پنج شنبه ٣١ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 2722
 بازدید امروز : 175
 کل بازدید : 3600889
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/3437
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
راحله زلفي پور اقدم


بسمه‌تعالي

ضمن معرفي خود، سن، تحصيلات و وضعيت تأهل خود را ذكر كنيد:

نام و نام‌خانوادگي: راحله زلفي پور اقدم والقان

سن: 32 سال

تحصيلات: فوق ديپلم فرش دستباف

وضعيت تأهل: متأهل

تعداد فرزند: 1 پسر

1- نقشه فرش را تعريف كنيد. (نقشه فرش يعني چه؟)

 نقشه فرش تشكيل شده از اشكال و موتيف‌هاي طبيعي و هندسي شامل ختايي‌ها و اسليمي كه ختايي‌ها در برگيرنده گلها و برگها مي‌باشد كه همگي برگرفته از طبيعت بوده و اسليمي‌ها كه از ريشه اسلامي گرفته شده طرح‌هاي ماري شكل مي‌باشد كه قاب‌ها و قالب‌ها را تشكيل مي‌دهند و پايه كلي همه اين اشكال بر پايه پيچش حلزوني مي‌باشد.


2- نقشه فرش در ايران از چه پيشينه‌اي برخوردار است؟

نقشه فرش در ايران داراي پيشينه‌اي هزار ساله بوده و قدمت آن به فرش پازيريك كه از مناطق سيبري كشف شده مي‌رسد.

3- اين هنر رشته بومي و فعال كدام بخش از كشور است؟

اين هنر رشته بومي مناطق زيادي از ايران مي‌باشد كه اصلي‌ترين آن اصفهان، تبريز و قم مي‌باشد ولي در سال‌هاي اخير اين هنر در بسياري از مناطق مانند خراسان، فارس، كردستان و تقريباً همه نقاط ايران گسترش پيدا نموده كه البته هر استان داراي موتيف‌ها و اشكال بومي خود مي‌باشد.

4- براي اشتغال به اين هنر چه آموزش‌هايي بايد ديد؟

افرادي كه بخواهند در اين هنر تبحر پيدا كنند و مشغول به‌كار شوند ابتدا بايد فرش را بشناسند و سپس با طراحي نقشه فرش توسط اساتيد مجرب آموزش ببينند و بعد از طراحي بايد دوره رنگ‌آميزي را بگذرانند.

5- مراكز آموزشي ارائه كننده خدمات نقشه‌فرش مي‌بايست چه ويژگي‌هايي داشته باشند؟

مراكزي كه امر آموزش اين هنر را به‌عهده دارند بايد توسط اساتيد مجرب اداره شوند و افرادي كه مسئول آموزش هستند حتماً بايد تمام اصول طراحي فرش را بشناسند.

6- آيا براي اشتغال به اين هنر الزاماً مي‌بايست موفق به اخذ گواهي‌نامه يا مدرك پايان دوره‌اي گرديد؟

شخصي كه مي‌خواهد اين هنر را به صورت حرفه‌اي ادامه دهد الزاماً نيازي نيست مدرك تخصصي داشته باشد. اين هنر بيشتر تجربي مي‌باشد تا مدركي.

7- اين هنر توسط چه مراكزي حمايت مي‌شود؟

اين هنر توسط اداره صنايع دستي و گردشگري هر استان، همچنين اداره كار آموزش و فني و حرفه‌اي و يا شركت سهامي فرش ايران حمايت شده و همچنين در بعضي از استان‌ها براي حمايت از طراح و خلاقيت و هنر طراح اتحاديه‌هاي حمايتي تشكيل شده ولي در استان تهران اين هنر اصيل و زيبا فاقد اتحاديه حمايتي مي‌باشد.

8- آيا اين هنر امكان جواز تأسيس كارگاه را دارد؟

بله توسط اداره صنايع دستي و گردشگري امكان تأسيس كارگاه توليدي وجود دارد.

9- براي پرداختن به نقشه فرش به عنوان يك شغل چه ميزان سرمايه مورد نياز است؟

با سرمايه اندك و كمي مي‌توان اين هنر را ادامه و اشاعه داد. اين كار بيشتر نياز به خلاقيت و ذوق دارد.

10-به جز سرمايه چه ابزار و امكاناتي براي انجام كار نقشه فرش مورد نياز است؟

  ابزار كلي و اصلي براي طراحي يك نقشه يك ميز طراحي و صندلي راحت، يك كامپيوتر و كاغذ نقشه و مداد و پاك‌كن مي‌باشد.

11-بازار كار نقشه فرش چگونه است؟

نقشه فرش در حال حاضر از بازار خوبي برخوردار است به‌خصوص براي خانم‌هايي كه با اين هنر آشنايي دارند و فارغ‌التحصيل اين رشته هستند بهترين گرايش بازار كار همين طراحي نقشه فرش بوده كه حتي در منزل هم مي‌توانند اين كار را ادامه دهند و چون نيروي متخصص در اين رشته بسيار كمتر از نياز بازار مي‌باشد اين كار از بازار خوبي برخوردار است.

12-آيا از طريق اشتغال به هنر نقشه فرش مي‌توان بيمه شد؟

بله افرادي كه به اين هنر مشغول هستند مي‌توانند با معرفي نامه از اداره صنايع دستي و يا شركت فرش تحت پوشش بيمه هنرمندان قرار بگيرند.

13-براي انجام كار نقشه فرش چه ميزان فضا مورد نياز است؟

اگر اين كار به صورت شخصي انجام شود نياز به فضاي كمي در حد يك ميز و صندلي دارد ولي اگر اين كار در كارگاه و با تعدادي از افراد ادامه پيدا كند به ازاي هر شخص يك ميز و صندلي فضاي مفيد نياز است.

14-آيا نقشه فرش اتحاديه دارند؟ و بيمه مي‌شوند؟

نقشه فرش در استان‌هاي مختلف مثل تبريز داراي اتحاديه مي‌باشد و هنرمندان اين رشته تحت پوشش بيمه قرار مي‌گيرند ولي در شهر بزرگ تهران هيچ اتحاديه حمايت كننده‌اي در اين خصوص وجود ندارد ولي همانطور كه ذكر شد توسط معرفي نامه از اداره صنايع دستي يا شركت سهامي فرش مي‌توانند تحت پوشش بيمه قرار بگيرند.

15-آسيب‌هاي پرداختن به نقشه فرش را برشماريد؟

تنها آسيب جدي كه اين هنر مي‌تواند ايجاد كند به علت كار زياد چشمي شماره چشم افراد تحت تأثير قرار گرفته و كمي افراد مكن است دچار مشكل آستيگمات شوند.

16-نقشه فرش تا چه ميزان به نيازهاي روحي - عاطفي و هيجاني شما پاسخ مي‌دهد.

نقشه فرش با عمق روح و فكر من آميخته شده و چون من از دوران كودكي به هنر نقاشي علاقه زيادي داشتم و قبل از آموزش و آشنايي با نقشه فرش به هنر نگارگري و تذهيب مشغول بودم زماني‌كه با اين هنر آشنا شدم و اين كار را ادامه دادم تقريباً به تمامي هيجانات روحي و عاطفي من جامعه عمل پوشاند مخصوصاً زماني‌كه فرش بافته شده نقشه را مشاهده مي‌كنم. يعني تمام هنر و خلاقيت ذهن خود را بافته شده و به ثمر نشسته مي‌بينم تمام خستگي جسمي از تنم خارج شده و جان دوباره‌اي براي خلق اثري بهتر مي‌گيرم.

17-مشوق و الگوي شما بر اشتغال به نقشه فرش چه كسي بوده است؟

مشوق و الگوي اصلي من در ادامه اين هنر همسرم، پدر و مادرم بودند كه در تمامي مراحل مرا همراهي نموده و حتي تا هم‌اكنون همراه و ياور بزرگ من بوده‌اند. و همسرم هم‌اكنون در كنار من به اين هنر مشغول مي‌باشند.

18-آيا برترين‌هاي نقشه فرش را مي‌شناسيد؟ از تعدادي از آنها و آثارشان نام ببريد.

از اساتيد بزرگ اين رشته استاد ارچنگ، استاد قره‌باغي، استاد فرهاديه و بسياري اساتيد بزرگ مي‌باشند كه در شهر‌هاي اصفهان، تبريز و قم مشغول به اين هنر مي‌باشد.

19-براي جذب جوانان به اين هنر سنتي چه بايد كرد؟

براي اينكه جوانان اين هنر زيبا و اصيل و باارزش را بشناسند بايد از طريق مدارس،‌ دانشگاه‌ها و حتي برپايي نمايشگاه‌هاي داخلي و استاني بيشتر با حضور اساتيد و پيشكسوتان اين هنر آن را به همگان معرفي نمود و همچنين از طريق حمايت بهتر توسط ارگان‌هاي مربوطه.

20-براي شركت در نمايشگاه‌هاي هنرهاي سنتي و دستي چه بايد كرد؟

تا آنجائيكه من اطلاع دارم از طريق همكاري و معرفي به واحدهاي صنايع‌دستي استان مي‌توان در نمايشگاه‌هاي اين چنين شركت نموده و هنر خود را در معرض ديد همگان بگذاريد كه باعث جذب مشتري بيشتر نيز مي‌گردد.

21-براي ورود به اين هنر از كجا بايد شروع كنيم؟

براي ورود به اين هنر هم‌اكنون از دوره هنرستان و دانشگاه رشته‌هاي تخصصي مربوط به اين هنر وجود دارد ولي افرادي‌كه شرايط استفاده از هنرستان و دانشگاه را نداشته باشد از طريق كلاس‌هاي آموزشي فني و حرفه‌اي و صنايع‌دستي و يا حتي بعضي كلاس‌هايي كه توسط اساتيد در موزه فرش ايران برگزار مي‌شود و يا حتي از طريق آموزش خصوصي در كنار اساتيد مجرب اين رشته مي‌توان اقدام كرد.

22-آيا اشتغال در اين حوزه كاري براي اعضاء خانواده‌اتان (خواهر و برادر، همسر و فرزندان) موجبات اشتغال‌زايي را به دنبال داشته است؟

بله براي يك تعدادي داشته‌ام.

 


سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد