يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2512
 بازدید امروز : 123
 کل بازدید : 3599662
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/6094
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
دانستني ها

 

چگونه میتونیم از بانک های دولتی و خصوصی وام بگیریم؟

حتما شما هم هنگام مراجعه به بانک ها براى دریافت وام با مشکل مواجه مى شوید از این نظر که نمى دانید کدام بانک، چه میزان تسهیلات و با چه شرایطى اعطا مى کند. در این گزارش سعى داریم اطلاعاتى در مورد نحوه اعطاى تسهیلات بانکى به متقاضیان عادى ارایه دهیم.یادآورى مى شود برخى تسهیلات با معرفى نهادهاى غیربانکى ولى توسط بانک ها ارایه مى شود.در این موارد بانک ها شرایط لازم را براى دریافت وام به شما مى گویند. به عنوان مثال اغلب وام هاى بانک کشاورزى به معرفى سازمان هاى کشاورزى احتیاج دارد و معرفى نمایندگان مجلس، مى تواند نقش تسریع و تسهیل کننده در اعطاى وام داشته باشد.

بانک مسکن

وام هاى بانک مسکن بر اساس دوره سپرده گذارى و با محدودیت هایى در زمینه خانه خریداری، احداث یا تعمیر شده پرداخت مى شود. حداقل وام این بانک ۵/۲ میلیون تومان و حداکثر آن در حال حاضر ۱۲ میلیون تومان است که ممکن است در ماه هاى آینده افزایش یابد. کارکنان دولت از امتیاز ویژه اى در دریافت وام مسکن برخوردارند. این وام ها به افرادى که صاحب حساب در بانک مسکن هستند پرداخت مى شود ولى قابل انتقال به بستگان درجه یک است.زمان بازپرداخت وام مسکن ۶تا ۱۸ سال است که به دوره سرمایه گذارى فرد در بانک ارتباط دارد.البته بانک مسکن آنقدر شرایط و آئین نامه هاى پیچیده و محدودکننده اى دارد که پیشنهاد مى شود قبل از اقدام به افتتاح حساب در این بانک براى دریافت وام با یک کارشناس حقوقى خبره مشورت کنید.بانک مسکن یک نوع وام مخصوص با عنوان حساب پس انداز مسکن جوانان هم دارد. شما مى توانید از هم اکنون براى کودکان خود در این بانک حساب باز کنید تا در آینده به آنها وام پرداخت شود.

بانک کشاورزى

اولویت در واگذارى تسهیلات اعتبارى بانک کشاورزى با فارغ التحصیلان رشته هاى کشاورزى است که فاقد شغل دولتى یا غیردولتى باشند. این بانک تا ۸۰ درصد سرمایه گذارى ثابت پروژه هاى کشاورزى را با نرخ سود پایین تامین مى کند.

این بانک وام هاى مختلفى پرداخت مى کند که تبصره ۲۹، تبصره ۳، اعتبارات غیرتبصره اى و طرح طوبى از جمله آنهاست. اگر کمى از مسایل کشاورزى سررشته داشته یا به این موضوع علاقه مند هستید، مى توانید به راحتى از وام هاى این بانک استفاده کرده و به سرعت پولدار شوید.

بانک صنعت و معدن

این بانک به طرح هاى معدنى و صنعتى وام مى دهد و گاه تا ۸۵ درصد هزینه ها را به صورت تسهیلات تامین مى کند. وام هاى ارزى این بانک هم که از صندوق ذخیره ارزى پرداخت مى شود، نرخ سود مناسبى دارد. نکته جالب توجه آن است که گاهى این بانک، وام ها را به صورت اقساط پرداخت مى کند ولى به صورت یکجا نسبت به دریافت آن اقدام مى کند.

بانک سامان

بانک سامان یک بانک خصوصى است به این معنا که با تشریفات ادارى کمترى وام مى دهد ولى نرخ سود آن بالاتر از بانک هاى دولتى است. براى خرید اتومبیل، لوازم خانگى و مسکن مى توانید به این بانک مراجعه کرده و وام هاى چند ۱۰ میلیون تومانى دریافت کنید.البته اگر کار و کاسبى خوبى دارید به سراغ این بانک بروید چون اقساط آن بسیار بالا خواهد بود.

بانک سپه

سپه قدیمى ترین بانک ایران است که ۷ نوع وام پرداخت مى کند. مضاربه بازرگانى داخلی، صادرات، واردات، مشارکت مدنى بازرگانی، تولیدی، صادراتی، مسکن و ساختمان، فروش اقساطى مواد اولیه، ماشین آلات، مسکن، سلف، اجاره به شرط تملیک، قرض الحسنه ازدواج، تعمیر و تامین مسکن، کمک هزینه درمان، کمک هزینه تحصیلى و جعاله، عنوان این وام هاست. و ام هاى قرض الحسنه این بانک که براى اکثر نیازهاى خانواده ها پرداخت مى شود، از طریق نزدیک ترین شعبه به محل سکونت شما پرداخت خواهد شد.

بانک اقتصاد نوین

این بانک به شما وام مى دهد تا سهام بخرید. حداقل تسهیلات در این بخش ۴ میلیون تومان است. اقتصاد نوین تا ۱۵ میلیون تومان براى خرید خودرو وام مى دهد. همچنین به سه گروه کارکنان دولت، شاغلان در شرکت هاى خصوصى معتبر و کسبه هم وام مسکن مى دهد.

بانک صادرات

این بانک براى تکمیل مسکن نیمه ساز، وام مشارکت مى دهد که براى دریافت آن، گواهى اشتغال به کار ضرورى است. پروانه ساختمان و گواهى عدم خلاف، مدارک احراز هویت و فتوکپى سند مالکیت، جزو مدارک موردنیاز براى دریافت این نوع وام است. این بانک همچنین تسهیلاتى در خصوص صادرات و بازرگانى اعطا مى کند.

موسسه مالى اعتبارى بنیاد

این بانک تسهیلاتى در زمینه خرید مسکن و محل کار با سپرده گذارى و بدون سپرده گذارى دارد که اقساط آن به ازاى هر یک میلیون تومان بین ۲۲ تا ۲۴ هزار تومان در ماه است. براى دریافت وام مسکن این موسسه، برخلاف بانک مسکن، نیازى به خرید خانه نو نیست.موسسه مالى اعتبارى بنیاد، وام خرید خودرو هم مى دهد. پرداخت این وام مشروط به بیمه خودرو است.

بانک ملى ایران

مهمترین وام بانک ملى مختص احداث مجتمع هاى ساختمانى یا انبوه سازان است. این بانک همچنین وام هایى براى تعمیر واحدهاى مسکونى نیز پرداخت مى کند. براى خرید مسکن مى توانید از وام هاى اجاره به شرط تملیک بانک ملى نیز استفاده کنید. این بانک همچنین با برخى تولیدکنندگان قرارداد مى بندد تا امکان خرید اقساطى محصولات آنها را فراهم کند.بانک ملى وام هاى قرض الحسنه متنوعى هم دارد که ایجاد کار یا شرکت هاى تعاونى از جمله موارد آن هستند. همچنین دارندگان حساب هاى سپرده قرض الحسنه در استفاده از قرض الحسنه اعطایى از اولویت برخوردار هستند.تسهیلات اعطایى مسکن انفرادى یکى دیگر از تسهیلات بانک ملى است که فقط به خانواده هاى فاقد مسکن تعلق مى گیرد.

بانک رفاه کارگران

بانک رفاه کارگران که اخیرا به بانک رفاه تغییر نام داده است، وام هاى مختلفى پرداخت مى کند که قرض الحسنه اعطایى یکى از آنهاست.در آئین نامه این بانک ذکر شده است که قرض الحسنه اعطایى فاقد سود بوده و صرفا کارمزد خدمات براى آن در نظر گرفته شده است. با این حال سود دو رقمى از این تسهیلات دریافت مى شود.

بانک تجارت

مشارکت مدنى ساختمانى عنوان وامى است که بانک تجارت براى تکمیل ساختمان هاى نیمه کاره پرداخت مى کند. دریافت این وام مستلزم نقشه تایید شده ساختمان، پروانه معتبر ساختمان صادره توسط شهردارى ها، گواهى عدم خلاف و سند مالکیت است


دستور العمل صدور مجوز برپایی نمایشگاه / جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی (اصلاحیه) _ مصوب۱۳۸۷/۲/۱۶

تعداد مواد: ۸

شماره نامه ارسال مصوبه: ۱۶۶۱۸/۱

تاریخ نامه مرجع ارسال مصوبه: ۵/۶/۱۳۷۸

دستگاه مجری: وزارت کشور، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی

اعضای محترم هیأت دولت

استانداران محترم نهادهای انقلاب اسلامی

به استناد تبصره ماده ۱ قانون ساماندهی مد و لباس، مصوب ۱۲/۱۰/۱۳۸۵ مجلس شورای اسلامی و تبصره ماده۱ آیین‌نامه اجرایی قانون مصوب ۱۲/۳/۱۳۸۷ هیأت محترم دولت، به پیوست دستورالعمل صدور مجوز برپایی نمایشگاه مد و لباس (در داخل کشور) که در تاریخ ۱۶/۲/۱۳۸۷ به تصویب کارگروه ساماندهی مد و لباس رسیده است، جهت اجرا ابلاغ می‌شود. بدیهی است دستورالعمل مذکور برای کلیه متقاضیان برگزاری نمایشگاه مد و لباس، اعم از داخلی یا خارجی و دولتی و غیردولتی لازم‌الاتباع است و کلیه دستگاه‌های دولتی نسبت به اجرای کامل آن و پیشگیری از تخلفات احتمالی، موظف به همکاری با ساختار مدیریتی پیش‌بینی شده براساس ماده ۱ قانون مذکور و ماده ۳ آیین‌نامه اجرایی آن (دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس مستقر در معاونت امور هنری فرهنگ و ارشاد اسلامی) هستند.

در جهت تحقق اهداف  قانون ساماندهی مدولباس ، مصوب ۱۲/۱۰/۸۵ مجلس شورای اسلامی و به منظور برقراری رویه قانونی ثابت در صدور مجوز فعالیت و نحوه نظارت بر جشنواره/  نمایشگاه¬های مد و لباس ایرانی اسلامی  و افزایش سطح کیفی و محتوایی آنها ،  شیوه¬نامه¬ای به موجب بند «ز» ماده ۲ آیین¬نامه اجرایی همان قانون مصوب ۲۳/۲/۸۶  هیأت محترم دولت به شرح ذیل تدوین شده است که در سراسر کشور از جمله مناطق ویژه و آزاد تجاری لازم¬الاتباع است.

ماده ۱ - تعاریف

۱-۱ -  نمایشگاه / جشنواره مد و لباس ایرانی اسلامی در داخل یا خارج از کشور با وسعت استانی، ملی، منطقه¬ای یا بین¬المللی، مکانی است: 

-  با رویکرد غالب فرهنگی و برخوردار از مزیت های اقتصادی برای معرفی الگوها و سبک های اصیل و نوین ایرانی- اسلامی در پوشش و سبک زندگی که هویت و اصالت خود را از نمادهای فرهنگ ، هنر و تمدن ایرانی اسلامی گرفته باشند .

-  برای نمایش توانمندی ها و ظرفیت های فرهنگ و هنر ایرانی و صنایع و اصناف پیشرو داخلی و نیز سایر بخش های عمومی و خصوصی مرتبط در راستای طراحی ، تولید و اشاعه الگوهای نوین برای رفتارهای اجتماعی اعم از  پوشش و آراستگی محیط زندگی  بخصوص برای نسل جوان با این هدف که بتوانند در انتخاب سبک رفتار از مدل های برآمده از هویت ملی اسلامی خود الگو بگیرند .

-  با ممیزه اصالت ایرانی بگونه ای که مجموعه فضای آن اعم از محصولاتی که ارائه می شود تا سبک غرفه آرایی و شیوه نمایش طرح ها و سایر شئونات طراحی و اجرا می بایست مبرا از تقلید و گرایش به فرهنگ ها و سبک های بیگانه بوده و مروج  ارزش ها و اصول فرهنگ و هنر ایرانی - اسلامی باشد .

-  برای نمایش طرح های لباس و پارچه ، الگوهای پوشش ، کالاها ، صنایع و هنرهای وابسته به پوشاک و  مجموعه فعالیت هایی که در چارچوب ضوابط و مقررات قانونی و موازین شرعی در راستای معرفی سبک زندگی ایرانی - اسلامی قابلیت معرفی دارند . (این فعالیت ها می بایست بطور دقیق در طرح توجیهی تشریح شوند و در صورت نیاز مجوزهای مستقل مربوطه ارائه گردد)

۱-۲- انواع نمایشگاه / جشنواره

 نمایشگاه / جشنواره  با وسعت محدود

نمایشگاه هایی که در حوزه موضوعی خاص ( به عنوان مثال در حوزه لباس نظیر مدل های پوشش میهمانی یا کودکان) با وسعت کم (به عنوان مثال صرفاً نمایش زنده لباس) و برای گروه محدودی از بازدیدکنندگان در داخل کشور دائر می شوند و جنبه عمومی دارند . مانند مزون هایی که منحصراً برای بانوان اقدام به برپایی نمایشگاه می کنند و یا شرکت ها و تولید کنندگانی که برای معرفی انحصاری محصولات خود نمایشگاه هایی را با شرایط مزبور دایر می کنند . همچنین نمایشگاه هایی که به عنوان بخشی از برنامه آموزشی مراکز فنی وحرفه ای یا دانشگاهی برگزار می شوند چنان چه بازدید از آنها برای عموم آزاد باشد یا در سطح عمومی تبلیغ شوند، در این زمره اند .

نمایشگاه / جشنواره بین¬المللی

مکانی است که حداقل ده درصد از فضای آن برای حضور شرکت کنندگان خارجی اختصاص می یابد و طبق این دستورالعمل به آن دسته از جشنواره / نمایشگاه هایی اطلاق می شود که با هدف تبادل فرهنگی ملل مسلمان و با مشارکت یا حضور رسمی نهادهای عمومی یا خصوصی معتبر وابسته به کشورهای اسلامی با مدیریت اتباع ایرانی در داخل یا خارج از کشور برپا می شود . حضور کشورهای غیر اسلامی در این دسته از نمایشگاه ها در صورتی امکان پذیر است که طرح ها و محصولات آنها حائز شرایط مندرج در این دستورالعمل باشد و با هدف کلی نمایشگاه و ارزش های فرهنگی ایرانی - اسلامی مغایرتی نداشته باشد .

نمایشگاه / جشنواره  در خارج از کشور(با ابتکار عمل کارگروه)

این دسته از نمایشگاه ها با مجوز کارگروه ساماندهی مد و لباس و  هماهنگی وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در خارج از ایران برپا می شود .

۱-۳-  طرح های پوشش ایرانی - اسلامی

کلیه الگوهای پوشش (اعم از مردانه و زنانه شامل تمام رده های سنی) که در عین عدم مغایرت با موازین شرعی حجاب اسلامی [۱] و اقتضائات عرفی هر منطقه از کشور[۲]  ، از ویژگی های خلاقیت در طراحی ، کیفیت در اجرا و دوخت و تنوع توأم با وزانت در کاربرد رنگ برخوردار بوده و در کلیه اماکن عمومی و سایر فعالیت ها و روابط اجتماعی (اعم از محل کار ، تحصیل ، مراسم رسمی ، فعالیت های ورزشی ، سفر و ... ) قابلیت استفاده داشته باشند و تأمین کننده رضایت خاطر مصرف کننده از حیث رعایت حجاب ، راحتی و حفظ اصالت ایرانی باشند .

ماده ۲ - شرایط عمومی مقدماتی اخذ مجوز

متقاضی برگزاری نمایشگاه در مرحله اول لازم است دارای یکی از شرایط ذیل باشد :

۲-۱ - شخصیت حقیقی با مدرک تحصیلی مرتبط با موضوع نمایشگاه  با معرفی نامه و تأییدیه از سوی یکی از  مراجع ذی ربط نظیر وزارت علوم تحقیقات و فناوری (دانشگاه ها و مراکز تحصیلی وابسته) ،  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی (هنرستانها و مراکز وابسته) ، وزارت آموزش و پرورش و یا وزارت امور خارجه (در مورد اتباع بیگانه) .

۲-۲ -  شخصیت حقیقی با سابقه کار تجربی در رشته های مرتبط با موضوع نمایشگاه  پوشاک مورد تایید از سوی یکی از وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی ، بازرگانی ، صنایع و معادن (اتحادیه های صنعتی و صنفی) و یا  وزارت امور خارجه (در مورد اتباع بیگانه) .

۲-۳-  شخصیت حقوقی غیر دولتی شامل ، مؤسسات فرهنگی هنری با مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ، واحدهای صنفی مرتبط با موضوع نمایشگاه (با معرفی اتحادیه صنفی ذی ربط) و یا شرکت های معتبر ذی صلاح در زمینه فعالیت های نمایشگاهی مرتبط با موضوع مد و سبک زندگی ایرانی اسلامی (احراز صلاحیت به عهده دبیرخانه کارگروه ساماندهی مدولباس است) .

۲-۴-   مراکز دولتی؛ تنها برای کارکنان اداری و مخاطبان اختصاصی خود . به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان و کادر آموزشی مدارس ، وزارت علوم برای اساتید و دانشجویان ، صدا و سیما برای بازیگران و مجریان تلویزیونی و همچنین سایر دستگاه ها برای کارکنان اداری همان دستگاه  و با رعایت تمام موازین مصرح در این دستورالعمل .

تبصره : سازمان ها و مراکز وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت بازرگانی در راستای اجرای  ماده ۳ قانون ساماندهی مدولباس می توانند به عنوان متقاضی دولتی  نسبت به ارائه  طرح های نمایشگاهی (اعم از داخلی یا خارجی) به دبیرخانه کارگروه ساماندهی مدولباس اقدام نمایند .

۲-۵ -  متقاضیان خارجی موظف هستند علاوه بر رعایت کلیه ضوابط مذکور در این دستورالعمل، موارد زیر را مد نظر قرار دهند :

اولاً اتباع بیگانه اعم از حقیقی یا حقوقی می بایست تقاضای خود را به صورت کتبی و از طریق سفارتخانه های کشور متبوع خود در تهران به وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام نمایند و سپس وزارت امور خارجه نسبت به معرفی این متقاضیان به دبیرخانه کارگروه ساماندهی مدولباس اقدام می کند .

ثانیاً دبیرخانه در اعطای مجوز فعالیت نمایشگاهی به متقاضیان غیر ایرانی تنها به تقاضای اشخاص حقوقی  معتبر و مجرب که به صورت تخصصی در حوزه  مد ولباس فعالیت می کنند و فاقد هرگونه سوء پیشینه در رابطه با جمهوری اسلامی ایران و یا ارزش های اسلامی ، انقلابی و ملی ایران باشند ترتیب اثر می دهد (احراز شرایط مذکور با همکاری وزارت امور خارجه و سایر مراجع آگاه و ذی صلاح امکان پذیر خواهد بود).

ثالثاً در اعطای مجوز فعالیت نمایشگاهی به متقاضیان غیر ایرانی ، اتباع کشورهای اسلامی در اولویت خواهند بود .

تبصره : شرایط فوق الذکر صرفاً شروط اولیه محسوب می شوند و دبیرخانه به تقاضای متقاضیانی که حائز شرایط فوق نباشند ترتیب اثر نمی دهد .

ماده ۳ . شرایط انتخاب مکان نمایشگاه

۳-۱-  تناسب کامل با اقتضائات فرهنگی و هنری حوزه مدولباس و سبک زندگی ایرانی اسلامی

۳-۲ -  براساس الگوها و نمادهای ملهم از فرهنگ و هنر اسلامی ایرانی و به گونه ای که مجموعه طرح های به نمایش گذاشته شده و فضای نمایشگاه اعم از معماری مکان ، موسیقی و سایر شرایط ، تجلی فرهنگ و هویت ایران اسلامی باشد طراحی شود .

۳-۳ -  اتخاذ تدابیر مقتضی و ترتیبات لازم از سوی مسئولان برگزاری نمایشگاه در جهت رعایت کامل شئونات اسلامی و نیز مسائل امنیتی و حفاظتی برای اطمینان از عدم امکان تصویربرداری از سوی بازدیدکنندگان

 ۳- ۴ - رعایت کامل مقررات مربوط به انتخاب و استفاده از مکان که از سوی مراجع ذی صلاح (نیروی انتظامی یا نهادهایی که مکان مورد نظر را در اختیار دارند) تعیین و به مجری ابلاغ  می شود . (این مقررات نباید با ضوابط این دستورالعمل مغایرت داشته باشد)

تبصره ۱- در موارد تعیین شده توسط کارگروه که استفاده از فضای مجموعه های میراث فرهنگی ، ابنیه تاریخی و موزه ها برای برپایی نمایشگاه امکان پذیر می شود ، لازم است  مراجع ذی ربط همکاری لازم را به عمل آورند .

تبصره ۲- انتخاب مکان نمایشگاه در خارج از کشور می بایست با هماهنگی وزارت امور خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی کشورمان صورت پذیرد . (این هماهنگی بصورت رسمی از طریق دبیرخانه انجام می شود)

ماده ۴- شرایط طرح ها و مدل¬های پوشش

۴-۱- طرح ها باید ابداعی و ابتکاری بوده ، با موازین شرعی عفاف و حجاب (طبق تعریف ماده ۱ ) مغایر نبوده و براساس الگوها و نمادهای اسلامی و ایرانی با در نظر گرفتن اقتضائات عرفی جامعه ارائه شوند .

۴-۲ - کلیه طرح های ابداعی ملهم از نمادهای فرهنگ ، هنر و تمدن ایرانی اسلامی  مطابق با ماده ۴ قانون ساماندهی مدولباس مشمول حمایت قانونی حقوق مؤلفان و مصنفان یا کانون ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی می¬باشند. (فراهم شدن امکان اعمال حمایت قانونی منوط به درخواست ثبت اثر از سوی صاحب اثر خواهد بود)

۴-۳- کلیه طرح های نوین پوشش که در نمایشگاه اعم از نمایش  زنده یا بصورت گالری و غرفه بندی ارائه می شوند می بایست تحت نظارت دبیرخانه کارگروه بصورت پایه قیمت گزاری شده و هنگام نمایش از برچسب قیمت پایه معتبر (مورد تأیید دبیرخانه کارگروه) برخوردار باشند.

۴-۴- طرح ها باید مطابق با نیازهای مصرف کنندگان و قدرت خرید ایشان - عمدتاً طبقه متوسط - بوده و از قابلیت تولید در سطح انبوه برخوردار باشند.

۴- ۵ -  نمایش طرح هایی که مروج فرهنگ غربی و عریانی در پوشش است به هر نحو ممنوع  می باشد و در مورد طرح های مربوط به حریم خصوصی نیز می بایست موارد مندرج در بند ۴-۱ همین ماده در حد متعارف رعایت شود .

ماده ۵ - شرایط نمایش طرح¬ها

۵-۱- طرح های لباس مربوط به حوزه های عمومی (اجتماع)

نمایش این دسته از طرحها در قالب عکس ، یا با استفاده از مجسمه های مانکن و یا بوسیله مانکن زنده امکان پذیر است.

در نمایش این دسته از طرح ها از طریق عکس ، مجسمه ، مانکن زنده و یا سایر شیوه های نوینی که پس از تأیید کارگروه اتخاذ می شود ،  می بایست موضوع و محور اصلی نمایش ، طرح یا الگوی لباس مورد نظر باشد؛ بنابراین رعایت نکات ذیل در انتخاب مانکن ها (اعم از ثابت یا زنده) و تهیه تصاویر الزامی است.

الف - مجسمه مانکن:

الف - ۱ عدم شباهت مجسمه های مورد استفاده با اندام طبیعی بدن انسان

الف - ۲ برخورداری از طراحی خنثی یا مطابق  با نمادهای فرهنگ و هنر ایرانی. (عدم بکارگیری مجسمه هایی که نوع طراحی آنها مروج سبک پوشش و آرایش و رفتار غربی هستند یا امکان آن را فراهم می آورند .)

ب- مانکن انسانی :

ب-۱ مانکن زن ایرانی می بایست فاقد هر گونه آرایش چهره و ملزم به رعایت کامل حجاب در پوشش (مطابق تعریف ماده ۱ ) و عفاف در رفتار باشد .

ب-۲ مانکن مرد ایرانی می بایست فاقد هرگونه آرایش غیر متعارف مو و چهره که مروج الگوهای غیر ایرانی و نامتجانس با عرف و سنت های اسلامی محسوب می شوند باشد .

ج - قالبهای تصویری :

ج - در استفاده از قالب تصویری لازم است تصویر ها با استفاده از خلاقیت های فنی و هنری بگونه ای تهیه شوند که موضوع و محور اصلی تصاویر ، لباس مورد نظر باشد .

- در نمایش با استفاده از مانکن زنده ، تقلید از شیوه های اجرا به سبک غربی (نظیر Cats Walk) ، ممنوع بوده و مجری نمایش باید نسبت به طراحی و اجرای نمایش به سبک ایرانی (متناسب با هویت ملی و اسلامی) اقدام کند.

- انعکاس و انتشار تصاویر نمایش زنده تنها از طریق وب سایت مد و لباس و با رعایت حقوق صاحبان اثر و برگزارکنندگان نمایشگاه امکان پذیر است و انعکاس این تصاویر به نقل از سایت مذکور و بدون هر گونه تغییر در شرایط عکس و تصویر -  بلامانع است. ( تأمین هزینه های تصویر برداری بر عهده مجری خواهد بود و تصویربرداران می بایست نسبت به اخذ مجوزهای قانونی از  طریق  دبیرخانه اقدام کنند.)

- موسیقی نمایش زنده لباس می بایست لزوماً ایرانی و در تناسب کامل با فرهنگ اسلامی ایرانی و لباس های به نمایش درآمده و نیز  برخوردار از مجوزهای قانونی  باشد .

تبصره : نمایش زنده لباس در ایران فرصتی است برای معرفی بهتر جدیدترین الگوهای طراحی شده پوشش بر مبنای نمادهای هنر و فرهنگ ایرانی اسلامی و متناسب با عرف جامعه ایرانی،  به منظور فراهم آمدن امکان تولید و راه یابی گسترده آنها به بازار مصرف . براین اساس مجری نمایش زنده می بایست بگونه¬ای برنامه ریزی کند که این نمایش به جای  آنکه به عنوان یک سرگرمی از سوی عامه مردم مورد اقبال قرار گیرد ، به عنوان یک فعالیت تخصصی مورد استقبال تولید کنندگان ، بازرگانان و فروشندگان پوشاک واقع شود . بنابراین می بایست فرصت بازدید از آن به صورت عمده برای کسانی که قصد خرید طرح ها و مدل ها به منظور تولید یا عرضه انبوه آنها را دارند ، فراهم آید. مجری موظف است تمهیدات خود را برای تحقق این امر همراه با توجیه کارشناسی به آگاهی دبیرخانه کارگروه رسانده و فهرست مدعوین قطعی خود برای بازدید را حداقل یک ماه پیش از موعد نمایش به دبیرخانه ارائه دهد.

۵-۲  طرح های لباس مربوط به حوزه های خصوصی (اعم از منزل و میهمانی های غیر رسمی)

نمایش این دسته از طرح ها تنها با استفاده از تابلو نقاشی یا مانکن ثابت طبق شرایط مندرج در بندهای الف و ج بخش اول همین ماده امکان پذیر است.

تبصره : بازدید از طرح های به نمایش درآمده مربوط به پوشش بانوان در حوزه های خصوصی (شامل محیط هایی نظیر منزل و میهمانی های غیر رسمی) مختص بانوان است .

ماده ۶ - مدارک مورد نیاز

هر یک از متقاضیان حقیقی یا حقوقی برپایی نمایشگاه مدولباس می بایست در مورد نمایشگاه های بین المللی و خارجی حداقل یک سال و  در مورد سایر نمایشگاه ها حداقل ۳ ماه  پیش از موعد اجرای طرح ،  تقاضای خود را همراه با مدارک ذیل به دبیرخانه کارگروه ساماندهی مدولباس مستقر در معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال نمایند .

۱-فرم تکمیل شده مشخصات متقاضیان برگزاری نمایشگاه مد و لباس به پیوست اصل و تصویر تمام صفحات شناسنامه متقاضی و همسر وی ، اصل و تصویر کارت ملی ، اصل و تصویر مدرک نظام وظیفه ، ۶ قطعه عکس ۴ * ۳ ، آخرین مدرک تحصیلی یا پروانه کسب (برای افراد صنفی) و در صورت لزوم وکالتنامه یا مدرک مثبت نمایندگی (برای وکیل یا نماینده قانونی متقاضی)

۲- مدارک مثبت شرایط مندرج در ماده ۲ همین دستورالعمل

۳- گواهی رسمی تأیید صلاحیت فردی متقاضی و صلاحیت ترافیکی - انتظامی مکان برگزاری نمایشگاه (که در پاسخ به استعلام دبیرخانه از مراجع ذی صلاح نظیر نیروی انتظامی صادر می شود)

۴-  مجوز تأسیس و اساسنامه مؤسسه / شرکت / سازمان غیر دولتی همراه با آگهی رسمی آخرین تغییرات (برای متقاضی حقوقی و مؤسسات یا شرکت های حاضر در ترکیب مدیریتی نمایشگاه به طور مشخص ارائه این مدارک برای مؤسسه ای که اجرای نمایش زنده و مدیریت گروه مانکن ها را بر عهده دارد ، ضروری است .)

۵-  فرم تکمیل شده طرح توجیهی نمایشگاه (مطابق نمونه مندرج در ضمیمة همین دستورالعمل) همراه با مستندات پیوست .

۶-     سایر مجوزهای احتمالی مورد نیاز از مراجع قانونی ذی ربط برای امور اجرایی یا فعالیت های جانبی نمایشگاه (نظیر فروش بلیط ، تصویر برداری از نمایش لباس ،  اجرای موسیقی و دیگر برنامه های جنبی یا نمایشگاهی که به عنوان فعالیت های مستقل یا  گروه های مستقل کالایی تلقی می شوند)

۷-سپردن تعهد مالی به مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰  ریال در وجه دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس و در قالب یک فقره چک تضمینی معتبر بصورت علی الحساب به منظور اطمینان از صحت انجام کار و حسن اجرای مقررات و تأمین هزینه های احتمالی ارزیابی مشاوره ای و فنی (این مبلغ با توجه به وسعت فعالیت نمایشگاه مورد تقاضا ، طبق نظر کمیسیون صدور مجوز قابل تغییر است )

۸- تعهد کتبی در خصوص رعایت کامل و دقیق دستورالعمل حاضر

۹-فایل نرم افزاری و آلبوم تصاویر طرح های منتخب جهت نمایش (این مورد پس از اعطای موافقت اصولی به مجری اخذ می شود)

شرایط ارسال آثار به شرح ذیل است :

۱-طرح های ارسالی می بایست در قالب یک لوح فشرده حاوی موارد ذیل ارائه شوند :

الف - تصویر رنگی طرح مورد نظر با فرمت Tiff   و حداقل عرض ۳۰ سانتی متر با دقت ۳۰۰ دی پی آی

* در مورد طرح هایی که از پوشش کامل شرعی برخوردار نیستند از ارائه تصاویر مانکن زنده خودداری شود .

ب - نقوش خطی طرح در قطع  A3و بصورت رنگی

ج - فرم تکمیل شده شناسنامه اثر و مشخصات پدیدآورنده (مطابق نمونه مندرج در صفحات ضمیمه همین دستورالعمل)

۲ - ارائه اصل دوخته شده طرح در صورت تأیید تصاویر توسط دبیرخانه ، الزامی است .

تبصره : پذیرش طرح ها از سوی دبیرخانه منوط به رعایت شرایط فوق و  احراز مالکیت ارائه کننده طرح براساس اصل فرم درخواست نامه یا گواهی ثبت اثر (نمونه تأیید شده از سوی معاونت حقوقی و امور مجلس وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و یا کانون ثبت اختراعات و مالکیت صنعتی) به نام ارائه کننده یا قرارداد رسمی خرید اثر از صاحب اصلی آن می باشد .

ماده ۷ - مراحل رسیدگی در دبیرخانه

تبصره ۱- آغاز مراحل بررسی در دبیرخانه منوط به تأیید صلاحیت فردی متقاضی از سوی مراجع ذی صلاح (نظیر نیروی انتظامی) می باشد .

الف-کمیسیون صدور مجوز دبیرخانه کارگروه پس از بررسی دقیق مدارک و شرایط متقاضی و تطبیق آن ها با مفاد این دستورالعمل نسبت به ارائه گزارش جامع به کارگروه اقدام و کارگروه در جلسه رسمی خود نسبت به اعطای موافقت اصولی به متقاضی اقدام می نماید .

ب- مجری پس از اخذ موافقت اصولی موظف است به اقتضای وسعت فعالیت نمایشگاه و تحت نظارت دبیرخانه نسبت به راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی نمایشگاه ، چاپ و انتشار کتاب نمایشگاه و انتشار فراخوان آثار به گونه ای که برای همه فعالان فرهنگی هنری مرتبط با موضوع مد و لباس قابل دسترسی باشد اقدام و آثار جمع آوری شده را مطابق با ضوابط مندرج در ماده ۴ و بند ۱۰ ماده ۶  این دستور العمل حداکثر تا یک ماه پیش از موعد نمایشگاه به دبیرخانه ارائه کند.

ج- آثار ارائه شده از سوی مجری نمایشگاه پس از بررسی در کمیسیون صدور مجوز دبیرخانه براساس ضوابط مندرج در این  دستورالعمل گزینش و برای تأیید نهایی تسلیم کارگروه می¬شود.

د- کارگروه ساماندهی مد و لباس در جلسه رسمی خود پس از بازبینی آثار واصله نسبت به تأیید نهایی طرح های حائز شرایط اقدام می نماید.

ه- دبیرخانه طرح های تأیید شده را پس از نصب پلمپ مخصوص حداکثر ظرف مدت  ۱۵ روز پس از  دریافت آخرین اثر در اختیار مجری قرار می دهد .

تبصره ۲ - متقاضیان استانی می بایست تقاضای خود را از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز استان محل سکونت خود مطرح و پیگیری نمایند .

تبصره ۳ - ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ها در خصوص تقاضاهای مربوط به نمایشگاه هایی با وسعت و مخاطبین فرا استانی مکلفند پس از احراز صلاحیت فردی متقاضی (براساس پاسخ رسمی مراجع ذی صلاح استان) ضمن تطبیق شرایط عمومی متقاضی بر مبنای ماده ۲ این دستورالعمل نسبت به انجام بررسی های مقدماتی و تکمیل پرونده متقاضی بر اساس مواد ۶ و ۷ دستورالعمل اقدام و مراتب را جهت بررسی های تکمیلی و اعطای موافقت اصولی به دبیرخانه کارگروه منعکس نمایند . (در رابطه با نمایشگاه های دارای وسعت محدود - طبق تعریف ماده  ۱ - در استان ها ، نیازی به ارسال تقاضاها به مرکز وجود ندارد و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند رأساً نسبت به بررسی و صدور مجوز اقدام کنند . البته در عین حال موظفند مراتب را به اطلاع دبیرخانه کارگروه برسانند)

تبصره ۴ - نمایشگاه هایی که به عنوان بخشی از مراحل آموزشی مراکز دانشگاهی و فنی وحرفه ای بصوت تخصصی برگزار می شوند چنانچه جنبه عمومی داشته باشند مشمول مقررات این دستورالعمل می باشند اما در صورتی که فاقد جنبه عمومی بوده و منحصر به فضا و مخاطبان مراکز آموزشی مربوطه باشند برگزاری آنها با مسئولیت و نظارت مراکز مزبور امکان پذیر است.

ماده ۸ - نظارت و ارزیابی :

۱٫ نظارت بر نحوه و چگونگی برگزاری نمایشگاه در طول مدت زمان برپایی آن و تطبیق موارد اجرایی با اهداف و برنامه های ارائه شده از یک سو و با دستورالعمل حاضر از سوی دیگر و ارائه گزارش جامع از فعالیت ها و اقدامات صورت گرفته به کارگروه جهت اتخاذ تصمیمات مقتضی بر عهده دبیرخانه کارگروه است که می بایست با همکاری اداره کل حراست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیروی انتظامی  نسبت به انجام آن اقدام کند .

۲٫ کلیه اعضاء کارگروه ساماندهی مدولباس اعم از دستگاه ها و اصناف باید ضمن نظارت بر حسن اجرای کامل قانون ساماندهی مدولباس و این دستورالعمل نسبت به جلوگیری از برپایی غیر مجاز نمایشگاه مدولباس از مجرای دبیرخانه کارگروه اقدام نمایند .

۳٫ جمع بندی و ارائه گزارش به کارگروه در خصوص میزان تأثیرگذاری و تحقق اهداف مورد نظر با تعیین نقاط قوت و ضعف جهت بهره گیری در برپایی نمایشگاه های آتی بر عهده دبیر کارگروه است .

۴٫ نظارت بر حسن اجرای طرح و رعایت شئونات اسلامی و اخلاقی توسط شرکت کنندگان و متصدیان غرفه ها در طی مدت زمان برپایی نمایشگاه بر عهده برگزار کننده / برگزارکنندگان است و آنان موظفند همکاری لازم را با ناظران دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس و مأمورین نیروی انتظامی به عمل آورند .

۵٫ در صورت بروز هرگونه تخلف در هر یک از مراحل برگزاری نمایشگاه ، دبیرکارگروه موظف است مورد را به استناد این دستورالعمل و به صورت کتبی متذکر شود و برگزار کننده موظف است ظرف مدت شش ساعت نسبت به رفع موارد تخلف اقدام کند . در غیر این صورت ضمن ضبط وثیقه سپرده شده به نفع دبیرخانه کارگروه ساماندهی مد و لباس ، مجوز اعطایی کان لم یکن تلقی شده و دبیرخانه به مدت یک سال نسبت به هیچ یک از تقاضاهای صدور مجوز و گواهی صلاحیت برگزار کننده متخلف ترتیب اثر نخواهد داد .

ضمیمه :

الف : خدمات نمایشگاهی

الف- ۱ - اعلام عمومی برگزاری / مشارکت در نمایشگاه ها از طریق رسانه ها و جراید کثیرالانتشار و ایجاد فرصت مساوی برای تمامی طراحان ، تولید کنندگان و صادرکنندگان پوشاک متناسب با الگوهای اسلامی و ایرانی به منظور بهره برداری از نمایشگاه

الف- ۲ -  هماهنگی با سازمان ها ، مراکز اتحادیه ها و سندیکاه های تخصصی مرتبط با نمایشگاه در جهت بر پایی هر چه بهتر نمایشگاه و به کارگیری  رهنمودهای احتمالی آن ها

الف- ۳ -  در مرحله اول ، انجام پیش ثبت نام از کلیه متقاضیان مشارکت در نمایشگاه و در مرحله دوم ، انتخاب بهترین ها از نظر توانایی با توانایی با توجه به مزیت های رقابتی و سایر شرایط مصوب کارگروه

الف-۴ - اطلاع رسانی و تبلیغات مناسب از طریق رسانه ها و مطبوعات کشور به زبان های  فارسی ، انگلیسی و عربی و ارسال اطلاعات مربوط به نمایشگاه به کلیه سفارتخانه ها و نمایندگی های مستقر در تهران و همچنین سفارتخانه ها و نمایندگی های ج . ا . ایران در سایر نقاط جهان در خصوص نمایشگاه های بین المللی

الف- ۵ - ایجاد پایگاه اینترنتی (web shop ( نمایشگاه و اعلام تمامی شرایط و ضوابط و همچنین تعرفه ها و خدمات جانبی نمایشگاه به کلیه متقاضیان داخلی و خارجی از طریق این پایگاه تهیه کاتالوگ ، بروشور و پوستر نمایشگاه به زبانهای فارسی و انگلیسی

الف- ۶ -  طراحی و ساخت غرفه نمایشگاه براساس نمادهای معماری اسلامی - ایرانی

الف- ۷ -  رزرو هتل و وسیله رفت و برگشت به نمایشگاه برای مشارکت کنندگان خارجی

الف- ۸ - برپایی کارگاه های آموزشی (work shop ) یا سمیناری مربوط به موضوع نمایشگاه در صورت لزوم

الف- ۹ - بیمه کلیه کالاها در طول برگزاری نمایشگاه در صورت لزوم

الف- ۱۰ -  نظر سنجی از مشارکت کنندگان در نمایشگاه جهت ارائه به دبیرخانه کارگروه ساماندهی مدولباس به ضمیمه گزارش نهایی

ب : نمونه مستندات

۱- فرم طرح توجیهی

۲- فرم شناسنامه اثر

 * توجه : برای دسترسی به اطلاعات تکمیلی به پایگاه اینترنتی دبیرخانه به آدرس www.modolebas.ir  مراجعه نمایید .


1. شرایط عمومی متقاضیان صدور پروانه بهره برداری بند (ب) :

داوطلبان صدور پروانه بهره برداری بند (ب) دفتر/شرکت خدمات مسافرتی و جهانگردی اعم از شخص حقیقی یا حقوقی باید دارای شرایط زیر باشند:

1-1-  تابعیت ایرانی.

قانون اساسی ایران.

3-1- داشتن اهلیت قانونی، مشهور نبودن به فساد اخلاقی و نداشتن پیشینه محکومیت کیفری که موجب سلب حقوق اجتماعی شده باشد و نیز عدم اعتیاد به مواد مخدر به تایید مراجع ذیصلاح.

4-1- داشتن حداقل مدرک کارشناسی.

5-1- داشتن حداقل 25 سال سن.

6-1- داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از آن برای متقاضیان مرد.

7-1- نداشتن مشاغل یا عضویت در سازمانهایی که مغایر با مقررات جاری کشور،یا موجب تحکیم مبانی رژیم گذشته بوده،یا ضدیت با جمهوری اسلامی ایران شناخته شده، و یا هرگونه پیشینه همکاری با ساواک منحله و گروههای ملحد محارب و غیر قانونی.

8-1- عدم اشتغال دیگر که مانع فعالیت فوق باشد.

9-1- عدم اشتغال به تحصیل.

10-1- داشتن حداقل 3 سال سابقه کار مفید مرتبط با فعالیت مورد نظر با تاییدیه پرداخت بیمه و صلاحیت شغلی.

 تبصره1:اشخاص حقوقی داوطلب تاسیس دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی باید دارای شرایط ذیل باشند:

الف-تابعیت ایران

ب - ارتباط موضوع فعالیت شخص حقوقی با فعالیت های دفاتر خدمات مسافرتی و جهانگردی.

تبصره 2: در صورتی که متقاضی پروانه شخص حقیقی باشد باید دست کم یک نفر را به عنوان مدیر فنی و چنانچه شخص حقوقی باشد باید علاوه بر مدیر فنی یک نفر را به عنوان مدیر عامل دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی معرفی نماید.

تبصره 3: مدیر فنی علاوه بر شرایط مندرج در بند های (1) تا (10) بایستی به یکی از زبانهای خارجی (ترجیحا انگلیسی)آشنایی کامل داشته و گواهی نامه فارغ التحصیلی از آموزشگاه ها،مراکز آموزش عالی و مدارس حرفه ای خدمات سیاحتی - جهانگردی داشته باشد.دارندگان مجوز یا مدیران عامل اشخاص حقوقی در صورت دارا بودن شرایط مذکور می توانند به عنوان مدیر فنی همان دفتر تعیین شوند.

تبصره 4: فعالیت اتباع خارجی در سمت مدیر فنی منوط به دارا بودن پروانه معتبر اشتغال و تایید صلاحیت فنی آنها بوسیله سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری است.

تبصره 5: آخرین آیین نامه مصوب هیات محترم دولت در زمینه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای/شرکت های خدمات مسافرتی،سیاحی - جهانگردی و زیارتی در این خصوص حاکمیت خواهد داشت.

2. معرفی مدیر فنی که دارای شرایط ذیل باشد:

1-2- ملیت ایرانی.

2-2- متدین به دین مبین اسلام یا سایر ادیان شناخته شده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

3-2- داشتن اهلیت قانونی، مشهور نبودن به فساد اخلاقی و نداشتن پیشینه محکومیت کیفری که موجب سلب حقوق اجتماعی شده باشد و نیز عدم اعتیاد به مواد مخدر.

4-2- داشتن حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی.

5-2- داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از آن برای متقاضیان مرد.

6-2- نداشتن مشاغل یا عضویت در سازمانهایی که مغایر با مقررات جاری کشور، یا موجب تحکیم مبانی رژیم گذشته بوده،یا ضدیت با جمهوری اسلامی ایران شناخته شده، و یا هرگونه پیشینه همکاری با ساواک منحله و گروههای ملحد محارب و غیر قانونی.

7-2- دارا بودن حداقل 25 سال سن.

8-2- آشنایی کامل به یکی از زبانهای خارجی (ترجیحا انگلیسی).

9-2- داشتن گواهینامه فارغ التحصیلی از آموزشگاه ها و مدارس حرفه ای خدمات مرتبط با موضوع فعالیت.

10-2- عدم اشتغال دیگر که مانع فعالیت فوق باشد.

11-2- داشتن حداقل 3 سال سابقه کار مفید مرتبط با فعالیت مورد نظر با تاییدیه پرداخت بیمه و صلاحیت شغلی.

3.  معرفی مکان فعالیت با داشتن شرایط ذیل:

1-3- در صورت مالکیت،ارائه اصل سند همراه تصویر آن الزامی است.

2-3- در صورت استیجاری، ارائه اصل اجاره نامه محضری همراه تصویر آن الزامی است.

3-3- محل فعالیت در طبقه همکف یا طبقه اول واقع بوده و قابل دسترسی و دید عموم باشد.

4-3- محل فعالیت با دیگر صنوف مجاور سنخیت داشته باشد.

5-3- محل فعالیت دارای تجهیزات و امکانات مناسب با نوع فعالیت فعالیت باشد.

6-3- حداقل مساحت مفید برای فعالیت با توجه به آیین نامه.

7-3- محل فعالیت باید دارای سند اداری یا تجاری باشد.

4. سپردن ضمانت نامه بانکي به مبلغ 50.000.000(پنجاه ميليون) ريال در وجه سازمان ميراث فرهنگي صنايع دستي و گردشگري که پس از تحويل آن به واحد مالي،رسيد آن به سازمان ميراث فرهنگي،صنايع دستي و گردشگري استان مربوطه ارائه ميشود.

5. معرفي نام متناسب که داراي مفهوم متناسب با فعاليت دفتر بوده و از نام هاي فارسي و متعارف باشد.

6. ارائه آرم يا نشان که داراي مفهوم متناسب با فعاليت دفتر بوده و متعارف باشد.

من این شرایط را قبول دارم و خود را ملزم به رعایت آنها می دانم 


شرايط صدور مجوز نشريه

متقاضیان نشریات از ابتدای سال 1391 باید به سایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به آدرس ذیل مراجعه نمایند

http://emojavez.ir/paiasite/main.do

دریافت فایل راهنمای متقاضیان نشریات

شرايط شخصيت هاي حقيقي براي صاحب امتيازي و مدير مسئولي نشريات

۱:تابعيت جمهوري اسلامي ايران.

۲:دارا بودن حداقل ۲۵ سال سن در زمان ارائه درخواست.

۳:عدم حجر و ورشكستگي به تقلب و تقصير.

۴:عدم اشتهار به فساد اخلاقي و سابقه محكوميت كيفري.

۵:داشتن صلاحيت علمي در سطح كارشناسي و يا معادل حوزوي آن.

۶:پايبندي و التزام عملي به قانون اساسي.

مدارك مورد نياز:

۱:اسکن اصل درخواست متقاضي.

۲:اسکن عكس۴*۳ .

۳:اسکن اصل شناسنامه .

۴:اسکن اصل كارت ملي.

۵:اسکن اصل آخرين مدرك تحصيلي .

۶:اسکن اصل كارت پايان خدمت و يا معافيت دائم(براي آقايان).

۷:اسکن اصل نمونه مقالات و آثار منتشره .

۸:اسکن مجوز كميسيون انتشارات دولتي (ويژه ادارات دولتي).

9:اسکن اصل گواهي عدم سوءپيشينه.

شرايط شخصيت هاي حقوقي براي صاحب امتيازي نشريات:

۱:مراحل قانوني ثبت شخصيت حقوقي طي شده باشد.

۲:در اساسنامه و يا قانون تشكيل آن شخصيت حقوقي ،صراحتا به "انتشار نشريه" اشاره شده باشد.

۳:زمينه فعاليت نشريه مرتبط با زمينه فعاليت شخص حقوقي باشد.

مدارك مورد نياز:

۱:اسکن اساسنامه و يا قانون تشكيل آن شخصيت حقوقي ،صراحتا به "انتشار نشريه" اشاره شده باشد.

۲:اسکن مجوز تاسيس يا پروانه فعاليت قانوني براي احزاب جمعيت ها ، انجمن ها و ...  .

۳:اسکن آگهي تاسيس و تغييرات در روزنامه رسمي قوه قضاييه.

۴:اسکن نامه بالاترين مقام مسئول در خصوص درخواست اخذ امتياز و معرفي مدير مسئول نشريه مورد تقاضا .

۵:اسکن مجوز كميسيون انتشارات دولتي براي شخصيت هاي حقوقي دولتي كه قصد انتشار نشريات عمومي داشته باشند.

توجه:به دلیل درج 5 نفر به عنوان معرف که شناخت کامل از مدیر مسئول (اعم از متقاضی حقیقی و حقوقی) داشته باشند لازم است قبل از ثبت نام مشخصات این افراد به همراه اسکن موارد خواسته شده را تهیه، تا در زمان ثبت نام با کمبود زمان (به دلیل محدودیت زمان ثبت نام) مواجه نشوید 


راه اندازی مرکز مهارت آموزی

الف) شرایط ‌متقاضی :

داشتن‌یکی‌ازمجوزهای‌آموزشگاه آزاد هنری - آموزشگاه آزاد سینمایی - مؤسسه فرهنگی و هنری

 داشتن‌مدرک‌حداقل‌لیسانس‌برای‌متقاضی‌

 داشتن حداقل پنج سال سابقه مدیریتی ویا آموزشی

داشتن‌امکانات‌وتجهیزات‌کافی‌براساس‌استانداردمربوطه‌

فضای آموزشی باید مستقل بوده و ازنظر جغرافیایی درمکان مناسب قرارداشته باش

محل آموزش ترجیأ درملکیت متقاضی بوده ویا حداقل به مدت 2سال با تایید مراجع رسمی کشور در اختیار متقاضی باشد

مساحت ساختمان نباید کمتر از 200متر مربع باشد

انجام‌خدمت‌وظیفه‌عمومی‌ویاارائه‌برگ‌معافیت‌دائم‌برای‌مدیران‌آموزشی‌

ب ) مدارک‌لازم:

تصویر مجوز تاسیس آموزشگاه آزاد هنری یا آموزشگاه سینمایی وسمعی وبصری

 معرفی نامه از سازمان آموزش وپرورش در مورد هنرستانهای دولتی وغیرانتفاعی

تصویر اساسنامه موسسات فرهنگی هنری که به تایید دبیرخانه هیات رسیدگی به امورمراکز فرهنگی رسیده باشد

 تصویر مجوز صادر شده از سوی دبیرخانه هیات رسیدگی به امور مراکز فرهنگی برای فعالیت موسسات فرهنگی هنری

 تصویر مجوزتاسیس هنرستانهای غیر انتفاعی

 فرم تکمیل شده درخواست توسعه و راه اندازی رشته های مهارت آموزی

 فرم تکمیل شده مشاهده و امکان سنجی توسط مسئول آموزش

 تعهدنامه مجریان دوره های مهارتی کاردانش    

تصویر شناسنامه آخرین مدرک تحصیلی مدیرو مدرسین (حداقل لیسانس مرتبط)

فرم متقاضیان مدرسین ‌

ج ) گردش‌کاردراداره‌کل:

تکمیل‌فرم‌تقاضای‌راه‌اندازی‌مرکزمهارت‌آموزی‌

ارائه‌مدارک‌موردنیاز

تکمیل‌پرونده‌اولیه‌

بازدیدازمحل‌وتکمیل‌فرم‌امکان‌سنجی‌

طرح‌درشورای‌فنی و تکمیل‌پرونده‌

ارسال‌پرونده‌به‌مرکزبرنامه‌ریزی‌وآموزش‌نیروی‌انسانی‌

اعلام‌موافقت‌برگزاری‌دوره‌همراه‌باتکمیل‌فرم‌تعهدنامه درمرکز


اخذ مجوز دوره های کارو دانش

 عنوان :اخذ مجوز دوره های کار و دانش

2.هدف :  اخذ مجوز دوره های کار و دانش

3.دامنه عملكرد:  استان آذربایجان شرقی

4.تعاريف :

شرایط کلی :

متقاضیان دوره های مهارت آموزش کارودانش باید مجوز تاسیس یکی از واحد های فرهنگی زیر را داشته باشند:

-هنرستان های کارو دانش دولتی یا غیر دولتی

-موسسات فرهنگی و هنری که فعالیت های آموزشی در اساسنامه آنها درج شده باشد.

-آموزشگاه های آزاد هنری و سینمایی دارای مجوز تاسیس از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلام

-کانون ها به انجمن ها ، بنیادها و سایر مراکز فرهنگی و هنری که مجوز لازم را با درج فعالیت های آموزشی در اساسنامه خود از دبیرخانه هیئت رسیدگی به امور مراکز فرهنگی دریافت کرده باشند.

5.مدت زمان انجام كار :  3ماه

6.مراحل و شرح اقدامات :

1.تکمیل  فرم تقاضا توسط متقاضی وارئه به اداره کل فرهنگ وارشاد اسلامی ( دفترچه فرم پیوست ، فرم درخواست دوره )

2.بازنگری مدارک و توجیه متقاضی و بازدید از محل توسط واحد آموزش

3.د ر صورت تایید مدارک ، تایید و امضای مدارک توسط مدیر کل

4.ثبت مدارک در دبیرخانه و ارسال آنها به تهران

5.صدور مجوز توسط واحد آموزش وزارتخانه تهران

6.ابلاغ به متقاضی توسط واحد آموزش

-برگزاری دوره های آموزشی توسط متقاضی

-تدوین سوالات امتحانی و برگزاری آزمون توسط متقاضی

-اخذ گزارش و نمرات کارآموزان توسط واحد آموزش

-صدور گواهی نامه پایان دوره تهیه نامه و ارسال به تهران توسط واحد آموزش

-امضا گواهی نامه توسط وزارتخانه

-ارسال به دبیرخانه اداره کل اصفهان برای ثبت

- ابلاغ به متقاضی توسط واحد آموزش

7.مدارک مورد نیاز :

  1.فرم درخواست دوره از فرم شماره 13 تا فرم شماره  26

  2.تصوير مجوز تاسيس آموزشگاه ازاد هنري يا آموزشگاه سينمايي و سمعي و بصري

  3.معرفي نامه اداره ها يا سازمانهاي آموزش و پرورش در مورد هنرستانهاي دولتي يا غير انتفاعي

  4.تصوير اساسنامه موسسات فرهنگي هنري كه به تاييد دبيرخانه هيئت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي رسيده باشد.

  5.تصوير مجوز صاذر شده از سوي دبيرخانه هيئت رسيدگي به امور مراكز فرهنگي براي فعاليت موسسات فرهنگي هنري به انضمام تصوير آگهي ثبت شركت ها در روزنامه رسمي.

  6.داشتن برگ تكميل شده مشاهده و امكان سنجي(توسط مسئول آموزش اداره كل در حين بازديد)

  7.تصوير مجوز تاسيس هنرستانهاي غير انتفاعي.

  8.برگ تكميل شده درخواست توسعه و راه اندازي رشته هاي مهارت آموزي كاردانش

  9.تعهدنامه مجريان دوره هاي مهارتي كاردانش

  10.تصوير اخرين مدرك تحصيلي مدير واحد آموزشي(دست كم ليسانس مرتبط با رشته هاي در خواستي و ترجيحا رشته هاي مديريتي)

  11.تصوير اخرين مدرك تحصيلي مدرسان(دست كم ليسانس در رشته هاي مرتبط يا دست كم 5 سال سابقه كار تدريس در رشته مورد نظر به انضمام تصوير شناسنامه)

 12.برگ مشخصات مدرسان

 13.تصوير اجاره نامه يا سند مالكيت مكان آموزشي


شرایط تاسيس موسسه فرهنگی قرآن و عترت

وحوزه های فعالیت

تابعیت جمهوری اسلامی ایران

نداشتن سوء پیشنیه کیفری مؤثر به تأیید مراجعه ذیربط و برخورداری از حسن شهرت

محجور نبودن و عدم ورشکستگی به تقلب و تقصیر و عدم فعالیت بر ضد نظام جمهوری اسلامی ایران

دارا بودن 25 سال و متأهل بودن و یا حداقل سن 27 سال در مورد اشخاص مجرد

انجام خدمت وظیفه عمومی و یا ارائه برگ معافیت دائم

داشتن امکانات کافی به تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

داشتن مدرک کارشناسی و یا معادل آن به تشخیص مراجع ذیصلاح

صلاحیت علمی و تخصصی یا تجارت کافی متناسب با موضوع فعالیت

داشتن حداقل 6 ماه سابقه مؤثر فعالیت در حوزه قرآن و عترت در موسسات و مراکز قرآنی .

مدارک مورد نیاز جهت ثبت مؤسسه

تقاضای تأسیس با ذکر دلایل توجیهی (صورتجلسه تأسیس موسسه فرهنگی )

لازم به ذکر است ، متقاضی درخواستی با عنوان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بر اساس محورهای ذیل ارائه نماید:

-  معرفی اجمالی مدیر مسئول و اعضاء هیأت موسس (نام و نام خانوادگی / تاریخ تولد / تحصیلات / شغل

- سوابق و فعالیتهای فرهنگی و قرآنی

- زمینه های مورد نظر فعالیت

- انگیزه و هدف از تأسیس موسسه قرآن و عترت

تصویر تمام صفحات شناسنامه (2 نسخه )

تصویر آخرین مدرک تحصیلی یا معادل آن (مدرک کارشناسی یا بالاتر)

تصویر گواهی انجام خدمت وظیفه عمومی و یا ارائه برگ معافیت دائم (در مورد مشمولان)

اصل پاسخ استعلام دادگستری و یا اصل گواهی عدم سوء پیشینه

عکس 4 × 3 ( 4 قطعه) با درج نام و نام خانوادگی در پشت کلیه عکسها

اساسنامه (1 نسخه )

صورتجلسات : 1 - صورتجلسه مجمع عمومی موسسین 2 - صورتجلسه هیأت مدیره

پرسشنامه مشخصات فردی تکمیل شده توسط اعضاء (2 نسخه )

مستندات سوابق فعالیتهای فرهنگی هنری (متناسب با زمینه فعالیتهای درخواستی ) در حوزه قرآن و عترت.

برگه های پاسخ استعلام از مرکز و محل کار متقاضیان

تذکر 1: شایان ذکر است تمامی فتوکپی های مدارک از قبیل : شناسنامه ، کارت پایان خدمت از کاغذ A5 کوچکتر نبوده و فتوکپی مدارک تحصیل از یک صفحه کاغذ  A4 بزرگتر نباشد و تمامی آنها توسط مراجع قانونی مربوطه (دادگستری و ثبت احوال ) با اصل مطابقت داده شده و مهر و امضاء «رونوشت (یا تصویر ) برابر اصل است» بر روی آنها زده شده باشد.

تذکر2:پرسشنامه مشخصات فردی و استعلام حراست باید توسط یکایک اعضای موسس تکمیل و امضاء گردد و تحقق این امر نیز به تأیید کارشناس مذکور برسد.

حوزه های فعالیت مؤسسات و مراکز قرآنی قابل درج در اساسنامه

1 - حوزه آموزش:

* آموزش عمومی :

روخوانی و روانخوانی- قرائت (تحقیق و ترتیل ) ترجمه- مفاهیم - حفظ - سیره معصومین علیهم السلام- احکام - ادعیه - زیارات - مدیحه سرایی - مرثیه سرایی - اذان - ابتهال - همخوانی- تواشیح

* آموزش تخصصی :

تفسیر - علوم قرآنی - تدبر - حدیث - متون دینی( نهج البلاغه ، صحیفه سجادیه) - تربیت معلم،مربی و مدرس قرآنی .

2 - حوزه پژوهش :

برگزاری نشست ها و همایش های علمی - تحقیق پیرامون موضوعات دینی اعم از قرآنی سیره معصومین (ع) - حدیث و .... و انتشار نتایج آن ها .

3 - حوزه تبلیغ و ترویج :

برگزاری مسابقات - جشنواره ها نمایشگاه ها -  محافل و مجامع قرآنی - اعزام مبلغ - اجرای تواشیح - همخوانی - ابتهال - اذان - مدیحه سرائی -مرثیه سرائی و سخنرانی تبلیغی

4 - حوزه هنر :

فیلم نامه - تولید فیلم - انیمیشن - نمایشنامه نویسی - اجرای نمایش - هنرهای تجسمی (خط ، تذهیب ، طراحی ، سفالگری ، منبت کاری ، مشبک ، تجلید ، مینا کاری)

5 - حوزه نشر مکتوب و الکترونیک :

تألیف - گردآوری - تدوین و عرضه کتب در حوزه دین (قرآن ، سیره معصومین (ع) ، حدیث ) - تولید عرضه و نرم افزارهای حوزه دین (قرآن کریم ، حدیث ، سیره ، احکام ، صحیفه سجادیه ،  نهج البلاغه) - تولید و انتشار نشریه (روزنامه ، مجلات ) - وبلاگ نویسی در حوزه دین - ایجاد پایگاه اطلاع رسانی در حوزه دین .

6 - حوزه مشاوره قرآنی:

استعدادیابی - تعیین سطوح قرآن آموز - رفع موانع پیشرفت قرآن آموز - مشاوره با قرآن آموز - رفع موانع پیشرفت کار موسسات و مراکز قرآنی - ارائه راهکارهای مناسب به خانواده ها

دانلود اساسنامه موسسات قرآنی چند منظوره

دانلود اساسنامه موسسات قرآنی تک منظوره

دانلود فرم پرسشنامه موسسات قرآنی


نرخ سود سپرده بانکها  در حوزه کار آفرینی

از آنجا که نرخ سود سپرده بانکها دائما در حال تغيير است و فرمت نرخ ها در سايت بانکها متفاوت است امکان تهيه جدول بروز براي تمام نرخ ها امکان پذير نمي باشد.

ولي با کليک روي لينک هاي زير مي توانيد به صفحه سايت بانکها که در آن نرخها آورده شده است مراجعه فرمائيد:


1-بانک اقتصادنوین

http://www.enbank.net/MainF.asp

 


2-بانک پارسیان

http://www.parsian-bank.com/FARSI/calc_interest.php

 


3-بانک پاسارگاد

http://fa.bpi.ir/?calcaccounts1


 

4-بانک کارآفرین

http://www.karafarinbank.com/Static/Sepordeh.asp


 

5-بانک سامان

http://www.sb24.com/webbank/controller?action=GODEPINTEREST


 

6-بانک ملت

http://www.bankmellat.ir/


7-بانک تجارت

http://www.tejaratbank.ir/portal/default.aspx


8-بانک صادرات

http://www.saderbank.com/frame.aspx?j=service&i=0aZ/rrQje7j7fnL9LIZOdg==


9-بانک توسعه صادرات

http://www.edbi.ir/frmContents_fa-IR.aspx?CategoryID=4810-بانک مسکن

http://www.bank-maskan.org/m_sood.htm

 

11-بانک سپه

http://www.banksepah.com/Default.aspx?tabID=1472&tabindex=13

 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد