پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3417
 بازدید امروز : 118
 کل بازدید : 3600832
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/3125
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
توانمند سازی از دیدگاه های مختلف

وزارت رفاه

توانمندسازي فرآيندي است كه طي آن افراد، گروه­ها و جوامع از وضعيت موجود زندگي و شرايط حاكم بر آن آگاهي يافته و براي تغيير شرايط حاكم بر آن آگاهي يافته و براي تغيير شرايط موجود به سمت شرايط مطلوب با شناسايي نيازها و دارايي­هاي خود برنامه­ريزي مناسب، آگاهانه و سازمان­يافته انجام مي­دهند. (برنامه ملي توانمندسازي اجتماع محور)

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

رويكرد جديد آموزش سلامت براي رسيدن به هدف ارتقا، سلامت، توانمندسازي است. ارتقاء، سلامت فرآيند قادرسازي مردم براي افزايش توان كنترل آنها بر سلامت خود و جامعه و نيز قادرسازي آنها براي بهبود وضعيت سلامتشان مي­باشد. (برنامه آموزش و ارتقاي سلامت مبتني بر توانمندسازي مردم و جواع ـ سند ملي توسعه معاونت سلامت)

سازمان بهداشت جهاني (WHO)

توانمندسازي فرآيندي است كه افراد از طريق آن كنترل بيشتري بر تصميم­گيري­ها و فعاليت­هايي كه بر سلامتشان اثر مي­گذارد، خواهند داشت. در واقع افراد و جوامع توانمند نقش بيشتر، فعال­تر و آگاهانه­تري در امور مربوط به سلامت ايفا خواهند كرد.

وزارت مسكن و شهرداري

بسترسازي براي ارتقاي شرايط محيطي به نحوي پايدار و فراگير در جهت رشد سلامتي، امنيت، اميد، ايمان و كرامت انساني در سكونتگاه­هاي غيررسمي موجود از طريق تقويت و ايفاي نقش هدايت­گر و تسهيل­كننده در حل مجموعه مشكلات اسكات غيررسمي با توانمندسازي اين اجتماعات و مشاركت­جويي از آنها؛

پيش­نگري به گسترش امكان غيررسمي در آينده و زمينه­سازي براي احداث مسكن مناسب، خدمات پايه و زيربناها در حد استطاعت و دسترسي گروه­هاي كم درآمد در فضاي رسمي شهري از طريق ايفاي نقش تضمين كننده و تنظيم كننده در جهت دسترسي همگاني و در توان مالي اقشار كم درآمد شهري به نهادهاي مسكن؛

زمينه­سازي براي بهره­مندي از امتيازات شهري و تعميق فرهنگ شهري براي ساكنان اين سكونتگاه­ها به همراه مشاركت همه جانبه آنها در تصميم­گيري­ها و اقدامات محلي از طريق تقويت و ايفاي نقش هدايت­گر و تأمين­كننده براي خدمات­رساني و ايجاد زيربناهاي اساسي در اين سكونتگاه­ها و افزايش دسترسي به آنها از طريق تقويت و ايفاي نقش هدايت­گر و تأمين­كننده براي خدمت­رساني و ايجاد زيربناهاي اساسي در اين سكونتگاه­ها و افزايش دسترسي به آنها؛ (سند توانمندسازي و ساماندهي سكونتگاه­هاي غيررسمي)

كميته امداد امام خميني (ره)

شناسايي و حمايت از محرومين و نيازمندان و فراهم آوردن بستر لازم براي آموزش، كارآموزي، كاريابي، بازاريابي و فروش محصولات توليدي در راستاي خودكفايي، خوداتكايي و تقويت باور و عزت نفس آنها.

ساير

 در رويكرد توانمندسازي اجتماع واحد اصلي تصميم­گيري و مديريت توسعه است. اجتماع توانمند شده، اجتماع سازماندهي شده­اي است كه توانايي­ها و مشكلاتش را، خود تعريف مي­كند. نيازها، اولويت­ها و تصميم­گيري­ها را در اجتماع محلي و ملي بيان مي­كند و از طريق اعضا، برگزيده­اش  در پژوهش،‌ برنامه­ريزي، اجرا و ارزيابي تمام برنامه­ها و مداخلات تأثيرگذار بر اعضا و محيط پيرامونش مشاركت دارد. (محمد باقر نمازي (1383)، سمينار منطقه­اي توانمندسازي جوامع محلي و توسعه پايدار ـ يزد)

توسعه بايد در راستاي توانمندسازي مردم، به ويژه اقشار آسيب­پذير باشد. توانمندي زماني حاصل مي­شود كه افراد بتوانند سرنوشت خود را انتخاب كنند و با دسترسي و كنترل منابع به حداكثر توانايي­هاي خود برسند. با توانمند شدن تمام اقشار جامعه،‌ فرصت­هاي تحصيلي و شغلي براي همه مردم يكسان خواهد بود و هر فرد بسته به توانايي­هاي خود، جايگاه شايسته خود را در جامعه پيدا خواهد كرد. به عبارت بهتر، توانمندسازي، برابري و شايسته سالاري را به همراه خواهد داشت. (گزارش كارگاه روش تحقيق مشاركتي، پايگاه تحقيقات جمعيت)

توانمندسازي اجتماع­محور، فرآيندي است مشتمل بر آگاه­سازي و شناخت از وضعيت موجود، حذف محدوديت­ها و موانع ساختاري، بهره­گيري از منابع و ظرفيت­هاي جوامع محلي به منظور مديريت مؤثر بر تلاش­ها و تصميم­گيري­ها در جهت بهبود شرايط زندگي (كارگروه تدوين برنامه ملي توانمندسازي اجتماع محور وزارت رفاه ـ 1384)سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد