پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2302
 بازدید امروز : 156
 کل بازدید : 3600870
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/3750
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
کنده‌کاری چوب

کنده کاری چوب

استان مازندران به سبب مجاورت با دریاچه ی خزر و برخورداری از بارندگی به میزانکافی ، از جمله مناطق سرسبز کشورمان است که دارای جنگلهای وسیع و انبوهی میباشد و فراوانی چوب در این منطقه باعث شده تا از گذشته های دور،روستانشینان و سکنه ی مناطق حاشیه ی جنگلها قسمت اعظ م نیازهای خود را ازچوب تهیه کنند و در این رابط ه به مهارت فوق العاده و قابل تحسینی دستیابند.
در حال حاضر نیز استان مازندران و به ویژه روستاهای ورا زده علیا، جوربند،انگتارود و... (از توابع شهرستان نور) جزو مناطق معروف تولید مصنوعات چوبیمحسوب می شود و صنعتگران هنرمندی که به کار در این رشته اشتغال دارند بااستفاده از تنه ی یکپارچه ی درختان و بدون بهرهگیری از ابزار کار مدرنمصنوعاتی هنری و مصرفی متعددی تولید میکنند که از بین آنها جوله ، کلر،لاک، عصا، تخته ی سبزی خردکنی، قاشق و قندانهای تزیین شده با مجسمه حیواناتقابل اشاره است و توانسته در بازارهای محلی و هم چنین بازار سایر شهرهایایران جای شایسته یی را به خود اختصاص دهد.
چوبی که از جنگلهای استان مازندران به دست می آید به دو دسته ی بزرگ تقسیممیگردد. نخست چوب گیاهان تیز برگ (نظ یر انواع کاج و سرو) که به رنگ هایزرد یا سفید متمایل به قرمز دیده می شود و بسیار نرم و سبک است ، قدرت تحملفشار زیادی را دارد و در مقابل رط وبت و سایر عوامل جوی بسیار مقاوم میباشد و به دشواری تاب می خورد و ترک بر می دارد.
دسته ی دوم چوب هایی که از جنگلهای استان مازندران به دست می آید چوبدرختان پهن برگ نظ یر راش، بلوط، گردو، زبان گنجشک، نارون ، چنار، ملج،افرا و... است که اگرچه ویژگی های چوب درختان تیز برگ را ندارد، اما کارکردن با آن بسیار ساده است . صنعتگران روستاهای مورد اشاره با بهره گیری ازاین خاصیت درختان پهن برگ خصوصا ویژگی های درختان ملج و افرا که کار کردنبا آن آسان است و در مقابل خشکی یا رط وبت عکس العمل چندانی از خود نشاننمیدهند و در برابر پیچیدگی ، کج شدن و ترک خوردن مقاوم هستند استفادهنموده و محصولاتی تولید می کنند، که هر یک در حد خود زیبا و قابل تامل است ودارای کاربردهای مختلف هنری و مصرفی می باشد.
ابزار کار سازندگان مصنوعات چوبی استان مازندران از وسایلی ساده و ابتداییتجاوز نمیکند و در مجموع عبارت است از: تبر تیشه اره سوهان چوب ساب مغار کهدر اصطلاح محلی رخ نامیده می شود اسکنه ورنده و با کمک همین ابزار کارمختصر است که صنعتگران به چوب بی شکل هویت می بخشند و تنه های قط ور و بیروح درختان را به صورت محصولاتی با هیاتهای متناسب در می آورند.
نحوه و مراحل کار سازندگان مصنوعات چوبی استان مازندران به این صورت است کهبعد از قطع تنه ی درختان آنها را به اندازه ی تقریبی محصولی که قصد ساختآن را دارند بریده و سپس با کمک تیشه شکل اولیه یی را که باید داشته باشدمی تراشند. سپس محصولی را که به صورت ابتدایی تراشیده شده مدتی در جایی گرمو خشک و در جریان هوای آزاد قرار میدهند تا رط وبت گیری یا به اصطلاحمعروف خشک شود و در آخرین مرحله، چوبها را مجددا به کارگاه برگردانده بهتکمیل و پرداخت آن که شامل شکل دادن نهایی به فرآورده و پرداخت آن با کمکچوب ساب و سمباده می باشد می پردازند و در نهایت قسمتهای درونی و برونیمصنوع را با ماده یی شیمیائی می پوشانند تا کلیه ی خلل و فرج چوب مسدودگردد و در مقابل عوامل جوی استقامت پیدا کند.
قسمت اعظ م مصنوعات چوبی مناطق روستائی استان مازندران دارای مصارف ومشتریان محلی است و بخشی از آن نیز توسط فروشگاههای وابسته به سازمان صنایعدستی ایران در نقاط مختلف کشور عرضه می شود که خوشبختانه با استقبال خوبهموطنان عزیز مواجه شده است

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد