پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1811
 بازدید امروز : 193
 کل بازدید : 3600907
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/3437
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
دفتر توانمندسازي زنان و خانواده بهزيستي خراسان رضوي

کارشناس مسؤول دفتر توانمندسازی زنان و خانواده بهزیستی خراسان رضوی


۶۰ مددکار و روان‌شناس شاغل در کلینیک‌های مددکاری و مجتمع‌های خدمات بهزیستی با شرکت در یک کارگاه آموزش خانواده‌درمانی، با روش‌های این شیوه‌ی درمان معضلات روانی اجتماعی، آشنا شدند.

به گفته کارشناس دفتر توانمندسازی زنان و خانواده بهزیستی خراسان رضوی، این کارگاه با حضور مددکاران، مسؤولان فنی و روان‌شناسان کلینیک‌های مددکاری اجتماعی و مجتمع‌های غیر دولتی خدمات بهزیستی استان روزهای شنبه و یک‌شنبه گذشته در باغرود نیشابور برگزار گردید.

اکرم لالوی موضوعات مطرح شده در این کارگاه را مراحل رشد خانواده، مسائل و مشکلات خانواده، فرزند‌پروری، مشاوره پیش از ازدواج، بی‌وفایی در روابط زناشویی، عوامل تحکیم زندگی مشترک، اختلافات خانوادگی و نقش مددکاران در حل این اختلافات، برشمرد و گفت: مدرس این کارگاه،‌ یکی از روان‌شناسان مجرب و زبده‌ی استان بود که در کار خانواده‌درمانی سابقه‌ای طولانی دارد.

وی که امروز دوشنبه ۹ بهمن با خبرنگار مهر رضوی گفتگو می‌کرد افزود: در حال حاضر ۲۸ کلینیک مددکاری و ۲۷ مجتمع غیر دولتی خدمات بهزیستی در استان خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند که در آنها حدود ۱۰۰ نفر مددکار و روان‌شناس به مددجویان بهزیستی خدمات ارائه می‌کنند.

وی گفت: تعدادی از کلینیک‌های مددکاری و مجتمع‌های خدمات بهزیستی برای ارائه‌ی خدمات تخصصی به خانواده‌های تحت پوشش، طرف قرارداد سازمان قرار گرفته و توانمندسازی خانواده‌ها و مددجویانی که قابلیت بازتوانی دارند به آنها محول شده است.

وی دلیل محدویت قرارداد با کلینیک‌ها و مجتمع‌های خدمات بهزیستی را بسته بودن سقف یارانه‌ی اختصاص داده شده از سوی سازمان بهزیستی عنوان کرد و گفت: به جهت اینکه سقف یارانه به ازای هر پرونده مشخص شده و کل یارانه‌ی اختصاص یافته به این موضوع در استان محدود می‌باشد تنها تعدادی از کلینیک‌ها و مجتمع‌ها که خدمات بهتری را به جامعه‌ی هدف ارائه می‌کنند برای عقد قرار داد انتخاب شده‌اند.

لالوی با یادآوری اینکه بر اساس قانون مقرر شده که سالانه ده درصد از جامعه‌ی تحت پوشش بهزیستی بازتوان شوند گفت: در شش ماهه‌ی اول امسال، برنامه‌ی استقلال‌بخشی و بازتوانی مددجویان بیش از تکلیف قانونی پیشرفت داشته است.

وی گفت: از مجموع ۹ هزار و ۷۵۶ خانواده‌ی تحت پوشش بهزیستی استان، ۵۴۲ خانواده در این مدت بازتوان شده‌اند.

وی در زمینه‌ی وضعیت شغلی مددکاران خاطر نشان کرد: موضوع مددکاری در جامعه‌ی ما هنوز ناشناخته است و حتی خود مددکاران هم اطلاع کافی از خدمات و فعالیت‌هایی که این قشر می‌توانند برای مردم انجام دهند ندارند به همین جهت‌ گفته می‌شود که کلینیک‌های مددکاری و مجتمع‌های خدمات بهزیستی بدون حمایت مالی بهزیستی، توجیه اقتصادی ندارند.

کارشناس دفتر توانمندسازی زنان و خانواده‌ی بهزیستی خراسان رضوی گفت: اگر مددکاران به توانمندی‌های خود آگاه بوده و بتوانند خدمات خود را به درستی به نهادهای خصوصی و دستگاه‌های دولتی معرفی کنند تمام اشخاص حقیقی و حقوقی از جمله صنایع، مجموعه‌های خدماتی، آموزشی، فرهنگی، دستگاه‌های دولتی و حتی خانواده‌ها به این خدمات نیاز مبرم دارند.

وی توانبخشی اجتماعی، مداخله در بحران‌های فردی و خانوادگی، فراهم نمودن زمینه‌های توانمندسازی در کلیه‌ی ابعاد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را از جمله خدمات کلینیک‌های مددکاری و مجتمع‌های خدمات بهزیستی عنوان کرد و گفت: همه‌ی اشخاص و شهروندان به این خدمات نیاز دارند و باید جامعه به سویی پیش برود که بهای این گونه خدمات را به ارائه‌کنندگان این خدمت‌ها بپردازد.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد