يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1723
 بازدید امروز : 161
 کل بازدید : 3599700
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/2969
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
دوخت گل و ساقه و برگ

برای دوخت سرمه بعد ازین که پارچه ی ترمه را آهار کشی و طرح اندازی کردیم وارد کارگاه مخصوص کرده و دوخت را اغاز میکنیم


سرمه ها را به اندازه ی ۰٫۷ برش زده سپس با نخ موم کشیده دوخت را آغاز میکنیم .

ساقه ها و دور گل ها را ساقه دوزی میکنیم . دوخت ساقه دوزی در سرمه دقیقا همانند دوخت ساقه در گلدوزی میباشد فقط با این تفاوت که یک تکه سرمه هم داخل نخ قرار داده ایم .

برای توپر کردن ابتدا سطح گل را پنبه دوزی میکنیم تا برجسته شود سپس یک رشته سرمه برداشته در کناره گلبرگ به طرف مرکز قرار داده و از روی پنبه رد کرده و در سمت روبرو اندازه ی ان را علامت زده با قیچی چیده و با نخ روی پنبه میدوزیم.باید توجه داشته باشیم محیط بیرون گلبرگ ها نسبت به محیط داخلی که به مرکز گل نزدیکتر است پهن تر بوده و در هنگام دوخت سرمه ها در سمت مرکز گل کاملا کنار هم دوخته میشوند اما سمت دیگر آن ها که به سمت بیرون است با کمی فاصله از هم دوخت می شود تا شکل زیبایی به دست آید باید دقت کرد که در حین این کار پنبه های زیر کار شده مشخص نشوند .


هنگام دوخت سرمه نیز باید توجه کرد که دست ها عرق نکنند و مرتب عرق دستها شسته یا با دستمال خشک شود. چرا که سرمه ها در اثر رطوبت دست تغییر رنگ داده و سیاه می شود. همچنین در نگهداری تابلوی سرمه بید کوشید تا به روش صحیح قاب شده و در اتاقی که نصب میشود رطوبت نباشد چرا که سرمه ها سیاه و زشت شده و جلوه ی خود را از دست می دهند.

در دوخت بخش های میانی از منجوق هم میتوان استفاده کرد بدین صورت که به جای سرمه منجوق ها را به همان اندازه ی طول گلبرگ میزان نموده و به سطح گل می دوزیم.


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد