پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 12570
 بازدید امروز : 116
 کل بازدید : 3600830
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 0/3281
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
نقاشی روی چرم

فرآيند نقاشي روي چرم


نقاشي روي چرم عبارتست از نقاشي و طراحي بر روي چرم كه موارد مصرف فراواني دارد و از زيبايي خاصي برخوردار مي‌باشد. براي نقاشي روي چرم معمولاْ از چرم گوسفندي دباغي شده به رنگ كرم استفاده مي‌نمايند.

روش كار بدين صورت مي‌باشد كه ابتدا بوم كار را آماده نموده(بوم عبارتست از: فيبر و اسفنج به ضخامت نيم تا يك سانتيمتر)، پس از آماده سازي بوم و نصب چرم بر روي آن، طرح مورد نظر را ابتدا بر روي كاغذ طراحي كشيده و سپس بوسيله كاربن، به روي چرم منتقل مي‌نمايند، طرح را بوسيله راپيد پر رنگ نموده و بوسيله قلم مو، نقاشي را شروع مي‌نمايند.

رنگ هاي مورد استفاده در نقاشي روي چرم از نوع رنگ هاي پيگمنت بوده و حلال آن الكل مي‌باشد. پس از پايان نقاشي از محلول رزين‌ براي ثبات و جلاي رنگ استفاده مي‌نمايند. در نهايت از ورني براي شفافيت، براق شدن و عايق بودن كار بهره مي‌برند.

در تركيب رنگ‌ها بايد اين مطلب را مد نظر قرار داد كه براي تيره شدن، رنگ تيره را بيشتر اضافه مي‌كنيم و براي روشن شدن، مقدار رنگ روشن بايد بيشتر باشد. دانستن نتيجه تركيب رنگ‌ها نيز بسيار مهم است كه در زير به آن اشاره شده است.

رنگ‌هاي اصلي يا اوليه: قرمز، زرد، آبي

قرمز+ آبي = بنفش

زرد+ مشكي = سبز

زرد + آبي= سبز

زرد+ قرمز= نارنجي

سفيد+ مشكي = طوسي

قرمز+ سبز= قهوه اي

مشكي+ نارنجي= قهوه اي

آبي+ زرد= سبز

قرمز+ مشكي= زرشكي

لازم است متولي كسب و كار خانگي نقاشي روي چرم تقسيم‌بندي زير را نيز بداند. زيرا برخي از مشتريان كه مراجعه مي‌كنند به طور كلي خواهان استفاده بيشتر از رنگ‌هاي گرم و يا رنگ‌هاي سرد در سفارش خود هستند.

رنگ هاي گرم عبارتند از: قرمز، نارنجي، زرد

رنگ‌هاي سرد عبارتند از: آبي، سبز، بنفش

از طرف ديگر ممكن است مشتري شما تمايل به داشتن يك نقاشي بر روي چرم از گل‌ها و ميوه‌ها و ... داشته باشد به همين دليل در زير به چند نمونه از پركاربردترين اين موارد در نقاشي‌ها اشاره مي‌كنيم.

گل‌ها

 • گل آفتابگردان: براي كشيدن گل آفتابگردان اول طرح را به كمك كاربن زرد روي چرم مورد نظر كپي كرده، بعد هر كدام از گلبرگ‌ها را با رنگ زرد پر كرده و جاهاي تيره‌تر را با قرمز سايه زده و محو مي‌كنيم و جاهاي روشن‌تر يا مقابل آن را با سفيد سايه مي‌زنيم و قسمت وسط آفتابگردان را با رنگ زرد و زرشكي سايه مي‌زنيم و با رنگ سفيد چند نقطه به وجود مي‌آوريم.
 • گل ليلييوم: براي كشيدن گل ليلييوم، اول طرح را به كمك كاربن روي چرم كپي كرده و بعد گلبرگ‌ها را با سفيد پر مي كينم و لبه‌هايي كه زير مانده يا تيره‌تر است را با زرشكي سايه مي‌زنيم تا گودتر يا فرو رفته‌تر ديده شود و قسمت‌هاي روشن‌تر را با سفيد سايه مي‌زنيم. براي كشيدن پرچم‌هاي گل، از رنگ زرد با هاله‌هاي سبز استفاده مي‌كنيم هر گل بايد شش پرچم داشته باشد.

ميوه‌ها

 • ظرف ميوه(آلو و هلو): در اين طرح براي رنگ زدن هلو اول رنگ زمينه (زرد) را زده بعد با قرمز اصلي و زرشكي سايه مي‌زنيم و در قسمت‌هايي كه فرو رفتگي بوجود آمده با قهوه‌اي تيره سايه مي‌زنيم.

 • آلو: زمينه آلو را با بنفش تيره كه از قرمز و آبي به دست آمده پر مي‌كنيم و جاهاي روشن‌تر را با سفيد و جاهاي تيره‌تر را با رنگ اصلي زمينه بعلاوه مشكي سايه مي‌زنيم.

 • هندوانه و توت فرنگي: اين دو ميوه را با قرمز اصلي پر مي‌كنيم و با قرمز تيره سايه مي‌زنيم و روشني را با سفيد نشان مي‌دهيم. هسته و خال‌هاي هندوانه و توت فرنگي را با سفيد و مشكي طراحي مي‌كنيم.

سبزيجات

 • تربچه: ابتدا طرح را روي چرم كپي كرده و بعد با رنگ سفيد تمام زمينه را پر كرده و با قرمز تيره، جاهايي كه نور كمتري تابيده يا فرورفتگي بيشتري دارد را سايه مي‌زنيم و با رنگ قهوه‌اي ريشه‌هاي آن را نشان مي‌دهيم.
 •    پيازچه: براي رنگ‌آميزي پيازچه تمام طرح را رنگ مي‌زنيم و بعد با رنگ سبز كه خومان ساخته‌ايم سايه مي‌زنيم. ريشه‌هاي سر پيازچه با قهوه‌اي نشان داده مي‌شود.

 • نخود فرنگي: اول دانه‌هاي نخود را با سبز روشن كه از تركيب زرد و مشكي بدست آمده پر مي‌كنيم و جاهاي روشن‌تر را با سفيد و قسمت‌هاي تيره را با سبز تيره كه مقدار مشكي آن بيشتر است سايه مي‌زنيم.

 • بادمجان: اگر رنگ بنفش داشتيم آن را براي زمينه استفاده مي‌كنيم در غير اين صورت آبي تيره را با قرمز تيره مخلوط مي‌كنيم كه بنقش بدست ‌مي‌آيد و جاهاي روشن را به دقت با سفيد سايه مي‌زنيم.

 • فلفل دلمه‌اي سبز: براي رنگ زمينه فلفل دلمه‌اي از رنگ سبز استفاده مي‌كنيم و جاهاي روشن‌تر را با سفيد و تيره‌تر را با مشكي سايه مي‌زنيم.

 • پياز: اول زمينه را با قرمز اصلي پر مي‌كنيم و با قرمز تيره سايه مي‌زنيم و براي نشان دادن تيرگي‌هاي بيشتر از قهوه‌اي تيره استفاده مي‌كنيم و با خط هاي قهوه اي و سفيد خط روي آن را مشخص مي‌كنيم.

 • كاهو: براي رنگ زمينه، رنگ سبز را با زرد اصلي تركيب مي‌كنيم و جاهاي تيره‌تر را كه زير مانده است با سبز تيره و قسمت‌هاي روشن را با سفيد سايه مي‌زنيم.

سازمان‌ها و مراكزي كه با اين شغل مرتبط هستند

-         سازما ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري

-         سازمان آموزش‌هاي فني و حرفه‌اي كشور

-         شهرداري‌ها

-         بانك‌ها و موسسات مالي و اعتباري

 

معرفي مشاغل مرتبط و مكمل

-         جلدسازي و صحافي كتب

-         طراحان گرافيكي

-         توليدكنندگان كيف و كفش چرمي

-         توليد كنندگان منسوجات چرمي

-         سازندگان مبل‌هاي چرمي

-         فروشندگان تابلوهاي هنري


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد