شنبه ٠٢ شهريور ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4078
 بازدید امروز : 212
 کل بازدید : 3601816
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/3899
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
آروانا ماهی گرانقیمت آکواریومی

آروانا ماهي گران قيمت آكواريومي

آروانا Scleropages spp ماهی بسیار گرانقیمت است. پس هنگام خرید باید به یکسری نکات مهم توجه کنید تا بهترین ماهی را انتخاب نمایید.تعدادی از این موارد عبارتند از :

رنگ : بستگی به گونه آن رنگش باید روشن و درخشنده باشد.


شکل بدن : به میزان کافی پهن و طویل باشد و هر باله باید کامل بوده و در جای خود قرار داشته باشد.


فلس ها : به طور منظم درخشنده و کاملا شکل دار و بزرگ


سبیلک ها : بلند و مستقیم هر دو هم اندازه و هم رنگ بدن


باله ها : بزرگ و گسترده هر باله باید شعاعهای نرم و سخت باله ای را داشته باشد.


سرپوش آبششی : نزدیک به سر و بدن باشد. سرپوش باید درخشنده و بدون جراحات باشد.


چشم ها : در شکل و اندازه مناسب باشد کدر نباشد برآمدگی نداشته باشد شفاف باشد.


دهان : کاملا بسته باشد و هیچکدام از فکها از آن یکی جلو نزده باشد.


دندان ها : تمیز بوده و در جای خود و در یک خط در راستای فک باشد.


شکم : برآمده نباشد و در ناحیه لگنی صاف و تخت باشد.


نحوه شنا : مطبوع و جالب و اغلب در سطوح آب شنا می کند.


حال در مورد جزئیات موارد بالا صحبت می کنیم :


رنگ :

مهمترین عامل در خرید ماهی رنگ آن است زیرا اولین عاملی است که علاقهمندان را به طرف خود جلب می کند. بنابراین اگر شکل ماهی جذاب باشد اما رنگ آن جذاب نباشد جزو ماهیان ایده آل محسوب نمی گردد.

شکل بدن :

ماهی نباید خیلی چاق و یا خیلی لاغر باشد. به غذایی که به آن می دهند و محل نگهداریش توجه کنید. اندازه مخزن به طور مستقیم رشد وگسترش بدن را تحت تأثیر قرار می دهد. فضای محدود مانع از رشد ماهی می گردد و باعث ایجاد قوز در ماهی شده و تمایل به خمیدگی در ماهی افزایش می یابد. به طور کلی اندازه مخزن در هر مرحله باید حداقل سه برابر طول ماهی باشد.غذای داده شده باید مغذی باشد و از غذاهای دریایی در ر?یم غذایی آنها استفاده کنید. ماهی نباید به یک نوع غذا عادت کند و یا به مقدار زیادی غذا بخورد. غذادهی باید به خوبی کنترل گردد.

فلسها :

عامل ممایز کننده ظاهر آروانا است. فلسها همواره باید درخشنده باشند. نباید تیره و لک دار باشند. حضور نقاط قرمز بر روی فلسها مناسب بوده و دلیل بر وجود عوامل بیماریزا نمی باشد.
بسیاری از مردم تصور غلطی از فلسها دارند و فکر می کنند که وقتی برخی فلسها افتادند آنها به طور طبیعی جایگزین نمی گردند. هنگام جایگزینی فلسها احساس خارش به ماهی دست می دهد و باعث می شود که ماهی خود را به اجسام داخل مخزن بمالاند. این مساله می تواند سبب ایجاد جراحت در ماهی گردد. برای جلوگیری از این مشکل اجسامی که می توانند به ماهی آسیب برسانند را از مخزن حذف کنید. دوره جایگزینی فلسها 5-3 هفته طول می کشد.
در این مدت زمان باید مراقب ازدیاد باکتریهای مضر باشید یعنی شرایط فیزیکی و شیمیایی آب را کنترل نمایید. اگر یک فلس غیر طبیعی بود می توانید ماهی را بیهوش کرده و آنرا بکنید. به زودی فلس جدیدی در این محل رشد خواهد کرد.

سبیلکها :

باید به اندازه کافی بلند و مستقیم باشند و رنگی شبیه رنگ بدن داشته باشند.از خرید ماهی با سبیلکهای کنده و کوتاه شده پرهیز کنید.

سبلیکها چگونه محافظت و نگهداری می شوند؟

در ابتدا باید بگویم که فضای مخزن شما باید به میزان کافی وسیع باشد تا سبیلکها بتوانند به راحتی فعالیت کنند در غیر اینصورت نمی توانند به خوبی رشد کرده و مدام به اجسام آکواریوم مالیده شده و دچار جراحت می گردند.

نکات قابل توجه :

- مخزن را با سنگها و دیگر وسایل زینتی تزئین نکنید ( یک مخزن ساده بهترین است) .
- غذا را در کنار مخزن نریزید و آنرا در وسط آکواریوم قرار دهید.
- هیچ گاه به شیشه ضربه نزنید زیرا این کار باعث عصبی شدن و ترسیدن ماهیان میگردد.
- سرپوشی برای مخزن در نظر بگیرید و گوشه های آکواریوم را توسط چسب گرد کنید ( گوشه دار نباشد)
با رعایت نکات بالا می توانید از وارد آمدن صدمه به سبیکلها به میزان زیادی بکاهید. در صورت کنده شدن و شکستن سبیلکها بازسازی دوباره آنها بستگی زیادی به تغذیه و سن ماهی و شرایط آب دارد. ماهیان جوانتر دوره بازسازی کوتاهتری دارند.
سبیلکها می توانند به دو صورت صدمه ببینند :

باله ها :

هرگونه صدمه ای به باله ها می تواند زیبایی ماهی را تحت تأثیر قرار دهد و بر شنای ماهی تاثیر گذارد. یک باله زیبا باید صاف و گسترده باشد و تمامی شعاعهای سخت باله ای صاف و محکم باشند و هیچگونه پارگی در باله ها مشاهده نگردد.
در زمان بچگی باید کاملا مراقب این ماهی بود و در این مرحله نباید فضای زیادی را در اختیار آنها قرار دهید. در فضای خیلی بزرگ ماهی ها به سرعت می ترسند و احساس ناامنی می کنند. فضای کوچکتر احساس امنیت بیشتری را به ماهی می دهد اما فعالیت ماهی کمتر می گردد.
هنگامی که ماهی به سن نوجوانی رسید می تواند به یک مخزن بزرگتر انتقال یابد برای جلوگیری از صدم باله ها به این نکات توجه کنید :
- از وسایل تزئینی همانند سنگها استفاده نکنید.
- ماهیان دیگر را همراه با آنها در مخزن پرورش ندهید.
- برای انتقال جوانترها از توری نرم استفاده نمایید و زمانی که به 15 سانتیمتر رسیدند از تور نباید استفاده کرد و به جای آن از کیسه پلاستیکی استفاده نمایید.
- اگر شعاع سخت باله ای صدمه دید می توانید آنرا از پایه قطع کنید تا به جای آن شعاع سخت جدیدی در بیابید در مورد آروانا ماهی باید قبل از عمل جراحی بیهوش گردد.
شعاعهای باله دمی بسیار حساس بوده زیرا عامل اصلی ایجاد حرکت در ماهی میباشند و هر گونه صدمه به آنها نحوه حرکت ماهی را تحت تأثیر خود قرار می دهد.
برای عمل جراحی حتما از یک حرفه ای کمک بگیرید. ممکن است که پس از جایگزینی شعاع باله ای آنها شکل مناسبی پیدا نکنند.

چشمها :

در حالت طبیعی چشمها به سطح آب نگاه می کنند و به دنبال غذاهای زنده میباشند.
زیرا در طبیعت یکی از غذاهای اصلی آنها را پرندگان نشسته بر روی شاخه ها و یا سطح آب تشکیل می دهد. چشمهای سالم باید کاملا در مرکز بوده و کدر و برآمده نباشد. آنها باید ظاهر طبیعی داشته و بتوانند به راحتی چرخش کنند. کاملا شفاف بوده و به روشنی بدرخشند.
در مخزن چشم ماهی به چند دلیل بیشتر به سمت پایین معطوف است :

دهان :

لبها نباید خیلی برآمده باشند و فک پایین نباید شل باشد. در آکواریوم آروانا اغلب خود را به دیواره ها می مالاند که باعث می گردد عضلات فک سست و شل گردند. برای جلوگیری از این مشکل باید مخزن را بزرگتر کنیم و یا توسط فیلتر های داخلی جریان آب را قوی تر نماییم.

دندان ها :

به طور کلی علاقه مندان به ماهی توجه زیادی به دندانها نمایند اما به هر حال دندانها کاملا مهم می باشند. اگر دندانهای ماهی سالم نباشند آنها تأثیر خود را بر روی سلامت ماهی خواهند گذاشت.

سرپوش آبششی :

باید صاف و عادی باشد. هیچگونه برآمدگی و چین خوردگی بر روی آن وجود نداشته باشد. موارد زیر را برای داشتن یک سرپوش سالم در ماهیانتان مد نظر قرار دهید :
- از وسایل تزئینی در داخل مخزن استفاده نکنید.
- دمای صحیح را در مخزن برقرار کنید. اگر دما خیلی بالا باشد سرپوشهای آبششی و عضلات سر دچار چین و چروک می شوند. توجه کنید که تغییرات دمایی شدید باعث کج شدن سرپوشها می گردد.
- شرایط صحیح فیزیکی و شیمیایی را در مخزن برقرار کنید. توجه خاصی به نظافت و میزان اکسی?ن موجود در آب داشته باشید.
اگر هر گونه جراحتی در ناحیه آبششی مشاهده گردید برای جلوگیری از عفونتهای باکتریایی و قارچی از داروهای مناسب استفاده نمایید.

شکم :

شکم نباید برآمدگی داشته باشد در غیر اینصورت ماهی دچار مشکلات معده است. به غیر از زمانی که ماهی می خواهد تخم ریزی کند.

نحوه شنا کردن :

شیوه شنا در افزایش زیبایی ماهی مؤثر است. ماهی زیبایی که به درستی شنا نمی کند. ارزش خود را به میزان زیادی تحت تأثیر قرار می دهد. شنای صحیح به این صورت است که ماهی بتواند به طور عمودی شنا کند و باله های خود را کاملا باز کند. سبیلکها باید صاف باشند و ماهی نباید دائما بالا و پایین رودو یا به صورت زاویه دار شنا کند.

1- زمانی که سبیلک از ریشه کنده می شود : زمانی که این مساله اتفاق می افتد بازسازی آن حتی برای جوانها نیز مشکل است.

2- زمانی که سبیلک از ریشه کنده نمی گردد : اگر سبیلک از ریشه کنده نشود اما دچار خمیدگی گردد بهتر است که آنرا قطع نکنید تا دوباره رشد کند و پس از رشد دچار ناهنجاری نگردد.

1- در مخزن چون غذاها سریعا به کف می روند چشمها به دنبال غذا در کف بوده و به سمت پایین می نگرد.

2- این مساله به اندازه کافی امتحان نشده است اما چربی در میان حفره چشمی انباشته می گردد و باعث می شود که چشم برآمده شده و یا به سمت پایین متمایل گردد.

میگوی آب شیرین

بیش از150گونه میگوی آب شیرین در نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری جهان زیست می کنند که در حدود 100 گونه آنان به جنس ماکروبراکیوم تعلق دارند از میان آنها 40 گونه دارای ارزش اقتصادی می باشند . ماکروبراکیوم روزنبرگی بومی نواحی حاره ای جنوب شرق آسیاست و در این مناطق از پست ترین تا مرتفع ترین نقاط رودخانه ها و مصب رودها در شرایط بسیار گل آلود و کدر زندگی می کند . بعلت طغیانی بودن و نوسانات زیاد دمایی رودخانه های ایران این گونه در رودخانه های کشورمان دیده نمی شود .

میگوی عظیم الجثه آب شیرین ( Fresh Water Prown Giant) به علل زیر مناسب ترین گونه برای پرورش محسوب می شود :

 • رشد سریع و رسیدن به وزن تجاری ( بیش از 70 گرم ) در استخرهای خاکی در مدت کمتر از 4 ماه
 • عدم توقع غذایی خاص و رژیم همه چیزخواری .
 • مقاومت در شرایط مختلف محیطی ( دما ، شوری و ... ) .
 • رسیدن به مرحله رسیدگی جنسی در استخرهای پرورش .
 • قابلیت پرورش و رشد در آبهای شیرین و لب شور .
 • امکان کشت توام با ماهیان گرم آبی .
 • تکثیر و پرورش آسان .
 • تمایل اندک به همجنس خواری .
 • بازار جهانی مطلوب .

رده بندی میگوی آب شیرین :

 • شاخه : بندپایان

زیر شاخه : ماندیبولاتا

 • رده : سخت پوستان زیر رده : مالاکاستراکا
 • راسته : ده پایان زیر راسته : ده پایان شناور
 • فوق خانواده : کاریده آ خانواده : پالمونیده
 • جنس : ماکرو براکیوم گونه : روزنبرگی

چرخه زندگی میگوی آب شیرین دارای چهار مرحله است :

 • تخم : بیضی شکل با محور طولی 7/0 - 6/0 میلی متر به رنگ نارنجی روشن که 3 - 2 روز قبل از تفریخ خاکستری سیاه می شوند .
 • لارو : دارای 12 - 8 مرحله مشخص می باشد که هر مرحله دارای مشخصات ویژه ای می باشد و عبور از هر مرحله و ورود به مرحله بعدی با یک پوست اندازی همراه است . اختصاصات هر مرحله در جدول زیر آمده است .
 • پست لارو : شفاف بوده و در ناحیه سر دارای رنگ نارنجی مایل به صورتی روشن می باشد .
 • بالغ : معمولا آبی رنگ و گاهی مایل به قهوه ای حداکثر اندازه 30 سانتیمتر و حداکثر وزن 200 گرم می باشد . دومین جفت پاهای حرکتی نسبت به سایر پاها بسیار بزرگتر بوده و انتهای آنها چنگالهای مشخصی دارد که اندازه آنها برخلاف برخی از سایر گونه های ماکروبراکیم از نظر طولی هم اندازه می باشند .

چرخه زندگی میگوی آب شیرین

ریخت شناسی :

بدن میگوی آب شیرین دارای دو قسمت سر و دم می باشد ارگانهای بیرونی قسمت سر شامل روستروم ؛ یک جفت چشم مرکب ،آنتن ها و آنتنول ، پره های دهانی و شش جفت پای قدم زن می باشد . در قسمت دم بندهای شکمی ، دم و دمپاره ها و پاهای شنا قرار می گیرند .

تولید مثل REPRODUCTION :

فرآیند تولیدمثل در تمام طول سال صورت می گیرد اما دارای دو پیک بهاری ( اسفند - خرداد ) و پاییزی ( مهر و آبان ) می باشد . چند ساعت پس از جفتگیری تخمگذاری صورت می گیرد لقاح بیرونی می باشد . تعداد تخمها به اندازه میگو بستگی دارد ( مثلا میگوی با وزن 100 - 50 گرم 100 - 50 هزار تخمریزی می کند ) .

تخم ها توسط یک غشاء نازک در زیر قسمت شکمی میگوی ماده قرار می گیرند و بوسیله حرکات شدید زوائد شکمی هوادهی می شوند . در شرایط آزمایشگاهی تخمها در دمای 28 درجه سانتیگراد در مدت 17 - 16 روز تفریخ می شوند و لاروها بیرون می آیند . لاروها شناور بوده و با دم ابتدایی خود به پشت شنا می کنند آب دارای شوری ppt 15 - 10 برای این لاروها ضروری است و اگر در آب شیرین قرار گیرند می میرند . مراحل لاروی 16 روز طول می کشد و سپس وارد مرحله پست لارو می شوند .

یکی از صفات اختصاصی میگوی آب شیرین سازگاری بالا نسبت به تغییرات دامنه شوری است و بر همین اساس می توان پست لاروها را مستقیما از آب لب شور به آب شیرین منتقل کرد .

ذخیره سازی STOCKING

 • سن ایده آل نوزادان برای ذخیره سازی 4 هفته و اندازه آنان 5 - 3 سانتیمتر می باشد .
 • قبل از ذخیره سازی باید مرحله سازگاری ADOPTATION صورت گیرد .
 • می توان میگوی آب شیرین را بصورت تک گونه ای (منوکالچر) و چند گونه ای (پلی کالچر) همراه گونه هایی همچون کپور علفخوار ، کپور نقره ای ، تیلاپیا ، خامه ماهی و صدف پرورش داد .
 • دوره پرورش 7 - 4 ماه و بطور متوسط 6 ماه است .
 • تراکم ذخیره سازی : 40000 - 30000 قطعه در هکتار
 • مقدار اکسیژن محلول در حد 3 میلی گرم در لیتر برای میگوی آب شیرین استرسزا و کمتر از آن مرگ آور است .
 • میگوی آب شیرین به روشهای زیر پرورش داده می شود : پرورش در محیط محصور ، پرورش در قفس ، پرورش متراکم در استخرهای خاکی و کشت توام با ماهی .
 • بهترین دما برای پرورش میگوی آب شیرین c ° 28 (32 - 28) دمای بیش از 35 و کمتر از 14 کشنده است .

پوست اندازی MOULTING :

میگوی آب شیرین مثل سایر سخت پوستان برای رشد بطور منظم اسکلت خارجی ( پوسته ) خود را می اندازد که این فرآیند با یک افزایش ناگهانی در اندازه و وزن همراه است .از پوسته میگو برای تولید عناصر پوسته و از جمله برای استخراج پکتین استفاده می شود .

تغذیه :

میگوی بالغ همه چیزخوار(رژیم 100% گیاهی تا 100% جانوری) بوده و از تمام دیتریت ها و بنتوزها از جمله حشرات آبزی و لاروهای آنان ، جلبکها ، دانه و بذر گیاهان و میوه ها ، نرمتنان ریز و سخت پوستان ، گوشت و پس مانده ماهی و سایر جانوران تغذیه می کند در صورت کمبود غذا هم جنس خوار نیز می باشد . که در این حالت ضمائم بدن همدیگر را می خورند . ترکیبات و درصد مواد مغذی موجود در غذای میگوی آب شیرین مطابق جدول زیر می باشد .

مشخصات استخرهای پرورش میگوی آب شیرین :

 • اندازه مطلوب : 1 - 2/0 هکتار
 • عمق مطلوب : 1 -7/0متر
 • شیب دیواره ها : 3 به 1 تا 2 به 1
 • منبع آب : چاه یا کانالهای کشاورزی
 • دمای مطلوب : 32 - 28 درجه سانتیگراد
 • PH مطلوب : 5/8 - 7
 • میزان تعویض آب روزانه : 5% در استخرهای پرواری و 10% در استخرهای نرسری .

شاخص های آب برای پرورش لارو ماکروبراکیوم روزنبرگی :

کوددهی و شکوفایی پلانکتونی :

فیتو پلانکتونها بعنوان حلقه ابتدایی تولیدات اولیه در استخر در پرورش میگوی آّب شیرین از اهمیت بسزایی برخوردار هستند و بصورت مستقیم و غیر مستقیم مورد تغذیه میگو قرار می گیرند . بنابراین جهت فراهم کردن مواد معدنی مورد نیاز رشد فیتو پلانکتونها در استخر کوددهی صورت می گیرد . برای کوددهی استخرهای پرورش میگو می توان از کودهای شیمیایی و حیوانی استفاده کرد . بطور کلی اعمالی که بلوم پلانکتونی در استخر انجام می دهد در زیر آمده است :

 • تاثیر بر پارامترهای کیفی آب از جمله میزان اکسیژن محلول ، درجه حرارت و PH .
 • منبع اصلی تولید اکسیژن در استخر .
 • بطور مستقیم و غیرمستقیم بعنوان غذای طبیعی در استخر مصرف می شود .
 • تثبیت کیفیت آب و شرایط محیطی استخر با جذب مواد غیرآلی .
 • کاهش سمیت گازهای آمونیاک ، نیترات ، نیتریت و هیدروژن سولفید .
 • مصرف دی اکسیدکربن در طی روز .
 • جذب فلزات سنگین از قبیل آهن از آب استخر .
 • جلوگیری از رشد و توسعه جلبکهای سبز - آبی کفزی ( لب لب ) و جلبکهای رشته ای
 • برخی از فیتوپلانکتونها ( کلرولا ) با ترشح ماده کلرین مانع رشد ویبریوها می شوند .
 • در فرآیند معدنی شدن مواد آلی و یوتریفیکاسیون نقش دارند .
 • با ایجاد سایه محیط مناسب و امنی برای میگوها فراهم می کنند .

بیماری های اصلی میگوی آب شیرین :

 • پوسیدگی دم ( Rot - Tail )
 • پوسیدگی آبشش ( Rot - Gill )
 • سختی پوست اندازی ( Ecdysis - Obstacle Disease )
 • لکه سفید ( Whit Spot )
 • لکه قهوه ای
 • نرمی پوسته ( Soft Shell )
 • مرگ سیاه
 • عفونتهای قارچی و انگلی .
سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد