پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5352
 بازدید امروز : 182
 کل بازدید : 3600896
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3281
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
نمايشگاه ريحانه بركت


                    بسمه تعالي

گزارش برپايي نمايشگاه ريحانه بركت مهر92

تهران - فرهنگسراي بزرگ رازي


نمايشگاه: 15/07/92 الي 23/07/92 به مناسبت روز جهاني زنان روستايي

شروع: 15/07/92 مقارن با سالروز ازدواج اميرالمومنين علي(ع) و حضرت زهرا(س)

اتمام: سه شنبه 23/07/92 روز عرفه

گستره نمايشگاه: ملي

موضوع و معرفي نمايشگاه: صنايع غذايي و كشاورزي- صنايع دستي و سنتي- از توانمنديهاي زنان سراسر كشور

تعداد غرفه ها: 120 غرفه

ساعات كار : همه روزه از 9:30 الي 22


گذري كوتاه بر نمايشگاه:

جشنواره دستاوردهاي اشتغال و كارآفريني زنان روستايي و عشايري با حضور كارآفرينان و توليدكنندگان برتر از سراسر كشور به مناسبت روز جهاني زن روستايي به همت وزارت جهاد كشاورزي- مركز جامع توانمندسازي زنان و خانواده و مشاركت و پشتيباني مركز امور زنان و خانواده رياست جمهوري- سازمان ميراث فرهنگي- صنايع دستي و گردشگري -سازمان رفاه و خدمات اجتماعي شهرداري تهران- مركز توانمندسازي و مشاركتهاي مردمي شهرداري تهران-  سازمان فني و حرفه اي- سازمان صدا و سيما- فرهنگسراي مترو- كانون زنان بازرگان اتاق ايران -  شركت بين المللي  قائم  و فرهنگسرا و شهرداري منطقه 11برگزار گرديد.


مهمترين هدف برپايي اين نمايشگاه را مي‌توان در موارد زير به تامل نشست:

1.      ايجاد حس خودباوري و اعتماد به نفس در بانوان و جوانان

2.      به معرض نمايش گذاردن اشتغال و توانمنديهاي زنان سراسر كشور با سرمايه و هزينه كم جهت الگو دادن به خانواده ها

3.      كمك به توليدكنندگان براي فروش محصولات و توليدات خود

4.      تجليل از بانوان كشاورز- دامپرور- صنعتگر و تشويق آنان براي توليدات بيشتر و بهتر

5.      معرفي صنايع دستي- كشاورزي- دامي اقوام مختلف ايراني و توسعه مبادلات بومي داخلي و خارجي

6.       تلاش در بالا بردن كميت و كيفيت محصولات و كاربردي كردن صنايع دستي

7.      شناساندن و معرفي بانوان هنرمند و توانمند روستايي و عشايري به مردم

8.      كمك به شناخت بازار و بازاريابي

9.      معرفي زنان روستايي و عشايري و توليداتشان به جامعه شهري

10.  فروش و معرفي كالا و گرفتن سفارش

11.  جلب توجه مسئولان نسبت به زنان توليدكننده روستايي و ايجاد فرصت برقراري ارتباط با آنان

12.  ايجاد ارتباط و تبادل تجربيات بين توليدكنندگان

13.  آشنايي توليدكنندگان با دفاتر مشاوره در وزارتخانه‌ها

14.  برگزاري دوره هاي آموزش مهارت در طي برگزاري جشنواره

15.  عرضه مستقيم محصولات سالم كشاورزي

16.  آشنايي و تعامل زنان بازرگان با زنان كارآفرين روستايي و عشايريدر نمايشگاه ريحانه بركت بيش از 210 بانو در قالب شركت كارآفرين،  شركت‌هاي تعاوني، صندوق‌هاي خرد زنان روستايي و عشايري آخرين دستاوردهاي خود را در زمينه صنايع دستي-  غذايي- كشاورزي و دامي در محيطي به ابعاد  بالغ بر 2600 متر مربع فضاي نمايشگاهي و 120 غرفه در فرهنگسراي رازي جنب درياچه به معرض نمايش گذارده بودند. اين نمايشگاه در عصر روز 15 مهرماه هم‌زمان با سالروز ازدواج خجسته حضرت زهرا(س) و حضرت علي(ع) افتتاح و در روز 23مهرماه روز جهاني زنان روستايي كه مقارن با روز عرفه نيز بود، به پايان رسيد.مراسم افتتاحيه با حضور مديران، مسئولين كشوري، غرفه داران و بازديدگان كنندگان

در عصر روز 15 مهرماه1392 برگزار گرديد. 

اين مراسم با توجه به تقارن اين روز با ازدواج حضرت علي (ع) و حضرت زهرا(س)

با نورافشاني و برپايي جشن بزرگي افتتاح شد.

سخنران اول:

حجه الاسلام عالمي نماينده ولي فقيه وزارت جهاد كشاورزي اولين سخنران برنامه افتتاحيه نمايشگاه ريحانه بركت بود. او ضمن تبريك و خسته نباشيد به كليه دست‌اندركاران به مناسبت روز افتتاحيه كه همانا سالروز ازدواج خجسته امير مومنان با حضرت زهرا (س) بود اشاره كرد و گفت اين ازدواج ميمون كانوني الهي از سوي دو  معصوم است همانا شايسته است دامان اين ازدواج الهي محل تربيت فرزنداني قرار گيرد كه خود نايب امام محسوب مي‌شوند و بعد هم امامت را عهده دار مي‌گردند.

سخنران دوم:

جناب آقاي پورهمت سخنران دوم افتتاحيه جشنواره زنان روستايي و عشايري بودند. ايشان ضمن تشكر از حضور بانوان توانمند و فعال در اين نمايشگاه گفتند: برپايي اين نمايشگاه آن هم در سال حماسه اقتصادي عرصه اشتغال و كارآفريني را كم‌بها و بي‌ارزش مي داند و تأكيد كردند اشتغال خانگي ضمن حركت در جهت خودكفايي و تأمين اقتصادي خانواده به صيانت از كانون گرم خانواده نيز مي‌پردازد.

سخنران سوم:

معاون سازمان صنايع دستي و گردشگري كشور جناب آقاي مهندس رحمتي بودند.ايشان ضمن ارائه آمار گفتند:دغدغه اصلي تمامي دولت‌ها اشتغال است لذا صنايع دستي به خصوص براي كشورهايي كه از صنايع دستي شاخصي بر خوردارند، مي‌تواند يكي از راه‌هاي كاهش دغدغه و تأمين اشتغال براي متقاضيان كار باشد و اين مسئله فقط مختص كشورهاي غيرپيشرفته نيست چرا كه 60 درصد از مشاغل مردم كشور آمريكا نيز به مشاغل خانگي و صنايع دستي اختصاص دارد.

وي در پايان ضمن تشكر از گروه‌هاي شركت‌كننده گفت : سازمان صنايع دستي و گردشگري ،بانوان توليد كننده و شاخص را از سراسر كشور براي شركت در اين نمايشگاه دعوت كرده است .اين دعوت همچنين از سوي جهاد كشاورزي براي حضور بانوان كشاورز و دامپرور نيز صورت پذيرفته است ولي خوشحالم از اينكه بگويم غرفه‌هاي بانواني كه از سوي جهاد كشاورزي نيز دعوت شده بودند سراسر با صنايع دستي مزين گرديده بود و آنها توانمندي‌هاي خود را نيز در اين خصوص به معرض نمايش گذارده بودند.

 

سخنران چهارم:

آخرين سخنران برنامه افتتاحيه به سخنان مذهبي توسط خانم چين‌چيان اختصاص يافت. وي پيوند آسماني بين دو معصوم را (حضرت علي (ع) با حضرت زهرا (س)) با وساطت پيامبر اكرم (ص) و رضايت پروردگار به مردم معرفي كرد و گفت ما مي‌بايست ويژگي‌هاي يك خانواده مطلوب را از زندگاني اين عزيزان احصاء كنيم. چرا كه آنها براي ازدواج تفكر، توكل و تشخيص را همواره موردنظر داشته‌اند و اين كاري است كه مي‌بايست جوانان قبل از ازدواج خود به آن بپردازند.

با اينكه زندگاني پر از معنويت حضرت زهرا (س) و علي (ع) از سختي‌هاي بسياري برخوردار بود و بارها اميرمومنان به واسطه حضور در جنگ در منزل و كنار خانواده نبودند، حتي بارها زخمي شدند، يا هميشه كار مي‌كردند اما باز هم بدهكار بودند و ... اما مي‌بينيم هرگز در اين زندگاني گله و شكايت جايگاهي نداشته است چرا؟ چون در زندگي آنها رنگ خدا وجود داشت آنها در همه حال خدا را ناظر بر احوالشان مي‌ديدند لذا همواره با وجود مشكلات با شادي و سرور و عشق كنار هم زندگي مي‌كردند آنها به يكديگر اعتماد  داشتند كه خود اين اعتماد پايه محبت است نسبت به يكديگر با ادب و احترام متقابل رفتار مي‌كردند آنها ايده‌آل‌هاي فوق‌العاده و دست نيافتني را در يكديگر جستجو نمي‌كردند آنها منافع جمعي را بر منافع فردي خود ترجيح مي‌دادند آنها هردو نسبت به تربيت فرزندان مسئوليت پذير بودند اينها و ده‌ها شاخص ديگر از امتيازات زندگي معنوي اين دو معصوم است كه همه امكان تحقق در جامعه‌ي ما را دارد و اين ويژگي‌ها هيچ ربطي به معصو ميت و امامت آنها ندارد كه بگوييم آنها امام و معصوم بوده‌اند، ما كجا و آنها كجا و ... .


 

 

نحوه چينش و حضور شركت كنندگان در جشنواره:

زنان توانمند روستايي و عشايري شركت كننده در جشنواره، از سوي وزارت جهاد كشاورزي، سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، مركز توانمندسازي و مشاركت‌هاي مردمي سازمان رفاه خدمات و مشاركت‌هاي اجتماعي شهرداري تهران دعوت شده بودند. تعداد 37 غرفه به كارآفرينان سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري و 41 غرفه به كارآفرينان جهاد كشاورزي،  6 غرفه به دانشجويان هنرمند و كارآفرين، 15 غرفه به بانوان توانمند دعوت شده از سوي مركز توانمندسازي و مشاركتهاي مردمي شهرداري تهران و14 غرفه به سازمان فني و حرفه اي تحت عنوان گذر مهارت و دفاتر مشاوره سازمان صنايع دستي، جهاد كشاورزي، سازمان فني و حرفه‌اي و زنان بازرگان، بيمه عمر و زنان خانه دار و راديو جشنواره و غرفه ياران صلوات و دفتر نمايشگاه اختصاص يافت . در اين تركيب حضور نيز سياه چادر ها جلوه خاصي داشت كه علاوه بر ايجاد تنوع و ارتقاء كمي و كيفي آثار ارائه شده موجب ايجاد جذابيت جهت حضور مردم و استقبال آنان از نمايشگاه شد. 


آثار ارائه شده در نمايشگاه:

محصولات غذايي همچون گياهان دارويي- زغفران- عسل- انواع نان و شيريني سنتي- خشكبار- ترشيجات- محصولات لبني- محصولات كشاورزي و ارگانيك و... در معرض ديد و خريد بازديدكنندگان قرار گرفته بود.

 نمايشگاه، صنايع دستي، معرف  صنايع دستي بومي مناطق بود. به عنوان مثال آثار سوزن دوزي بانوان سيستان و بلوچستان در خور تحسين بود. يا بافت‌هاي حصيري مردم گيلان چشم نواز بودند. گليم- تابلو فرش- سراجي- پته دوزي- سفال و سراميك- زيور آلات سنتي- لباس‌هاي محلي- خاتم كاري- فيروزه كوبي- قلم زني- معرق كاري- منبت- پوستين دوزي سنتي- تراش سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي- حكاكي روي تخم شترمرغ- جاجيم بافي- و ده‌ها دست سازه كم نظير حكايت از توان و هنر زن ايراني داشته و دارد. 

ويژگي هاي برجسته نمايشگاه:

1.      تقارن زمان برگزاري نمايشگاه با سالروز ازدواج خجسته حضرت زهرا(س) و حضرت علي(ع) تا شب عيد بزرگ مسلمين عيد سعيد قربان(عيد تا عيد)

2.      اجراي سازهاي سنتي زنده توسط نوازندگان محلي در محل و اطراف نمايشگاه به صورت سيار3.      اجراي برنامه هاي شاد زنده شامگاهي با حضور مجريان و نوازندگان و خوانندگان سرودهاي شاد و نورافشاني به جز  شب شهادت امام محمدباقر(ع) و همچنين برپايي مسابقات قرآني در تمام شبهاي برپايي نمايشگاه كه با استقبال بسيار زياد مردم مواجه بود.

4.      برگزاري افتتاحيه و اختتاميه رسمي

5.      نقاشي بر روي صورت كودكان جهت لذت بردن آنها از حضور در نمايشگاه


6.       برپايي كارگاه هاي آموزشي با عنوان نقش عزت نفس و خودباوري در كار و مسئوليت اجتماعي با توليت سركار خانم منتظر الظهور

7.      برپايي كارگاه هاي آموزشي با عنوان كسب و كار بدون سرمايه اوليه با حضور سركار خانم دكتر مهاجراني

8.      برپايي كارگاه هاي گذر مهارت توسط مربيان و كارآفرينان سازمان فني و حرفه‌اي براي معرفي رشته هاي هنري و نحوه فعاليت و جذب مخاطب و ايجاد انگيزه جهت ورود مردم به اين عرصه به منظور اشتغالزايي

9.      حضور كانون زنان بازرگان ايران در نمايشگاه به صورت پويا و ارائه مشاوره به غرفه داران و بازديدكنندگان

10.  اختصاص غرفه‌اي به ياران صلوات كه با برگزاري: مسابقات قرآني-پخش تراكت-پاسخ به سوالات علاقمندان و  عضو گيري حضوري موجب بالا بردن روح معنوي نمايشگاه گرديده بود.

11.  اختصاص 6 غرفه به تعدادي از دانشجويان هنرمند سراسر كشور براي معرفي و عرضه دست سازه هاي خود

12.  حضور و اجراي زنده راديو جشنواره در دو نوبت صبح و عصر در نمايشگاه و معرفي غرفه داران و آثار فاخر آنان از صنايع دستي تا توليدات ُغذايي- كشاورزي و دامي

13.  برپايي سه سياه چادر كه معرف آداب و رسوم عشاير كشورمان بود، جايگاه خاصي در نمايشگاه داشت.
14.  حضور بانوان توانمند روستايي و عشايري با لباس‌هاي محلي در نمايشگاه

15.  پذيرايي و تامين غذاي غرفه داران و ميان وعده هاي آنان توسط خيريه قدرعلوي

16.  ارائه غرفه و اسكان و غذا و ميان وعده هاي رايگان به غرفه داران

17.  اهدا لوح تقدير به كليه شركت كنندگان در نمايشگاه

18.  برگزاري دعاي عرفه در فضاي نمايشگاه و دادن افطاري وآش صلواتي به روزه داران

19.  برپايي ميزهاي مشاوره به شرح ذيل:

  • ميز مشاوره اختصاصي در حوزه فعاليت‌هاي جهاد كشاورزي
  • ميز مشاوره اختصاصي در حوزه فعاليت‌هاي سازمان فني و حرفه اي
  • ميز مشاوره اختصاصي در حوزه فعاليت‌هاي كار و امور اجتماعي
  • ميز مشاوره اختصاصي در حوزه فعاليت‌هاي صنايع دستي
  • ميز مشاوره اختصاصي در حوزه فعاليت‌هاي بازرگاني
  • ميز مشاوره اختصاصي در حوزه فعاليت‌هاي بيمه مستمري زنان خانه دار
  • ميز مشاوره اختصاصي در حوزه فعاليت‌هاي بيمه عمر و سرمايه


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد