پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 6289
 بازدید امروز : 109
 کل بازدید : 3600823
 بازدیدکنندگان آنلاين : 11
 زمان بازدید : 0/3613
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
لاله

لاله

لاله (نام علمی: Tulipa) نوعی گل است. بر طبق روایاتی این گل اصالتاً متعلق به ایران و آسیای میانه بوده‌است. بیش از صد نوع لاله امروزه در جهان طبقه بندی شده‌است.

به نظر می‌رسد نام گل لاله از کلمه لال یا همان لعل از زبان سانسکریت به معنی قرمز گرفته شده باشد. در این صورت یا نام این گل منشأ هندی دارد یا کلمه لال در فارسی هم به این معنی به کار می‌رفته‌است. علیرغم اینکه گل لاله به طور طبیعی در دشتها و کوهستانهای ایران میروید ولی مردم با ذکر گل لاله در واقع گل شقایق در ذهنشان نقش می‌بندد. حتی گل لالهٔ شعر ترکی «لاله لر» همان شقایق است که در نماهنگ آن آشکار است

 

لاله واژگون

این گیاه نه تنها گل زیبایی است بلکه خواص درمانی متعددی نیز دارد. این گیاه گل اشک نیز نامیده می شود و این به خاطر این است که مقداری شبنم در بین این گلها جمع می شود و بعد از گل به پائین می چکد.

 

نام: لاله واژگون ، لاله سرنگون و اشک مریم بو: بوی گلهای این گیاه زیاد مطلوب نیست و منحصراً به دلیل رنگ و فرم گلها کاربرد دارد. اندازه: ارتفاع تا 100 تا 120 سانتیمتر، فاصله کاشت 35 سانتیمتر محل: دشت لاله زار دره بید فریدن(دره بید بالا)، ارتفاعات اشترانکوه لرستان و کوه‌های صمصامی در چهار محال و بختیاری و شمال خراسان خاک: مرطوب و غنی و دامنه های سنگلاخی و صخره‌ای حساسیت: مقاوم به سرما عمر گل: 3 هفته رنگ گلها: زرد، نارنجی، قهوه ای متمایل به قرمز، زنگوله ای برگها: کشیده و مجتمع ازدیاد: تقسیم بوته زمان گلدهی: فروردین و اردیبهشت در نواحی شمالی زاگروس و در مناطق جنوبی در اواسط تابستان زمان کاشت: شهریور، مهر، آبان زمان تقسیم بوته: شهریور و مهر لاله های واژگون یکی از 12 هزار گونه گیاهی شناسایی شده در کشور است که زیباییی آنها نفس را در سینه حبس کرده و کمتر کسی است که آرزوی دیدن آنها را در آغازین فصل سال نداشته باشد . در صورت عدم تخریب به واسطه دام و انسان حتی 10 هزار شاخه از آن را در یک دشت می‌توان مشاهده کرد. این گیاه نه تنها گل زیبایی است بلکه خواص درمانی متعددی نیز دارد. این گیاه اشک مریم نیز نامیده می شود که این به خاطر مقدار شبنمی ست که در بین این گلها جمع می شود و بعد از گل به پائین می چکد. عمر این گیاه بسیار کوتاه است. از اوایل اردیبهشت ماه گل دهی این گیاه شروع می شود و در فصل بارش تمام می شود. خواص دارویی این گیاه اصولاً در پیاز این گیاه است. پیاز این گیاه داروی مؤثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک کننده دستگاه کبدی است. البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد. چرای احشام، تخریب زیستگاه برای ایجاد اراضی کشاورزی، برداشت مستقیم این گیاه و عرضه به بازار مهم‌ترین عوامل تهدید لاله های واژگون است. این گیاه نخستین بار در سال 1576 میلادی به وسیله جهانگردان اروپایی از ایران به اتریش برده شد. شیوه پرورش لاله واژگون در باغها و گلخانه‌ها در سطح وسیعی از اروپا رواج دارد در حالی که این گل در فلات ایران به طور طبیعی رشد و نمو می‌کند .

 

لاله واژگون گیاهی است بومی منطقه گسترده‌ای از آناتولی، فلات ایران و کوه‌پایه‌های هیمالیا.

آن را گُل اَشک و اشک مریم نیز نامیده‌اند زیرا مقداری شبنم در بین این گل‌ها جمع می‌شود و سپس از گل به پائین می‌چکد.

عمر این گیاه بسیار کوتاه است. گل‌دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می‌شود و در فصل بارش پایان می‌یابد.

لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چندساله‌است که تاکنون ۱۵ گونه آن در ایران شناسایی شده‌است. گونه زرد کمرنگ متمایل به لیمویی این گل‌ها موسوم به لاله گرگانی بین ۵۰ تا ۸۰ سانتیمتر ارتفاع دارد.

خواص دارویی این گیاه اصولاً در پیاز این گیاه است. پیاز این گیاه داروی مؤثری برای دردهای رماتیسمی و دردهای مفصلی و پاک‌کننده دستگاه کبدی است. البته این گیاه جزء داروهای سمی است و مصرف آن باید زیر نظر پزشک باشد.

اثر ضددردی پیاز گیاه لاله واژگون به علت وجود موادی موسوم به آلکالوئیدهای ایمپریسین و فرتیسین در این گیاه است

تاکنون شصت گونه از از این گیاه شناخته شده‌است. پیاز آن به صورت یک غده متورم، گوشتدار بوده و دارای مقدار زیادی نشاسته و چندین عامل دارویی است و چون تازه باشد سمی بوده و قابل خوردن نیست، ولی در چین سمیت آن را گرفته و در آشپزی از آن استفاده می‌کنند.

 

در اسطوره‌ها

لاله واژگون یا لاله نگونسار، در نقش سرستون‌های ساسانی‌ها هم در موزه تاق بستان در کنار نقش پادشاه ساسانی دیده می‌شود. گویند این گل در آن زمان که گلوی سیاووش با تیغ تیز گرسیوز آشنا می‌شد، شاهد ماجرا بود. از پس آن اندوه، گلگونه رخ، سر به زیر افکند تا آرام آرام اشک بریزد بر بیگناهي سیاووش

 

چو سرو سیاوش نگونسار دید

 

سراپرده دشت خونسار دید

بیفکند سر را ز انده نگون


بشد زان سپس لالهواژگون

 

 

تیره لاله عباسی Nytaginaceae دارای 300 گونه و در حدود 30 جنس است که گونه‌های آن غالبا در آمریکا انتشار دارند و در دیگر نقاط دنیا بسیار نادر هستند. این گیاهان علفی ، درختچه‌ای ، درختی و دارای برگهای غالبا متقابل ، بندرت متناوب ، بدون گوشوارک و با گل آذین‌های گرزنی هستند. گل یا گل آذین را در این گیاهان غالبا برگه‌هایی سبز رنگ یا رنگین به صورت گریبان احاطه کرده است.
هر گل دارای کاسه‌ای پیوسته و لوله‌ای شکل ، فشرده با 5 لبه و یا کاملا قیفی شکل ، سفید رنگ یا رنگین و گلبرگ مانند است. بخش پایینی آن معمولا در اطراف میوه که به صورت فندقه است باقی مانده و سخت می‌شود. تعداد برگه‌های گریبان معمولا 2 تا 5 عدد ، در گلهای منفرد سبز رنگ و در گل آذینهای رنگین است. مادگی شامل تخمدان یک برچه‌ای ، با یک تخمک نیمه واژگون یا تقریبا واژگون و نافه دارای 3 تا 6 پرچم است.

 

جنس های تیره لاله عباسی

جنس کومی کارپوس

 

گیاهانی چوبی، دارای ساقه ایستاده، سفید رنگ، گره‌دار و مفصلی، با شاخه‌های فرعی سبز رنگ، پوشیده از کرکهای غده‌ای و برگهایی مدور. بیضی و در قاعده مقطع، کرکپوش، زیتونی رنگ و دارای گلهایی است که در پایین سبز رنگ ودر انتها سفید یا متمایل به صورتی و ارغوانی با بخش آزاد گسترده هستند. پرچمها دارای میله بلندتر از جام ، میوه استوانه‌ای-مخروطی، در سطح شیاردار و پوشیده از برجستگیهای غده مانند است. این جنس یک گونه به نام کومی کارپوس استنو کارپوس دارد که در نواحی جنوبی ایران در مکران و جزیره هرمز نام برده شده است.

 

جنس برهاویا

 

گیاهانی علفی، پایا، در پایه چوبی، با گلهای نرماده و فاقد گریبان هستند. گلپوش استکانی یا قیفی، پهنک آن 5 لبه، پس از خشک شدن باقی مانده یا مطابق معمول بی‌دوام و با بخش بالایی لوله یکجا می‌افتد. بساکها برون ریز یا اکستروز، دارای 2 خانه، تخمدان نوک تیز، خامه نازک و نخی، کلاله در انتها مدور، میوه استوانه‌ای- فشرده و غده‌دار است. این جنس در ایران دارای 3 گونه است که همگی آنها در نواحی جنوبی، بخصوص بلوچستان می‌رویند.

 

جنس آلونیا

گیاهان علفی، دارای ساقه دوبخشی، برگهای متقابل، گوشوارک‌دار یا فاقد آن با پهنکی ساده هستند. گل آذین پانیکول انتهایی، هر 1 تا 3 گل در یک گریبان دارای 5 لبه برگی قرار دارد. برگه‌ها کمی باهم پیوسته، بعد از باز شدن گل بر اثر رشد بزرگ شده و دارای رگه‌های مشبک می‌شوند. گلها در بیشتر موارد صورتی یا قرمز رنگ در گریبانی از برگه‌ها محصورند. گلپوش ساده، استکانی یا قیفی شکل با لوله‌ای کوتاه و با 3 پرچم غیر مساوی که بطور مختصر در پایه بهم چسبیده‌اند. از این جنس فقط گونه آلونیا نیکتا ژینه‌آ در جنوب شرقی دریای خزر در بندر گز نام برده شده است.

 

جنس میرابیلیس یا لاله عباسی

گیاهانی علفی هستند. یک گونه آن به نام میرابیلیس ژالایا یا لاله عباسی است که به آن زیبای شب، گل شب و گل مغربی نیز می‌گویند و در نواحی شمالی و برخی نقاط ایران کاشته می‌شود. گل درشت و بوقی شکل به رنگهای مختلف درخشان و زیباست که پس از غروب آفتاب باز شده و دارای عطر ملایمی است. این گیاه یکساله در شمال ایران بطور طبیعی تکثیر پیدا می‌کند و در سراسر سواحل دریای خزر حتی روی ماسه‌ها به فراوانی می‌روید.

 

جنس بوگن ویله‌آ یا گل کاغذی

فقط یک گونه به نام بوگن ویله‌آ اسپکتا بیلیس را در ایران دارد. این گیاه از عناصر طبیعی رویش های این سرزمین نیست و چون گیاهی گرما طلب است از قدیم بیشتر در جزایر و سواحل جنوی ایران کاشته می‌شود و در این مناطق تشکیل درختچه‌هایی نسبتا بلند و پر گل و زیبا را داده است. در سایر نقاط ایران در گلدانها نگهداری می‌شود. در فصل سرما معمولا خزان می‌کند و باید در جای گرم حفظ شود.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد