دوشنبه ٢٨ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2042
 بازدید امروز : 77
 کل بازدید : 3599868
 بازدیدکنندگان آنلاين : 12
 زمان بازدید : 0/3594
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
تاثير ورمي‌كمپوست درانبوه گياهان

اثرات ورمي‌كمپوست و رشد و نمو گياهان


    معمولاً گياهاني كه از كود ورمي‌كمپوست تغذيه مي‌كنند داراي ظاهري بلندتر و رشدي سريعتر مي‌باشند. بر اساس آزمايشات و تحقيقات انجام شده، استفاده ورمي‌كمپوست با غلظت كمتر در رشد و نمو گياهان تاثير بيشتري دارد. اين نتايج علمي بر اساس يافته‌هاي مركز تحقيقات اوهايو    ( Ohio state university ) و توسط دكتران آتيه، ادوارد، سابلر و متزگر انجام شده است. گزارشات اين نتايج به شرح زير مي‌باشد:

    كود ورمي به عنوان يكي از اجزاء مغذي گياهان در باغباني و گل كاري تاثير مستقيمي در خواص فيزيكي و شيميايي و رشد و نمو گياهان دارد. (منابع زيست فنّاوري)                         

    افزايش در ميزان رشد و نمو گياهان هميشه به عنوان يك مزيت و برتري محسوب نمي‌شود. اما كود ورمي فعاليت و عملكرد بيولوژيكي دارد و خود مواد دفع كننده قارچي دارد كه از رشد بي رويه و منفي محصول جلوگيري مي‌كند و به گونه‌اي روند رشد گياهان را كنترل مي‌كند.

    تاثير ورمي‌كمپوست درانبوه گياهان:

    انبوه و جمعي گياهان پس از تغذيه از كود ورمي در هر سانتي‌متر افزايش مي‌يابد.

 

    تاثير ورمي‌كمپوست درانبوه ريشه:

    در هر آزمايش علمي انجام شده، گياهاني كه از كود ورمي‌كمپوست تغذيه نمودند تاثير قابل توجهي در رشد و انبوه ريشه گياهان داشتند. افزايش انبوه ريشه گياهان، ظرفيت جذب آب و مواد مغذي ديگر را بالا برده و از لحاظ علمي گياهان را قوي‌تر و سالم‌تر مي‌سازد. در صورتيكه اگر رويش شاخه‌ها به طور نامناسبي افزايش يابد، خطر ايجاد چسبندگي و به هم فشردگي در ريشه گياهان وجود دارد كه در اين صورت گياهان احتياج به پيوند زني و نشاء دارند. آزمايشات نشان داد كه چسبندگي در ريشه گياهان باعث كاهش رشد آنها خواهد شد. پس از اين تحقيقات، اهميت و ارزش سلامتي و قوت در ريشه گياهان براي محققان و كشاورزان آشكار شد.


 

    تاثير ورمي‌كمپوست در ضخامت و كلفتي ساقه گياهان:

    طي آزمايشات انجام شده توسط محققان، ضخامت ساقه گياهان پس از تغذيه از كود آلي ورمي‌كمپوست افزايش قابل توجهي داشته است گرچه ايجاد ضخامت بيشتر در ساقه از اهميت كمتري نسبت به ديگر عوامل در رشد گياهان برخوردار است اما در بعضي گلها و گياهان اهميت بسزايي دارد مانند گلهاي ميمون كه ضخامت در ساقه آنها تاثير آشكاري بر زيبايي ظاهري اين گل دارد.


    تاثير ورمي‌كمپوست بر اندازه گلها:

    زمان برداشت گلهاي ميمون آزمايش شده، محققان دريافتند نكته بسيار ارزشمند اين آزمايشات اين است كه گلهايي كه از كود ورمي‌كمپوست تغذيه نمودند، رشد بيشتري از لحاظ ساقه و گلبرگ داشتند و در مقايسه با گلهاي ديگري كه از كودهاي معمولي (كودهاي شيميايي و...  ) تغذيه نمودند رشد ظاهري قابل توجهي داشتند. در نتيجه ظاهر متفاوت و زيباي گلها نظر خريداران و ناظران را به خود جلب نمود به طوريكه به مرور بر ميزان بهاي آن گلها افزوده شد.


    تاثير ورمي‌كمپوست در سرعت رشد و نمو گل و گياه :

    گياهاني كه در بستري با كود آلي ورمي‌كمپوست پرورش مي‌يابند معمولاً رشد و نموي بيشتر و سريعتري نسبت به گياهان ديگر دارند. در آزمايشات تحقيقاتي كه بر روي گل ميمون و كلم بروكلي انجام شد، نشان داد كه دوره كامل رشد و نمو گلهاي  ميمون 2 تا 3 روز كمتر از ديگر گلها و گياهان است و گل كلم بروكلي نيز در زمان نشاء و جوانه زني،  برگهاي بيشتري توليد كرده است.

 

    نتيجه:

    عكس‌العمل گياهان مختلف به كود آلي ورمي‌كمپوست بر اساس چند عامل مهم مي‌باشد. اولين و مهمترين عامل اين است كه نتايج آزمايشات مختلف در پرورش گياهان با استفاده از كود ورمي در مناطق آب و هوايي مختلف متفاوت است. پيشرفت مراحل رشد براي هر گياه در مناطق آب و هوايي مختلف يكسان نمي‌باشد و مسلماً واكنش گياهان به سامانه كود ورمي‌كمپوست نيز متغير خواهد بود. گياهاني كه در شرايط مطلوب آب و هوايي و تغذيه‌اي مناسب رشد مي‌كنند، عكس‌العمل كندتري نسبت به افزايش ميزان كود و ديگر افزودني‌هاي شيميايي به بستر خاك نشان مي‌دهند. در حالي كه گياهاني كه در شرايط غير مطلوب آب و هوايي و تغذيه‌اي نامناسب رشد و پرورش پيدا مي‌كنند، عكس‌العمل سريعتر و مطلوبتري در افزودن كود ورمي به خاكشان نشان مي‌دهند.


ورمی کمپوست یا طلای سیاه 

با رشد روزافزون جمعیت، افزایش سطح رفاه و تنوع کمی و کیفی در مصرف مواد غذایی، توسعه صنایع تبدیلی و رشد پدیده شهرنشینی، دفع زباله و مواد زاید آلی به یک مشکل به ویژه در شهرهای بزرگ تبدیل شده است. امروزه فرآوری مواد زاید آلی به سه روش سوزاندن، دفن در محل های خاص و بازیافت یا استفاده مجدد انجام می پذیرد. روش بازیافت علاوه بر اینکه در حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی موثر است می تواند مواد زاید را به عنوان مواد خام، مجددا در چرخه مصرف قرار دهد و از تخریب بیشتر محیط زیست پیشگیری کند. از بین انواع محصولات بازیافتی می توان به ورمی کمپوست (vermicompost) یا کمپوست کرمی که در کشورهای مختلف جهان با استقبال گسترده ای روبه رو شده است، اشاره کرد.


 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد