يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2829
 بازدید امروز : 112
 کل بازدید : 3599651
 بازدیدکنندگان آنلاين : 8
 زمان بازدید : 0/3281
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
نخ‌ریسی

دوکنخ ریسی


  اولین وسیلة پارچه بافی است که الیاف را به نخ تبدیل می کند. تکامل این وسیله نقش مهمی در پیشرفت فن نساجی داشته و مقدمة پیدایش چرخ نخریسی است . یافته های باستان شناسی نشان دهندة استفادة دوک از دورة نوسنگیاست . در بسیاری از محوطه های باستانی عصر نوسنگی ایران دوکهای متعددی یافتشده اند. مهری از محوطة چغامیشِ خوزستان متعلق به 3300 ق م زنی را در حالنخ ریسی نشان می دهد.

تصویر  نمونه ای از نخ ریسی در ایران باستان را نشان می دهد. زنی با دستان یپوشیده از زیور آلات، به حالت غیر رسمی و چهار زانو در برابر میزی نشسته. او دوکنخ ریسی را که در بالا دارای فرمی گُل مانند است با دست چپ خود گرفتهاست. لباس تونیک مانند بدون آستینی به تن دارد و سرپوشی که بر شانه اشافتاده، موهای بلند او را نمایان ساخته. شخصی که در پشت ایستاده نیز لباسی با آستینی کوتاه به تن دارد. در این تصویر صندلی با پارچه ای پوشیده شده ودر برابرمیزی که پایه های کوتاه و رویه ای ضخیم دارد، قرار گرفته. بر روی میز خوراکی از ماهی و شش -هفت عدد نان وجود دارد. به نظر می رسد زن از طبقه یبالای اجتماعی باشد. در پشت سر او خدمتکاری مشغول باد زدن این زن است. ایناثر در موزه ی لوور نگهداری می شود. جنس ماده ی این نقش برجسته نشان می دهد که این اثر متعلق به شوش و مربوط به قرن هفتم یا هشتم پیش از میلاد است.

در دورة اسلامی نیز دوک نخ، چرخ نخ ریسی و دستگاه بافندگی مهمترین ابزارهایبافت بودند. مسکویه (320ـ421؛ ج 2، ص 230) احتمالاً به چرخ نخ ریسی در یکیاز شهرهای عصر آل بویه اشاره دارد، که نشان دهندة کارآیی بالای این دستگاهاست. این دستگاه در دورة اسلامی نیز با پیشرفتهای فنی همراه بود، از جمله تکامل رکاب های مخصوص بالا و پایین بردن متناوب تارها با حرکت پا، که توانایی های بافنده را به مقدار زیاد افزایش می داد. در این دوره دستگاه های رکاب دار رواج یافت.سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد