دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 4616
 بازدید امروز : 113
 کل بازدید : 3599904
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/4531
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
گیاهان داروئی

گیاهان دارویی

مقدمه:


از آن جا كه انسان جزيي از طبيعت است به طور مسلم براي  هر بيماري، طبيعت گياه مداواي آن را عرضه كرده است. انسان هر چه به طبيعت نزديك‌تر شود، سالم‌تر است و بيشتر عمر مي‌كند. به همين دليل انسان هرچه به طبيعت روي آورد و از نعمات آن بيشتر بهره برد، جهت درمان بيماري سريع‌تر، بهتر و مطمئن‌تر مي‌شود. بايد گفت كه انسان تنها با دارو‌هاي شيميايي مداوا نمي‌شود. همه عوامل طبيعي نقش درمان و دارو و نهايتاً نقش پيشگيري را در برابر بيماري دارند. وجود گياهان دارويي در طبيعت يكي از نعمت‌هاي بزرگ الهي است.

تاريخچه استفاده انسان از گياهان دارويي

سابقه درمان بيماري‌ها با گياهان دارويي به قدمت تاريخ زيست انسان بر روي كره زمين است. انسان به حكم تجربه‌، علم و انديشه و جانوران بنا به مقتضيات خود در طول عمر حيات در كره زمين به كمك گياهان دارويي خود را مداوا كرده و مي‌كنند. گياهان دارويي در باغ خدا مي‌رويند. در دشت‌ها، مراتع وسيع، جنگل‌ها و... پيدا مي‌شوند و به دست كسي كاشته نشده و به همت كسي هم آبياري نشده است. هزاران سال است كه بدين منوال در چرخه حيات بوده و طبيعت را آرايش مي‌دهند.

رابطه گياهان دارويي و بيماري


هر خاكي و هر آب و هوايي، بستر انواعي از گياهان دارويي است. بنابر اين همه چيز در همه جا نمي‌رويد و حكمت خلقت در اين است كه هر جا بيماري هست، قطعاً نوع گياه دارويي آن نيز يافت مي‌شود. از طرفي همه گياهان دارويي در يك فصل خاص نمي‌رويند. هنوز كسي رابطه بين شيوع بيماري در يك فصل يا يك زمان و وفور گياهان دارويي آن فصل را جستجو نكرده است، ولي مي‌دانيم كه بسياري از بيماري در فصل خاص شيوع پيدا مي‌كنند و بعضي از گياهان دارويي شناخته شده و ناشناخته نيز در همان فصل به وفور يافت مي‌شوند.


تركيبات مهم گياهان دارويي

هر ماده كه در گياهي پيدا مي‌شود داراي نقش خاصي در گياه مي‌باشد. ماده مي‌تواند در ساختمان گياه براي انجام اعمال حياتي به كار رفته باشد و يا مي‌تواند در ساختار خواص فيزيكي و شيميايي گياه نقش داشته باشد.

روغن‌هاي عطري: مواد عطري، درمان بخش تميز كننده، ضدعفوني كننده، محرك اشتها،‌ هضم كننده غذا، ضد درد، ضد نفخ معده و روده و ضد اسپاسم عضلاني مي‌باشند.

الكالوئيدها: انواع مواد مخدر از جمله مرفين، كدئين و كوكائين در شمار آلكالوئيدها هستند. هر كدام از اين مواد نقش مخصوص و معين در درمان بيماري‌ها دارند.

مواد پروتئيني: مواد پروتئيني از تركيب اسيدهاي آمينه ايجاد شده‌اند نيمي از اسيدهاي آمينه مورد نياز بدن انسان را بدن قادر به سنتز آنها نيست و بايد توسط تغذيه گياهي و جانوري وارد بدن شوند.

مواد تلخ مزه: بسياري از گياهان داراي مزه تلخ هستند مانند كاسني كه خواص دارويي و درماني دارد. مواد تلخ مزه غيررسمي، محرك اشتها بوده و تحريك كننده بسياري از اندام‌ها براي فعاليت‌ بيشتر مانند كبد و كيسه صفرا هستند.

فلاونوئيدها: فلاونوئيدها مواد موثري هستند كه عمدتاً در گياهان عالي يافت مي‌شوند اين مواد انواع سموم در بدن را خنثي مي‌كنند.

تانن‌ها: خاصيت ضد درد دارند، لثه‌ها و پوست دهان را محكم و تميز مي‌كنند، اثر مثبت روي جدار معده و روده‌ها دارند.

مواد لعاب دار :وظيفه اين مواد اين است كه مايعات را به اين مواد متصل مي‌كنند. اين مواد موجب كاهش كلسترول خون مي‌شوند. گياه پنيرك، ختمي و بارهنگ، غني از مواد لعاب‌دار هستند.

از ديگر مواد موجود در گياهان دارويي مي‌توان به ويتامين‌ها، اسيدهاي گياهي و قندها اشاره كرد.

تهيه و تبديل گياهان دارويي

هرگياهي در طبيعت داراي روند رشدي ويژه خود مي‌باشد. خواص گياهان در فصول، هفته‌ها و روز و شب متغير است به عنوان مثال بعضي از گياهان به هنگام صبح و بعضي به موقع عصر و شب معطر مي‌شوند. بنابر اين از نظر خواص دارويي، زمان مناسب برداشت محصول داراي اهميت خاصي است. قسمت‌هاي مختلف گياه نيز داراي اثرات متفاوت هستند.

در بسياري از موارد ماده موثر عمدتاً در برگ، شكوفه، ساقه، ريشه، بذر يا ميوه است. هميشه گل‌ها را قبل از ظهر يعني زماني كه شبنم يا رطوبت شبانه از بين رفته است جمع‌آوري مي‌كنند. بعضي از گياهان بايد در ظروف سربسته و يا در كيسه كتاني نگهداري شوند. كساني كه ذخيره‌سازي مي‌كنند بايد مرتباً از نمونه‌ها بازديد كرده و از آفات و امراض احتمالي آگاه باشند.

تهيه پودر گياهان دارويي

در طول سال تهيه گياه‌تر و تازه ميسر نيست. لذا گياهان جمع‌آوري شده را بعد از خشكيدن بايد به حالت پودر در آورده حتي‌المقدور در شيشه‌هايي با دهانه باز نگهداري كرد. پودر مي‌تواند شامل اندام‌هاي گياهي باشد كه جداگانه نگهداري مي‌شود.

گياهان دارويي مهم

-       گل سرخ

-       بومادران

-       الكيل كوهي

-       برگ بو

-       ليموترش

-       وانيل

-       نعناع

-       فلفل سياه

-       جعفري

-       ميخك

-       پرتقال

-       هل

-       كافور

-       زنبق

-       بابونه

-       و...

جنگل‌هاي شمال و گياهان خودرُو دارويي

پوشش گياهي جنگل را از نظر اندازه گياهان به سه دسته تقسيم مي‌كنند. دسته نخست، درختان هستند كه ساقه‌اي چوبي و ارتفاعي بيش از هفت متر دارند. دسته دوم گياهان چوبي با ارتفاعي كمتر از هفت متر هستند كه درختچه ناميده مي‌شوند. دسته سوم نيز شامل گياهان بوته‌اي و علفي كف جنگل است.

گياهان اصلي سازنده جنگل،‌ چوبي هستند اما گياهان علفي كف جنگل، از نظر تنوع زيستي و بهره‌برداري "محصولات غير چوبي" اهميت ويژه‌اي دارند. اين گياهان مصارف صنعتي، دارويي و خوراكي متعددي دارند كه با برنامه‌ريزي مي‌توان به خوبي از آنها استفاده كرد. با وجود رواج داروهاي شيميايي، بسياري از داروها، منشأ گياهي دارند كه به روش صنعتي توليد مي‌شوند. هم اكنون از گياهان دارويي جنگل‌هاي شمال، اغلب به صورت خودرُو استفاده مي‌شود. درختان و درختچه‌ها، حتي آنها كه چوب مناسبي دارند، اغلب مصرف دارويي هم دارند.

گياهان دارويي جنگل‌هاي شمال هر يك پراكنندگي خاصي دارند، بعضي از آنها به وفور در بيشتر مناطق ديده مي‌شوند و برخي ديگر پراكنش محدود دارند.

گياهان دارويي جنگل‌هاي شمال، عرصه‌اي باز براي تحقيقات علمي و مصارف صنعتي‌اند، طبق بررسي‌هاي انجام گرفته 56 تيره گياهي با 127 گونه درختي و درختچه‌اي و بوته‌اي و علفي در شمال كشور وجود دارد كه از آنها محصولات فرعي به دست مي‌آيد. بيشتر اين گونه‌ها داراي خواص دارويي هستند كه با فعاليت علمي و توليد صنعتي مي‌توان بهره وافري از اين بخش به دست آورد.

حفاظت از منابع طبيعي با توليد گياهان دارويي و صنعتي

     بسياري از كشورها توسعه گياهان دارويي و صنعتي را به عنوان يكي از راه‌كارهاي جلوگيري از تخريب جنگل پيشنهاد  مي‌دهند. در حال حاضر بسياري از كشورها همچون آمريكا، چين، آلمان، فرانسه، بلژيك و بسياري از كشورهاي اروپايي سرمايه‌گذاري‌هاي عظيمي را در زمينه  گياهان صنعتي و دارويي انجام داده‌اند.

نداشتن يا پايين بودن اثرات سوء ناشي از مصرف گياهان دارويي نسبت به دارو‌هاي شيميايي، مصرف آسان و آشنا بودن ذائقه مردم با مصرف اين گياهان از مهم‌ترين علل اقبال عمومي نسبت به مصرف اين گياهان بوده و توليد گياهان دارويي و صنعتي در مقياس بزرگ‌تر مي‌تواند از جهت بالا بردن درآمد مردم و ايجاد اشتغال جديد به جاي شغل‌هايي كه باعث تخريب جنگل‌ها مي‌شود، به حفاظت منابع طبيعي كمك كند.

با توجه به اين كه اين گياهان دارويي در طولاني مدت اثر خود را نشان مي‌دهد و در كنار آن عوارض ديگري ندارد، بنابر اين در كشورهاي اروپايي و غربي مورد استقبال زيادي قرار مي‌گيرد.

متاسفانه در ايران به رغم ديرينه بودن، اين علم پيشرفت چنداني نداشته است و در خصوص تقاضاي جهاني، چنان كه نتايج مطالعات نشان مي‌دهد به دليل عدم توجه در بخش بسته‌بندي، صادرات اين گياهان فقط به صورت فله‌اي و با سود بسيار اندك انجام مي‌شود و در كشورهاي ديگر بسته‌بندي شده و با نام همان كشور با قيمت بالاتري به بازارهاي جهاني عرضه مي‌شود. اين در حاليست كه به دليل صادرات بي رويه به روشي غلط و خارج از استانداردهاي لازم، كشور ايران خود، مجبور است برخي از گياهان را به صورتي بسيار نامطلوب از كشورهاي ديگر و به صورت فله‌اي و غيربهداشتي و غيراستاندارد وارد كند و در اختيار مصرف كنندگان قرار دهد كه اين وضعيت بسيار قابل تامل و بررسي است و به طور اساسي بايد مورد بررسي قرار گيرد.

در ايران 1300 گونه منحصر به فرد گياهي وجود دارد اما اين مهم چه به لحاظ درماني و چه به لحاظ اقتصادي كمتر مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به گرايش مجدد مردم به روش‌هاي درماني ساده و طبيعي، شركت‌هاي داروسازي بزرگ دنيا تحقيقات علمي وسيعي را در زمينه طب گياهي انجام داده‌اند. ايران پيشينه بسيار پر باري در زمينه استفاده از گياهان براي درمان بيماري‌ها داشته و طب سنتي بيش از هزار سال در ايران قدمت دارد.

سهم داروهاي گياهي به دليل آموزش صحيح در مورد اين گياهان در كشورهاي پيشرفته بسيار گسترده‌تر از ايران است. اين داروها در حدود چهار درصد كل بازار دارويي كشور را تشكيل مي‌دهند كه با توجه به سابقه تاريخي و فرهنگي كشور ايران در استفاده از اين داروها، نشان مي‌دهد مسير براي رشد و توسعه اين صنعت هموار است.

به دليل نبود اطلاعات كافي و توجه نكردن بخش توليد و عرضه در زمينه تجارت گياهان دارويي، هيچ اقدام خاص و تبليغي صورت نمي‌گيرد، چون اين گياهان به دليل نداشتن استانداردهاي لازم جهت تجارت سود زيادي به دنبال ندارد. بنابر اين تبليغي هم در مورد استفاده آنها نمي‌شود.

امروزه به دليل عدم مديريت صحيح در بسته‌بندي گياهان دارويي، محصولات ايران با محصولات توليد ساير كشورها از نظر كيفيت و بسته‌بندي تفاوت فاحشي دارد و بايد براي كاهش اين تفاوت‌ها تلاش جدي صورت پذيرد.

ضرورت نگاه نو به صنعت بسته‌بندي گياهان دارويي

به دليل نبود بسته‌بندي گياهان دارويي كه در روند توليد و كشت و تجارت آنها تاثير بسزايي دارد، سهم ايران از تجارت گياهان دارويي در جهان بسيار اندك است.

به گفته كارشناسان اقتصادي به گياهان دارويي نبايد تنها به لحاظ بهداشت و درمان نگريست بلكه اين بخش از لحاظ اقتصادي نيز از جايگاه مناسبي برخوردار است.

با بر طرف كردن چالش‌هاي موجود در صادرات گياهان دارويي با كيفيت و براساس تقاضاي جهاني و با رعايت استانداردهاي كيفي مي‌توان سود بالايي به لحاظ اقتصادي از تجارت گياهان دارويي به دست آورد و از اين گذشته مي‌توان زمينه‌هاي مساعدي را جهت رقابت سالم جهاني در تجارت گياهان دارويي را فراهم نمود.

رعايت استانداردهاي مناسب جهاني جهت بسته‌بندي يكي از نكات اساسي تجارت و صادرات كالاهاست كه در مورد گياهان دارويي نيز بايد رعايت شود.

گفتني است تجارت نادرست و غيراصولي و ناموفق گياهان دارويي در كشور منجر به زيان‌هاي ديگري مانند تخريب طبيعت با روش‌هاي نامناسب كشت گياهان دارويي مي‌شود. روند رو به افزايش مصرف گياهان دارويي بدون توسعه روش‌هاي مناسب كاشت و مديريت و برنامه‌ريزي صحيح، پيامدي نگران كننده يعني تخريب طبيعت را در بر خواهد داشت.

گفتني است اگر چه قيمت گياهان جمع‌آوري شده از منشاء طبيعي و وحشي بسيار ارزان‌تر است ولي به دلايلي مانند جلوگيري از نابودي عرصه‌هاي طبيعي، عدم يكنواختي محصولات جمع‌آوري شده و در برخي موارد كيفيت پايين آنها، اجراي ناموفق عمليات پس از برداشت و در نهايت ناكافي بودن آنها به منظور پاسخگويي به نياز صنايع دارويي، بايد توليد زراعي و كشت گياهان دارويي در سطح زراعي و امثال آن و همچنين فرآوري صنعتي آنها توسط متخصصان مربوطه صورت گيرد تا بتوان با داشتن محصول با كيفيت در بخش‌هاي ديگر مثل بسته‌بندي و توزيع نيز سرمايه‌گذاري كرد.

از ديدگاه كارشناسان ضعف شناسايي، تكثير، پرورش و در نهايت فرآوري گياهان دارويي توسعه كشت اين گياهان را تحت تأثير قرار داده است.

مشكل عمده‌اي كه امروزه توسعه كشت و توليد گياهان دارويي را تحت تأثير قرار داده در درجه اول شناسايي، تكثير و پرورش آنها در محيط خارج از محيط وحش است و مشكل ديگر نبود صنايع فرآوري آن است.

استان گيلان معاون دارويي ايران

استان گيلان يكي از مستعدترين استان‌هاي كشور در زمينه رويش و كاشت گياهان دارويي است و در مناطق مختلف آن به ويژه در مناطق كوهستاني انواع گياهان دارويي مي‌رويد يا كاشته مي‌شود.

عناب، اَقطي، گزنه، گزنه سفيد، پرسياوشان، نيلوفر آبي، سرخس، كرچك، كتان، سنا، درمنه، هزارچشم، برگ بو، خرزهره، ارغوان، بنفشه، بادرنج بويه، افسنطين، ثعلب، اقاقيا، كافشه، گل رنگ، سُراب، بارهنگ،‌كنجد، سماغ، سنجد، لادن و شمشاد از مهم‌ترين گياهان دارويي هستند كه در گيلان مي‌رويند.

اين گياهان در طب سنتي براي درمان فشار خون، سرفه، بيماري‌هاي گوارشي، بيماري‌هاي قلبي، سرماخوردگي،‌تسكين اعصاب، رفع نفخ معده، تقويت ميل جنسي، بيماري‌هاي پوستي و قندخون كاربرد دارند. امروزه گياهان دارويي غير از طب سنتي در صنايع داروسازي، صنايع غذايي، صنايع شيميايي و ديگر صنايع كاربرد دارند.

توصيف خدمات

 خدمات قابل ارائه توسط اين كسب و كار خانگي شامل:

-       فروش داروهاي گياهي

-       فروش گياهان دارويي

اشتباه رايجي كه در بين اكثر افراد وجود دارد. قائل نبودن تفاوت بين گياهان دارويي و داروهاي گياهي است. گياهان  دارويي مثل زيره، رازيانه، هل يا دارچين گياهاني هستند كه برخي خواص درماني آنها كه عمدتاً بي‌ضرر با كم ضرر  هستند، به اثبات رسيده است اما داروهاي گياهي حاصل تبديل برخي گياهان به دارو دركارخانه‌هاي داروسازي و طي فرآيندي خاص و استريل هستند.

با اين توضيحات و ذكر تفاوت گياهان دارويي و داروهاي گياهي بايد گفت كه عطاري‌ها تنها حق فروش گياهان دارويي را دارند، گياهاني كه تعدادشان مشخص است و طي ساليان دراز فوايد و بي‌عارضه يا كم‌عارضه بودنشان به اثبات رسيده است. عطاري‌ها بايد گياهاني مثل گل گاوزبان كه اثر درماني‌اش براي تقويت اعصاب يا زيره براي درمان نفخ كه بر اساس تجربه‌هاي طولاني و نسل به نسل منتقل شده است را به فروش برسانند.

مسلم است كه مصرف بي رويه و بيش از حد نياز هر نوع خوراكي اعم از گياهي يا شيميايي مي‌تواند براي بدن ضرر داشته باشد. بنابر اين گياهان دارويي هم بايد به موقع و به طور صحيح مصرف شوند. حدود 95 درصد از داروهاي گياهي عضو ليست داروهاي بدون نياز به نسخه هستند يعني اين كه مي‌توان آنها را بدون نسخه از داروخانه‌ها تهيه كرد و تقريباً عوارض خاصي پس از مصرف در پي ندارند و 5 درصد باقي مانده كه به علت مصرف نا به جا عوارض دارند را بايد با نسخه از داروخانه‌ها تهيه كنيد. هم اكنون حدود 150 داروي گياهي عضو ليست داروهاي بدون نياز به نسخه در داروخانه‌هاي ايران و حدود 200 گياه دارويي در عطاري‌ها وجود دارد. عطاري فقط و فقط محل فروش گياه دارويي تغيير شكل نيافته است و نه محل تشخيص و درمان بيماري يا فروش داروهاي دست‌ساز، قرص، كپسول، شربت يا حتي گياه پودر شده، جاي دارو، تنها در داروخانه است.

بنابر اين اين كسب و كار در نظر دارد با اخذ مجوزهاي لازم، ضمن فروش گياهان دارويي، نسبت به فروش دارو‌هاي گياهي تهيه شده در لابراتورهاي واجد مجوزهاي رسمي نيز اقدام نمايد.

فرآيند ارائه خدمات

براي ارائه اين خدمات، مي‌توان با راه‌اندازي يك سايت اينترنتي و همچنين از طريق تلفن نسبت فروش محصولات اقدام نمود.

براي ارائه خدمات اينترنتي، ضروريست مراحل زير را انجام دهيد:

مرحله اول: راه‌اندازي وب‌سايت اينترنتي

براي معرفي خدماتتان و همچنين برقراري ارتباط با مشتريان و ارائه خدمات، يك وب سايت اينترنتي راه‌اندازي كنيد براي اين منظور اقدامات زير را انجام دهيد:

الف) آدرس يا دامنه مناسبي را براي سايت‌تان انتخاب كنيد. اين دامنه بايد داراي سه ويژگي باشد:

  • كوتاه و مختصر باشد تا به آساني نوشته و بيان شود
  • مرتبط با نوع كسب و كارتان باشد
  • متمايز و جديد باشد

ب) با توجه به نوع خدماتي كه مي‌خواهيد ارائه نماييد ميزبان و خدمات دهنده مناسبي براي سايت خود تهيه كنيد.

ج) سايت خود را طراحي كنيد(ابن كار را مي‌توانيد خودتان شخصاً انجام دهيد و يا اين كه از گروه‌هاي طراحي سايت استفاده كنيد)

ايجاد نام تجاري(برندينگ)

مهم‌ترين هدف از تبليغات، برندينگ يا ايجاد نام تجاري است. منظور از نام تجاري، نشان يا لوگوي تجاري يا ارسال پيام تبليغاتي شركت نيست. نام تجاري منعكس كننده احساس و نگرش مصرف كننده نسبت به محصولات يا خدمات شركت است. هيچ كلمه ديگري غنا و پيچيدگي مفهوم نام تجاري (brand) را ندارد. تنها واژه نزديك به اين كلمه، واژه شهرت است. شهرت خوب يا بد شما مانند نام تجاري شركت، خارج از اراده خودتان است. شهرت براساس خواست شما يا آن چه در باره خودتان مي‌گوييد، شكل نمي‌گيرد بلكه بيشتر حاصل نگرش ديگران در باره شماست. در اين ميان تنها كاري مي‌توان انجام داد، تأثير گذاشتن بر نظرات و قضاوت‌هاي مشتريان است.

آن چه كه باعث شكل‌گيري نام تجاري مي‌شود،‌ايجاد يك تمايز قابل توجه در مقايسه با ديگران است. به خاطر داشته باشيد عامل كليدي براي گسترش نام تجاري، رضايت مشتري است. اگر مشتريان محصول‌تان را همانگونه كه شما معرفي كرده‌ايد ارزيابي كرده و هنگام استفاده از آن لذت برده و رضايت پيدا كنند، مطمئناً آن را به ديگران هم معرفي نموده و همان چيزي را در باره شما مي‌گويند كه انتظار شنيدن آن را داريد. به اين ترتيب شما به شهرتي عالي در كسب و كار خود دست پيدا خواهيد كرد.

2. بازاريابي مستقيم

شما مي‌توانيد نامه تبليغاتي مناسبي را آماده كرده و آن را براي آدرس‌هايي كه مايل به خريد اينترنتي داروهاي گياهي و گياهان دارويي هستند، ارسال كنيد. بهتر است اين نامه در قالب ايميل باشد.

3. مشوق هاي فروش و اعطاي تخفيف

يكي از ابزارهايي كه مي‌تواند مشتريان مردد را به مشتري‌هاي مصمم تبديل كرده و آنها را براي گرفتن تصميم خريد ترغيب كند، ارائه جوايز و تخفيف‌هاي ويژه است. البته معمولاً اين امر در مورد داروهاي گياهي كمتر اتفاق مي‌افتد ولي باز هم در اين روش شما جوايز قابل توجه از قبيل گياهان دارويي تسكين دهنده اعصاب و... و يا تخفيف‌هاي ويژه‌اي را تبليغ مي‌كنيد و به قيد قرعه به تعدادي از مشتريان كه زودتر و يا بيشتر خريد كرده‌اند، اهدا مي‌گردد.

4. بازاريابي از طريق روابط عمومي

تبليغات از طريق روابط عمومي شامل روش‌ها و تكنيك‌هايي است كه زمينه گسترش شهرت و اعتبار شما را به طور مستقيم فراهم كرده و هزينه آن هم بسيار پايين‌تر از روش‌هاي ديگر است. اين نوع بازاريابي براي تاثيرگذاري به زمان بيشتري نياز داشته و ميزان فروش ناشي از آن به كندي افزايش مي‌يابد اما تاثيرگذاري پايدارتري نيز دارد. تكنيك‌هاي زير از جمله روش‌هاي بازاريابي از طريق روابط عمومي است:

-        تهيه و ارسال يك خبرنامه الكترونيكي با موضوع خدمات و محصولات شما در اين روش شما

 يك خبرنامه يا نشريه الكترونيكي حاوي مطالب آموزنده و نكات كليدي و كاربردي از موضوع فعاليت‌تان تهيه كرده و آن را براي افراد مرتبط ارسال مي‌كنيد. اين تكنيك باعث مي‌شود مشتريان، شما را به عنوان يك فرد مطلع و كارشناسي قابل اعتماد پذيرفته و چنان چه قصد خريد داشته باشند، ابتدا به شما مراجعه كنند. از آن جا كه موضوع فعاليت شما فروش داروهاي گياهي و گياهان دارويي است، شما مي‌توانيد در حوزه‌هاي مرتبط با دارو و گياهان دارويي اطلاعات مفيدي را ارائه كنيد.

-        نگارش مقاله و انتشار آن در نشريات با عنوان شخصي يا براساس نام موسسه‌تان

شما مي‌توانيد در حوزه كاري خودتان مطالبي نوشته و آنها را به صورت مقاله براي مجلات يا نشريات مرتبط ارسال كنيد تا بدون هزينه منتشر شوند.

براي نوشتن اين مقالات شما مي‌توانيد از افراد خانواده، دوستان، آشنايان يا فاميل خود كه در حوزه نگارش، سر رشته دارند كمك بخواهيد، اين كار باعث شناخته شدن شما در ميان مخاطبان مي‌شود زيرا مشتريان اغلب براي خريد يك محصول، به سراغ كساني مي‌روند كه از قبل مي‌شناسند.

برگزاري سمينارهاي كاربردي

شما مي‌توانيد يك سري سمينارهاي كاربردي در زمينه كاري خود برگزار نموده و از علاقمندان دعوت كنيد به طور رايگان يا در ازاي پرداخت هزينه‌اي كم در آن حضور يابند.

حضور در سمينار‌ها، كنفرانس‌ها، همايش‌ها و... بخصوص در حوزه‌هاي مرتبط با مقوله گياهان دارويي و داروهاي گياهي بسيار مفيد است زيرا شما را قادر مي‌سازد با بسياري از افراد مهم در اين حوزه مرتبط شويد. شركت در مراسم‌هاي مختلف شما را قادر مي‌سازد با بسياري از افراد مرتبط شويد.

مخاطرات و آفت‌هاي اين شغل و نحوه پيشگيري آنها

1.  سهل‌انگاري و حرفه‌اي عمل نكردن بسياري از فعالان بخش خدمات از يك سو و نامريي بودن و ناملموس بودن اين خدمات، موجب ذهنيت بدي در جامعه نسبت به فعالان اين حرفه شكل گرديده است كه شرايط كار را براي شما دشوار مي‌كند. البته همين موضوع به عنوان يك فرصت تلقي مي‌گردد و بسياري از مشتريان تشنه دريافت خدمات با كيفيت و حرفه‌اي هستند كه اگر خوب عمل كنيد مي‌توانيد بازار خوبي را به دست آوريد.

2.  فرهنگ ضعيف استفاده از گياهان دارويي در چرخه درمان كشور

3.  رويكرد ضعيف پزشكان به تجويز داروهاي گياهي؛ به طور كلي اگر پزشكان رغبت بيشتري به تجويز داروهاي گياهي براي درمان بيماران داشته باشند، ظرف مدت كوتاهي خواهيد ديد كه صنعت گياهان دارويي در كشور متحول خواهد شد. در حال حاضر متاسفانه از هر 500 نسخه‌اي كه پزشكان تجويز مي‌كنند، ميزان تجويز داروهاي گياهي تقريباً صفر است. البته در حال حاضر اقداماتي براي تربيت پزشكان حوزه طب سنتي در حال انجام است.

توصيه‌هايي براي بهبود و توسعه شغلي

اين كسب و كار كوچك به دليل ماهيت خاص خود نمي‌تواند در ابتداي راه‌اندازي از روش‌هاي پر هزينه تبليغاتي براي معرفي محصولات و خدماتش استفاده نمايد. مديران اين كسب و كار بايستي به دنبال روش‌هاي كم هزينه‌تر باشند. در اين جا سعي شده است كه روش‌هاي كم هزينه كه الزاماً الكترونيكي نيستند، معرفي شوند. شما مي‌توانيد مشابه اين روش‌ها را براي بازاريابي الكترونيكي هم مورد استفاده قرار دهيد.

1-  بهتر است آگهي‌هاي خود را به صورت كارت چاپ كرده و براي مشتريان خود در بازار هدف خود ارسال كنيد.

مشتريان كارت‌هايي را مي‌خوانند كه كوتاه و خلاصه باشد. يك آگهي كوچك روي يك كارت پستال مي‌تواند بازديدكنندگان زيادي را به وب‌سايت شما بياورد و اين خود مي‌تواند باعث افزايش ارائه خدمات شما شود. هزينه اين كار معمولاً زياد نيست.

2-  يك روش بازاريابي معمولاً براي هميشه براي همه كسب و كارها موفق نيست، بنابر اين روش‌هاي بازاريابي خود را مرتب عوض كنيد و در استفاده از اين روش‌ها خلاق باشيد.

مشتريان شما اگر متن آگهي شما عوض نشود خسته مي‌شوند، البته خود شما هم از اين تكرار خسته خواهيد شد. بازاريابي مي‌تواند مفرح باشد بنابر اين مزيت‌هاي استفاده از روش‌هاي متنوع بازاريابي براي برقراري ارتباط با مشتريان با ارزش خود استفاده كنيد. اما در انتخاب روش‌هاي بازاريابي خود دقت كنيد. هميشه براي يك بازاريابي موفق بايد بر اساس يك طرح بازاريابي عمل كرد. سعي كنيد در طرح بازاريابي خود از روش‌هاي متنوع استفاده كنيد. هميشه نظر مشتريان خود را در مورد روش‌هايي كه به كار برده‌ايد جويا شويد اين نظريات مي‌توانند موفقيت طرح بازاريابي شما را تضمين كند.

3-  كمك به مشتريان براي يافتن محصولات مناسب

اگر مي‌خواهيد براي مشتري خود بروشور معرفي محصولات را بفرسيتد، مي‌توانيد بروشور يا كارت خدماتي را كه فكر مي‌كنيد براي مشتري شما مفيد است را هم بفرستيد. اين كار مي‌تواند به مشتري شما در يافتن  خدمات و يا محصولات مناسب كمك زيادي بكند و مشتري شما را راضي نگه دارد.

4-  جواب تلفن‌هاي خود را متفاوت بدهيد

سعي كنيد كه شفارش‌هاي خاصي را در هر بار جواب دادن تلفن، به مشتري خود ارائه كنيد. بيشتر شركت‌ها پيام‌هايي را از پيش ضبط شده دارند كه وقتي مشتري پشت خط مي‌ماند آنها را براي مشتري پخش مي‌كنند. شما مي‌توانيد اين كار را خودتان انجام دهيد. از نظر مشتري تفاوتي ندارد كه اين پيام از قبل ضبط شده يا اين كه زنده ارائه شده است. براي استفاده از اين روش مطمئن شويد كه پيام شما براي مشتريان شما جذاب باشد. اگر مشتري شما از راه دور تماس مي‌گيرد، با ارائه آگهي‌هاي طولاني وقت و پول مشتري خود را به هدر ندهيد.

5-  استفاده از دست نوشته

سعي كنيد در تمام نامه‌هايي كه براي مشتري خود مي‌فرستيد، از دست نوشته و يا مهرهاي مخصوص يا برچسب‌هاي خاص استفاده كنيد به خاطر داشته باشيد اين نوشته در صورتي به طور كامل خوانده مي‌شوند كه خلاصه و كوتاه باشند، بطوري كه بيننده بتواند آن را در كمتر از ده ثانيه بخواند.

6-  خبرنامه

آيا مي‌دانيد هزينه فروش به يك مشتري جديد شش برابر بيشتر از فروش به مشتري قديمي است؟ شما با استفاده از خبرنامه مي‌توانيد بازاريابي خود را بر روي مشتريان قديمي خود متمركز كنيد. اگر هزينه خبرنامه چاپي براي شما زياد است، مي‌توانيد با استفاده از پست الكترونيك اين كار را با هزينه بسيار پاييني انجام دهيد. هميشه در خبرنامه خود مي‌توانيد پيشنهاد فروش ويژه‌اي را به مشتري قبلي خود ارائه كنيد.

7-  سمينار

ارائه سمينار در زمينه كار خودتان يا شركت در سمينارهاي مرتبط مي‌تواند نقش بسيار زيادي در معرفي كسب و كار شما داشته باشد.

8-  به خاطر داشته باشيد كه عامل كليدي در گسترش نام تجاري، جلب رضايت مشتري است. اگر مشتريان هم محصول شما را همانطور كه خودتان معرفي كرده‌ايد، ارزيابي نموده و با استفاده از آن نيازشان را برآورده كرده و رضايت‌شان تامين گردد، مطمئناً اين خدمات را به ديگران هم معرفي كرده و در باره شما همان چيزهايي را مي‌‌گويند كه انتظار داريد. به اين ترتيب شما به شهرت خوبي در كسب و كارتان دست پيدا مي‌كنيد. در عوض مشتريان ناراضي در باره شما تبليغ منفي كرده و ديگران را از دريافت خدمات از شما منصرف مي‌كنند. براساس تحقيقات به عمل آمده، تأثير مشتريان ناراضي به مراتب بيشتر است. به طور معمول يك مشتري ناراضي مي‌تواند بيش از ده نفر را از دريافت خدمات شما باز دارد؛ اين در حاليست كه مشتريان راضي حدود سه نفر را به دريافت خدمات از شما تشويق مي‌كند. اين امر نشان دهنده اهميت جلب رضايت مشتري و دليل اثرگذاري شديد نگرش منفي آنها بر روي كسب و كار است. به همين دليل است كه همواره بايد به دنبال جلب رضايت مشتري باشيد.

9-  با توجه به اين كه اين كسب و كار با همكاري شبكه‌اي از متخصصين و كارشناسان صورت مي‌گيرد، شما به عنوان مدير اين كسب و كار بايد توانايي بالايي در زمينه‌هاي زير كسب نماييد:

  • برنامه‌ريزي و هماهنگي
  • مديريت زمان و هزينه
  • كار گروهي

سازمان‌ها و مراكزي كه با اين شغل مرتبط هستند

-       وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي

-       وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي

-       شهرداري‌ها

-       بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري

معرفي مشاغل مرتبط و مكمل

-       توليد كنندگان داروهاي مختلف گياهي

-       پرورش دهندگان گياهان دارويي

-       عرضه كنندگان و عمده‌فروشان داروهاي مختلف گياهي و گياهان

-       شركت‌هاي مختلف با زمينه‌هاي كاري مرتبط با داروهاي گياهي

-       صاحبان سايت‌هاي مرتبط با فروش اينترنتي داروهاي گياهي و گياهان دارويي

معرفي منابع آموزشي و تخصصي مورد نياز

-       گياهان دارويي، تاليف دكتر پيام معاوني

-       گياه درماني نوين، شركت داروسازي باريج اسانس

-       تجارت الكترونيك، سهيل سرمد سعيدي، وحيدررضا ميرابي، نشر پرسمان

-       تجارت الكترونيكي، رامين مولاناپور، نشر سهادانش

سايت‌ها:

http://attarishop.com

http://emamrezateb.com
سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد