يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 14172
 بازدید امروز : 213
 کل بازدید : 3599752
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/4219
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
بلدرچین

بلدرچين

بلدرچين ها حيواناتي پرطاقت.نيرومند و خوش بنيه بوده  و مي توانند در محيط هاي مختلف.با محدوديت هاي منطقي آدابته شوند.بلدرچين ها پرندگاني هستند كه سريعآً رشد كرده و در عرض حدود 6 هفته به بلوغ مي رسند.وزن پرنده بالغ به شرح زير است:
بلدرچين نر120 تا150 گرم بلدرچين ماده 150 تا 180 گرم پرورش بلدرچين از سال 1900 ميلادي در كشور ژاپن براي تهيه گوشت و تخم رايج بوده است.بلدرچين ها تخم زيادي توليد مي كنند.بلدرچين ماده 260 عدد تخم در اولين سال تخم گذاري خود مي گذارد روي همين اصل بلدرچين ها كثير تخم هستند.بلدرچين ماده درحدود سن50 روزگي به اوج توليد تخم ميرسد.بلدرچين هاي ماده75%تخم هاي خود را بين ساعات3 تا5بعد از ظهر مي گذارند و25%بقيه را در هنگام شب.
بلدرچين ها اگر از جوجگي با انسان بزرگ شوند بسيار زود با انسان مانوس مي شوند به گونه اي كه حتي از كف دست هم دانه مي خورند.بلدرچين ها را مي توان به عنوان يك حيوان خانگي در منزل نگه داري كرد.آنها به خاك و خاك بازي علاقه فراوان دارند و با آن بسيار سريع رشد مي كنند.

سرمايه گذاري براي پرورش بلدرچين بسياد سودآور است زيرا:


1- سن بلوغ زود فرا مي رسد
2- بسيار سريع رشد مي كنند
3- ميزان تخم گذاري بالا است
4- دوره اكوباسيون كوتاه وكم كه فقط 17تا18 روز است
5- تثبيت براي تراكم بالاي پرورش زيرابه فضاي دانه وآبخوري كمتري نسبت به مرغ ها و اردك ها نيازمندند.
6- در برابر بسياري از بيماري هاي مرغ ها مقاومت دارند.

ارزش غذائي گوشت بلدرچين:


طعم مطبوع انواع گوشت عمدتاً به دليل وجود ماده‌اي است بنام گليكوژن كه در سلولهاي ماهيچه‌اي وجود دارد. هر قدر كه ماهيچه در طول حيات خود فعال‌تر باشد گوشت آن نيز لذيزتر است مانند ران مرغ، دم ماهي، ران حيوانات شكاري و همچنين سينه پرندگان وحشي. از سوي ديگر، فعاليت و جنب و جوش حيوانات به طور كلي باعث افزايش ميزان ذخيره گليكوژن ماهيچه‌ها و در نتيجه بهبود كيفيت آن است. به طوري كه حيوانات وحشي اعم از نشخوار كنندگان (آهو، گوزن، بزكوهي و غيره ) و يا پرندگان مانند قرقاول، كبك، تيهو، دراج و بلدرچين همگي به دليل فوق داراي گوشتي فوق‌العاده لذيذ بوده و قسمتهايي از بدن آنها بسيار خوش طعم و لذيذ مي‌باشد. بنابراين چنانچه پرنده‌اي از خانواده حيوانات شكاري بوده يعني از نژاد وحشي باشد و در محيطي مشابه طبيعت خود پرورش يابد داراي خواص فوق‌الذكر خواهد بود. بلدرچين حيواني است با خصوصيات پرندگان وحشي شكاري و بسيار پر جنب و جوش، لاجرم بايد در وضعيتي پرورش يابد كه امكان جست و خيز و پرواز داشته باشد. اين حيوان از خانواده ماكيانها و از زير مجموعه كبك سانان بوده و بدليل خواص مذكور گوشت آن بسيار خوش طعم و لذيذ و مقوي است، و از طرفي بزرگترين ماهيچه پرندگان كه ماهيچه سينه آنهاست در پرندگاني چون مرغ و خروس و اردك و غاز كه امكان پرواز ندارند داراي بافتي خشبي و خشك و طعمي نه چندان لذيذ است، در حاليكه در مورد بلدرچين بدليل جنب‌ و جوش و پروازهاي متناوبي كه انجام مي‌دهد گوشت سينه پرنده علاوه بر اينكه حجم قابل توجهي از كل لاشه ( يك سوم لاشه ) را تشكيل مي‌دهد داراي طعمي بسيار خوش و لذيذ است.همچنين بافتهاي مفصلي اين پرنده بدليل وجود سلولهاي پيچيده پيوندي در اثر پختن يا بريان شدن به هيچ وجه متلاشي نمي‌شود و پرنده پس از طبخ نيز تركيب خود را حفظ كرده و در پذيرائيها، زيبائي و آرايش فراواني به سفره مي‌دهد. ميزان پروتئين موجود در گوشت پرنده از پروتئينهاي پرندگان معمولي 5 تا 10 درصد بيشتر است و اين در حالي است كه انواع اسيدهاي آمينه كمياب كه در ساير پروتئينها يافت نمي‌شود، در گوشت اين پرنده به وفور وجود دارد. به همين دليل در اغلب نقاط دنيا پزشكان براي افراد مسن و از كار افتاده كه احتياج مبرمي به ترميم سلولهاي از دست رفته بافتهاي خود را دارند، براي حفظ و بازيابي سلامت و شادابي خود، مصرف گوشت بلدرچين را تجويز مي‌نمايند. از طرف ديگر وجود عناصر معدني كمياب و ويتامينه اي عديده در  گوشت اين پرنده آنرا به دارويي معجزه آسا براي درمان امراض صعب‌العلاجي همچون آسم، تشنج، فشار خون، ضعف اعصاب و يا حتي در ناراحتيهاي رواني و عقب افتادگي‌هاي جسمي و همچنين بي خوابي تبديل كرده است. در هر حال گوشت و تخم بلدرچين براي كودكان رشد سريع و صحيح، براي نوجوانان هيجان و جنب و جوش، براي جوانان نشاط، براي ميانسالان تندرستي و اطمينان و براي كهنسالان سلامت مجدد و تمديد قوا و شادابي را به ارمغان مي‌آورد.
همچنين عدم وجود هر گونه مواد افزودني غيرطبيعي و غيرمفيد همچون هورمونها و آنتي‌بيوتيكها كه جداً سلامت انسان را تهديد مي‌كنند، دليل ديگري بر كيفيت طبيعي و مطلوب گوشت بلدرچين مي‌باشد.پرورش بلدرچين راهي نو جهت توليد پروتئين بيشتر:


امروزه گرسنه به خواب رفتن افراد درکشورهاي در حال رشد چندان عجيب به نظر نمي رسد. در اينگونه کشورها معمولات رشد جمعيت بسيار سريعتر از رشد و توسعه منابع غذائي مي باشد و همين امر سبب گرديده تا بسياري از مردم اينگونه کشورها از سوء تغذيه رنج ببرند.
هم اکنون برنامه هاي زيادي جهت ريشه کني سوء تغذيه و تامين نيازهاي غذائي مردم در بسياري از کشورها در حال اجرا است اما اين مهم است که جهت تعيين يک استراتژي موثر و کارآمد سر چشمه مشکلات را پيدا کرده و راه کارهائي متناسب با امکانات و پتانسيلهاي هر کشور و منطفه را بر گزينيم و چه بسا راه حلي که در يک کشور و با فرهنگ آن سازگار است د رمحلي ديگر نتيجه اي عکس را در پي داشته باشد.
در ميان تمامي روشهاي به کار گرفته شده براي تامين نيازهاي غذائي اين جمعيت روبه رشد، يکي از ارزان ترين و سريعترين راه ها رشد و توسعه صنايع مربوط به پرورش ماکيان مي باشد زيراکه اين امر از ديرباز راهي نسبتا ارزان و سريع جهت تامين نيازهاي پروتئيني انسانها بوده و صرفنظر از روشهاي بکار رفته و نوع کار، تقريبا در تمامي جهان قابل اجرا است، که البته در اين بين پرورش برخي پرندگان به دليل ويژگيهاي خاص آنها بيش از سايرين مورد توجه قرار مي گيرد.بلدرچين ، حرکت از يک خوراک انحصاري به خوراکي عمومي:


در چند دهه گذشته نژاد خاصي از بلدرچين که در آن زمان از معروفيت خاصي برخوردار نبود، به نام بلدرچين ژاپني (coturnix coturnix japonica) بعنوان يک راه چاره جهت تخفيف شدت کمبود پروتئين، بويژه در کشورهاي در حال توسعه، معرفي گرديد که با توجه به ويژگيهاي منحصر به فرد خود توانست خيلي زود چه در بخش توليد و چه در بحث مصرف به جايگاهي مهم دست يابد به گونه اي که هم اکنون پرورش بلدرچين بعنوان صنعتي سود آور و پر بازده در سراسر جهان شناخته شده است و ويژگيهائي نظير: رشد سريع، سن بلوغ جسمي و جنسي پائين، فاصله نسلي کوتاه، ميزان تخمگذاري بالا، کيفيت عالي محصولات توليدي و ويژگيهاي غذائي گوشت و تخم، آنرا به يکي از پر طرفدارترين رشته ها نموده است به طوريکه در حال حاضر گوشت و تخم بلدرچين تنها در رستورانهاي درجه يک و گرانقيمت بعنوان خوراکي لذيذ و گرانقيمت عرضه نمي شود بلکه گوشت و تخم اين پرنده با توجه به قيمت ارزنده و کيفيت مناسب، در ميان عام مردم نيز با استقبال خوبي مواجه شده و تقريبا از هر 10 نفر يک تن گوشت بلدرچين را در سبد غذائي خود قرار مي دهد.ويژگيهاي بلدرچين و محصولات آن:


همانطور که اشاره شد بلدرچينها داراي ويژگيهاي منحصر به فردي هستند که آنها را از ساير طيور متمايز کرده و صنعت پرورش بلدرچين را يه يکي از سود آورترين صنايع بدل کرده است، در ذيل به برخي از اين ويژگيها اشاره کوتاهي خواهيم داشت:
1- سرعت بالاي رشد در اين پرنده بسيار قابل توجه و در حدود 5/2- 5/3  برابر ساير طيور است. بلدرچينها عموما در 35-45 روزگي به وزن 180 220 گرم رسيده و آماده کشتار مي شوند ضمن اينکه سن بلوغ نيز در حدود 7-8 هفتگي است.
2- سن پائين بلوغ جنسي: اين پرندگان در 6-5 هفتگي قادر به تخمگذاري شده و در 8-7 هفتگي به بلوغ کامل جنسي رسيده و آمادگي توليد مثل پيدا مي کنند.
3- فاصله نسلي کوتاه، که اعمال برنامه هاي اصلاح نژادي را در آنها به خوبي امکان پذير مي سازد.
4- ميزان تخمگذري بالا، بلدرچينها به طور وحشي سالانه در حدود 80 - 60 عدد تخم مي گذارند اما در اسارت و با اعمال برنامه هاي مديريتي قوي در زمينه تغذيه و نوردهي مصنوعي مي توانيم اين رقم را به ميزان قابل ملاحظه اي افزايش داده و به عدد 250- 150 عدد تخم در سال دست پيدا کنيم.
5- ويژگيهاي منحصر به فرد محصولات.

محصولات بدست آمده از اين پرنده داراي ويژگيهاي منحصر به فردي هستند که در زير به برخي از آنها اشاره مي کنيم:


گوشت و تخم بلدرچين خوراکي بسيار کامل و ايده آل خصوصا براي کودکان، زنان حامله و افراد مسن مي باشد. مي توان گفت که تقريبا در هيچ ائيني منع مذهبي براي مصرف گوشت و تخم اين پرنده ديده نمي شود و محصولات آن در تمامي جهان مشتريان خود را دارد.
تخم و گوشت بلدرچين به دليل داشتن چربي و کالري پائين و دارا بودن مقادير زياد آمينو اسيدهاي ضروري، ويتامينها، اسيدهاي چرب اشباع نشده، فسفو ليپيدها و ... ، که هر کدام عناصري واجب و حياتي براي رشد و سلامتي روحي و جسمي انسانها هستند، جزء مواد غذائي ايده َآل به شمار مي روند.
در مقايسه با گوشت و تخم ساير پرندگان، محصولات اين پرنده از اهميت بيشتري برخوردار است و حتي به دليل داشتن فاکتورهاي مهم غذائي بعنوان دارو جهت تامين نياز بيماران مصرف مي گردد.
معمولا وزن يک تخم بلدرچين حدود 13-9 گرم است که از اين ميزان حدود 33-32% مربوط به زرده، 5/59-5/48 % آلبومين و حدود 20- 3/8 % مربوط به پوسته مي شود. مواد تشکيل دهنده تخم هم عبارت اند از: آب (3/74-8/73 %)، کربوهيدرات (1%)، پروتئين (1/13-6/11%)، چربي (4/12- 1/11%)، مواد معدني (1/1%)، انرژي (161cal/100g) و کلسترول (844mg/dl ). همچنين گوشت اين پرنده محصولي بسيار ترد و خوشمزه و مرکب از: آب 65/62% ، چربي 3/3% ، پروتئين 26% ، مواد معدني 2/3% و انرژي 80 cal/100g مي باشد.جالب است بدانيد درصد قسمتهاي گوناگون لاشه يک بلدرچين به صورت زير است:گوشت سينه 42-39% ، گوشت ران 28-26%، گردن 6/2-2 %، قلب 8/0-1% ، امعا و احشا 1/3-9/1% ، جگر 3/2-6/1% و چربي بطني 4/1-1/0% . با توجه به کليه موارد ذکر شده و همچنين بازده اقتصادي مناسبي که پرورش اين پرنده در پي دارد، طي چند در ايران نيز شاهد تاسيس و رشد مزارع صنعتي پرورش بلدرچين بوده ايم و هم اکنون نظر به تبليغات صورت گرفته و افزايش سطح آگاهي مردم، شاهد افزايش روز افزون مصرف محصولات آن درسطح جامعه مي باشيم و اميد است که در آينده نيز با افزايش حمايتهاي دولتي از اين بخش و همچنين توسعه روشهاي علمي و صنعتي نگهداري و پرورش اين پرنده، بيش از پيش شاهد رشد و تکامل اين صنعت در ايران باشيم.

 Game bird ها يا به اصطلاح پرندگان تفريحي يا ساير ماکيان، به پرندگاني گفته مي شود که بيشتر براي مقاصد تفريحي و ورزشي مانند استفاده در شکارگاه ها پرورش داده مي شوند و اگرچه اخيرا به جنبه هاي ديگر پرورش صنعتي آنها جهت توليد گوشت و تخم و ... نيز توجهاتي صورت گرفته است اما هنوز هم استفاده هاي ورزشي و تفريحي از آنها در اولويت قرار دارد. پرندگاني مانند: بوقلمون، بلدرچين، قرقاول و کبک در اين گروه پرندگان قرار گرفته و بنام Game bird ها شناخته مي شوند. ...در اين مقاله جهت روان شدن متن به جاي " Game bird" از واژه "سايرماکيان" استفاده شده است.مكمل هاي غذايي:


امروزه پيشنهاد مي گردد که تغذيه تمامي انواع ماکيان با غذاهاي کاملي که تحت فرمولهاي ويژه و در کارخانجات پيشرفته تهيه مي گردند، انجام گيرد. فرمولهاي ويژه تغذيه همه طيور از جمله ساير ماکيان (game birds) طوري تنظيم مي گردد كه پروتئين،انرژي و ديگر مواد غذائي لازم جهت رشد مناسب ،توليد تخم و سلامتي آنها را تامين نمايد. توجه داشته باشيد که در صورت تغذيه پرندگان با اينگونه غذاهاي آماده، استفاده از ساير ترکيبات، چه به صورت مخلوط با غذاي آنها و چه به صورت جداگانه مي تواند بالانس يك تركيب غذايي كامل را بهم زند، لذا توصيه مي گردد که در صورت استفاده از غذاهاي آماده، از ترکيب خود سرانه ساير مواد با آن خودداري کنيد.
در خصوص ساير ماکيان (بوقلمون، بلدرچين، کبک، قرقاول)، پرندگان جواني كه براي توليد گوشت يا شكار نگه داري مي شوند از ديگر پرندگاني كه جهت تخم گذاري و يا توليد نسل پرورش داده مي شوند تغذيه متفاوتي دارند. به طور مثال بلدرچين گونه گوشتي Bob white نسبت به گونه هاي ديگر، بدن بزرگتري داشته و سريعتر از آنها وزن مي گيرد. يك جيره غذايي مناسب بايد شامل همه مواد مورد نياز توليد پرنده باشد. در نظر داشته باشيد که نگهداري پرنده هاي تيپ گوشتي براي مقاصد تفريحي مي تواند بسيار گران تمام شود زيرا آنها ميزان غذاي بيشتري از گونه هاي ديگر مصرف مي کنند علاوه بر اينکه آنها بزركتر از ميزان لازم بوده و براي پرواز نيز مناسب نيستند. بر عكس، گونه هاي كوچكتر بلدرچين Bobwhite براي پرواز بسيار مناسب بوده ولي براي توليد گوشت توصيه نمي شوند. آنها ضريب تبديل غذايي مناسبي نداشته و گوشت آنها نيز کيفيت و کميت مناسبي براي كشتار ندارد.
پس در ابتداي امر يکي از مهمترين تصميمات، انتخاب نوع و نژاد پرنده با توجه به هدف پرورش آنها مي باشد.برنامه غذايي ويژه بلدرچين:


بلافاصله پس از بيرون آمدن جوجه هاي بلدرچين از تخم، آنها را با جيره هاي Starter تغذيه نموده و اين رويه را تا سن 6 يا 8 هفتگي ادامه مي دهيم. توجه داشته باشيد که در هنگام تنظيم جيره غذائي استارتر، بيشترين ميزان پروتئين را در نظر بگيريد زيرا در اين سن، پرنده بيشترين ميزان سطح پروتئين را در طول زندگي اش نياز دارد. با افزايش سن پرنده نيازهاي آنها به اغلب مواد غذايي از جمله پروتئين كاهش مي يابد ولي به مقدار بيشتري انرژي نياز دارد. پرندگان تيپ گوشتي را پس از رسيدن به سن 8 هفتگي تا زمان كشتار با جيره Finisher (پاياني) تغذيه كرده در حاليکه تيپ پرواز و مادر تخمي را تا زمان فروش يا تا 20 هفتگي با جيره Developer تغذيه مي نمايند.
براي تيپ تخم گذار، چند هفته پيش از توليد تخم تا زماني كه دوره تخم گذاري كامل شود، جيره Layer تنظيم مي گردد. از ديگر گونه هاي بلدرچين تيپ گوشتي يا توليد تخم مي توان به بلدرچين هاي coturnix و pharaoh اشاره داشت. اينها به ندرت براي شكار پرورش داده شده و نسبت به Bobwhite ها در سن كمتري بالغ شده و و ممكن است كه تخم گذاري را در 6 يا 8 هفتگي آغاز كنند. بلدرچين هاي Couturnix پرورش داده شده براي توليد گوشت، با جيره هاي Starter و Finisher تغذيه شده در حالي كه نژاد تخمي و يا مادر تخمي با جيره Starter و Breeeder تغذيه مي گردند.
تهيه جيره مناسب براي بدست آوردن نتيجه مطلوب بسيار حائز اهميت است. به خاطر داشته باشيد كه براي تيپ تخمي از جيره Developer و در پرنده هاي بالغ تخمي يا مادر تخمي از جيره Layer استفاده شود. در غير اينصورت با كاهش توليد تخم و يا توليد تخمهايي با پوسته نازك روبرو خواهيد شد.


مواد معدني:


همانند ويتامينها ميزان متعادلي از مواد معدني نيز بايستي در جيره هاي غذائي بلدرچينها وجود داشته باشد. بويژه وجود اينگونه مواد در جيره پرندگان تخمگذار بسيار حائز اهميت است. بلدرچينهاي تخمگذار براي تشكيل پوسته تخمشان و جوجه ها نيز براي فرم گيري استخوانهايشان نياز به ميزان يالايي از مواد معدني دارند.
توجه داشته باشيد که با توجه به نيازهاي متفاوت غذائي سنين گوناگون، براي هر سن بايستي جيره مناسب با نيازهاي همان سن تهيه گردد. به طور مثال جيره Breeder تنها به پرندگان تخمگذار داده ميشود و چنانچه از اين جيره در تغذيه جوجه ها استفاده گردد، ميزان رشد كاهش يافته و استرسهايي را در جوجه سبب مي شود.
استفاده از مواد معدني کم نياز در جيره هاي غذائي براي رشد و توليد پرندگان ضروري هستند. البته به طور معمول بسياري از مواد مورد استفاده در تهيه جيره ها شامل اينگونه مواد اما در حالت عادي ميزان آنها به قدر کافي نمي باشد. به همين دليل بسياري از پرورش دهندگان ترجيح مي دهند تا به همراه مخلوط ها يا مکملهاي ويتامينه، از مخلوط هاي معدني که به صورت صنعتي و با استفاده از فرمولهاي خاص تهيه مي گردند استفاده نموده و آنها را به صورت جداگانه به جيره اضافه نمايند.
فرمول ترکيبي يك مخلوط ايده آل از مواد معدني كمياب در زير نشان داده شده است. چنانچه مقدار 2 پوند (حدود يک کيلوگرم) از اين مخلوط را به هر تن خوراک پرنده اضافه نمائيم، در اين صورت مقادير کافي از مواد معدني کم مصرف براي رشد و توليد بلدرچين تامين خواهد شد. مواد معدني کم نياز در بلدرچينهانوع ماده مقدار در هر 10 پوند (حدود 5 کيلوگرم) مکمل معدني،سولفات منگنز25/1 پوند،اکسيد روي25/1 پوند،سولفات آهن5 oz،سولفات مس1 oz،سنگ آهک يا صدف1/7 پوندتغذيه دارويي:


براي پيشگيري و يا درمان بيماري مي توان در تنظيم برخي از جيره هاي غذائي مورد استفاده در تغذيه ساير ماکيان از مواد داروئي مجاز نيز استفاده نمود. در همين رابطه، دو نوع از دارو هاي رايج جهت استفاده در جيره هاي غذائي، كوكسيدواستات و آنتي بيوتيكها مي باشند. كوكسيديوز يك بيماري انگلي لوله گوارشي است كه توسط پروتوزوا هايي بنام كوكسيديا ايجاد مي شود و كنترل آن تنها با رعايت مسائل بهداشتي بسيار مشكل است.
بهترين راه پيشگيري از اين بيماري مصرف منظم و ادامه دار دارو و يا كوكسيدواستات ها هستند كه باعث كاهش جمعيت كوكسيديا ها مي شوند.
كوكسيديو استات معمولاً بصورت پيوسته و در سطح پاييني به جيره افزوده مي شوند. بعضي از كوكسيديو استات ها، به صورت افزايشي براي اهداف درماني و در زمان ظاهر شدن نشانه هاي بيماري به پرندگان داده مي شوند.
البته بعلت سمي بودن بعضي از كوكسيديو استات ها در دزهاي بالا، بايستي پيش از افزايش ميزان آنها با متخصص تغذيه و يا پاتولوژيست مشورت شود.
پرنده هاي در حال رشد پس از بيرون آمدن از تخم تا هفته قبل از كشتارشان با ميزاني از كوكسيدو استاتها تغذيه مي شوند. البته بعلت احتمال باقي ماندن اين ماده در بافتهاي بدن، از يکهفته پيش از کشتار، استفاده از اين ماده در جيره قطع شده و پرندگان را با جيره اي غير داروئي تغذيه مي کنند. با افزايش سن، مقاومت پرنده ها به كوكسيديا ها افزايش مي يابد.
البته در اين صورت نيز نياز است که شيوع دوباره را تحت کنترل قرار دهيد. همچنين پرنده هاي مادر تخمگذاري که براي جايگزيني در گله مادر پرورش داده مي شوند را بايستي تا حدود 16 هفتگي با كوكسيو استاتها تغذيه نموده و سپس آنرا با يک جيره عادي فاقد اين ماده جايگزين کرد. مي توان با افزودن كوكسيدو استاتها به آب شيوع بيماري را كنترل نمود. دو نوع از كوكسيدواستات هائي که جهت استفاده در تغذيه بلدرچينها استفاده شده و مورد تصويب FDA نيز مي باشند، عبارت اند از: موننسين سديم(كوبان) و آمپروليوم.
علاوه بر مواد ذکر شده، مي توان از مواد آنتي بيوتيكي نيز براي حفظ سلامت و افزايش بازدهي پرندگان استفاده نمود. مقادير اندک آنتي بيوتيکها مي تواند در جلوگيري از بيماري هاي عادي و همچنين افزايش سرعت رشد و دستيابي به توليدي سريعتر مورد استفاده قرار گيرند، ولي براي درمان بيماري ها و يا جلوگيري از شيوع آنها بايستي از مقادير بيشتر آنتي بيوتيکها به صورت محلول در آب و يا بصورت تزريقي استفاده نمود.
دو نمونه از آنتي بيوتيكهاي مورد تاييد FDA براي استفاده در جيره ساير ماکيان، باسيتراسين و پنيسيلين مي باشند. استفاده از باسيتراسين به ميزان 50 تا 200 گرم در هر تن و پني سيلين به ميزان 20 تا 50 گرم در هر تن خوراک مجاز شناخته شده است وميزان بالاتر از اين حد نه توصيه شده و نه مورد تصويب FDA قرار گرفته است. در مواقع درمان، بهتر است که آنتي بيوتيکها را در آب آشاميدني استفاده کرد چون پرنده بيمار معمولا آب مي نوشد ولي غذا نمي خورد. استفاده از باسيترسين در جيره تمامي انواع ساير ماکيان براي حفظ سلامت و افزايش توليد آنها توصيه شده است. در هنگام استفاده از هر دارويي به دقت برچسب هشدار و دستورالعمل آن مطالعه شده و نيز به دوره پاكسازي از بدن براي تغذيه انساني قبل از كشتار نيز حتماً دقت شود.فرمول جيره:


جهت آشنائي با ترکيب غذاي بلدرچين چندين جيره غذايي در زير آورده شده كه ميزان مواد غذايي مناسب و مورد نياز براي رشد و توليد پرندگان را تامين مي کند. 

فرمول جيره در نژاد باب وايت (BWQ) نژاد گوشتي نژاد تفريحي نژاد تخمگذار


نوع/ ماده غذائي/ جيره آغازين/جيره پاياني/جيره آغازين/جيره رشد/جيره تخمگذار
ذرت5893/6773/4327/4289/60
سويا23/373/2727/4896/175/28
گندم-43/36-
سنگ آهک84/187/123/118/117/7
دي کلسيم فسفات77/182/172/159/184/1
نمک56/057/043/0-44/0
پودر چربي03/4-7/0
متيونين15/006/014/012/006/0
باسيتراسين05/005/005/005/005/0
کوکسيديو استات05/005/005/005/0-
مکمل ويتامينه25/025/025/025/025/0
مکمل معدني1/01/01/01/01/0

فرمول جيره در نژاد کوترنيکس (COTURNIX):


نوع ماده غذائي/ جيره آغازين/جيره پاياني/جيره مولدين
ذرت75/4959/6547/63
سويا95/4213/2993/25
گندم-44/1-
سنگ آهک13/18/059/6
دي کلسيم فسفات01/207/267/2
نمک44/042/044/0
پودر چربي16/3-39/0
متيونين11/015/011/0
باسيتراسين05/005/005/0
کوکسيديو استات05/0
مکمل ويتامينه25/025/025/0
مکمل معدني1/01/01/0
مواد مذکور در فرمول فوق همگي به درصد مي باشند.از آنجا که مشخصات و آناليز مواد مغذي ترکيبات مورد استفاده در جيره فوق قطعا متفاوت از مواد موجود در بازار ايران مي باشد لذا توصيه مي  شود که در صورت تمايل به استفاده از فرمول فوق جهت تغذيه پرندگان خود،  پيش از اينکار حتما با متخصص تغذيه مزرعه خود مشورت نمائيد. ...
توجه داشته باشيد که همه تركيبات ذکر شده در جيره فوق بايستي بدون جايگزيني و يا تغيير در مقدار آنها استفاده شوند. تغيير جيره توصيه شده مي تواند باعث بروز مشكلات نامطلوب در گله شود. توجه داشته باشيد که در نهايت، براي دستيابي به بهترين نتيجه بايد با يك متخصص تغذيه طيور مشورت نمود.
اغلب جيره هاي تجاري تهيه شده براي بلدرچين ها به صورت خرد شده هستند. در برخي موارد، بويژه هنگاميکه پرندگان در سنين پائين قرار دارند، قطعات جيره را دوباره خرد مي کنند تا جهت استفاده جوجه هاي جوان به اندازه مطلوب برسد.
با اين وجود، گاهي اوقات اين قطعات براي بلدرچينهاي تازه از تخم بيرون آمده بسيار بزرگ هستند و خرد كردن اضافي براي توليد ذرات با سايز مناسب نياز مي باشد. در يک جيره غذائي مي توان مواد گوناگوني را مورد استفاده قرار داد اما در هر صورت بايستي مواد جديد طبق يک فرمولاسيون دقيق و ويژه با يکديگر ترکيب گردند. توجه به كيفيت بالاي مواد در هنگام ساخت جيره بسيار ضروري مي باشد. همچنين پيش از ساختن جيره از در دسترس بودن همه مواد اطمينان حاصل كنيد. موادي با كيفيت پايين ممكن است در بعضي از حيوانات مزرعه قابل تحمل باشد ولي در بلدرچين ها اينگونه نبوده و پائين بودن کيفيت مواد موجب بروز مشکلات زيادي در کميت و کيفيت توليد خواهد شد. در بيشتر کشورها جيره هاي تجاري با كيفيت بالا براي بلدرچين ها در دسترس نمي باشد و نياز است تا خود مزرعه دار نسبت به تهيه و ترکيب خوراک اقدام نمايد.
در صورت بروز مشکلات توليدي مرتبط با کيفيت جيره، بهتر است که ابتدا از غذاي مصرفي به ميزان 4/1 آن نمونه گرفته و 1 يا 2 فنجان از نمونه غذايي را به آزمايشگاه تجزيه غذايي ارائه داده و با يك متخصص طيور براي كمك به حل مشكل تماس حاصل نمائيد. اگر مشكلات شديد باشد جايگزيني موقت غذاي مشكوك ممكن است ضروري باشد. در اين حالت بايد تا زماني كه علت مشکلات مشخص شود يك جيره مناسب را جايگزين جيره قبلي نمود چون ممكن است در صورت استفاده مجدد از همان جيره قبلي، مشكلات تکرار گردند. پس از انجام آزمايشات، در صورتيکه که مشکلات پيش امده ناشي از جيره مورد استفاده نبودند، مي توان مجدداً از جيره قبل استفاده نمود.آب:


بسياري از توليد کنندگان از اهميت تامين آب آشاميدني با کيفيت و تازه براي گله هاي خود غافل هستند.علي رغم آنکه توليد کنندگان آب را بعنوان يک ماده مغذي تلقي نمي کنند اما بايد گفت که آب يک ماده بسيار مهم در تغذيه حيوانات به حساب مي آيد. همانند تمامي جانوران ديگر، بلدرچينها نياز دارند تا در تمامي طول روز آب تميز و تازه در اختيارشان قرار گيرد. آب آشاميدني نبايستي زياد گرم يا زياد سرد باشد، در غير اينصورت امکان دارد که پرندگان از خوردن آن امتناع کنند.
همچنين آبخوري و دانخوري ها را مرتب تميز کرده و حداقل يکبار در روز آب آبخوري ها را تعويض نمائيد. دانخوري ها را نيز حداقل هفته اي دو تا سه مرتبه کاملا خالي و تميز کرده و سپس آنها را با خوراک خشک و تازه مجددا پر نمائيد. تا زمانيکه که دانخوري ها کثيف و آلوده نشده اند نيازي به شستن آنها نيست. همواره توجه داشته باشيد که ماندن خوراک اضافه در دانخوري ها و خيس شدن انها مي تواند منجر به رشد قارچ هاي خطرناک شده و مصرف اين خوراک آلوده مي تواند مرگ بلدرچينها را در پي داشته باشد.

جوجه کشي و تعيين ظرفيت دستگاه جوجه کشي در مزارع پرورش بلدرچين:


افرادي كه علاقمند به پرورش بلدرچين جهت توليد گوشت باشند بايد جوجه هاي آن را خودشان توليد و تكثير نمايند .زيرا در حال حاضر محلي در ارتباط با توليد انبوه جوجه بلدرچين و يا كارخانه جوجه كشي ويژه بلدرچين وجود ندارد. جهت ايجاد تاسيسات مربوط به پرورش بلدرچين بايستي محلي را كه داراي آب ، برق و راه بوده و در مکاني خلوت قرار گرفته باشد را انتخاب نمود. همچنين در انتخاب مکان احداث مي بايست دوري و نزديکي آن به بازارهاي مصرف را مد نظر قرار داده و از طرفي مزرعه به دليل ايجاد بوي نامطبوع و جذب مگس در محلي خارج و دور از محل سكونت احداث گردد.
همچنين به دلايل بهداشتي و مديريتي نياز به ايجاد سالن هاي جداگانه جهت پرورش مولدين، جوجه ها و تاسيسات مي باشد و اين واحدها را مي توان بر اساس ظرفيت شان به صورت مجزا و يا بصورت واحد هاي جداگانه داخل يك ساختمان ايجاد كرد .
سمت و سوي سالن ها از نظر آفتابگير بودن مهم و با اهميت مي باشد. به طور مثال در مناطق گرمسير قسمت طولي سالن ها بايد در جهت شرق و غرب ساخته شود. اگر سايبان ساختمان هم مقداري طولاني در نظر گرفته شود از افزايش دماي داخل سالن در فصل تابستان كاسته خواهد شد زيرا در اين فصل خورشيد مدار عمودي را طي مي كند. اما در مناطق سردسير طول سالن در جهت شمال و جنوب ساخته مي شود با اين كار سالن ها در فصل زمستان آفتاب گير خواهند شد .
مناطق بادخيز ، ارتفاعات و كناردريا محلي مناسب براي پرورش بلدرچين محسوب نمي گردد . مكان پرورش را مي توان بصورت بسته و باز ساخت . داخل سالن پرورش بر اساس برنامه و نحوه پرورش (داخل قفس و يا كف سالن ) ، ظرفيت جوجه ريزي مورد نظر، سرمايه موجود پرورش دهنده و ... آماده سازي مي گردد. اگر روش پرورش در كف سالن مد نظر باشد از بستر استفاده مي شود. در اين سيستم ارتفاع بستر در فصل تابستان 5 - 3 سانتيمتر و در فصل زمستان 8- 5 سانتيمتر در نظر گرفته شده و با كاه ، تراشه نجاري ، پوسته برنج و يا خاك اره پوشانده مي شود . درجه حرارت مطلوب در پرورش بلدرچين بالغ مابين 27 - 21 درجه سانتي گراد مي باشد . سيستم نگهداري در قفس در انواع مختلف ( پرورش نيمچه گوشتي - تخمگذار - و ... ) متداول مي باشد. با توجه به وجود قفسهاي صنعتي در ابعاد و ظرفيتهاي گوناگون، مي توان با توجه به ظرفيت مزرعه قفس مورد نظر را جهت پرورش انتخاب کرد. قفسهاي صنعتي پرورش بلدرچين هم اکنون بوسيله سازندگان داخلي در کشور توليد مي گردند که براي مزارعي با ظرفيتهاي پائين و متوسط مناسب هستند اما در نظر داشته باشيد که کساني که قصد احداث مزارعي با ظرفيتهاي بالا و يا قصد توسعه مزارع خود را دارند بايستي جهت جلوگيري از ريسک در سرمايه گذاري اقدام به تهيه قفسهاي صنعتي از کارخانجات معتبر نمايند. زيرا بديهي است که سازندگان حرفه اي تجهيزات پرورش طيور خاص در جهان با در نظر گرفتن کليه استانداردهاي لازم و انجام تحقيقات بسيار اقدام به ساخت قفسهائي در ابعاد و اندازه هاي استاندارد مي نمايند که همين امر منجر به افزايش درصد بهره وري در مزارع خواهد شد و ناگفته پيداست که افزايش بهره وري در مزارع بزرگ اگر هم در مقياس عددي ناچيز باشد اما در بعد ريالي بسيار قابل توجه خواهد بود. در اينگونه قفس ها که عمدتا در اندازه هاي 4 و 5 طبقه توليد مي گردند، تجهيزات ويژه اي جهت جمع آوري فضولات ، آبخوري و دانخوري اتوماتيک و حتي در برخي مدل ها، مادر مصنوعي جهت تامين حرارت در هر طبقه به طور جداگانه نصب گرديده است. قسمت تحتاني هر قفس با كف فلزي پوشانده مي شود و فضولات جمع شده يا بصورت اتوماتيك و يا بصورت دستي تخليه و پاك سازي مي شود . در قفس هاي تيپ كاليفرنيا ، مدفوع مستقيما به كف سالن ريخته و در آنجا جمع مي شود تخليه مستمر فضولات توليد شده از نظر تهويه و تامين هواي پاكيزه داخل سالن موثر است .   
همچنين در قفسهاي پرورش پرندگان مولد و تخمگذار، سيني هائي جهت جمع آوري سريع و آسان تخم تهيه گرديده است.توليد مثل بلدرچين:


 جهت اينكار از دستگاههاي جوجه كشي استفاده مي شود بلدرچين در كوتاه مدت  به بلوغ جنسي مي رسد جنس ماده در 42 روزگي شروع به تخم گذاري مي كند . توليد اسپرم در بلدرچين نر در 36 روزگي شروع مي شود و جهت تكثير و توليد مثل از بلدرچين مادر و تخم هاي بدست آمده از آن استفاده مي شود . بلدرچين هاي مادر خريداري شده نبايد بيشتر از 3 - 2 هفته سن داشته باشند توليد تخم در روزهاي 60 - 56 تخمگذاري به اوج خود مي رسد . در صورت افزايش مدت زمان روشنايي از فروردين لغايت شهريور 100- 50 تخم مي گذارند پس از اين مدت به اصطلاح وارد مقطع تولکي 5/1 ماهه مي شوند . در پرورش مدرن و در شرايط صنعتي در طول سال از يك قطعه بلدرچين 300 - 250 تخم يرداشت مي شود . شرايط ايده ال نوردهي و ايجاد روشنايي در سالن 18 - 14 ساعت در روز مي باشد . در انتخاب تخم ها جهت استفاده در جوجه كشي بايد به نكاتي همچون پاكيزگي تخم ، سالم بودن و وزن آن توجه نمود. اگر مجبور به ذخيره تخم هاي بدست آمده از مادران مولد باشيم بايد آنها را در شرايط مناسب يعني در دماي 18 - 16 درجه سانتي گراد و رطوبت 80 - 75% نگهداري کرد . اگر تعداد تخم توليد شده كمتر از ظرفيت ماشين جوجه كشي باشد مي تو انيم تخم هاي بدست آمده را تا 15 - 10 روز در شرايط محيطي فوق الذكر ذخيره و نگهداري نمائيم . تخم ها در روي راك بطرز افقي يا بشكلي كه نوك تيز آن در قسمت پائين باشد، قرار مي گيرند. درصورتي كه تخم بلدرچين بيشتر از يك هفته جهت جوجه كشي ذخيره و نگهداري شود بايد هر روز با جابجا نمودن ، وضعيت آنها تغيير داده شود . در توليد جوجه بلدرچين توسط ماشين جوجه كشي رعايت 4 شرط دما ، رطوبت و تهويه مناسب و جابجا كردن الزامي است تخم بلدرچين بعد از 18 - 17 روز هچ مي شود . دماي ماشين جوجه كشي بايستي 5/37 درجه سانتي گراد باشد اما در دو روز آخر درجه حرارت جوجه كشي كاهش داده مي شود .
تهويه توسط يك يا چند سوراخ ايجاد شده در سقف دستگاه انجام مي گيرد . همچنين FAN تعبيه شده داخل دستگاه منجر به ورود هواي تميز به داخل و خروج هواي كثيف به خارج آن خواهد شد . در 14 روز اول تخم هاي داخل ستري بلافاصله هر 4 - 2 ساعت يكبار و يا حداقل روزي 5 بار جابجا مي شوند اگر اين كار توسط دستگاه و به صورت اتوماتيك باشد به ازاء هر يك ساعت يكبار انجام خواهد گرفت، دو روز آخر تخم ها به هچري انتقال داده مي شوند . تعداد جوجه هاي هچ شده بازاء هر يكصد تخم راندمان هچ و تعداد تخم هاي بارور بازاء هر يكصد تخم نيز ميزان باروري را تعيين مي كند. بهترين موقع تعيين درصد ( باروري و راندمان هچ ) انتقال تخم ها از ستري به هچري مي باشد

تعيين ظرفيت دستگاه جوجه كشي و محاسبه اندازه گله مادر:


اگر بر اساس ارزيابي هاي بعمل آمده فرضا نياز هفتگي بازار در حدود 1000 قطعه بلدرچين برآورد و مشخص شود، بايد 10% افزون بر اين نياز بلدرچين توليد و عرضه کرد . زيرا تلفات 10 - 5% جوجه ها را در طول پرورش نبايد فراموش نمود. به همين منظور جهت تامين 1000 قطعه جوجه بلدرچين در هفته و با در نظر گرفتن 90% ميزان باروري تخم و 80 % ميزان هچ، به تعداد متوسط 1550 عدد تخم نياز مي باشد . با اين حساب بايستي روزانه 225 عدد تخم از گله مادر توليد و پس از يك هفته ذخيره كردن به دستگاه جوجه كشي منتقل مي نمائيم . اگر ميزان بارور بودن 1550 عدد تخم هاي جمع آوري شده در طول هفته كه در داخل ماشين جوجه كشي گذاشته شده اند را 90% تخمين بزنيم، در آخر پانزدهمين روز تعداد 1400 - 1376 عدد تخم بارور از ستري به قسمت هچري منتقل خواهد شد. به همين منظور ظرفيت هچري بايد باندازه 1400 عدد تخم در نظر گرفته شود از طرف ديگر چون هفته اي يكبار تخم ها جمع آوري و داخل دستگاه گذاشته مي شود ظرفيت ستري را بايد دو برابر توليد هفتگي تخم در نظر گرفت. همچنين جهت تكميل ظرفيت دستگاه در هفته يعني جمع آوري و ذخيره 250 عدد تخم در روز به پرورش 360 - 350 قطعه بلدرچين مادر نياز  مي باشد . اگر در هر قفس يك نرو يك ماده پرورش دهيم باندازه تعداد ماده به بلدرچين نر نياز داريم، اما توجه داشته باشيد که در اکثر مزارع صنعتي معمولا به ازا هر نر ، 2 تا 3 ماده در نظر مي گيرند. توجه داشته باشيد که کليه ارقام ذكر شده در فوق بر اساس 90% باروري و 80% توان هچ و 70% توليد تخم محاسبه گرديد و بديهي است که در صورت کسب نتايج متفاوت در درصدهاي گفته شده،  نتايج ذکر شده در فوق نيز مي توانند تغيير نمايند.
شايان ذكر اينكه كسب ارقام ذكر شده در توليد بسيار مشكل و در حين حال مطلوب مي باشد .


نگهداري و پرورش:


جوجه ها بايد در قفسهاي هاي چند طبقه مجهز به مادر مصنوعي و يا در كف سالن پرورش داده شوند. در هر صورت دماي محل بايد در اوايل پرورش 36 - 35 درجه سانتي گراد باشد . سپس حرارت سالن بازاء هر هفته 3 درجه سانتي گراد كاهش مي يابد اما به هيچ وجه نبايد دماي سالن به كمتر از 22 دجه سانتي گراد كاهش يابد. پرورش در قفس هاي بزرگ كف شبكه اي نيز امكان پذير است .
جهت جلوگيري از نوك زدن يا كاني باليسم انجام نوك چيني و كاهش شدت نور سالن و يا آويزان نمودن دسته هاي يونجه خشك مفيد مي باشد. 20 عدد بلدرچين سه هفته را مي توان در فضاي به وسعت 30*30 سانتي متر جا داد. پس از گذشت 5 هفته، بلدرچين ها به قفس هاي مخصوص تخم گذاري منتقل مي گردند اما اگر پرورش دركف سالن در نظر گرفته شود بايد قوطي هاي ويژه تخمگذاري بلدرچين تهيه شده و داخل آنها بايستي كاه يا علف گذاشته شود . 
براي تامين روشنايي داخل سالن در هفت روز اول، 5 - 2 لامپ بصورت 24 ساعت و 40 - 8 روز بعدي طول طبيعي روز و يا 8 ساعت با 2 لامپ ، بعد از 41 روز 16 ساعت با 2 لامپ مناسب مي باشد . به هر حال توجه داشته باشيد که عليرغم کليه اطلاعات فوق، بهره گيري از کارشناسان خبره در شروع و حتي ادامه کار مي تواند نقش به سزائي در افزايش راندمان مزرعه شما و کاهش ريسک داشته باشد. پس سرمايه گذاري در بخشهاي فني را نه بعنوان هزينه بلکه بعنوان يک سرمايه گذاري نگاه کنيد.


 
تاريخچه:


از لحاظ تاريخي مي توان دو دوره را در شروع کار پرورش صنعتي اين پرنده در نظر گرفت که دوره اول شروع پرورش صنعتي در سطح جهان و دوره دوم آغاز پرورش در ايران مي باشد.شروع پرورش در جهان:


تقريبا مي توان گفت، اهلي کردن بلدرچينها در حدود قرن يازدهم و احتمالا در ژاپن صورت گرفته و در چين و کره نيز ادامه يافت. از اوائل قرن 20 نگهداري و پرورش بلدرچين توسط دامپروران از اهميت خاصي برخوردار گشت. در مرحله نخست هدف از نگهداري بلدرچين توليد تخم بود که بعدها به عنوان يک منبع توليد گوشت نيز مطرح شد. در ژاپن از سال 1910 به گزيني اين پرنده جهت توليد تخم آغاز و پس از مدتي جايگاه ويژه اي يافت. در آن زمان تخم بلدرچينها در انکوباتورهاي نفتي و يا در زير مرغهاي کرچ قرار داده مي شد.
اولين پيشرفت صنعت پرورش بلدرچين در سال 1930 اتفاق افتاد و پس از اين تاريخ سرعت پيشرفت و انتقال آن به ساير نقاط دنيا بسيار زياد شد و در اندک زماني اين پرنده به آمريکاي شمالي، اروپا، خاورميانه و خاور نزديک راه يافت.
اين پرنده به دليل داشتن جثه کوچک داراي مصرف غذاي ناچيزي است و نياز به جاي زيادي جهت پرورش ندارد. همچنين رشد سريع و سن کم بلوغ جنسي و نتيجتاٌ توليد نسل جديد در مدتي کوتاه (فاصله نسلي کوتاه) نه تنها در زمينه نگهداري ، عادات و رفتار تغذيه اي و اصلاح نژاد بلکه در زمينه فيزيولوژي ، پاتولوژي و توکسي کولوژي نيز مورد بررسي است.شروع پرورش در ايران:


صنعت پرورش بلدرچين حدود 15 - 12 سال پيش در ايران آغاز شد و  با توجه به سرمايه گذاريهاي انجام گرفته در ساليان اخير پيشرفت قابل ملاحظه اي نموده بطوريکه هم اکنون در ايران نژادهاي گوناگوني از اين پرنده پرورش داده مي شوند.
همگام با توسعه اين صنعت و عرضه گوشت بلدرچين، بازارهاي مصرف گوشت و تخم آن نيز پيشرفت قابل ملاحظه اي پيدا کرده و با توجه به ارزش غذائي گوشت و تخم آن و بالا رفتن آگاهي هاي عمومي در زمينه تغذيه انتظار آن مي رود که استقبال عمومي از محصولات بلدرچين روز به روز افزايش يابد.
هم اکنون نيز تراکم مزارع پرورش بلدرچين بيشتر در نقاط مرکزي ايران بوده و اين نقاط از قطبهاي مهم پرورش بلدرچين در ايران به شمار مي روند.   چند سالی است که علاقه مندان به سرمایه گذاری در بخش تولید و به ویژه طیور به سمت پرنده های دیگری به جز مرغ ، روی آوردند که از جمله آنها می توان به شتر مرغ ،کبک ، بلدرچین ، قرقاول و بوقلمون اشاره کرد. این کار جالبی است چرا که نه تنها از ظرفیت های مختلف استفاده می شود بلکه برای ذائقه های مختلف انواع مختلفی گوشت با طعم ها و قیمت های متفاوت در بازار وجود دارد و زمانی که برای خرید به فروشگاه می رویم قدرت انتخاب داریم ومی توانیم گوشت انواع پرنده ها را ببینیم و انتخاب کنیم.


خصوصیات عمومی :


بلدرچین کرک و به خاطر صدایش بده بده نیز می نامند. بلدرچین معمولی یک پرنده کوچک بازیگوش است. با وجود بالهای کوچک این پرنده پر طاقت هزاران کیلومتر راه می پیماید.
پرهای سینه ای نرها به رنگ قرمز مایل به قهوه ای و ماده ها به رنگ خرمائی سوخته (خاکستری با نقاط سیاه رنگ) روی آنها می باشد. وزن جوجه های تازه هچ شده در حدود 10-5 گرم می باشد . وزن بلدرچین های نر بالغ 150-90 گرم ماده ها 180-110 گرم می باشد.تخمگذاری :


بلدرچین 40 تا 50 روزه بالغ می شود و می تواند در سال تا 260 تخم بگذارد.تغ
ذیه :


این پرنده در طبیعت از دانه ها و علوفه تازه تغذیه نموده و در سیستم پرورش بسته داری تهغذیه مشابه نیمچه گوشتی بوده و به جیره غذایی با 3100 کیلو کالری انرژی و پروتئین 28 درصد نیاز دارد. ضریب تبدیل دان به گوشت 4/5 به 1 می باشد.
ساختمان و تاسیسات :
در حالت تجاری بلدرچین ها در قفس های توری به ظرفیت 30تا 20 و حتی 40 بلدرچین پروش داده می شوند. معملا به ازاء هر بلدرچین 200-150 سانتیمتر مربع فضات داخل قفس در نظر گرفته می شود.

مزا
یای پرورش بلدرچین :


1-میزان رشد سریع
2- بلوغ جنسی سریع
3- تولید تخم بالا
4- کوتاه بودن فاصله میان نسل ها
5- دوره انکوباسیون کوتاه
6- تراکم بالای پرورش
7- واکسناسیون کمتر
8- برگشت سریع سرمایه
9- ارزش غذایی بالی گوشت و تخم بلدرچین


تولیدات بلدرچین :


تولیدات بلدرچین شامل گوشت و تخم می باشد بلدرچین دارای گوشتی با پروتدین بالا و درصد چربی کمتری می باشد که برای کودکان و بیماران بسیار سودمند و مفید است . تخم بلدرچین بیضی شکل می باشد که وزن آن 15-8 گرم و رنگ آن معمولا سفید با خال های سیاه یا قهوه ای تا آبی و زرد نخودی مایل بخه سبز می باشد. رنگ تخم بلدرچین منحصر به فرد است و منبه خوبی از ویتامین ها به جز ویتامی C می باشد. کیفیت تخم بلدرچین بالا و میزان کلسترول آن از تخم مرغ کمتر است. در حال حاضر دو واحد پرورش بلدرچین در استان قزوین فعالیت می نماید.


پرورش بلدرچین در منزل


بیائید هر خانه را کارخانه کنیم  .   

شما در یک اتاق 12 متری حدود 800 بلدر چین تخم گذار تعبیه می کنید بلدرچینها در در قفسهای مخصوص بلدرچین تخمگذا ر جایگذاری می شوند.قیمت فرو ش هر تخم بلدرچین برای شما حدودا 75  تومان می باشد این در صورتی است که هر بلدرچین روزانه 30 گرم دانه به قیمت 15 تومان می خورد .(با فرض دانه کیلویی 500 تومان)  یعنی هر تخم بلدرچین 60 تومان سود خالص است.حال دوباره حساب و کتاب را مرور می کنیم  تا مطمئن شوید ما اغراق نمی کنیم.
با یک انباری  12 متری  (3*4)  شروع می کنیم.تعداد  8 قفس درآن جای میگیرد  2 تا سری 4 طبقه ای
در هر قفس 100 بلدرچین  می باشد که جمعا 800 بلدرچین خواهید داشت . توجه داشته باشید اگر به راهنمایی های ما و مشاوره کارشناس  دامپزشکی شرکت هما توجه داشته باشید  بالای 90 درصد بلدرچینها  تخم گذاری میکنند. یعنی بالاتر از 750 تخم بلدرچین  در روز.شما با بسته بندی های شکیل تخم بلدرچین (که شرکت هما در اختیار شما قرار می دهد ) و داشتن لیبل می توانید هر بسته 12 تایی تخم بلدرچین را به قیمت  1000 تومان به مرغ  و تخم مرغ فروشی ها و سوپر مارکتها بفروشید. البته قیمت برای مصرف کننده 1200  تومان است.
از هر 1000 تومان که شما به فروش می رسانید 100 تومان خرج بسته بندی  می شود و 900 تومان برای شمامی ماند.برای هر تخم بلدرچین 15 تومان هزینه دانه  را کم کنید و سود خالص خودتان را با دست کم 750 تخم بلدرچین در روز حساب کنید.
سر ماه چقدر می شود؟حتما خودتان هم به نتیجه رسیده اید که با این حساب و کتاب واقعی و منطقی سود در هر ماه همان است که ما گفتیم یعنی 1350000  (یک میلیون و سیصد و پنجاه هزا ر تومان) اگر حوصله يا توان بسته بندی ندارید بعضي از شرکت ها تخم بلدرچین شما را دانه ای 40 تومان بدون بسته بندی كرده و چرا باید تخم بلدرچین مصرف نمود؟ 

آيا مي دانيد از تخم بلدر چين در قران مجيد ياد شده است .


در قرآن مجید (سوره بقره/57)و (اعراف/160) و(سوره طه 80-81)از بلدرچین به عنوان غذایی نیک یاد شده است.به روایتِ عهد عتیق  در روزگار سرگردانی بنی اسرائیل در بیابان پس از خروج از مصر، یَهْوَه برای خوراک قوم گرسنگی کشیده ، مائده هایی آسمانی ، یکی مَنّ (تَرانگبین ) و دیگری سَلوی (بلدرچین )، فروفرستاد. در ادب فارسی ، اشاراتی به منّ و سلوای بنی اسرائیل به عنوان نعمتهای نامنتظَر(آسمانی)یافت می شو د.در حقیقت بلدرچین غذایی است که از آسمان برای زمینیان نازل شده است. در اغلب نقاط دنیا پزشکان برای افراد مسن و از کار افتاده که احتیاج مبرمی به ترمیم سلولهای از دست رفته بافتهای خود را برای حفظ و بازیابی سلامت و شادابی خود دارند، مصــــرف گوشت و تخم  بلدرچین را تجــــویــــز مینمایند.
از طرف دیگر وجود عناطر معدنی کمیاب و ویتامینهای عدیده در گوشت و تخم این پرنده آن را برای امراض صعب العلاج همچون « آسم ، تشنج ، فشار خون ، ضعف اعصاب و یا در مواردی ناراحتی های روانی و عقب افتادگیهای جسمی و روانی و همچنین بیخوابی همچون داروی معجزه آسا میباشد».


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد