يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1847
 بازدید امروز : 212
 کل بازدید : 3599751
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/3438
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
افق هاي جديد چاپ و بسته بندي


رشد سريع چين، هند و كشورهاي آسيايي و آمريكاي جنوبي در حال تغيير شكل اگر نه چاپ، دست كم در حال تغيير دادن به شكل بازار بسته‌بندي است.

هر چند اعتياد غرب به كتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها نمي‌‌تواند عيناً در كشورهاي رو به توسعه به عنوان نسخه‌اي علي‌البدل تكرار شود و در واقع در كشورهاي در حال توسعه ممكن است ابزارهاي الكترونيك جانشين چنين روندي شوند، اما چاپ بسته‌بندي به چاپ ديجيتال واگذار نخواهد شد و چه بسا در شرق، پتانسيل بيشتري براي چاپ و توليد جعبه پديد آيد.

شايد هايدلبرگ به همين دليل تصميم به توليد افست ورقي با فرمت بزرگ‌تر از (B1 5/4 ورقي) گرفته است، البته به دنبال ساخت ماشين‌هاي غول‌آساي ك.ب.ا و رولند نرفت، چنانكه ديديم آن ماشين‌ها را شركت‌هاي چاپ تبليغاتي براي بيلبورد بيشتر از شركت چاپ كارتن به‌كار گرفتند.

منطق هايدلبرگ بر يك جمعيت‌ نگاري ساده استوار است: 3/2 ميليون نفر در جهان بسته‌بندي مصرف‌كننده به حساب مي‌‌آيند. افزون بر اين در اروپا و آمريكاي شمالي مصرف بسته‌بندي رو به كاهش است.

اين شركت به دنبال توليد ماشين براي بازارهاي جديد و رو به رشد است، نمونه اين روند توليد ماشين‌هاي اسپيدمستر 105XL است كه 18000 ورق در ساعت را به چاپ مي‌‌رساند كه مي‌‌تواند براي فرمت‌هاي بزرگ‌تر از 5/4 ورقي در زمينه كارتن و ليبل كاربرد داشته باشد.

اما مان‌رولند هم در آيپكس رولند 700 را با ابعاد 1020 ميلي‌متر تا 1040 ميلي‌متر به نمايش گذاشت.

ارقام مبتني بر جمعيت‌نگاري حكايت از گسترش بازار براي چاپ بسته‌بندي دارد. آمارها حاكي از آن است كه در چين تنها 20 درصد غذاها بسته‌بندي مي‌‌شود و اگر توزيع در اين كشور روند مدرن‌تري به خود بگيرد، ارقام گسترش خواهد يافت.

از ديگر سو براي غذا در هند سه ميليون مكان عرضه وجود دارد كه اغلب كوچك هستند. تسكو (Tesco) به دنبال رد پا در اين بازار است.

طبق پيش‌بيني‌هايي كه پايرا به عمل آورده است، رشد بازار مصرف مقوا براي سال 2010 به گونه‌اي است كه از 8/34 ميليارد يورو به 9/39 ميليارد يورو خواهد رسيد.

علت اين رشد در واقع به مصرف غذاهاي آماده‌ تك نفري مربوط مي‌‌شود و اين‌كه زندگي مجردي رو به افزايش است و زندگي راحت‌ هم باعث افزايش سفارش اين نوع غذاهاي آماده و بسته‌بندي شده مي‌‌شود. افزون بر اين، بايد افزايش تقاضا براي تبليغ چاپي در زمينه فروش محصولات بر روي قفسه‌ها را هم در نظر گرفت.

به عنوان نمونه شركت زيمنس در حال كار بر روي تبليغات ارزان‌قيمتي است كه كاركرد همان تبليغات لنتيكولار (سه‌بعدي) روي بسته‌هاي حبوبات را دارد و به‌صورت الكترونيك ارايه مي‌‌شود. اين پديده تا دو سال ديگر مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اگرچه سازندگان ماشين افست در حال حاضر هر دو زمينه بسته‌بندي‌هاي مربوط به محصولات گران‌قيمت و محصولات داراي تخفيف را هدف گرفته‌اند، اما به هر حال به نظر مي‌‌رسد كه اكثر شركت‌ها از تكنولوژي‌هاي كنوني خود دست برنخواهند داشت تا به نيازهاي فعلي و موجود پاسخ دهند.

ماشين‌هاي اينك‌جت نيز كماكان مطلوب هستند و نسبت به فلكسو به طرز بهتري به تيراژهاي پايين و با كيفيت جواب مي‌‌دهند. از ديگر سو، هدهاي اينك‌جت‌ها هم با خطوط بسته‌بندي كنار آمده‌اند و در چاپ ليبل، خطاها را به حداقل رسانده و بدون ايجاد باطله كار مي‌‌كنند.

نكته قابل توجه ديگر اين است كه بتوان بر روي ليبل‌ها پيام‌هاي ويژه تبليغاتي را با توجه به زبان محلي و زبان بازار همان منطقه اضافه كرد وبه اين ترتيب ليبل‌هاي از پيش چاپ شده جذابيت كم‌تري خواهند داشت. اينك‌جت‌ها در هر دو زمينه مي‌‌توانند مفيد باشند و سرعت خود را هم بالاتر ببرند و قيمت تمام شده را هم پايين بياروند.

تقاضا براي چاپ بسته‌بندي‌هاي اختصاصي در تيراژ محدود و حتي چاپ با اطلاعات متغير روي بسته‌بندي‌هاي فانتزي و سفارشات مربوط به جعبه‌هاي درخواستي هم بازار محدود ولي جالبي دارد كه به چاپ ديجيتال روي خوش نشان مي‌‌دهد.

زيراكس نشان داده كه ماشين i6en3 آن مي‌‌تواند از پس كارتن‌هاي سبك‌ وزن برآيد. كما اين‌كه زايكون 5000 هم براي كارهاي با تيراژ كم مناسب است. در اين زمينه مي‌‌توان به HP هم اشاره داشت كه شبيه اينديگو ماشيني براي ليبل داشت. اما در پشت صحنه هم، ميتسوبيشي در حال كار بر روي تونرهايي است كه قيمتي در حد مركب‌هاي چاپ دارند و به اين ترتيب خواهد توانست يك ماشين چاپ ديجيتال مناسب نيازهاي بخش كارتن ايجاد كند كه به لحاظ قيمت در حد افست باشد.

آن‌چه مشخص است افزايش درخواست براي كاهش قيمت‌ها است و اين پديده ربطي به چاپ افست و ديجيتال براي كشورهاي رو به توسعه ندارد. نكته اينجاست كه گروه‌هاي بزرگ بسته‌بندي دنبال توليد بيشتر با همين چارچوب هستند و ترجيح مي‌‌‌دهند كه كارتن‌ها را درقلمرو خودشان توليد كنند.

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد