شنبه ٠٢ شهريور ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4860
 بازدید امروز : 209
 کل بازدید : 3601813
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/3750
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
گل تاج خروس

گل تاج خروس

تاج خروس یک گیاه c4 و از معدود گیاهان دولپه ای است که در آن محصول اولیه فتوسنتز یک ترکیب 4 کربنه است و این خصوصیت باعث افزایش کارآیی آن در دامنه وسیعی از شرایط حرارتی و رطوبتی شده است. بطوری که این گیاه با شرایط محیطی مختلفی سازگار است.

 

گل تاج خروس یا Celisia L. هم نوعی از گل زلف عروسان و جنسی از خانواده تاج خروسها یا آمارانتاسه Amaranthaceae می باشد كه بلندی آن در انواع مختلف به یك متر می رسد.

 

انواع مختلف تاج خروس :


1 ـ تاج خروس پابلند (نقره ای) یا سلیسیا آرژنتا C. argentea: به بلندی یكمتر با برگهای سبز تیره كمی متمایل به قرمز ، با گلهای قرمز با نقش سفید این گونه دارای واریته های متعددی میباشد .از همه اقسام این گونه معروفتر كه از قدیم در ایران كاشتن آن مرسوم بوده میباشد .

 

2- تاج خروس پا كوتاه (نقره ای) كریستاتا C. crete de coq) C.cristata): كه گیاهی به بلندی 20 تا 50 سانتیمتر و از انتهای ساقه آن تاج بزرگ و پهنی كه لبه آن چین چین می باشد بیرون می آید و بعلت آنكه كاملا شبیه تاج خروس معروف به چهل تاج است به این نام معروف شده.
روی این تاج را هزاران گلهای كوچك غیر معلوم فشرده بیكدیگر پوشانده كه رنگ آنها زرد طلائی، ارغوانی، صورتی، قرمز، نخودی و غیره بسته به جورهای مختلف است.

ـتاج خروس آرژانتا ژاپونیC. cristata variegatajaponica: كه تاج آن مانند پرهائی كه قدیم اروپائیان به كلاه نصب میكردند میباشد .
این جور بوته اش با بوته تاج خروس یكی است ولی بجای یك تاج كه روی بوته تاج خروس است روی هر شاخه از این كیاه كه به فراوانی میروید خوشه های سبك پَر مانند كه پوشیده از گلهای ریز زیادی بهمان الوان مذكور در بالا است دیده میشود .
اندام بوته آن مخروطی شكل و كاملا متمایز با جور اول می باشد.
بذر این دوجور را نیز اوائل فروردین تا اردیبهشت روی خزانه كه از خاك سیاه و سبك آماده شده باشد كاشته پس از آنكه بوته ها به اندازة 5 تا 6 سانتیمتر شدند آنها را به محل اصلی منتقل میسازند .
برگهای جوان این گیاه خوشمزه و قابل خوردن است و بذر آن نیز از نظر مواد پروتئینی از ذرت و ارزن بیشتر مواد پروتئینی دارد و برشته آن بسیار خوشمزه می باشد. 

 

3 ـ تاج خروس شیلدسی ئی C. childsii: اصل این گونه از كشور هند است با تاجهای زرد درخشان .

 

4 ـ تاج خروس تومپو زونی ئی C. thompsonii: این گونه به بلندی 60 سانتیمتر می رسد .
گلهای آن بصورت تاجی به رنگ قرمزدرخشان ومنقش میباشد

 

شاید شماهم این گیاه را برای زینت در باغچه كاشته اید و یا به طور خود رو در باغچه دیده اید ولی بدون استفاده از برگهای جوان و بذر آن بوته ها را در آخر فصل بدست خزان سپرده اید ، در حالی كه در هزاران سال قبل كشاورزان و قبایلی در مكزیك این كیاه را می كاشتند و از بذر آن برای تغذیه استفاده می كردند و حتی در سال 1519 میلادی انبارهائی كه پر از بذر تاج خروس بود در مكزیك پیدا شد .

 

بوته تاج خروس در مقابل كود های شیمیائی و سایر كودها حساس است و خیلی زود آسیب می بیند برای آنكه بوته این گیاه خوب رشد كرده گلش درشت شود كافیست كه آنها را در محل آفتاب گیر در خاكی كه از مخلوط خاك سیاه ، باغچه و خاك برگ پوسیده درست تشكیل شده باشد كاشت ، و روزهای گرم چنان آبیاری كنند كه پای بوته ها همیشه مرطوب باشد ، گلهای خشك تاج خروس چون تغییر شكل نمیدهد برای دسته گل خشك مناسب است .

 

تكثیر :


برای زیاد كردن این گیاه به روش كاشتن بذر آن اقدام می گردد.

تاج خروس از انواع گیاهان زیبا با قابلیت کاشت آسان در فضای آپارتمان است.
قبل از کاشت، گلدان ها را با خاک برگ و عاری از بارورکننده ها پر کرده و دانه ها را در عمق ۱۰ سانتیمتری خاک بکارید. سه ماه پس از کاشت اولیه، بوته را به گلدانی بزرگترانتقال داده و آن را در نورگیرترین قسمت آپارتمان قرار دهید. آبیاری گیاه باید به طور منظم و حداقل سه بار در هفته انجام شود. گیاه در آب و هوای گرم، نیازمند آبیاری بیشتر است.
دقت کنید، قبل از آبیاری مجدد خاک گیاه همیشه مرطوب باشد. مناسب ترین PH خاک، شش و نیم است. استفاده از کودها و بارورکننده ها برای تقویت خاک توصیه نمی شود و ممکن است به گیاه آسیب رساند.

 

نام علمی:

Amaranthuscaudatus
خانواده:AMARANTHACEAE


گیاه یكساله با برگهای تخم مرغی به رنگ سبز روشن كه سنبله های آویخته و بلند گلهای قرمز رنگ آن با طولی حدود ۴۵ سانتیمتر در تابستان و پاییز ظاهر می شوند. حداكثر بلندی ۲/۱ متر و گستردگی آن به ۴۵ سانتیمتر می رسد.
نیازها: مكان آفتابی، خاك غنی از مواد آلی و یا حاصلخیز و دارای زهكش خوب، حداقل دمای قابل تحمل آن صفر درجه سانتیگراد است.
ازدیاد: از طریق كاشت بذر در اواخر بهار در هوای آزاد امكان پذیر است.

 

بررسي اثر عصاره هيدروالكلي تاج‌خروس و گل راعي بر آترواسكلروز در خرگوش‌هاي هايپركلسترولمي

آترواسكلروز همواره فراوانترين دليل مرگ و مير در كشورهاي توسعه يافته است و آن عبارت از سخت شدن ديواره شريان و بدنبال آن كاهش الاستيسيته و باريك شدن راه عبور خون و نهايتا" كاهش جريان خون اندام‌‌هاي مهم بدن از جمله قلب و مغز مي‌باشد. ريسك فاكتورهاي مشخصه آترواسكلروز هيپرليپيدمي، ديابت مليتوس و سيگار همراه با مهاجرت و چسبندگي منوسيت‌ها و تجمع و تكثير سلول‌هاي عضلاني صاف و فعال شدن پلاكت‌ها و شكل‌گيري ماتريكس‌ خارج ‌سلولي، باعث آسيب عروق مي‌شوند. گياه راعي Hypericum perforatum و گياه تاج‌‌‌‌‌خروس Amaranthuscaudatus از جمله گياهان دارويي هستندكه داراي تركيبات آنتي‌اكسيداني مي‌باشند، كه خاصيت آنتي اكسيداني و ضد التهابي آنها به اثبات رسيده است.

 

در اين تحقيق از عصاره هيدروالكلي راعي و تاج خروس بر پيش‌گيري و درمان آترواسكلروز در خرگوش‌هاي هايپركلسترولمي استفاده گرديد. همچنين براي مقايسه اثر اين عصاره‌ها با داروهاي شيميايي بر پيشگيري از آترواسكلروز از لوستاتين استفاده شد.

 

در بخش اول تعداد 40 خرگوش نر بالغ از نژاد نيوزيلندي با وزن 2-8/1 كيلو‌گرم به طور تصادفی در 8 گروه آزمايشي قرار گرفتند. گروه اول غذاي معمولي، گروه دوم غذاي پركلسترول، گروه‌هاي سوم و چهارم رژيم معمولي و به ترتيب عصاره راعي و تاج‌خروس و گروه‌هاي پنجم،ششم، هفتم، هشتم علاوه بر غذاي پركلسترول به ترتيب عصاره راعي، عصاره تاج‌خروس (هركدام با دوز 150 mg/Kg.b.w)، مخلوط عصاره راعي و تاج‌خروس (هرکدام با دوز 75 mg /Kg.b.w) و لوستاتين (با دوز 10 mg /Kg.b.w) دريافت نمودند. طول مدت دوره 60 روز به طول انجاميد. در ابتدا، اواسط و پايان دوره از خرگوش‌ها خون‌گيري به عمل آمد و غلظت فاكتورهاي بيوشيميايي خون آنها تعيين شد. آئورت نيز به براي تعيين شدت ضايعات برداشته شد. نتايج بدست آمده در اين بخش نشان داد كه، گروه‌هاي تغذيه شده با رژيم پركلسترولي و تيمار شده با عصاره‌هاي هيدروالكلي راعي و تاج‌خروس و همچنين لوستاتين باعث كاهش معني‌دار كلسترول، TG، LDL، VLDL، AI،apoB، OX-LDL، hs-CRP، MDA،WBC، FBS و افزايش سطح HDL و apoA در مقايسه با گروه پركلسترول مي‌شوند.

 

شدت ضايعات در گروه‌هاي پركلسترولي دريافت كننده عصاره‌ها نيزدر مقايسه با گروه پركلسترول كمتر مي‌باشد. در گروه دريافت كننده لوستاتين در مقايسه با گروه پركلسترول شدت ضايعات كمتر مي‌‌باشد ولي نسبت گروه‌هاي تيمارشده با عصارها شدت ضايعات بيشتر بود. عصاره‌ها احتمالا " طريق کاهش ليپوپروتئينهاي آتروژنيک و احتمالا از طريق خواص آنتي‌اكسيداني و ضدالتهابي سبب كاهش ضايعات مي‌شوند.

 

در بخش دوم تعداد 15 خرگوش ابتدا در طي دوره 30 روزه با غذاي پركلسترول تغذيه شدند و بعد از اين مدت، از خرگوش‌ها نمونه خون گرفته شد. سپس خرگوش‌ها در 3 گروه آزمايشي به طور تصادفي تقسيم شدند و دوره 15 روزه آغاز شد. در طي اين دوره بترتيب با رژيم معمولي و رژيم معمولي به همراه عصاره راعي با دوز150 mg/Kg.b.w و عصاره تاج خروس با دوز150 mg/Kg.b.w مورد تيمار قرار گرفتند. سپس خون‌گيري به عمل آمد و غلظت فاكتورهاي بيوشيميايي خون آنها تعيين شد. آئورت نيز به براي تعيين شدت ضايعات برداشته شد. نتايج در بخش دوم نشان داد كه استفاده از غذاي معمولي و غذاي معمولي به همراه عصاره‌ راعي و تاج‌خروس بعد از يكماه مصرف غذاي پركلسترول، سبب كاهش در غلظت كلسترول، TG، LDL، VLDL، AI، apoA، OX-LDL، hs-CRP، MDA، WBC و افزايش سطح HDL و apoA مي‌شوند. اما اين اثر در گروه‌هاي دريافت كننده عصاره‌ها بيشتر مي‌باشد. همچنين نتايج بافت‌شناسي نشان داد، كه شدت ضايعات در گروه‌هاي دريافت كننده عصاره‌ها نسبت به گروه داراي رژيم معمولي، كمتر مي‌باشد. در گروه معمولي نه تنها شدت ضايعات كمتر نشده بلكه پيشرفت هم نموده است. در بخش درمان عصاره‌ها مانع پيشرفت ضايعات آترواسكلروتيك مي‌شوند، اين اثر تنها به دليل كاهش سطح ليپيدها توسط اين عصاره‌ها نمي‌باشد زيرا در گروه دريافت كننده رژيم معمولي سطح ليپيدها كاهش يافته است ولي پيشرفت ضايعات مشاهده مي‌شود. بنابراين مي‌توان اثر گذار بودن اين عصاره‌ها را به خواص آنتي‌اكسيداني آنها نسبت داد.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد