يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1929
 بازدید امروز : 176
 کل بازدید : 3599715
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/3281
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
ورنی بافی

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA ورنی بافی


 
ورني يكي از زيراندازهاي سنتي منطقه آذربايجان ميباشد كه در منطقه اهر وارسباران به صورت وسيعي توسط زنان عشاير بافته ميشود. جنس ورنی گاه تلفیقیاز ابریشم یا پشم است و بر روی دار بصورت عمودی بدون نقشه و بصورت ذهنیتوسط زنان و دختران عشایر و مناطق روستایی بافته می شود. تولید ورنی بیشتردر فصل قشلاق ایل انجام می‌شود كه عشایر فرصت كافی برای استراحت و سكونت دریك منطقه را دارند. در گذشته عشایر "دشت مغان"، "گرمادوز" و "ارسباران" پشم حاصل از دام هایشان را با دوك‌های معمولی می‌ریسیدند و به روش ابتداییرنگ ریزی می كردند و آن را برای بافت ورنی آماده می‌ساختند.
"فرشته سفری "، مربی ورنی بافی در "آذربایجان غربی" در خصوص ورنی بافی میگوید: "مواد اولیه برای تهیه ورنی،پشم، پنبه، كنف و موی حیوانات است. ورنیگاه به صورت پیچ بافی و جناغی است و عموما از طرح‌های هندسی استفادهمی‌شود."
نوع و شكل ورنی ممكن است در ایلات و عشایر گوناگون متفاوت باشد، زیرا اینصنعت ابتدا توسط عشایر تولید شده است. هم اكنون نیز ایل‌های بختیاری، بلوچ وقشقایی از ورنی استفاده می‌كنند. به روش بافت ورنی "پودچینی " می‌گویند كهبر اساس پیچش خاص نخ "خامه " به دور نخ‌های "تار" بافته می‌شود. این بافتهرا در كرمان "شیریكیپیچ" می گویند و در استان‌های شمال غرب ایران به "ورنی" معروف است .  سفری در مورد مشكلات ورنی بافی می‌گوید: "بافت ورنیبسیار سخت است و هم چنین جزء رشته‌های منسوخ شده به حساب می‌آید. عمده‌ترینمشكل ورنی ، جمع شدن كنارهای (شیرازه ) آن است. بافت این قسمت از ورنی ،از سخت‌ترین قسمت های بافت محسوب می‌شود كه باید در تهیه آن بسیار دقتشود."
ورنی بدون نقشه بافته می‌شود و چون در بافت آن از گره استفاده نمی‌شود جزوانواع گلیم به حساب می‌آید و از لحاظ شكل ظاهری به قالی شباهت دارد. سفریادامه می‌دهد: " برای رفع این مشكل باید از گره قرضی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

یا تار قرضی استفادهشود. این هنر همراه با گلیم بافی در دست احیا است ." قدمت این هنر به طوركامل مشخص نیست اما صاحب نظران قدمت آن را به چند صد سال پیش تخمینمی‌زنند.  "جلیل جباری "، معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردش گری اردبیل در موردابعاد ورنی می‌گوید: "ورنی در اندازه وابعاد مختلف و با توجه به نیاز بازار تولید و عرضه می‌شود. تا دهه‌های اخیرعشایر دشت مغان از ورنی به عنوان زیر انداز، رو انداز و تزیین آلاچیق هااستفاده می‌كردند."
ظرافت و لطافت بافت طرح و نقش‌های متنوع و زیبایی ورنی هر هنر دوستی رامجذوب خود می‌كند. نوع بافت ورنی با ابریشم ، از ظرافت و زیبایی خاصیبرخوردار است و از نظر وزن سبك تر و كم حجم تر از نوع پشمی آن است و توجهگردشگران داخلی و خارجی را به خود جلب كرده است. جباری می‌افزاید:"ورنی ازلحاظ صادرات در درجه نخست تولیدات صنایع دستی اردبیل قرار گرفته است بهطوری كه این بافته به كشورهای حاشیه خلیج فارس ،كشورهای اروپایی و آسیاییصادر می‌شود." ورنی‌های ابریشمی و پشمی ساخته شده در استان اردبیل علاوه بربازار داخلی به كشورهای ایتالیا، فرانسه و آلمان صادر می‌شوند. ورنی‌هااصولا به رنك لاكی، سرمه ای، سفید پیازی و آبی روشن هستند. در همه اندازهبرای پشتی، پادری، قالیچه، كناره و قالی تولید می‌شود.عشایر آذربایجان ازآن برای دوخت خورجین، جوال و تهیه جل اسب نیز استفاده می كنند.
جباری در مورد یكی از راهكارهای مهم در توسعه و ترویج صنعت ورنی بافی وآموزش آن تصریح می‌كند:"درشهرستان‌های استان اردبیل ، كارگاه‌های آموزشورنی، به صورت مقدماتی دایر می‌شود و سالانه سیصد نفر در این مراكز آموزشمی بینند و به تولیدكنندگان ورنی اضافه می‌شوند." تولید ورنی صرفا خانگی ویا در چادرهای عشایری است و ابزار آن از قبیل "دار " و "دفین"( بروزن دال ،شانه مخصوص برای بافتن فرش )است. از انواع ورنی در آذربایجان می‌توان بهورنی قالی ،ورنی كناره بزرك، ورنی كناره، ورنی ذرع و نیم (جفت )، ورنیقالیچه و ورنی پشتی اشاره كرد .جباری در مورد حمایت‌های معاونت صنایع دستیسازمان میرات فرهنگی اردبیل از ورنی بافی می‌گوید: "حمایت‌های ما از طریقپرداخت وام تسهیلات بانكی كم بهره، شناسایی و صدور مجوزهای صنایع دستی،برگزاری نمایشگاه‌های متعدد صنایع دستی در سطح استان و همچنین مشاركت درنمایشگاه‌های سراسری صنایع دستی در ایران و نمایشگاه‌های بین‌المللی خارجاز كشور با هدف توسعه و ترویج هنر ورنی بافی است.

 

 

منبع: irandeserts.com

 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد