شنبه ٠٢ شهريور ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 5092
 بازدید امروز : 109
 کل بازدید : 3601713
 بازدیدکنندگان آنلاين : 10
 زمان بازدید : 0/7187
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
رودوزی‌ها

رودوزى‌ها

از روش‌هاى نقش انداختن و تزيين پارچه در ايران انواع رودوزى‌ها هستند که با طرح‌هاى بسيار ساده و زيبا توسط سوزن يا قلاب روى پارچه دوخته مى‌شوند. گاه رودوزى‌‌ها زمينهٔ پارچه را مى‌پوشاند مانند سوزن‌دوزى بلوچ و پته‌دوزى کرمان، گاه روى پارچه نقشى دوخته نمى‌شود بلکه با عبور نخ‌هاى رنگين از لابلاى تاروپود پارچه و دوختن اين الياف به يکديگر پارچهٔ ساده حالت مشبک به خود مى‌گيرد، مانند قلاب‌دوزى و سوزن‌دوزى اصفهان. گاهى نيز الياف داراى روکش‌هاى فلزى بر پارچه نقش مى‌اندازند، مانند نقده‌‌دوزى.

 

 

  ◊آجیده‌دوزی

 ◊ ابریشم‌دوزی

 ◊ بخارادوزی

 ◊ پته دوزی

 ◊ پولک‌دوزی

 ◊ خوس‌دوزی

 ◊ سکمه‌دوزی

 ◊ سکه‌دوزی

 ◊ سوزن‌دوزی

 ◊ قلاب‌دوزی

 ◊ قیطان‌دوزی

 ◊ ملیله‌دوزی

 ◊ نقده دوزی

ابریشم دوزی:


اين هنر در گذشته در رشت بسيار رايج بوده است. در قلاب دوزي، پارچه را که معمولاً به رنگ تيره و از جنس ماهوت بکار مى‌رود، به کارگاه مى‌بندند و با نخ شروع به قلابدوزى مى‌کنند. گاهى نيز از سکمه‌دوزى در کنار آن استفاده مى‌کنند. قلاب دوزى مى‌تواند بدون تکه‌دوزى باشد؛ مى‌تواند با استفاده از تکه‌هاى مناسب در محل مشخص شده ايجاد شود و يا از شيوهٔ معرق‌کارى روى پارچه استفاده شود.

                     ملیله دوزی:                       

در اين روش از مليله يا رشته‌هاى فلزى نازک که به شکل فنر درآمده استفاده مى‌کنند و با آنها نقش‌هاى دلخواه را روى پارچه مى‌دوزند.

نقده دوزی:  

در نقده‌دوزى از يک نوع نخ طلايى يا نقره‌اى استفاده مى‌شود، که تابيده شده و به شکل نوار روى پارچه دوخته مى‌شود.              

سکمه دوزی:

در اين شيوه از رودوزى، با نخ‌کش کردن طرح اصلى و دوختن اطراف آن با نخ‌هاى رنگين، طرح‌هايى با ظرافت بسيار ايجاد مى‌کنند. در يک نوع ديگر آن با نخ کردن سنگ‌هاى رنگى در ابعاد کوچک و هندسي، سطح پارچه را به شکل برجسته تزئين مى‌کنند.

قلاب دوزی:

اين هنر در گذشته در رشت بسيار رايج بوده است. در قلابدوزي، پارچه را که معمولاً به رنگ تيره و از جنس ماهوت بکار مى‌رود، به کارگاه مى‌بندند و با نخ شروع به قلابدوزى مى‌کنند. گاهى نيز از سکمه‌دوزى در کنار آن استفاده مى‌کنند. قلابدوزى مى‌تواند بدون تکه‌دوزى باشد؛ مى‌تواند با استفاده از تکه‌هاى مناسب در محل مشخص شده ايجاد شود و يا از شيوهٔ معرق‌کارى روى پارچه استفاده شود.


خوس‌دوزى :

خوس دوزي يكي از انواع سوزن دوزيهاست كه تاريخ مشخصي ندارد و آنچه مسلم است اين هنر در زمان صفويه در بندرعباس و بلوچستان از رونق بيشتر برخوردار بوده است . بعد از دوره صفويه در پيشرفت اين سوزن دوزي قدم هاي موثري برداشته شد و اين هنر به جالب ترين وجهي نمودار گرديده. از اين هنر بيشتر براي تزئين، پرده هاي توري، روسريهاي توري و چادرهاي توري استفاده مي شود . نقوشي كه بيشتر در خوس دوزي مورد توجه است نقوش ستارگان بشكل 6 پر، 8 پريا 12 پر مي باشد. نوع نخي كه در خوس دوزي مورد استفاده قرار مي گيرد، نقده طلايي يا نقره اي مي باشد . در اين سوزن دوزي با توجه به ساده بودن طرحها، احتياجي به طراحي و نقش اندازي روي پارچه نيست، بلكه هنرمند با سليقه و ذوق خود شروع به سوزن دوزي مي كند. در اين نوع سوزن دوزي پشت روي پارچه معمولا يكنواخت بوده و از تلالو خاصي برخوردار مي باشد. كار دوخت در اين سوزدوزي به طريقه اي است كه نخ نقده را به انتهاي سوزن نخ كرده اي قلاب كرده، سپس طرح را روي پارچه توري مي دوزند اين دوخت علاوه بر استان كردستان و هرمزگان و در بلوچستان نيز مورد استفاده قرار مي گيرد.

پولک‌دوزى:

پولک به صفحات نازک و مدور فلزات مى‌گويند، که روى پارچه‌هاى با رنگ تيره و نازک دوخته مى‌شود. البته تنوع رنگى پارچه نيز در اين دوخت وجود دارد.

 

بخارادوزى:

دوخت نخ‌هاى ابريشمى رنگين روى پارچه کتان و کرباس را بخارادوزى مى‌گويند.

قيطان‌دوزى:

قيطان نخ تابيده يا شکاف‌دارى است که روى شنل دوخته مى‌شود.

اجيده‌دوزى:

آجیده در فارسی به معنای بخیه زدن، سوزن زدن، خلائیدن سوزن یا درفش یا نشتر در چیزی است (فرهنگ عمید ص ۴۴). آجیده دوزی یعنی دوخت ریز و ظریف بر روی پارچه ای دو لایه با لایه ی نازکی از پنبه در وسط آن.

آجیده دوزی یا پنبه دوزی نوعی از رودوزی های سنتی ایران است و ریشه عمیقی در هنرهای سنتی ایران دارد.

سکه دوزی:

سکه دوزی در بلوچستان رایج است و شامل دوخت نوعی سکه روی روتختی،یا دیوارآویزهاست.


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد