دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1918
 بازدید امروز : 100
 کل بازدید : 3599891
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3906
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
تخصصی

معرفی پارك علم و فناوري

ایده ایجاد شهرك های علمی و تحقیقاتی و پارك های علم و فناوری نخستین بار در سال 1951، در دره سیلیکون آمریكا با هدف توسعه فناوری و ایجاد بستر مناسب جهت دستیابی سریع‌تر به نوآوری ها و فناوری های برتر، ایجاد شد و به دنبال آن با برخواستن موج انقلاب الكترونیك از این پارك ها، جایگاه و اهمیت آن در جهان صنعتی روز به روز گسترش یافت.

پارک های علم و فناوری به گونه‌ای طراحی و احداث می شوند كه قادر باشند ظرفیت های پژوهشی و اطلاعاتی دانشگاه ها و دستگاه های دولتی و خصوصی را در مكانی مناسب متمركز نموده و با همكاری استادان، دانش‌آموختگان و صاحبان ایده های نو، متخصصان و پژوهشگران داخلی و خارجی، فناوری برتر را توسعه داده و از این طریق به توسعه صنعتی تحقق اهداف اقتصاد دانش بنیان كمك نمایند.

در طی 30 سال گذشته پارک های علم و فناوری در تمام دنیا گسترش یافته اند و مدل های مختلفی از آنها ایجاد شده است. این پارک به عنوان واسطه بی بدیل در امر توسعه فناوری و به تبع آن، در توسعه اقتصاد دانش محور، کارآفرینی و اشتغال زایی تخصصی، ایفای نقش می نمایند و با فراهم نمودن شرایط لازم برای پژوهش های بازارگرا و تجاری سازی نتایج تحقیقات، نقش مهمی در تسریع روند تبدیل ایده ها به محصولات وتوسعه فناوری ایفا می کنند.

تاریخچه :

طی سال های اخیر بحث پارک های علم و فناوری به دلیل تأثیرغیرقابل انکار آنها بر توسعه اقتصادی کشورهای مختلف، در ایران نیز به شکل جدی دنبال می شود. بطوری که بسیاری از دانشگاه ها طی چند سال گذشته به سمت ایجاد پارک های علم و فناوری رفته اند. دانشگاه تهران نیز به عنوان دانشگاه مادر و نماد آموزش عالی ایران، در سال 1384 به تأسیس پارک علم و فناوری همت گماشت و هم اکنون دارای بخش های مختلفی به شرح زیر می باشد:

1- مرکز رشد واحدهای فناور،

2- مرکز کارآفرینی،

3- مرکز خدمات تجاری سازی و انتقال فناوری

4- مرکز مالکیت فکری

5- مرکز توسعه ایده و آینده پژوهی

6- مرکز مشاوره تخصصی صنعت و کارآفرینی

7- کانون شکوفایی و خلاقیت

در سال های اخیر با توجه به استقبال گسترده متقاضیان برای استقرار در پارک علم وفناوری تهران، تصمیم بر آن شد که از توان و ظرفیت های علمی پردیس ها و سایر مراکز وابسته به دانشگاه تهران نیز استفاده گردد. در این راستا شعب اقماری پارک علم وفناوری دانشگاه تهران راه اندازی شدند. یکی از این مراکز پارک علم و فناوری دانشگاه تهران-پردیس کشاورزی و منابع طبیعی کرج می باشد که فعالیت خود را از خرداد ماه 1388 آغاز نمود.

مرکز فوق به منظوره ایجاد پایگاهی محلی و ملی برای جذب نخبگان و متمرکزکردن عناصر اصلی چرخه نوآوری در زمینه کشاورزی راه اندازی شده است. هم اکنون این مرکز دارای دو بخش فعال مرکز رشد واحدهای فناور و مرکز کارآفرینی می با شد. البته مرکز کارآفرینی پردیس در سال 1384 شروع به فعالیت نموده بود که با راه اندازی پارک علم وفناوری پردیس ، در آن ادغام گردید.

ساختمان اصلی این مجموعه، واقع در8 دستگاه مجاور انبار مرکزی به مساحت 750 متر مربع مشتمل بر16 اتاق جهت استقرار شرکت ها، و یک سالن کنفرانس به مساحت 45 متر مربع احداث خواهد شد.

ساختمان های فعلی پارک به مساحت تقریبی 700 مترمربع و مشتمل بر21 اتاق و یک سالن جلسات مجهز به امکانات اولیه لازم شامل شبکه اینترنت و خطوط تلفن ثابت می باشد.

اهداف :

- کمک به توانمند سازی نظام آموزش و پژوهش در بخش کشاورزی و منابع طبیعی از طریق تسهیل تعاملات آن با بخش های صنعت، دولت و جامعه

- ایجاد بستر مناسب برای شکوفایی کارآفرینان و صاحبان ایده های نوآور در بخش های کشاورزی و منابع طبیعی

- افزایش مشارکت بخش خصوصی در توسعه فناوری و کسب و کار

- بسترسازی برای تجاری کردن دستاوردهای تحقیقاتی اعضای هیأت علمی و دانشجویان

- مهندسی و تجاری کردن تولید در بخش کشاورزی ومنابع طبیعی از طریق اجرای برنامه های آموزشی توانمند ساز

- کاهش ریسک موسسات نوبنیاد از طریق توانمند سازی در حیطه مدیریت ریسک

خدمات :

-ارائه فضای کار مناسب(به صورت اجاره) به همراه زیر ساخت های ارتباطی مانند تلفن ثابت و اینترنت

-ارائه خدمات ثبت مالکیت فکری

-ارائه خدمات مشاوره ای حقوقی، مدیریتی، مالی، بازاریابی و مهندسی

-فراهم کردن امکان استفاده از سالن های کنفرانس برای معرفی و تجاری سازی محصولات

-امکان استفاده از تجهیزات سمعی و بصری

-برگزاری سمینار ها و یا دوره های آموزشی مورد نیاز برای شرکت های نوپا

-شناسایی منابع مالی و جذب سرمایه گذاران و معرفی آنه به شرکت ها

-تسهیل در جذب اعتبارات مصوب طرح ها و پروژه های تحقیقاتی

-تسهیل ارتباط شرکتهای مستقر با دانشکده و گروه های آموزشی و دستگاه های اجرایی

برای اطلاع از جديدترين قوانين ثبت شرکت ها در ايران به آدرس زير در سايت اداره ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نمائيد: http://www.ssaa.ir 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد