دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3334
 بازدید امروز : 107
 کل بازدید : 3599898
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/4531
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
بزتالی

چند قلوزايي گله هاي بز تالي در هرمزگان محقق شد

با اجراي روش تلقيح مصنوعي دام، چندقلوزايي گله هاي بزتالي در استان هرمزگان محقق شد.
كارشناس معاونت امور دام سازمان جهادكشاورزي هرمزگان در اين باره اظهار داشت: اين طرح از سال 80 در استان هرمزگان آغاز شده است و در حال حاضر با تحت پوشش قراردادن 6 گله، حدود 650 رأس دام در سال تلقيح مي شود. حميدرضا وجدي افزود: با اجراي طرح تلقيح مصنوعي دام ميزان باروري در گله ها 75 درصد، دوقلوزايي 35 درصد، سه قلوزايي 13 درصد و چهارقلوزايي به 3 درصد رسيده است. وي سهولت در امر ركوردگيري و ثبت مشخصات دام، افزايش درصد چندقلوزايي، همزماني زايش در گله، كنترل تاريخ زايش و توليد بزغاله و بز در فصل مناسب،كاهش هزينه نگهداري دام و جلوگيري از انتقال بيماريهاي بين دامها را از جمله مزاياي روش تلقيح مصنوعي دانست. كارشناس امور دام سازمان جهاد كشاورزي هرمزگان همچنين به فعاليت ايستگاه حفاظت نژادي بزتالي جزيره اي در منطقه باغو شهرستان بندرعباس به منظور حفظ نژاد بز تالي جزيره اي، اصلاح نژاد دام و توليد و توزيع بز نر اصلاح شده بين دامداران پرورش دهنده اين نژاد اشاره كرد و افزود: بزتالي جزيره اي حدود 5/37 درصد از جمعيت بز استان هرمزگان را تشكيل مي دهد و اين بز از نژادهاي ممتاز كشور محسوب مي شود.

امسال 450 هزار راس بز تالی در هرمزگان پرورش می یابد.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : پرورش این شمار بز تالی با هدف افزایش تولید شیر و توسعه واحدهای دام داشتی کوچک صورت می گیرد که برای آمیخته گری در گله های مردمی توزیع می شود.
طغرلی افزود :پرداخت تسهیلات بانکی کم بهره در واحدهای گاوداری شمال و غرب هرمزگان از دیگر اقدماتی است که برای توسعه واحدهای گاوداری استان صورت می گیرد .وی گفت : این تسهیلات به ازاء هر رأس گاو 2میلیون و 500 تا 4 میلیون تومان است.
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت : پارسال 35 هزار تن شیر در هرمزگان تولید شد که پیش بینی می شود امسال به 37 هزار تن افزایش یابد.
ابراهیم طغرلی افزود : نیاز هرمزگان به شیر سالانه 98 هزار تن است .وی گفت : شیر تولیدی در هرمزگان تنها تأمین کننده 35 درصد از نیاز استان است و بقیه از استانهای فارس ، یزد و کرمان وارد می شود .سرانه مصرف شیر در هرمزگان 70 کیلوگرم است که 20 درصد کمتر از سرانه کشوری است.هرمزگان 215 واحد گاوداری شیری با ظرفیت چهار هزار و 500 رأس و شش کارخانه فرآوری مواد لبنی دارد.دما و رطوبت بالا ، کمبود علوفه مرغوب و شرایط سخت نگهداری گاوهای شیری پر تولید از عوامل کمبود شیر در استان است .اکنون 30 درصد علوفه مورد نیاز دامداران هرمزگانی از استان و بقیه از استانهای همدان ، کرمانشاه ، فارس و جنوب کرمان تأمین می شود.در هرمزگان 2 میلیون راس بز و گوسفند و 150 هزار راس گاو و شتر وجود دارد.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد