دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1773
 بازدید امروز : 156
 کل بازدید : 3599947
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 0/4530
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
خدمات گرافيكي و طراحي بنرهاي تبليغاتي


خدمات گرافيكي و طراحي بنرهاي تبليغاتي

تبليغات بيلبردهاي متحرك: تبليغاتي است كه روي وسايل نقليه متحرك مانند كاميون‌ها، اتوبوس‌ها يا ون‌ها و هر وسيله نقليه ديگري درج مي‌شود و آن وسايل با حركت خود در گذرگاه آن محصول را تبليغ مي‌كنند.


توصيف خدمات

تبليغات اينترنتي

با شروع فعاليت‌هاي تجاري در اينترنت، تبليغات اينترنتي نيز پا به عرصه گذاشت. تعريف‌هاي متفاوتي براي تبليغات اينترنتي ذكر شده است ولي در بيشتر آنها مفاهيم مشتركي مورد توجه قرار گرفته است. از جمله اين مفاهيم مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

-       تبليغات عبارت است از تلاش براي ايجاد يك ارتباط دو سويه غيرمستقيم با مخاطب.

-       تبليغات موفق مستلزم پرداخت هزينه به منظور بهره‌برداري از امكانات ساخت و رسانه مناسب براي نشر آن است.

-       تبليغ خوب تلاش دارد تا با ايجاد آگاهي و آموزش به صورت‌هاي مستقيم و غيرمستقيم بر ذهن مخاطب تاثير بگذارد.

تبليغات اينترنتي شامل هر نوع محتوا و مضمون تجاري موجود در اينترنت گفته مي‌شود كه شركت‌ها براي آگاه كردن مصرف كنندگان در مورد كالا‌ها و خدمات خود طراحي مي‌كنند. به عبارت ديگر تبليغات اينترنتي به استفاده از اينترنت به عنوان يك كانال و وسيله ارتباطي براي ارسال تبليغات در محيط وب اشاره دارد. بنابر اين مي‌توان گفت:‌ به كارگيري اينترنت و فناوري‌هاي زيرمجموعه آن مانند وب و پست الكترونيكي از سوي موسسات تجاري براي انجام فعاليت‌هاي تبليغاتي مورد نظر است.


ويژگي‌هاي مهم تبليغات اينترنتي

در مقايسه با تبليغات سنتي، تبليغ در اينترنت از مزيت‌هاي قابل ملاحظه‌اي برخوردار است از آن جمله مي‌توان به موارد زير اشاره كرد:

 • ايجاد ارتباط دوطرفه با مخاطب
 • ايجاد يك پيوند مستقيم به فهرست محصولات
 • توانايي هدف‌گيري ايستا و پوياي مشتريان
 • دسترسي جهاني و شبانه‌روزي
 • ارسال و نگهداري و به روزرساني آسان
 • قابليت اندازه‌گيري و پي‌گيري بالا
 • طراحي پيام آگهي و قابليت فروش
 • هزينه كم تبليغ در اينترنت نسبت به ساير رسانه‌ها
 • دست‌يابي به بازار جديد در حال گسترش
 • اطلاع‌رساني كامل و سريع
 • نظارت و ارزيابي دقيق و بدون واسطه

 

بنر در تبليغات اينترنتي

طي يك دهه‌اي از از پيدايش پديده تبليغات اينترنتي مي‌گذرد، روش‌ها و مدل‌هاي مختلفي براي انجام تبليغات در اينترنت ابلاع شده و مورد استفاده قرار گرفته است. بنرها اولين شكل از تبليغات بودند كه به طور گسترده در اينترنت مورد استفاده قرار گرفتند و امروزه از معروف‌ترين و پركاربردترين انواع تبليغات اينترنتي به شمار مي‌روند. در حال حاضر اين نوع از تبليغات، تنها روش تبليغات در اينترنت نيست ولي بخش اساسي تبليغات روي خطي به حساب مي‌آيد. بر اساس آمار(IAB)، در سال 2000 ميلادي، تبليغات از طريق بنر 47درصد كل تبليغات روي خطي را تشكيل داده است. بويژه اگر توجه كنيم كه رقم كل تبليغات روي خطي در اين سال 2/8 ميليارد دلار بوده، بيشتر به اهميت اين نوع تبليغات پي مي‌بريم.


تعريف بنر

بنر عبارت از يك تصوير گرافيكي كوچك و معمولاّ مستطيل شكل كه به يك پايگاه اينترنتي ديگر متصل مي‌شود. بنر ابعاد مختلفي دارد اما به طور متوسط داراي طول 360 پيكسل و عرض 60 پيكسل است.


انواع بنر:

بنرها را مي‌توان از دو جهت دسته‌بندي كرد:

از نظر اندازه:

-       بنرهاي كوچك300*468 پيكسل

-       بنرهاي بزرگ به ابعاد 600*980 پيكسل و...

از نظر فرمت فايل و نحوه اجرا:

-       بنرهاي معمولي شامل نام و پيام‌هاي تبليغاتي به صورت چشمك زن و فرمت IPG

-       بنرهاي حامل پيام‌هاي تبليغاتي به شكل فيلم‌هاي كارتوني يا فيلم‌هاي معمولي و با فرمت FIash

-       بنرهاي ثابت: مانند عكس ثابت و يك نوشته

-       بنرهاي متحرك كه حاوي يك پيام و يك تصوير زمينه است و نوشته به صورت متحرك رفت و آمد مي‌كند.


اجزاي اصلي بنر

بنر تبليغاتي مجموعه‌اي از لوگو، رنگ و شعار تبليغاتي مي‌باشد كه داراي اجزاي اصلي زير است:

-       رنگ و فرمت زمينه بنر

-       متن پيام تبليغاتي

-       تصوير يا عكس

 

اصول مهم طراحي بنرها

در طراحي بنر بايد اين نكات را در نظر گرفت:

-       توجه عمده و محوري به پيام اصلي تبليغ و رساندن پيام تبليغاتي با استفاده از حروف، رنگ و تصاوير: هر بنر تبليغاتي بايد پيام اصلي تبليغ را به خوبي منتقل كند.

-       استفاده از رنگ و فونت لوكوي مربوط به موسسه آْگهي دهنده (مگر در موارد استثنا كه پيام تبليغاتي با توجه به نوع محصول يا خدمات طراحي مي‌شود).

-       ايجاد جاذبه‌هاي ويژه در طراحي بنر تبليغاتي: مانند ايجاد يك جلوة خاص يا ايجاد يك حركت در نوع ارايه‌ پيام كه موجب جلب توجه بيشتر شود.


خطاها و اشتباهات رايج در طراحي بنرها

-       استفاده از پيام نامربوط و دور از ذهن براي مخاطب، مثل پيام‌هاي بسيار غيرمستقيم، استفاده از شوخي‌هاي بي‌جا و شعارهاي دوپهلو و مبهم مثلاّْ درحسرت باقالي(در تبليغات برنج) و موارد متعدد ديگر.

-       استفاده از رنگ‌ها و تصاوير نامربوط كه حتي موجب آزار مخاطب مي‌شود مانند استفاده از رنگ‌هاي فسفري خيلي زننده كه چشم را آزار مي‌دهد.


نكات مهم در اجراي موفق تبليغات بنري

بسياري از آگهي‌ها و صفحات وب موفق با پيروي از فرمولAIDA تهيه و تنظيم مي‌شوند كه بر اساس آن آگهي بايد:

1. Attention : توجه بيننده را جلب كند.

2. Interest : رغبت و كشش ايجاد نمايد.

3. Desire : آرزو يا خواشت بيافريند.

4. Action : به كنش يا عمل منجر شود.

متاسفانه در اغلب موارد طراحان آگهي فقط به بخش اول اين فرمول بهاء مي‌دهند، يعني مي‌كوشند به كمك حروف درشت يا با ترفندهاي تصويري توجه بيننده را جلب كنند. بسياري از وب‌ سايت‌ها هم با گرافيك پر زرق و برق و نوشته‌ها و تصاوير چشمك‌زن و تند از همين روش پيروي مي‌كنند. اما منجر به اقدامي نمي‌شوند. براي اين كه اين تبليغات موثر واقع شود نكات زير را بايد مورد توجه قرار داد:


-        طراحي بنر با پيام‌هاي جذاب و كوتاه

بنرهاي تبليغاتي با بيلبوردهاي خياباني قابل مقايسه‌اند. اين آگهي‌ها بايد نظر بيننده را براي مدتي كوتاه جذب كنند. بنر، چه در بالاي صفحه باشد، يا در وسط و كناره‌هاي آن، بايد با چند كلمه يا تصوير مختصر پيام خود را انتقال دهد. اين آگهي‌ها بخصوص در معرفي نام و مدارك‌هاي تجاري بسيار موفق عمل مي‌كنند، زيرا نام‌ها يا تصاوير كوتاه به خوبي در ذهن جاي مي‌گيرند.


-       هدايت مخاطب به صفحه مناسب

اگر از بنر براي معرفي  سايت استفاده مي‌شود، بهتر است كه مخاطبان به صفحه اصلي(home  page) سايت لينك شوند. اما بنرهايي كه براي پيشبرد فروش و ارائه پيشنهادات خاص طراحي شده‌اند، ممكن است با هدايت مخاطبان به صفحه اصلي، سبب سردرگمي آنها شوند. بنابر اين، بهتر است او مستقيماّ به صفحه‌اي كه براي پيشبرد فروش طراحي شده و بنرها به آن مرتبط (لينك) شده‌اند، هدايت شود. در اين صفحه بايد محصول يا پيشنهاد به صورت مشروح معرفي شود و از مخاطب خواسته شود كه با پركردن فرم، محصول را سفارش دهد يا تماس بگيرد. به اين ترتيب اگر مخاطب فرم را هم پر نكند، اين اطمينان وجود دارد كه پيام را دريافت كرده است.


-        هدف‌گيري در تبليغات

منظور از تبليغات هدف‌گيري شده، پيام‌رساني به مخاطباني است كه داراي علائق مشترك شغلي، تخصصي، هنري، ورزشي و امثال آن هستند. در تبليغات از طريق بنر، اين گروه‌ها را مي‌توان با دسته‌بندي سايت‌هاي نمايش دهنده آگهي از يكديگر تفكيك كرد، به طوري كه هر آگهي براي گروه خاصي از مخاطبان پخش شود. ناگفته پيداست كه به اين ترتيب هزينه‌ها كاهش و بازدهي تبليغات به ميزان درخور توجهي افزايش مي يابد.


-        محك تبليغات با گروه‌هاي كوچك

يك وجه امتياز تبليغات اينترنتي اين است كه با هزينه‌ ناچيزي مي‌توان آگهي‌ها را با گروه كوچكي از مخاطبان آزمود. همچنين مي‌توان بنرهايي با شكل‌ها، رنگ‌ها، متن‌ها و اندازه‌هاي مختلف تهيه و اثربخشي آنها را با هم مقايسه كرد.

در ايران هزينه تهيه بنر رقم بسيار كمي دارد. حتي مي‌توان هزينه و اثربخشي تبليغات بنر را، براي كالا يا خدمات مورد نظر، با ساير انواع تبليغات سنتي و اينترنتي مقايسه نمود. در اين صورت ملاحظه خواهيد كرد كه تبليغات بنر در مورد بسياري از محصولات ارزان‌تر تمام مي‌شود و نتيجه بهتري دارد.


-        اختصاص بخشي از استراتژي كلي تبليغات به بنر

تبليغات معمولاّ وقتي بيشترين نتيجه را به بار مي‌آورد كه از رسانه‌ها و روش‌هاي مختلف براي رساندن پيام به مخاطب استفاده كنيم. سازمان‌ها و شركت‌هاي بزرگ و با سابقه، اين مطلب را مي‌دانند و مي‌كوشند پيام‌هاي خود را با رسانه‌هاي مختلف به مخاطبان برسانند. اين شركت‌ها معمولاّ از راديو، تلويزيون، سينما، مطبوعات، تبليغات محيطي(پوستر، بيلبورد، اتوبوس،...) به خوبي استفاده مي‌كنند و در سال‌هاي اخير روش‌هاي مختلف تبليغات روي خطي را هم به اين مجموعه افزوده‌اند.

اگر بودجه تبليغاتي براي تبليغ در رسانه‌هاي گرانقيمت كافي نيست، از ساير انواع تبليغات بر خط استفاده شود. درج آگهي در خبرنامه‌هاي روي خطي و ارسال ايميل‌هاي تبليغاتي از نمونه‌هائي است كه در كنار تبليغات بنر مي‌تواند موثر واقع شود.

-       بهره‌گيري از گرافيك، انيميشن و ساير جلوه‌هاي بصري در طراحي بنر، تركيب‌بندي، رنگ، نور، حركت، حروف و خطوط زيبا اثر محسوسي بر جلب توجه بينندگان و موفقيت بنرها دارد. نثر زيبا و روان نيز در تركيب با اين عوامل اثرگذارتر مي‌شود. اين مجموعه ممكن است مدت‌ها در ذهن بيننده بماند و به اهداف آگهي دهند كمك كند.

استفاده بنر در سايت نامربوط و يا در مكان و صفحه نامناسب و حتي استفاده از بنر در كنار ساير بنرهايي كه يا جذابيت بالاتر دارند و يا پيام‌هاي مهم‌تري دارند، موجب بي‌رونقي بنر مي‌شود.


سازمان و مراكزي كه با اين شغل مرتبط هستند.

-       وزارت فن‌آوري اطلاعات و ارتباطات:

اين وزارتخانه بر كار وب سايت‌هاي اينترنتي نظارت مي‌كند بنابر اين بايد بر اساس قوانين و ضوابط ابلاغ شده عمل كنيد تا فعاليت‌هاي شما مسدود نشود.

-       وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي: براي انجام فعاليت در مرحله تبليغات به طور مستقل، نياز به مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي داريد كه به عنوان كانون تبليغاتي فعاليت كنيم،در غير اين صورت مي‌توانيد با همكاري يك كانون تبليغاتي يا مؤسسه فرهنگي داراي مجوز، فعاليت همكاري كنيد.

-       وزارت بازرگاني

-       وزارت صنايع و معادن

-       وزارت علوم، تحقيقات و فن‌آوري

-       سازمان توسعه تجارت ايران


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد