلى كه نتيجه مطالعات متعدد در كشورهاى مختلف است، پائين بودن نرخ كارآفرينى زنان در مقايسه با مردان است. در حال حاضر يك سوم كارآفرينان جهان زنان هستند اما مردان در مقايسه با آنان در زمينه كارآفرينى موفق تر و فعال ترند. براساس بررسى هاى انجام شده، زنان كارآفرين فقط در كشورهاى غربى، همچنين فيليپين و تا حدودى مالزى موفق تر از مردان عمل كرده اند. بنابراين، اين سؤال مطرح مى شود كه چرا نرخ كارآفرينى زنان نسبت به مردان كمتر است در سراسر جهان تاكنون كارگاه هاى زيادى از سوى زنان كارآفرين با هدف صادرات خدمات راه اندازى شده است. در اين كارگاه ها، كارآفرينان زن در بخش هاى مختلف از جمله تكنولوژى اطلاعات(IT)، حقوقى، حسابدارى، ترجمه و طراحى فعاليت دارند و قادرند خدمات خود را در اين حوزه ها صادر كنند. براساس آمار ارائه شده از سوى مركز تجارت بين المللى هم اكنون ۷۵ درصد كارآفرينان زن در جهان در بخش خدمات فعاليت دارند.

بالاترين نرخ كارآفرينى زنان جهان در كانادا

به گزارش سايت جامع خلاقيت و كارآفرينى ، در كانادا حدود ۸۲۱ هزار زن كارآفرين مشغول فعاليت هستند. در مجموع زنان هر سال ۱۸ ميليارد دلار به اقتصاد اين كشور سود مى رسانند، همچنين از سال ۱۹۷۶ تاكنون متوسط نرخ رشد تعداد زنان خوداشتغال سالانه ۳‎/۵ درصد بوده در حالى كه اين رقم درباره مردان ۲‎/۲ درصد است.

خانه دارها، كارآفرين ترند

نكته بسيار جالب درباره وضعيت كارآفرينى زنان اين است كه نيمى از آنان درخانه كار مى كنند و فعاليتهاى شغلى خود را در منزل انجام مى دهند، همچنين زنان نسبت به مردان تمايل بيشترى دارند كه كسب و كارى در حوزه هاى كم رشدتر و پرريسك تر نظير خرده فروشى و خدمات را داشته باشند.كارشناسان اقتصادى معتقدند كه زنان در مقايسه با مردان بيشتر در كسب و كار خود باقى مى مانند و نرخ ماندگارى آنان به ويژه در مشاغلى كه دسترسى به منابع مالى بانكى دشوارتر بوده، بيشتر است.

اولین زنان موفق ایرانی !

اولین زن جراح ایرانی:"سکینه پری" متولد 1281-1307 در روسیه دیپلم دکتری گرفت و 1314 با اجازه نامه ی پزشکی خود را دریافت کرد.

اولین زن جراح پلاستیک:"دکتر هاسمیک هاراطونیان" در سال 1339 در این رشته فارغ التحصیل شد.

اولین زن داروساز:"اقدس غربی" و "اختر فردوس" اولین زنان دکتر داروساز ایرانی هستند که در سال 1316 وارد دانشگاه تهران شدند و در سال 1320 در این رشته فارغ التحصیل شدند.

اولین زن وکیل دادگستری:"یکاترینا سعیدخوانیان" متولد1278 اولین زن ایرانی که پس از تحصیل در رشته قضایی در روسیه به سال 1327 در تهران پروانه وکالت گرفت و به کار پرداخت.

اولین زن تاجر ایرانی: "مهین افشار" در سال 1336 موفق به دریافت کارت بازرگانی شد.

اولین زن سرتیب ایرانی:"مرضیه ارفعی" در سال 1312 با درجه هم ردیف سروانی در ارتش مشغول خدمت شد و در سال 1338 به عنوان اولین زن به درجه سرتیپی رسید.

اولین زن روزنامه نگار:"صدیقه دولت" در اصفهان به سال 1297 مجله" جمعیت نسوان وطن خواه" و مجله " زبان زنان" را منتشر کرد.

اولین زن خلبان:"عفت تجارتی" در سال 1318 در 22 سالگی برای اولین بار و به عنوان اولین زن در رشته خلبانی نام نویسی کرد و در همان سال اولین پرواز خود را با هواپیمای تایگرموس انجام داد.

اولین زن پرستار:"فاطمه توانایی" که در سال 1310 در آموزشگاه کوچک در شهر رشت نام نویسی کرد. او در سال 1314 در این رشته فارغ التحصیل شد.

اولین هنرمندان زن تاتر:اولین زنان که روی صحنه رفتند دو تن از زنان ارمنی به نام های " وارتوتریان"و"سراکالندریان" بودند.

 


 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد