دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2163
 بازدید امروز : 103
 کل بازدید : 3599894
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/3595
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
گیاه برگ انجیری

گیاه برگ انجیری

 برگ های این گیاه با ظاهر جالب و پنیر مانند خود می توانند زینت بخش آپارتمان شما باشند.

برگ انجیری یک گیاه تزیئنی گرمسیری است که ریشه‌های هوایی دارد که از ساقه به پایین خم می‌شوند. این ریشه‌ها به آسانی به زمین می‌رسند و به گیاه خصوصیاتی مانند برگ مو می‌دهد. این گیاه نام انگلیسی خود (یعنی گیاه پنیرِ سوئیسی) را از برگ‌های بزرگ قلبی شکل خود می‌گیرد که پس از گذشت زمان سوراخ‌هایی سطح آن را می‌پوشاند که مشابه پنیر سوئیسی می‌شود.

 

این گیاه نور کامل را ترجیح می‌دهد، ولی به سایه نسبی هم عادت می‌کند. خاک غنی شده از کود با زهکشی کافی را ترجیح می‌دهد. این گیاه در آب و هوای گرم رشد می‌کند و به رطوبت بالایی نیاز دارد. اصلاً تحمل سرما را ندارد، بنابراین باید قبل از کاشت آن این مسئله را در نظر گرفت. بیشتر گیاهان می‌توانند به صورت خانگی رشد کنند و در سبد‌ به بهترین نحو عمل کنند. به خاکتان فرصت دهید تا بین آبیاری‌ها خشک هم شود.

 

چگونه آن‌ها را به گلدان بزرگ‌تر انتقال دهیم و یا قطع کنیم؟

می‌توانید این کار را با انتقال دادن آن به ظرف بزرگ‌تری که مملو از خاک غنی است و زهکشی و هواگیری مناسبی دارد، انجام دهید. قبل از انتقال مطمئن شوید اتصال ریشه‌ها را شُل کردید. این گیاه به حمایت و نگهداری ویژه‌ای نیاز دارد.

 

در صورتی که تمایل دارید پایه آن روی خزه رشد کند، فرصت مناسبی است. پایه خزه مانند را به همراه گیاه در گلدان جاسازی کنید. آرام پایه را با نخ به ساقه گره بزنید. مرتباً پایه را از خزه پاک کنید. پس از انتقال به ظرف بزرگ‌تر به آن آب بدهید. چون رشد این گیاه می‌تواند غیر قابل‌کنترل شود، باید با هرس کردن آن را کنترل کنید. می‌توانید هر زمانی که گیاه بسیار بلند شد یا کنترل ریشه‌های هوایی سخت شد، به خصوص هنگام رشد روی پایه خزه، آن را هرس کنید.

 

طریقه تکثیر گیاه برگ انجیری:

این گیاه توسط دانه یا قلمه زنی ساقه منتشر شود. تنها لازم است قلمه‌های ساقه را کنار مقطعی از ساقه قرار دهید. این کار را می توانید با بریدن یک گره برگی انجام دهید. برگ اولِ نزدیک پایه قلمه را جدا کنید و گره را در خاک بکارید. می‌توانید در صورت تمایل از هورمون‌های محرک ریشه هم استفاده کنید، اما این کار ضروری نیست. خوب آبیاری کنید تا به خوبی زهکشی شود. بهتر است قلمه را قبلا در آب قرار دهید تا هنگام جابجایی خوب جایش را پیدا کند. گیاه را 3-2 هفته در آب قرار دهید، سپس به گلدان حاوی خاک غنی شده انتقال دهید.

 

هم چنین می‌توانید خزه را دور ساقه در ریشه‌های کوچک هوایی و محل انشعاب برگ بپیچانید و آن را با نخ سر جایش ثابت کنید.

 

این مقطع را در کیسه‌ای قرار دهید و سر آن را گره بزنید. در عرض چند ماه ریشه‌های جدیدی شروع به رشد می‌کنند.

مترجم: نغمه خالقی

منبع: www.gardeningknowhow.com


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد