چهارشنبه ٣٠ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1681
 بازدید امروز : 117
 کل بازدید : 3600668
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/3750
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
آشنايي جغرافياي استان خراسان رضوي

آشنايي با موقعيت جغرافيايي استان خراسان رضوي

 

استان خراسان با مساحتي معادل 313335 كيلومتر مربه ، وسيع ترين استان كشوراست .

و در حدود يك پنجم مساحت ايران را تشكيل ميدهد . اين استان از شمال و شمال شرق به جمهوري تركمنستان ، از شرق به كشور افغانستان ، از جنوب به استان سيستان و بلوچستان و از غرب و شمال غربي به استان يزد ، اصفهان ، سمنان و گلستان محدود مي باشد. بر اساس آخرين تقسيمات كشوري استان خراسان داراي 23 شهرستان ، 54 شهر ، 24 بخش و 224 دهستان و 7996 آبادي داراي سكنه است .

صنايع دستي


يکي از ابزارهاي مهم براي شناخت ويژگي فرهنگي و قومي هرمنطقه شناخت صنايع دستي آن منطقه مي باشد. آثار ارزشمند به يادگار مانده حکايت از ذوق و استعداد وصف ناپذيري مي کنند که در جاي جاي آن مي توان به هنر و ظرافت دست هاي پرتوان هنرمندان ايراني پي برد.

در استان خراسان توليدات هنري نقش پر اهميتي در اقتصاد منطقه دارند. انواع مهم صنايع دستي در اين استان شامل: قالي بافي، ابريشم کشي، شعر بافي، نمد بافي، پوستين دوزي، سنگ تراشي و قلم زني روي سنگ، فيروزه تراشي، سفالگري، سبد و حصير بافي است. انواع ديگر توليدات دستي شامل چارق، گيوه، فراورده هاي چوبي و فلزي، نقاشي روي چرم و غيره مي باشد.


قالي بافي :


يکي از صنايع دستي مهم استان خراسان قالي بافي است. پيشينه قالي بافي در اين استان را مي توان به دو دوره متمايز تقسيم کرد :
- دوره صفويه که قالي هاي اين دوره اغلب داراي نقش هاي هراتي با زمينه لاجوردي و يا لاکي سير و با حاشيه باريک به رنگ زرد روشن مي باشد.
- دوره ديگر راه اندازي کارگاه هاي قالي بافي توسط بازرگانان تبريزي در نيمه دوم قرن سيزدهم است. به اين دليل، امروزه در صنعت فرش مشهد دو نوع گره وجود دارد که عبارت اند از : گره فارسي ( محلي) و گره ترکي ( تبريزي ).
مهم ترين مرکز قالي بافي در استان خراسان مشهد است. زمينه قالي هاي مشهدي داراي رنگ لاکي با نقش ترنج و لچک و حاشيه لاجوردي است. بيرجند، طبس، کاشمر، سبزوار و نيشابور از نظر قالي بافي به ترتيب در مراحل بعدي قرار مي گيرند.
در ميان عشاير خراسان، قالي بافي از رونق فراواني برخوردار است. قاليچه هاي بلوچي در ميان چادر نشينان اطراف تربت حيدريه، کاشمر، سرخس و تربت جام رايج است. هم چنين در ميان عشاير کرد که در شمال خراسان سکونت دارند، بافت قاليچه هاي ترکمني رواج دارد.
شعر بافي :


شعربافي يا دست بافي در استان خراسان، از گذشته هاي دور، يکي از مشاغل صنعتگران بوده است. اين صنعت در بيش تر شهرهاي استان خراسان، به ويژه در شهرستان هاي مشهد، سبزوار و تربت حيدريه، به صورت خانگي و کارگاهي ديده مي شود. فعاليت هاي برک بافي، فرت بافي و ابريشم بافي را نيز مي توان در اين رده قلمداد کرد که عمده توليدات آن ها حوله، چادر شب، بقچه و... است.
نمد بافي :


در ميان عشاير خراسان، صنعت نمد مالي از رونق فراواني برخوردار است و دو مرکز اصلي توليد آن، شهرهاي مشهد و قوچان مي باشند.
گليم بافي :


در ميان عشاير و روستاييان خراسان، گليم بافي به عنوان يک فعاليت خانگي معمول است. مناطق عمده گليم بافي در استان خراسان، شهرستان هاي مشهد، قوچان و شيروان است.
پوستين دوزي :


يکي از صنايع مهم استان خراسان پوستين دوزي است. در شمال استان، سردي هوا موجبات پيدايش و گسترش اين صنعت را فراهم آورده است. پوستين دوزي در ميان عشاير کوچ نشين استان از اهميت به سزايي برخوردار است.
سنگ تراشي و قلم زني روي سنگ :


از جمله فعاليت هاي هنري در شهر مشهد، يکي هم سنگ تراشي است که سابقه اي ديرينه دارد. عمده توليدات مصنوعات سنگي عبارت اند از :


قندان، هاون، ظرف ديزي و انواع مجسمه هاي سنگي.
فيروزه تراشي:


شهر نيشابور که به شهر فيروزه شهرت دارد، داراي معادن ارزشمندي از فيروزه مي باشد که از قرن ها پيش مورد بهره برداري قرار گرفته اند. فيروزه تراشي يکي از حرفه هاي قديمي در استان خراسان است. تراش فيروزه به اشکال پيکاني و مسطح از جمله تراش هايي است که طرفداران فراوان دارد. فيروزه يکي از سوغاتي هاي مهم استان خراسان است و بازار مطلوبي نه تنها در استان، بلکه در سطح کشور دارد.
سفالگري :


يکي از صنايع دستي مهم در ايران سفالگري است که در شهرهاي حاشيه کوير ايران از موقعيت مناسبي برخوردار است. مرکز اصلي اين صنعت در استان خراسان، در شهرستان گناباد به ويژه روستاي مند است. مهم ترين توليدات اين صنعت انواع گلدان و ظروف سفالين مي باشد.
سبد و حصير بافي :


يکي از صنايع دستي مهم و پردازشي که با هزينه بسيار ناچيز، ساخته هايي را مي آفرينند، سبد و حصير بافي است. مواد اوليه اين توليدات، کاه و شاخه هاي نازک درختان است و مرکز اصلي آن روستاهاي اطراف طرقبه در استان خراسان مي باشد. به دليل توريستي بودن منطقه طرقبه، بازار اين توليدات از موقعيت مطلوبي برخوردار است. براي بافت سبد، از چوب درختچه بيد مشک استفاده مي شود که هم ظريف و هم باريک است و هم چنين خاصيت انعطاف پذيري آن زيادمي باشد. صنايع ظريف حصير بافي، در ميان مسافريني که به اين استان سفر مي کنند و هم چنين اهالي منطقه، جايگاه ويژه اي دارد

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد