دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 13434
 بازدید امروز : 153
 کل بازدید : 3599944
 بازدیدکنندگان آنلاين : 6
 زمان بازدید : 0/3438
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
شرایط و نحوه دریافت وام 5 میلیون تومانی مشاغل خانگی

شرایط و نحوه دریافت وام ۵ میلیون تومانی مشاغل خانگی

جزئیات ضوابط نحوه پرداخت تسهیلات به متقاضیان طرح مشاغل خانگی توسط وزارت کار و امور اجتماعی در ۳ بخش شرایط عمومی، شرایط صندوق مهر امام رضا (ع) و شرایط بانک های عامل اعلام شد

شرایط عمومی پذیرش طرح های کسب و کار خانگی برای ۲۱۴ رشته شغلی که پیش از این اعلام شد، نشان می دهد که کلیه متقاضیان دارای مجوز کسب و کار خانگی که مورد تایید دستگاه اجرایی ذیربط باشند می توانند از این تسهیلات بهره مند شوند.همچنین صندوق مهر امام رضا (ع) و بانک های عامل ترتیبی اتخاذ می کنند که متقاضیان به سهولت و با رعایت قانون مشاغل خانگی، دستورالعمل های مربوطه و ضوابط فوق الذکر بتوانند از تسهیلات بهره مند شوند. تسهیلات قرض الحسنه اختصاصی به متقاضیان مستقل نباید از ۳۵ درصد سهم تعیین شده در بانک بیشتر باشد.

شرایط صندوق مهر امام رضا (ع) برای پرداخت تسهیلات مشاغل خانگی نیز به این شرح است: حداکثر تسهیلات قرض الحسنه پرداختی به متقاضیان مستقل ۵۰ میلیون ریال و حداکثر تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان پشتیبان یک میلیارد ریال.میزان تسهیلات قرض الحسنه پرداختی به متقاضیان پشتیبان متناسب با طرح توجیهی کسب و کار خواهد بود.همچنین طرح هایی که اشتغالزایی بیشتری دارند در اولویت قرار می گیرند و حداکثر دوره باز پرداخت تسهیلات قرض الحسنه با احتساب دوره تنفس نیز ۵ سال است.

در همین حال، پرداخت تسهیلات قرض الحسنه به متقاضیان پشتیبان به عنوان سرمایه ثابت و سرمایه در گردش در مقابل تهیه تجهیزات مورد لزوم شغل مربوطه است.شرایط بانک های عامل نیز نشان دهنده برنامه ریزی به شرح حداکثر تسهیلات قرض الحسنه پرداختی به متقاضیان مستقل ۳۰ میلیون ریال است. حداکثر مدت باز پرداخت تسهیلات قرض الحسنه برای متقاضیان مستقل هم ۳ سال پیش بینی شد.در این میان، حداکثر تسهیلات پرداختی به متقاضیان پشتیبان ۱۰ میلیارد ریال و تسهیلات اختصاص یافته بیش از ۳۰ میلیون ریال به صاحبان کسب و کار خانگی (پشتیبان و مستقل) مشمول آیین نامه پرداخت یارانه تسهیلات صاحبان بنگاه های اقتصادی زود بازده و کارآفرین است.

در بخش اول ضوابط صدور مجوز برای کسب و کارهای خانگی، شرایط لازم برای متقاضیان اخذ مجوز اعلام شده است که شامل تابعیت جمهوری اسلامی ایران، حداقل سن ۲۰ سال برای اشخاص پشتیبان، نداشتن سابقه کیفری موثر به تایید مراجع ذی صلاح (برای اشخاص پشتیبان)، داشتن کارت پایان خدمت یا معافیت از سربازی برای متقاضیان مرد و اقامت در محل اجرای طرح (برای افراد مستقل) است.

همچنین در قسمت شرایط اختصاصی نیز به مواردی همچون حداقل ۵ سال سابقه کاری مرتبط برای اشخاص پشتیبان، ارائه گواهی آموزش و مهارت در رشته مورد نظر (دارای تاریخ اعتبار)، ارائه گواهی سلامت برای متقاضیان رشته های مرتبط با مواد غذایی و بهداشتی، تامین سهم آورده متقاضی حداقل به میزان ۲۰ درصد سرمایه مورد نیاز ایجاد رشته شغلی (برای اشخاص پشتیبان)، داشتن ایده برای شروع فعالیت و داشتن توانایی مدیریت برای اداره کسب و کار اشاره شده است.

موضوع مربوط به مدارک مورد نیاز برای صدور مجوز کسب و کار خانگی نیز به صورت ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی، تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت از خدمت برای متقاضیان مرد، گواهی عدم سوء پیشینه برای پشتیبان، تصویر گواهی آخرین مدرک تحصیلی و اصل و تصویر کارت مهارت مرتبط با رشته شغلی مورد تقاضا پیش بینی شده است.

در بخش پایانی ضوابط مربوط به نحوه صدور مجوز کسب و کار خانگی نیز به ۶ مورد اشاره شد که شامل داشتن شرایط عمومی و اختصاصی، ارائه درخواست توسط متقاضی به دستگاه اجرایی ذیربط، تکمیل فرم های مربوط و ارائه طرح توجیهی توسط متقاضی، ارائه مستندات مربوط به سهم آورده متقاضی (برای اشخاص پشتیبان)، بررسی درخواست و طرح متقاضی توسط دستگاه اجرایی ظرف حداکثر یک هفته و تائید طرح از سوی دستگاه اجرایی و صدور مجوز توسط اداره کل کار و امور اجتماعی ظرف مدت ۴۸ ساعت می شود.

کسب و کار کوچک:

به منظور تحليل آماری و با قاعده در خصوص کسب و کار کوچک ، بايد گفت که اين مقوله دارای قوانين اجرايی تجاری است. هر صنعتی بر اساس درآمد و ميزان استخدام سالانه ، اندازه استانداردی را برای خود تعريف می‌کند. در بيشتر موارد اين تعريف به واسطه نمايندگی‌های دولتی تعريف می‌شود تا تحت قوانين تغييرپذير دولتی تحليل ‌هايی را صورت دهند. به علاوه ، اين استانداردها برای برنامه‌هايی که در خصوص کمک بهبود به امور مالی است کارا می‌باشد. کسب و کار کوچک بصورت مستقل است و هر شرکتی با کمتر از 500 پرسنل در اين حيطه قرار می‌گيرد. اين اندازه مرسومترين استاندارد تعريف شده است. در آمريکا حدود 5/22 ميليون کسب و کار مستقل از کشاورزی و زراعت وجود دارد که 99 درصد آن کسب و کار کوچک( Small Business ) به حساب می‌آيند.

 
راهنمای شروع يک کسب و کار کوچک:
اين راهنما به منظور آن تدوين شده است که بتواند با بيان تمامی نکات و در عين حال حفظ سادگی و قابل فهم بودن، به شما در راه ايجاد يک کسب و کار موفق کمک کند.

 
گام اول: ارزيابی اوليه
- آيا کارآفرينی برای شما ساخته شده است ؟
بديهی است که شروع يک کسب و کار جديد ريسکهای زيادی را به همراه دارد که البته با برنامه ريزی می‌توان شانس موفقيت را بالا برد. بنابراين بهترين نقطه شروع آن است که نقاط قوت و ضعف خود را بعنوان دارنده يک کسب و کار بشناسيد.
- آيا شخصيتی مستقل و خودجوش داريد؟
اين را هميشه در نظر داشته باشيد که در صورت شروع يک کسب و کار کوچک ، اين خود شما هستيد و نه شخص ديگر که بايد تصميم بگيريد که چگونه پروژه‌ها ، برنامه‌ها و زمان خود را مديريت کنيد.
- تا چه حد با شخصيتهای متفاوت و افراد گوناگون می‌توانيد ارتباط برقرار کنيد؟
صاحبان کسب و کار ناگزيرند که با افراد و اقشار مختلفی سرو کار داشته باشند. آيا شما می‌توانيد با مشتريان، تامين‌کنندگان، کارکنان و ... در جهت منافع کسب و کار خود ارتباط برقرار کنيد.
- تا چه حد قدرت تصميم‌گيری داريد؟
صاحبان کسب و کار کوچک بايستی بطور متداوم ، به سرعت و در شرايط بحرانی بتوانند مستقلا" تصميم‌گيری کنند.
- آيا شما استقامت فيزيکی و احساسی لازم برای اداره يک کسب و کار را داريد؟
مالکيت يک کسب و کار علاوه بر چالش و هيجان ، مستلزم فشارکاری زياد ، ساعتهای کاری زيادی می‌باشد. آيا شما می‌توانيد 12 ساعت در روز و هفت روز در هفته را کار کنيد؟
- تا چه حد می‌توانيد برنامه‌ريزی و سازماندهی کنيد؟
تحقيقات نشان می‌دهد بسياری از شکستها در صورت برنامه‌ريزی صحيح ، به وجود نمی آمد.
- آيا انگيزه لازم را برای تحمل مشقات را داريد؟‌
ممکن است شما در حين اداره يک کسب و کار احساس کنيد که در برخی مواقع توانايی تحمل تمامی مشقات و زحمات را به تنهايی نداريد و فقط داشتن انگيزه قوی است که می‌تواند در اين مواقع سختی ، دلگرم و اميدوار سازد.
- اين کسب و کار چگونه خانواده شما را متاثر می‌سازد؟
سالهای اوليه شروع يک کسب و کار می‌تواند سختی‌هايی را برای خانواده و زندگی شخصی شما ايجاد کند. در عين حال ممکن است خانواده شما تا به سوددهی رسيدن کسب و کار ، دچار مشکلات و فشارهای مالی شوند. بنابراين حمايت و يا عدم حمايت خانواده نقش مهمی در شروع و ايجاد يک کسب و کار دارد.
اين حقيقت دارد که دلايل زيادی برای عدم شروع يک کسب و کار کوچک و مستقل وجود دارد ، اما برای افرادی که واجد شرايط فوق هستند ، مزايای زيادی وجود دارد که قطعا" از ريسکهای آن بيشتر است.
اينکه شما خادم و مخدوم خود می‌شويد!
زحمت و تلاش و ساعتهای کاری زياد مستقيما" به نفع شماست و نه شخص ديگر!
امکان کسب درآمد و رشد ، محدوديت کمتری دارد.
چالش و هيجان کار برای شما افزايش می‌يابد.
اداره يک کسب و کار مستقل امکان فراگيری زيادی را برای شما فراهم می‌آورد.

 
گام دوم: برنامه ريزی کسب و کار
شروع يک کسب و کار نياز به انگيزه ، علاقه و استعداد دارد. همچنين نياز به تحقيقات وسيع و برنامه‌ريزی صحيح دارد. اطلاعات زير برای تهيه طرح کسب و کار ( Business Plan ) می‌تواند بسيار مؤثر واقع شود:
- قبل از شروع به کار ليستی از تمامی دلايلی که می‌خواهيد بخاطر آنها وارد دنيای تجارت شويد ، تهيه کنيد. مثلاً:
شما می‌خواهيد رئيس خود باشيد.
شما می‌خواهيد استقلال مالی داشته باشيد.
شما می‌خواهيد آزاد باشيد.
شما می‌خواهيد آزادانه تمامی تواناييها و دانسته‌های خود را به کار ببريد.
- سپس بايستی تعيين کنيد که اصولا" چه کسب و کاری برای شما مناسب است. لذا اين سؤالات را از خود بپرسيد:
من دوست دارم با وقت خود چه کاری انجام دهم؟
چه مهارتهای تکنيکی من تا به حال آموخته‌ام؟
به نظر ديگران من در چه کارهايی مهارت دارم؟
من چقدروقت آزاد برای اداره يک کسب و کار موفق دارم؟
آيا من هيچ سرگرمی يا علاقه‌ای که قابل تبديل شدن به کسب و کار شدن را داشته باشند ، دارم؟
- پس از تعيين کسب و کار مناسب تحقيقات لازم را جهت پاسخ به سؤالات زير به عمل آوريد:
آيا ايده من کاربردی است و آيا نيازی را برآورده خواهد کرد؟
رقبی من چه کسانی خواهند بود؟
مزيت رقابتی شرکت من نسبت به شرکتهای موجود چيست؟
آيا من می‌توانم خدمت بهتری ارائه دهم؟‌
آيا من می‌توانم برای کسب و کار جديد خود تقاضا ايجاد کنم؟
- آخرين مرحله قبل از تهيه طرح کسب و کار اين است که چک ليست زير را تهيه کنيد و پاسخ دهيد:
من علاقه به شروع چه کسب و کاری دارم؟
چه خدمتی يا کالايی قرار است ارائه دهم؟ در کجا قرار است اين کار را انجام دهم؟
چه مهارت و تجربه‌ای برای اين کار دارم؟
ساختار قانونی شرکت من چگونه خواهد بود؟ ( سهامی عام، خاص و ... )
اسم کسب و کار چه چيزی باشد؟
چه امکانات و تجهيزاتی نياز خواهم داشت؟
به چه تسهيلات و امکانات بيمه‌ای نياز خواهم داشت؟
پاسخ شما به تمامی سؤالات بالا شما را در طراحی يک کسب و کار کامل جامع ياری می‌کند.

 
گام سوم: تامين منابع مالی
يکی از کليدهای اساسی موفقيت و پيشرفت در شروع کار ، جذب و تامين منابع مالی کافی برای راه‌اندازی يک کسب و کار کوچک است. اطلاعات زير تکيه بر روشهای جمع‌آوری پول برای شرکتهای کوچک دارد. همچنين شما را در تهيه درخواست وام ( Loan Prposal ) ياری می‌دهد. منابع زيادی برای جمع‌آوری سرمايه وجود دارد. بايد توجه داشته باشيم که قبل از تصميم‌گيری ، تمامی منابع ممکن را جستجو کنيم :
- پس‌اندازهای شخصی
- دوستان و افراد خانواده
- بانکها و مؤسسات اعتباری
- شرکتهای سرمايه گذاری مخاط ه آميز
منبع:مركز كار افريني دانشگاه علم وصنعت ايران


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد