يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 3097
 بازدید امروز : 147
 کل بازدید : 3599686
 بازدیدکنندگان آنلاين : 4
 زمان بازدید : 0/2969
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
گل شاه‌پسند

گل شاه‌پسند


 این گیاه رنگارنگ باغچه ای به مراقبت بسیار اندکی نیاز دارد و پروانه‌ها و پرندگان شهدنوش را به خود جذب می‌کند.


گلِ شاهپسند زیبا و معطر است. این گیاه بومی بریتانیا است. این گلِ کلاسیک نسبت به خشکی بسیار مقاوم است. این گیاه گل‌های بزرگ و درخشانی در رنگ‌های مختلف از بنفش پررنگ، ارغوانی، قرمز گرفته تا صورتی تولید می‌کند. شاهپسند از اواسطِ تابستان تا پاییز شکوفه می‌دهد. این گیاه در تخت‌های گل، محفظه‌های پشتِ پنجره، باغ‌های سنگی و گلدان‌ها کاشته می‌شود. از این گیاه می‌توانید برایِ پوشاندنِ زمین استفاده کنید.


اکثرِ گونه‌های این گیاه تا ارتفاعِ 02 تا 03 سانتیمتر رشد می‌کنند و حدودِ 03 سانتی‌متر عرض دارند. بنابراین گزینه‌های بسیار خوبی برای پوشش دادنِ زمین به حساب می‌آیند.


تکثیر


گل شاهپسند از دانه تکثیر داده می‌شود، اما به آسانی جوانه نمی‌زند. توصیه می‌کنیم که صفحه‌هایِ خاکِ مخصوصِ جوانه‌زنی استفاده کنید تا احتمالِ جوانه زدنِ دانه‌ها را افزایش دهید. بذرها را 6 تا 8 هفته قبل از آخرین یخبندان در منطقه‌تان در خانه در صفحاتِ خاکِ مخصوص به جوانه زنی وادارید. همچنین می‌توانید نهال‌های کوچک و آماده این گیاه را در بهار از گلفروشی‌ها خریداری کنید.

هنگامِ کاشتِ نهال‌های کوچکِ شاهپسند در باغتان بینِ هر دو گیاه 45 تا 06 سانتیمتر فاصله بگذارید تا آزادانه بتوانند رشد کنند و گسترش یابند.


مراقبت از شاهپسند


این گیاه نورِ کامل تا نیمه کاملِ خورشید را ترجیح می‌دهد. در خاکِ متوسط به‌خوبی رشد می‌کند. خاکِ این گیاه باید زهکش باشد. قبل از کاشتِ این گیاه به خاک یک تقویت کننده کلی اضافه کنید (به‌ویژه اگر خاک ضعیف است).

این گیاه هنگامی‌که ریشه بگستراند به مراقبت کمی نیاز دارد و در فضایی که در اختیارش گذاشته‌اید رشد کرده و گسترده می‌شود.


آفات و بیماری‌ها


آفات و بیماری‌ها در این گیاه زیاد رایج نیستند. اما اگر حمله آفات یا بیماری رخ داد، در همان مراحلِ اولیه با حشره‌کش‌ها، دور کننده‌های حشرات و یا قارچ کش‌ها مشکل را مهار کنید. 

مترجم: نغمه خالقی

منبع: www.gardenersnet.com


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد