سه شنبه ٢٥ تير ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 7095
 بازدید امروز : 71
 کل بازدید : 3589656
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3438
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
تولید روکشی پارچه‌های لوازم خانگی

 

توليد رو كشي پارچه‌هاي لوازم خانگي

توصيف خدمات

خدمات توليد روكش پارچه‌اي مبل و لوازم خانگي شاخه‌اي از حرفه دوخت و دوز مي‌باشد و برش و دوخت از اصول اوليه ارائه آن محسوب مي‌شود:

خدمات توليد روكش پارچه‌اي لوازم خانگي

روكش مبلمان:


عبارت است از توليد پيراهن مبلمان و دوخت انواع پيراهن‌هاي مناسب مبلمان كه به راحتي به مبلمان پوشانده شود و به راحتي قابل بيرون آوردن و داراي قابليت شستشو به دفعات باشد.

روكش لوازم آشپزخانه:

عبارت است از دوخت روكشي براي لوازم موجود در آشپزخانه.

فرايند ارائه خدمات توليد روكش مبلمان

بخش زيادي از آراستگي و آذين منزل متوجه مبلمان منزل مي‌باشد، استفاده از مبلمان در منازل علاوه بر كاربردشان جهت نشستن، نقش بسزايي در زيبايي و دكوراسيون منزل بر عهده دارند. بنابراين با فرسوده و مستعمل شدن مبلمان، دكوراسيون منزل چهره نازيبايي پيدا مي‌كند يكي از روش‌هاي تغيير در دكوراسيون داخلي و ايجاد فضايي مطلوب، تعويض مبلمان مستعمل مي‌باشد. از آن جا كه اين كار هزينه بالايي را در بر خواهد داشت مي‌توان رويه مبلمان مستعمل را تعويض نمود و با نو كردن رويه مبلمان، ظاهري زيبا براي آن ايجاد نمود. در اين راستا روكش مبلمان كه با نام پيراهن مبل شناخته مي‌شود مي‌تواند نقش بسزايي را ايفا نمايد.

از پيراهن مبل در موارد زير استفاده مي‌شود:

  •       پيراهن مبل براي مبلمان نو

 

با توجه به افزايش قيمت مبلمان و عدم توانايي بسياري از خانواده‌ها در تعويض و خريداري مبلمان جديد حفاظت و نگهداري از مبلمان از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. از آن جا كه رويه مبلمان اولين جايي است كه در اثر استفاده، فرسوده و مستعمل مي‌شود بايد به نگهداري آن توجه ويژه‌اي نمود. يكي از راه‌هاي نگهداري از رويه مبلمان استفاده از پيراهن مبل براي مبلمان است، تهيه پيراهن براي مبلمان باعث جلوگيري از كهنگي و خرابي رويه آن مي‌شود و مي‌توان سال‌ها مبلمان را نو نگهداري نمود.

  •     پيراهن مبل براي مبلمان مستعمل

در مواردي كه رويه مبلمان مستعمل شده و نياز با بازسازي دارد تعويض رويه مبلمان(رويه كوبي) پيشنهاد مي‌شود اما از آن جا كه در موارد بسياري اين كار هزينه بسياري را در بر دارد و گاهي براي خانواده‌ها مقرون به صرفه نمي‌باشد مي‌توان با استفاده از پيراهن مناسب براي مبلمان علاوه بر پوشاندن رويه مستعمل شده، ظاهري جديد و زيبا براي مبلمان به وجود آورد كه سال‌ها قابل استفاده باشد همچنين از پيراهن مبل در مواقعي كه مبلماني فرسوده شده باشد و رويه آن دچار پارگي شده باشد و يا رنگ مطلوب آن از بين رفته باشد نيز استفاده مي‌شود.

براي تهيه روكش مبلمان مي‌توانيد تنها از يك پارچه استفاده نماييد و يا اين كه از تلفيق 2-3 پارچه در كنار يكديگر استفاده كرد.

براي فعاليت در اين حرفه بايد به اصول خياطي و دوخت تسلط كامل داشته باشيد و شخصي كه در اين حرفه آغاز به كار مي‌نمايد بايد:

·         انواع مدل‌هاي مبلمان را بشناسد.

·         ابزارهاي مورد نياز را بشناسد.

·         با انواع دوخت آشنايي داشته باشد.

·         آشنايي كامل با اصول دوخت پيراهن مبلمان داشته باشد.

·         با الگوهاي مورد نياز براي اين كار آشنايي داشته باشد.

·         با پارچه‌هاي مخصوص اين كار آشنايي داشته باشد.

روكش مبلمان(پيراهن مبلمان) از پارچه‌هاي مناسب براي انواع مبلمان، تهيه مي‌شود كه شامل طراحي، الگوسازي، برش و دوخت مي‌باشد. تهيه الگوها با توجه به نوع مبلمان متفاوت مي‌باشد و پس از آن مراحل برش و دوخت انجام مي‌شود. برش و دوخت از جمله هنرهايي است كه نياز به مهارت فراوان دارد چنان چه اصول آن به گونه‌اي كامل فراگرفته نشود نتيجه بخش نخواهد بود. همچنين بايد با انواع مبلمان و صندلي آشنايي كامل داشته باشيد.

خدمات توليد روكش مبلمان براي انواع:

-         مدل هاي ساده

-         مدل‌هاي بالشتي

-         مدل‌هاي تركيبي

-         مدل‌هاي منحني

-         مبلمان تمام پارچه‌اي

-         مبلمان پارچه‌اي و چوبي

-         مبلمان چرمي

-         مبلمان راحتي

-         مبلمان استيل

-         كاناپه

-         انواع صندلي

-         صندلي‌هاي دسته دار

-         صندلي‌هاي بدون دسته

-         صندلي‌ نهارخوري

-         صندلي ميز تلفن

-         صندلي اپن

قابل ارائه است.

مراحل انجام كار

در ابتدا بايد اندازه‌هاي مبلمان مورد نظر را بگيريد. با اندازه‌گيري طول، عرض، ارتفاع، عمق، بيرون زدگي و تورفتگي‌هاي مبل مورد نظر، اندازه دقيقي از مبلمان را به دست آوريد. سپس شروع به ترسيم الگوها نمائيد. الگوهايي كه تهيه مي‌كنيد بايد كمي بزرگ‌تر از حجم مورد نظر باشد تا به راحتي قابل پوشاندن و بيرون آوردن باشد. اگر الگوهاي تهيه شده خيلي بزرگ‌تر از حجم مورد نظر باشد روي مبل مي‌لغزد و باعث بدفرمي و نازيبايي كار خواهند شد.


در اين مرحله تهيه الگو بسيار مناسب است چرا كه تأثير بسيار زيادي در نتيجه كار شما خواهد داشت. پيراهن مبلي كه براي مبلمان مورد نظر خود طراحي مي‌كنيد بايد كاملاّ اندازه باشد و همانند يك لباس مناسب در پيكره مبلمان قرار گيرد. همانطور كه برش و طراحي الگو يكي از مهم‌ترين قسمت‌هاي توليدات شما است، تكنيك صحيح دوخت نيز به همان نسبت اهميت دارد. در تهيه الگوهاي روكش صندلي توجه به فرم و هم چنين توجه به نوع روكشي كه قرار است طراحي نمائيد از اهميت بسيار بلايي برخوردار است.

با توجه به نوع مبلمان مي توانيد روكش‌هاي متفاوتي را طراحي نماييد.

به طور مثال:

·         مبلمان تمام پارچه

براي تهيه و روكش مبلمان تمام پارچه ، روكش بايد قابليت پوشاندن تمامي مبلمان را داشته باشد.

·         مبلمان تمام چرمي

براي تهيه روكش مبلمان تمام چرمي نيز روكش بايد قابليت پوشاندن تمامي مبلمان را داشته باشد، همچنين جنس پارچه انتخابي بايد به گونه‌اي باشد كه روي چرم نلغزد.

·         مبلمان چوب و پارچه

در تهيه روكش براي مبلماني كه بخشي از آن چوبي و بخشي ديگر پارچه‌اي است مي‌توانيد به دو روش عمل نماييد:

1.        روكش‌هايي طراحي نماييد كه كليه قسمت‌هاي مبل اعم از قسمت‌هاي چوبي و پارچه‌اي را بپوشاند. بدين ترتيب تمامي مبل زير پوشش روكش قرار مي‌گيرد و بخش‌هاي چوبي آن نيز درمقابل صدمات محافظت مي‌گردد.

2.        روكش‌هايي طراحي نماييد كه تنها بخش‌هاي پارچه‌اي مبلمان را زير پوشش خود قرار دهد و قسمت‌هاي چوبي خارج از پوشش روكش قرار گيرد. در اين طراحي، مبلمان زيباتر به نظر خواهد رسيد.

نوآوري

  •       از آن جا كه كليه بخش‌هاي مبلمان و صندلي‌هاي فلزي از جنس فلز بوده بنابر اين ممكن است استفاده كننده از آن در هنگام نشستن، احساس راحتي نداشته باشد بنابر اين مي‌توانيد تشك‌هاي ابري مخصوص نشيمن صندلي‌هاي فلزي را طراحي و به همراه خدمات خود ارائه نماييد.
  •       براي انواع مبلمان و صندلي‌هاي چوبي، حصيري، پلاستيكي و اپن و ... كه داراي نشيمن مناسب نمي‌باشند مي‌توانيد تشك و پشتي‌هاي مناسب از جنس فوم و يا الياف تهيه نماييد و به عنوان بخشي از خدمات خود ارائه دهيد.
  •       مي‌توانيد براي كاهش هزينه پارچه تلفيقي از پارچه‌هاي گران‌قيمت و ارزان قيمت را در كنار هم بكار برده و براي تزيين روكش‌ها از قيطان و يراق آلات مخصوص مبلمان استفاده نماييد.
  •       با استفاده از پارچه‌هاي متناسب با روكش مبلمان،‌كوسن‌هايي در ابعاد متفاوت بدوزيد و به مشتريان خود هديه دهيد.
  •       با استفاده از خرده پارچه‌هاي استفاده شده در روكش مبلمان مي‌توانيد تابلوهاي مدرن هنري را به عنوان يك عنصر تزييني درست كرده و قاب مناسبي دور آن بگيريد و به همراه خدمات روكش مبلمان به مشتريان خود بفروشيد و يا به عنوان نمونه هديه بدهيد.

 

در تهيه روكش مبلمان بايد نكات زير را مورد توجه قرار دهيد:

-      از پارچه‌هاي مخصوص جهت روكش مبلمان استفاده نمايد.

-      بهتر است پارچه‌اي كه به كار مي‌بريد از نظر جنس و طرح با مبلمان هماهنگي و سازگاري داشته باشد.

-      هر نوع پارچه‌اي براي تهيه روكش مبلمان مناسب نمي‌باشد.

-      بايد از پارچه‌هايي بارنگ ثابت و كيفيت مطلوب استفاده نماييد.

-      در دوخت روكش‌هابرايد از دوخت محكم استفاده نمود كه به سرعت شكافته نشود.

-      روكش‌ها بايد به راحتي بيرون آورده شوند و قابليت شستشو به دفعات را داشته باشند.

فرآيند ارائه خدمات تهيه روكش لوازم آشپزخانه

بسياري معتقدند آشپزخانه قلب خانه است. بنابر اين بايد علاوه بر رعايت نظافت و بهداشت لوازم آشپزخانه، به كارگيري تزئينات بگونه‌اي باشد كه علاوه بر زيبايي، فعاليت در آن به راحتي امكان‌پذير باشد.

براي فعاليت در اين زمينه ابتدا بايد الگوهاي مورد نياز را تهيه نموده و سپس اقدام به مراحل دوخت نماييد.

توليدات شما مي‌تواند شامل گروه‌هاي:

-         روكش لوازم آشپزخانه

-         سرويس دستگيره

-         سرويس پرده و روميزي آشپزخانه

-         سرويس‌هاي تزئيني آشپزخانه باشد.

براي توليدات خود در زمينه‌هاي فوق مي‌توانيد از:

§         پارچه‌هاي معمولي

§          پارچه‌هاي ضد آب

§         پارچه‌هاي نسوز مخصوص سرويس آشپزخانه

§         انواع پلاستيك‌هاي شفاف

§         انواع پلاستيك‌هاي مات

§         انواع سفره ساده و نقش دار

§         انواع بافت

استفاده نماييد. كه هر يك داراي ويژگي‌هايي مي‌باشند:

-         جنس پارچه‌اي قابل دستمال كشيدن نمي‌باشد ولي به راحتي قابل شستشو مي‌باشد و داراي دوام بيشتري مي‌باشد.

-         جنس‌هاي پلاستيك و سفره به راحتي قابل دستمال كشيدن مي‌باشد. ولي پس از مدتي كدر مي‌شود و به مرور زمان، انعطاف خود را از دست مي‌دهد و به راحتي پاره و سوراخ مي‌شود.

-         پارچه‌هاي نسوز علاوه بر كليه مزاياي پارچه از خطر اشتعال و آتش گرفتن جلوگيري مي‌كند.

-         توليد روكش لوازم آشپزخانه

            توليد و دوخت روكش لوازم آشپزخانه بهترين سوژه براي خياطان مبتدي و يا خياطاني است كه مهارت آنها نياز به تكميل شدن دارد چرا كه اغلب از طرح‌هايي با خطوط ساده استفاده مي‌شود و تكه‌هاي كمتري برش مي‌خورد و از طرفي مراحل دوخت بسيار ساده است و نياز به مهارت خاصي ندارد و با فراگيري اصول اوليه خياطي و دوخت به راحتي مي‌توانيد در اين حرفه فعاليت نماييد. همچنين مي‌تواند بسيار صرفه اقتصادي داشته باشد. زيرا توليد آن به مقدار كمي پارچه نياز دارد.

براي جلوگيري از نشستن گرد و خاك و آلودگي لوازم موجود در آشپزخانه از روكش محافظ براي روي آنها استفاده مي‌شود. روكش لوازم آشپزخانه مي‌تواند روكش‌هايي از جنس‌هاي متفاوت باشد.

اين روكش‌ها مي‌توانند براي انواع لوازم آشپزخانه از جمله لوازم برقي: چرخ گوشت، آبميوه‌گيري، مخلوط كن، ماشين لباسشويي و همچنين لوازمي از جمله: كتري و قوري، سماور و ... تهيه شوند.

براي تهيه انواع روكش لوازم آشپزخانه ابتدا بايد ليستي از لوازمي كه مي‌خواهيد برايشان روكش تهيه نماييد آماده كنيد و براي هر يك مدل‌هاي موجود و پر مصرف را بررسي نماييد بطور مثال:

آبميوه‌گيري مدل‌هاي پارس خزر، دوو، ال‌ جي و...

توستر مدل‌هاي پارس خزر، ساني، تفال و ...

از انواع موجود بازار 1 الي 2 مدل را در نظر بگيرد كه شباهت بيشتري به مدل‌هاي موجود در گروه خود دارند. مرحله بعدي مرحله تهيه الگوهاي لازم جهت دوخت است.

براي تهيه الگوها ابتدا بايد مدل‌هاي انتخابي را به خوبي بررسي نماييد و با اندازه‌گيري طول، عرض، و ارتفال، عمق، بيرون‌زدگي و تو رفتگي‌هاي شي مورد نظر، اندازه دقيقي از حجم اشغال شده توسط شي مورد نظر را بدست آوريد و سپس شروع به ترسيم الگوها نماييد.

الگوهايي كه تهيه مي‌كنيد بايد بزرگ‌تر از جسم مورد نظر باشد تا به راحتي قابل پوشاندن و بيرون آوردن باشد همچنين قابل استفاده براي مدل‌هاي مشابه و كمي متفاوت باشد.

در واقع در هنگام الگوسازي بايد با توجه به ساير مدل‌هاي موجود دستگاه مورد نظر توجه داشتته باشيد چرا كه روكشي كه تهيه مي‌كنيد بايد قابليت اين كه براي ساير مدل‌ها در نوع خود قابل استفاده باشد را دارا باشد وگرنه از نظر اقتصادي و فروش مقرون به صرفه نخواهد بود كه براي تك‌تك مدل‌هاي موجود در بازار روكش مجزايي را تهيه نماييد.

اين كار چند اشكال دارد:

1.        شما نمي‌دانيد چه تعداد از خانواده‌ها از هر يك از انواع مدل‌ها استفاده مي‌نمايند ممكن است مدلي كه شما روكش اختصاصي برايش در نظر مي‌گيريد از انواع كم فروش باشد و مشتري زيادي نداشته باشد. بنابر اين شما براي فروش دچار مشكل خواهيد شد.

2.        از نظر تهيه و الگو و دوخت براي شما مقرون به صرفه نخواهد بود كه زمان زيادي را صرف تهيه الگو براي تك‌تك مدل‌ها نماييد. چرا كه تنها با طراحي 2-3 مدل از هر نوع وسيله برقي در صورتي كه قابليت استفاده براي نمونه‌هاي مشابه را داشته باشد مي‌توانيد با صرف زمان كوتاه‌تري جهت الگوسازي و يك بار تهيه الگوها، به دفعات و تيراژ بالا از روي الگوها بدوزيد و توليد نماييد.

  •     سرويس دستگيره

توليد و دوخت سرويس دستگيره آشپزخانه اغلب از طرح‌هايي با خطوط ساده استفاده مي‌شود و تكه‌هاي كمتري برش مي‌خورد و مراحل دوخت بسيار ساده دارد. بنابر اين بهترين سوژه براي خياطان مبتدي و يا خياطاني است كه مهارت آنها نياز به تكميل شدن دارد. همچنين مي تواند بسيار با صرفه اقتصادي باشد. زيرا توليد آن به مقدار كمي پارچه نياز دارد.

سرويس دستگيره شامل: دستگيره در سايزهاي متفاوت، دستكش فر، دم‌كني در سايزهاي متفاوت و دستمال مي‌باشد كه قابليت افزايش به حوله آشپزخانه، زير فابلمه‌اي، محافظ دستگيره گاز و يخچال، كيسه نان و سبزيجات را دارد.

براي تهيه اين سرويس بايد با استفاده از الگوهاي موجود در مجلات خياطي و الگوهاي موجود سرويس آشپزخانه استفاده نماييد و يا اين كه خودتان اقدام به طراحي الگو نماييد. پس از تهيه الگو مرحله انتخاب پارچه و انجام مراحل برش و دوخت مي‌باشد.اين سرويس‌ها را مي‌توانيد در انواع دايره‌اي، چهارگوش و يا سه گوش تهيه نماييد البته با به كارگيري ابتكار عمل خود مي‌توانيد انواع اشكال هندسي را به كار ببريد. در تزيين اين سرويس مي‌توانيد از تكه‌دوزي، گلدوزي و تكنيك‌هاي نقاشي روي پارچه با اشكال انواع ميوه و سبزيجات استفاده نماييد.

سرويس آشپزخانه را مي‌توانيد به صورت انواع بافت از جمله دوميل و يك ميل به صورت تك رنگ و يا چند رنگ تهيه نماييد.

مي‌توانيد با ابتكار و نوآوري براي دسته قابلمه و درب آن، دسته چاقو و ساير ظروف دستگيره‌هاي تزييني ببافيد.

از آن جا كه توليد آن به مقدار كمي پارچه نياز دارد، بنابر اين با انواع خرده پارچه‌هايي باقي مانده از روكش لوازم مي‌توانيد استفاده نماييد و با استفاده از تكنيك چهل تكه، انواع سرويس دستگيره را توليد نماييد.

  •   سرويس پرده و روميزي آشپزخانه

معمولاّ در آشپزخانه از پنجرة‌هايي در ابعاد كوچك‌تر نسبت به ساير پنجرة‌هاي خانه استفاده مي‌شود و معمولاْ براي پرده پنجرة آشپزخانه، نيازي به استفاده از پرده‌هاي پرچين نيست بنابر اين مي‌توانيد با مقدار كمي پارچه، پرده و والان‌هاي تزييني و نيمه جهت آشپزخانه توليد نماييد كه با كم و زياد كردن چين پرده مي‌توان آن را براي اكثر پنجره‌‌ها در آشپزخانه استفاده نمود.

معمولاْ در آشپزخانه‌ها از ميزهاي نهارخوري و صبحانه‌خوري4-6 نفره استفاده مي‌شود بنابراين مي‌توانيد روميزي‌هايي در ابعاد ميز 4-6 نفره كه هماهنگ با پرده آشپزخانه باشد طراحي و تهيه نماييد.

  •  سرويس‌هاي تزييني آشپزخانه

سرويس‌هاي تزييني شامل انواع ميوه، عروسك، حيوانات پارچه‌اي و بافتني مي‌باشد. همچنين ظروف تزييني از جنس پارچه جهت قراردادن نان و ... مي‌باشد كه مي‌توانيد با انواع گل و ميوه‌هاي خشك تزيين نماييد.

كليه محصولات توليدي خود را مي‌توانيد با انواع گلدوزي گل‌هاي ظريف و ميوه‌ها، شماره‌دوزي، تكه‌دوزي، يراق و نواردوزي، استفاده از تكنيك‌هاي چاپ دستي، نقاشي و... تزيين نماييد.

 نوآوري

در كنار دوخت روكش لوازم آشپزخانه مي‌توانيد انواع سرويس‌هاي آشپزخانه از جمله دستمال، دستگيره، ست دم كني، زيرديگي و زير قابلمه‌اي و... را در طرح‌ها و رنگ‌هاي مشابه و هماهنگ توليد نماييد.

مي‌توانيد همراه با توليد ست‌هاي روكشي لوازم آشپزخانه لوازمي جانبي را نيز توليد نماييد و با ارائه يك بسته كامل، مشتريان را ترغيب به خريد محصولات خود نماييد. بسته شما مي‌تواند شامل انواع: پرده، والان، روميزي، سبدنان، پيش‌بند، ساك خريد، دستكش فر و... باشد كه با پارچه‌هايي مشابه پارچه‌هاي روكش لوازم تهيه نموده‌ايد.

مي‌توانيد در كنار توليدات خود دستمال‌هاي تزييني، زيربشقابي، زيرليواني و... از پارچه‌هايي مشابه پارچه‌هاي روكش لوازم تهيه نماييد.

همچنين مي‌توانيد دستمال‌هاي تزييني و يا روكش تزييني براي تكيه‌گاه صندلي‌هاي آشپزخانه، تشك ابري براي نشيمن صندلي آشپزخانه، تهيه نماييد.

مي‌توانيد براي لوازمي از جمله قوطي چاي و جا ادويه‌اي روكش‌هايي به شكل حيوانات با استفاده از بافت تك ميل تهيه نماييد. در اين مرحله با ابتكار و خلاقيت مي‌توانيد از انواع حيوانات بافتني روكش و وسايل تزيين‌هايي متفاوت تهيه نماييد.

سازمان‌ها و مراكزي كه با اين شغل مرتبط هستند

§         سازمان فني و حرفه‌اي                                              www.irantvto.ir

§         اتحاديه توليد كنندگان و صادر كنندگان مبلمان                 www.irfurnitureunion.ir

§         اتحاديه فروشندگان لوازم خانگي تهران:                            http://homeappliancesunion.com

§         سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري              http://www.ichto.ir

 

 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد