شنبه ٠٢ شهريور ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2758
 بازدید امروز : 173
 کل بازدید : 3601777
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/3281
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
کارآفرینان

راه های شناسایی فرصت های شغلی مناسب
فعالیت اصلی کارآفرینان ایجاد کسب و کار جدید یا توسعه کسب و کارهای موجود است. «تشخیص فرصت» گام اساسی در فرآیند ایجاد کسب و کار جدید یا توسعه کسب و کارهای موجود به شمار می آید.

«فرصت به زبان ساده به مفهوم «نیاز پاسخ داده نشده» یا «نیاز ناقص پاسخ داده شده بازار» است. مفهومی تخصصی تر، فرصت به مجموعه شرایطی اطلاق می شود که نیاز به محصول، خدمت و یا کسب و کار جدیدی را ایجاب می نماید.

کارآفرینان نیاز پاسخ داده نشده یا نیاز ناقص پاسخ داده شده بازار را شناسایی می کنند و با ایجاد ترکیبی جدید از منابع، آنها را مورد بهره برداری قرار می دهند. کارآفرینی چیزی جز شناسایی و بهره برداری از فرصت ها نیست و یک مفهوم اساسی در راه اندازی کسب و کار، شناسایی فرصت ها می باشد.

مراحل کارآفرینی :
در اینجا مدلی از فرآیند کار آفرینی، در چند گام ارائه شده است:

خودارزیابی و کسب آمادگی:
توانایی مقابله با مشکلات و تنگناها، ویژگی ای است که کارآفرینان می بایست آن را دارا باشند. ارزیابی ویژگی های شخصیتی و توانایی های وی قبل از شروع کسب و کار باید مورد توجه قرار گیرد و کارآفرین از طریق پرسش نامه ها و تست های مختلف، باید نسبت به ارزیابی مهارت ها و توانایی های خود اقدام نماید و برای کسب آمادگی در زمینه هایی که نیاز به آموزش دارد تلاش کند.

شناسایی و ارزیابی فرصت :
شناسایی فرصت و ارزیابی آن یکی از مشکل ترین کارهاست. اکثر فرصت های مناسب و خوب تجاری، به ناگاه و خود به خود نمایان نمی شوند بلکه فرد کارآفرین با هوشیاری و توجه به محیط پیرامون و موقعیت های مختلف، فرصت های بالقوه ای که وجود دارند را کشف می کند.

ایده یابی و نوآوری:
در این مرحله، فرد کارآفرین می بایست بعد از کشف فرصت های نهفته در بازار ایده های مناسب را استخراج نماید. بدین معنی که از بین سرنخ های متعددی که باعث کشف این فرصت شده است، یکی از آنها را پس از بررسی، انتخاب نماید و سپس ایده انتخابی را به ظهور برساند و به آن نمود عینی بدهد.

تدوین طرح کسب و کار :
راه اندازی و اداره کسب و کار موفق، نیازمند برنامه ریزی دقیق و حساب شده است. غفلت از توجه به این مهم، عموماً موجب شکست کارآفرینان خلاق در پیشبرد ایده های نو گشته و در اندک زمانی، اداره کسب و کار را از کنترل ایشان خارج می سازد. به منظور پیش گیری از بروز این وضعیت، لازم است طرح کسب و کار با دقت هر چه بیشتر و با اتکای بر تحقیقات کافی و محاسبات لازم، تهیه شود.

تامین منابع مورد نیاز :
اغلب کسانی که دارای ایده های خوب و تجاری و کسب و کار کارآفرینانه می باشند، معمولاً در اولین گام به مانع بزرگی تحت عنوان «کمبود سرمایه» برخورد می کنند و چه بسا این مانع ، تداوم فعالیت را با مشکل موجه نماید. این در حالی است که منابع سرمایه متعددی وجود دارند که شناسایی و آشنایی با روش های جذب آنها، می تواند به تسهیل و بهبود روند ایجاد کسب و کار کمک نماید.

تاسیس و راه اندازی یک بنگاه :
در مرحله تاسیس، فرد کارآفرین با توجه به ایده خود و با استفاده از منابع فراهم شده و بر اساس طرح تدوین شده، عملاً کسب و کار و فعالیت اقتصادی خود را آغاز می کند.

اداره بنگاه و تثبیت آن :
کارآفرین پس از کسب منابع باید آنها را در اجرای طرح کسب و کار خود مورد استفاده قرار دهد. مشکلات عملیاتی کسب و کاری که ایجاد شده و در حال رشد است نیز باید بررسی شود. شیوه مدیریتی و سیستم کنترلی باید طوری انتخاب شود که دامنه هر مشکلی را بتواند با دقت کنترل کند.

در ادامه ضمن تعریف فرصت، ویژگی های فرصت های جذاب، رویکردهای تشخیص فرصت و منابع تشخیص فرصت را بررسی می کنیم.

فرصت :
در ادبیات کسب و کار، فرصت به شرایط و موقعیت هایی اطلاق می شود که می تواند به پیشرفت و توسعه منجر می گردد. فرصت در مقابل تهدید معنا پیدا می کند و به موقعیت هایی اطلاق می شود که اولاً توسط افراد قابل کنترل باشند و ثانیاً این موقعیت ها پیامدهای مثبتی برای افراد به همراه داشته باشند.

فرصت به هر موقعیت گفته می شود که در آن موقعیت بتوان محصول یا خدمت جدیدی را به بازار عرضه نمود. فرصت می تواند موقعیتی باشد که یا «در حال حاضر وجود دارد» یا «وجود ندارد و ما ایجادش می کنیم».

ویژگی های یک فرصت جذاب :
کارآفرینان همیشه به دنبال فرصت های جذاب برای ایده پروری و ایجاد کسب و کار هستند. اصولاً کارآفرینان فرصت ها را تشخیص می دهند و آنها را به کسب و کارهای موفق تبدیل می کنند. همه فرصت های محیطی، جذاب نیستند و کارآفرینان به دنبال فرصت های جذاب هستند.

یک فرصت جذاب و خوب، از طریق حل یک مشکل مهم، یا ارضای یک نیاز برآورده نشده، برای مشتریانی که تمایل به پرداخت پول دارند ایجاد ارزش می کند. مشتریان تنها برای محصول یا خدماتی پول پرداخت می کنند که ارزشی که از بابت آن دریافت می کنند بیشتر از هزینه هایی باشد که برای آن پرداخت می کنند.

فرصت خوب باید پتانسیل سودآوری بالایی برای کارآفرینان و سرمایه گذاران داشته باشد و بتواند ریسک آنان را پوشش دهد. این که میزان سود چقدر باشد، با توجه به نوع اشخاص و ماهیت کار، متفاوت است. اما نکته ای که باید مد نظر داشته باشیم این است که «میزان ریسک» باید همیشه، با «نرخ بازده مورد انتظار» متناسب باشد.

یک فرصت خوب باید با قابلیت های موسس و تیم مدیریت تناسب داشته باشد. به این مفهوم که باید مهارت و تجربه لازم، برای پیگیری و بهره برداری از فرصت ها وجود داشته باشد. به عبارت دیگر کارآفرین و تیم مدیریت باید شایستگی فنی، مالی و مدیریتی لازم برای انجام کاری که متعهد شده اند را داشته باشند. یک فرصت خوب باید پایدار باشد. فرصت های خوب باید پایدار باشد. فرصت های جذاب بر اساس نیازها و تغییرات موقتی و زودگذر شکل نمی گیرند و باید برای یک دوره زمانی نسبتاً طولانی، پایدار باشند. به طور کلی چهار ویژگی «ایجاد ارزش»، «جذاب بودن»، «به موقع بودن» و «پایدار بودن» ویژگی های اساسی یک فرصت هستند که فرصت را از یک ایده فرصت متمایز می کنند.

تشخیص فرصت :
با توجه به خصوصیاتی که برای فرصت های جذاب برشمرده شد، شما برای تشخیص فرصت های مناسب، باید فرصت های کسب و کار را بر مبنای سوالات زیر رتبه بندی کنید و ارزیابی لازم را به عمل آورید :

آیا فرصت جدید، آن قدر ارزش برای مشتریان هدف ایجاد می کند که آنها تمایل به پرداخت پول برای آن داشته باشند؟
آیا عرضه محصولات جدید، سودآور خواهد بود؟
آیا سود حاصله با ریسکی که تقبل می کنید تناسب دارد؟
آیا بین فرصت جدید و قابلیت های شما و تیم شما تناسب وجود دارد؟
آیا پنجره فرصت به اندازه کافی باز است تا شما بتوانید از فرصت پیش آمده استفاده کنید؟
آیا امکان تامین مالی برای ایده شما وجود دارد؟

تهیه کننده : محسن برجي مديرامور اجتماعي شهرداري كرج

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد