دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2516
 بازدید امروز : 108
 کل بازدید : 3599899
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/5471
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
نقش عزت نفس و خودباوري در كار و مسئوليت اجتماعي


كارگاه آموزشي:

موضوع: نقش عزت نفس و خودباوري در كار و مسئوليت اجتماعي

 مدرس : سركار خانم دكتر منتظر الظهور

مكان: فرهنگسراي رازي - نمايشگاه ريحانه بركت

مدت 10 روز - مهر 1392

v     اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست؟ اعتماد به نفس واقعی و حقیقی ان است که قبل از این که در کاری موفق شویم نوعی اعتماد به توانایی خود برای انجام ان کار داشته باشیم. "عزت نفس" یک منبع انرژی است . یک چتر وسیعی است که" اعتماد به نفس" زیر سایه آن است . اعتماد به نفس یعنی دیدن خود به عنوان فردی توانا با کفایت دوست داشتنی و منحصر به فرد. کفایت یعنی توانایی که درحد کافی وتسلط بر امور باشد . منحصر به فرد یعنی با توجه و در نظر گرفتن تفاوت‌های فردی

به تعبیر دیگر اعتماد به نفس: احساس و شناختی است که هر فرد از توانایی ها و محدودیت‌های بیرونی و درونی خود دارد.

بنا براین وقتی که اعتماد به نفس وخود باوری خود را بر اساس آنچه به راستی هستید ونه بر اساس موفقیت‌ها و دست یا بی ها یا شکست ها وناکامی های خود بنا می کنید، چیزی را در خود خلق می نمایید که هیچ کس وهیچ چیز یارای گرفتنش را از شما نخواهد داشت. حال با توجه به مفاهیم بالا می توان گفت که اعتماد به نفس واقعی همواره در درون خود شما تولید می شود نه از بیرون. اعتماد به نفس واقعی زاییده‌ی تعهد شما به خودتان است. این تعهد که هر آنچه لازم باشد انجام خواهید داد تا به خواسته ها و نیازهایتان برسید.

اعتماد به نفس باور شخصی شماست نسبت به روح خودتان به عنوان یک انسان، اعتماد به نفس حقیقي این نیست که نترسیم، بلکه آن است که بدانید و مطمئن باشید با این که می‌ترسید اما بی گمان دست به عمل خواهید زد.

اعتماد به نفس آن است که باور داشته باشید می توانید وتوانایی آن را دارید که تمام توانتان را به کار بگیرید و شرایط و اوضاع زندگی را آن گونه که مطلوب و دلخواه شماست تغییر دهید.


v      انواع اعتماد به نفس

-  اعتماد به نفس رفتاری: به معنای قابلیت و توانایی در عمل کردن و انجام دادن کارهاست. از کارهای ساده گرفته تا کارهای سخت همانند جامه عمل پوشاندن به رویاهایتان. این همان نوع از اعتماد به نفس است که مورد نظر اغلب ماست.

-   اعتماد به نفس احساسی و عاطفی: به معنای توانایی در تسلط و به کنترل در آوردن دنیای احساس و عواطف شماست. این که بدانید چه احساساتی دارید، معنای آن‌ها را بفهمید و بتوانید انتخاب‌های احساسی درست بکنید و از خود در مقابل درد و رنج روحی و لطمه ها وصدمه‌های عاطفی محافظت کنید و بدانید چگونه روابطی صمیمی، سالم وماندگار خلق نمایید.

-   اعتماد به نفس روحی ومعنوی: این نوع از اعتماد به نفس همانا اعتماد و ایمان شما به جهان هستی وکل آفرینش و موجودات است. این ایمان روحی که زندگی، هدف و نهایتی مثبت را در پی خواهد داشت و شما به خاطر هدفی این جا هستید و زندگی 70 - 80 - 90 ساله‌اتان برروی این کره خاکی هدف و مقصودی را دنبال می‌کند.


v     چگونه اعتماد به نفس را در خود تقویت کنیم ؟

من معتقدم براي تقویت اعتماد به نفس در خود بايد اصولي را مد نظر قرار دهيم.

اول - گذشته را بپذیرید وآ ینده را دگرگون کنید

شما باید بدانید که گذشته را نمی توان تغییرداد اما آینده هنوز آفریده نشده است. آینده چیزی نیست جز اندیشه‌های شما وکوشش برای آفریدن . منظور ما این است که در بند گذ شته نباشید نه اینکه از تجربیات ، خطاها و شکست‌های گذشته درس نگیرید .پس باید عاقلانه به گذشته نگاه کرد و اندیشه و وقت خود را صرف چیزی کنیم که توان آفریدن ودگرگون ساختن آن را داریم.

دوم - درباره اهدافتان با خود گفتگو کنید

اهداف را به صورت جملا تی مشخص در آورید و به خود بگویید آن هم به صورت جملات مثبت. اهداف باید واقعی و معقول باشند نه بلند پروازانه که دسترسی به آنها ممکن نباشد و نه پیش پا افتاده که ارزش کوشیدن را نداشته باشند. اهداف معقولی برای هرساعت روز، هفته و ماه وضع کنید. موفقیت در اهداف کوتاه شما را برای دست یافتن به اهداف بلند مدت تشویق می‌کند و انگیزه تلاش را در شما بیدار می سازد. همواره اهداف را یادآور شوید تا بخشی از ضمیر ناخودآگاه شما گردد.


سوم - تصمیم گرفتن را تمرین کنید

روانشناسان نشان داده اند که کودکانی که در سال‌های اولیه زندگی خود تشویق شده‌اند تا برای خود تصمیم بگیرند از دیگر

کودکانی که این موقعیت را نداشته‌اند در اعتماد به نفس رتبه بالاتری کسب کرده‌اند. تمرین تصمیم‌گیری به شما کمک می کند تا نسبت به قدرت قضاوت خود اطمینان بیشتری به دست آورید ودرنتیجه اعتماد به نفس کامل تری کسب نمایید . مهم تصمیم گیری است . یادتان باشد که قضاوت درست نتیجه تجربه است وتجربه خود نتیجه چندین قضاوت نادرست . بنابراین از هرفرصتی برای تصمیم گیری استفاده کنید و این نیرو را در خود پرورش دهید. بدانيد كه تصمیم گیری مستلزم خطر پذیری و احساس مسئولیت است.


چهارم - نتایجی را که می خواهید مجسم کنید

تصویر روشنی را از آنچه می خواهید به دست آورید ، داشته باشید این کار باعث می شود تا انرژی خودرا بران هدف متمرکز کنید . این برخورد تصویری باهمه آرمان ها واهداف برای شما مفید است ویاری تان می دهد تا کم‌کم زمینه های دست یابی به آنها را فراهم سازید .

اگر می خواهید از شرخصلتی رها شوید، خود را در حالتی تصور کنید که از آن خصلت هیچ اثری در شما نیست. همین تصویر و تکرار آن وانجام دادن تمرین‌های اصلاحی به شما کمک می کند تا از آن خصلت نا خوشایند رها شوید . این کار خیال پردازی، بی خاصیت نیست بلکه واقعیت روانشناختی پذیرفته شده‌ای است که به بسیاری کسان یاری رسانده است .

 

 

پنجم - دربرخی زمینه ها متخصص شوید

آگاهی عمومی لازمه زندگی فردی واجتماعی است اما کافی نیست . برای پیشرفت در زندگی فردی و حرفه‌ای شما باید در زمینه هایی متخصص و منحصر به فرد باشید. همین نکته که شما چیزی می دانید و دیگران نمی‌دانند به شما اعتماد به نفس می دهد. باید آموزش مداوم را به عنوان یک اصل در زندگی خویش بپذیرید.

ششم - از طبيعت بهره بگيرم

ما بايد نيازهاي بومي منطقه را بشناسيم و متناسب با مقتضيات وآنچه در محيط داريم روي آنها سرمايه‌گذاري كنيم .يعني كسي موفق خواهد بود كه با داشته هايش اقدام به توليد نمايد .

آفت هاي اعتماد به نفس

براي اينكه در مسير اعتماد به نفس دچار مشكل نشويم بايد از آفت‌ها ممانعت كنيم كه من فهرست وار به آنها اشاره مي كنم :

1-    غرور

2-    خشم

3-    اضطراب

4-    پذيرش بي قيد و شرط و تسليم شدن


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد