يکشنبه ٢٧ مرداد ١٣٩٨
|
فهرست اصلی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر:
[عضویت]
[فراموشی رمز توسط ایمیل]
فراخوان مقالات

ثبت نظرات

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 1320
 بازدید امروز : 140
 کل بازدید : 3599679
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 0/3594
کار (خیر) اندک ، که بر آن مداومت ورزی ، از کار بسیار که از آن خسته شوی ، امیدوار کننده تر است ( حضرت علی علیه السلام )
کتاب کارآفرینی:گام سوم، کشف خود...

 

 

کتاب کارآفرینی:گام سوم، کشف خود... 

 

نویسنده : مارکوس باکینگهام

 

مترجم: دکتر عبدالرضا رضایی نژاد

 

انتشارات فرا

 

سال انتشار:1389

 

«توانمندی هایتان را کشف و بر آنها سرمایه گذاری کنید»

 

برای بالیدن در جهان پیچیده امروز بایسته است تا ابتدا پیچیدگی های وجودی خود را بشناسیم. هر کدام از ما در بازه زمانی ای بر صحنه نمایش زندگی حضور می یابیم و نقش خود را ایفا می کنیم. ولی از آنجا که کارگردان این نمایش خودمان هستیم، آن کسی اثری ماندگار از خود باقی می گذارد که نقشی متناسب با توانمدی هایش برای خود برگزیده باشد.

مارکوس باکینگهام و همکارانش در پی یک پژوهش گسترده، به دستاوردهای ارزشمندی دست یافتند که نقطه آغاز نگرشی نوین در مدیریت منابع انسانی و تئوری های رهبری بود. در جایی که در نگرش سنتی، توجه مدیران به سرمایه گذاری براصلاح ناتوانی ها و کاستی های افراد متمرکز است، این نگرش نوین، مدیران را به سرمایه گذاری بر توانمندی های افراد تشویق می کند.در همین راستا ، این کتاب، ذهن ما را بر توانمندی های خودمان جلب می کند. اشتباه بزرگ اغلب ما این است که به نداشته هایمان بیش تر می پردازیم تا به داشته هایمان. با شناخت آنچه که داریم و سرمایه گذاری بر آن ها و پرورش آن هاست که می توانیم جایگاه و نقش خود را در صحنه نمایش زندگی بیابیم و قهرمانی باشیم که در آن بدرخشیم.

 

هنگامی که این توانایی ها و نقش ها با اندیشه و دستان یک مدیر توانمند به درستی در کنار هم چیده می شوند نمایشی زیبا می آفرینند که نمود آن تولید فرآورده ها و ارایه خدمات با کیفیت، ایجاد تحول سازنده، و در کل ساختن زندگی بهتر برای آدمی است. این مدیران می دانند که هیچ نقشی بر دیگری برتری ندارد و هر نقشی در جای خود لازم و بایسته است.( از مقدمه کتاب)

 

در متن کتاب آمده است: برای بهتر کارگرفتن نیرو ها و بالا بردن بازده کاری ایشان، باید توان اجرایی چند نقش متفاوت مدیریتی را داشته باشید. نخست اینکه باید بتوانید در گزینش و استخدام آنان با اختیار اقدام کنید. باید انتظارات و خواست خود را شفاف با ایشان در میان بگذارید.باید با تکیه بر توانمندی ها و کمک به مدیریت کاستی های ایشان، موجبات تشویق و انگیزش افراد را فراهم آورید. و در نهایت به جای قبول فرستادن نیروها به پله های بالای هرم سازمانی، باید آنان را به سوی نقش های مناسبی هدایت کنید که موجیب رشد و پرورش ایشان می شود.

 

اگر شما به ابتکار دست بزنید، راههای خلاقانه برای حل مسائل بیندیشید، و در انجام کارهایتان دلیر باشید، انسانی برجسته و کارآمد هستید. برای سازمان خود سرمایه ای ارزشمند می باشید، ولی لزوما رهبر نیستید.

 

این کتاب شامل دو بخش و 7 فصل می باشد:

 

بخش نخست: چیز یگانه ای که باید بدانید، پیروزی های پایدار سازمان

 

-        مدیریت و رهبری ، تفاوتشان در چیست؟

 

-        چیز یگانه ای که باید بدانید: مدیریت برجسته

 

-        چیز یگانه ای که باید بدانید: رهبری برجسته

 

بخش دوم: چیز یگانه ای که باید بدانید پیروزی های پایدار فردی

 

-        بیست درصدی ها

 

-        سه حریف اصلی

 

-        بنابراین ، چگونه چگونه پیروزی پایدار می ماند اگر...؟

 

-        جمع بندی: ناترازی خود خواسته

 

فرازهایی از کتاب:

 

-        تمرکز مدیر بر پیروزی افراد است. به هنگام مدیریت، با توجه به تک تک افراد آغاز کنید. به هنگام رهبری، تصویر آینده آرمانی را پیش چشم بگسترانید.

 

-        اگر می خواهید رفتار آینده یک جامعه یک تیم، قبیله، شرکت، یا حتی یک کشور را پیشگویی کنید به قهرمانان آن بنگرید. ببینید چه کسان و رخدادهایی را برای ستایش برگزیده اند.

 

-        فعالیت هایی که به شما نیرو و نشاط می بخشند، در حوزه توانمندی هایتان هستند. عکس این و فعالیت های خسته کننده، نگرانی زا، و حوصله سر بر، با کاستی های شما درگیرند.

 

-        هر چه بیشتر ماندن در نقشی که دوست ندارید، کمتر شما را به پیروزی نزدیک می کند.

 

-        اگر به راستی خواهان نابودی پیروزی پایدار خود هستید، به کاستی هایتان بچسبید، شکست های گذشته را نشخوار کنید، و عیب هایتان را پیوسته پیش چشم داشته باشید. به زودی به این نتیجه می رسید که چه نیازی هست که صبح از رختخواب برخیزم!

 

-        رهبر می تواند به روشنی، آینده را ÷یش چشم ما بگستراند. مدیر می تواند ما را در تیمی مناسب به نقشی در خور بگمارد. ولی تنها خودمان هستیم که می توانیم با انجام پاره ای اصلاحات در مسیر، عضو کارآمدی برای تیم خود باشیم و پیروزی را پایدار کنیم.

 

-     باید چنان چیز ویژه ای شوید که هرگاه اتاق را ترک می کنید، چیز ویژه ای از آنجا کم شده باشد

 

سایت های مرتبط
نظرسنجی
نظرسنجي غير فعال مي باشد